Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2017., 09:37   #101
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
A ako je duhovnost usredotočena na individuu i njezine potrebe, što takvu individuu vodi i usmjerava u društvu, u odnosu prema drugima... ?

Kako je to takva duhovnost neideologična ?

Smrt ideologija ? Upravljanje društvom je stvar tehnike ?
Promjene počivaju na pojedincu a ne na društvu.
Iznutra a ne izvana.
Osobno isklesanim putem a ne ideologijom za sabijanje masa u jedan parni lonac.

Zato smo na niskoj razini svijesti željni krvi, profita i rata jer bauljamo u prostoru i vremenu nošeni ideologijama a ne duhovnošću.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 09:52   #102
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
"...što ne možemo sami riješiti". Tko to "mi" ? Nisam zastupnik čovječanstva, nisi ni ti, tko bi to bio... ? I, kako znam da nešto ljudi "ne mogu" riješiti ?

Imaj na umu, problem, kada smo ga već u stanju formulirati, već je dosta blizu i rješenja, barem u tehničkom smislu te riječi...

Ostaje ono... "kad bi svi, ljudi na svijetu... kao sva, djeca na svijetu...".

Mrzim rat i ne razumijem poriv za ubijanjem... ali ne mogu zatvoriti oči pred činjenicom da je to mnogim ljudima prirodno... način rješavanja problema, objektivno fiktivnih za sudionike, a uz ispunjavanje interesa velikih igrača u pozadini.

Naravno da imamo probleme koji nas sve više guše... ali morat ćemo se sami vaditi iz njih.


Dakle, bijeg iz globalnog sela, koje je po mnogim oblicima društvenog ponašanja sve više nalik ogromnom baroknom dvorcu sa svojim prostorima za elitu, za služinčad, i svojim dvorskim igrama i intrigama...
Tko je to mi - pa nitko jer nikoga ne brine zagađenost, boleštine, sve veća utrka za energijom...

u kojem se ti loncu kuhaš?

Tehnički smisao?

Imaš postojeći sustav ekonomije, gospodarstva, razinu tehnologije a onda i politike što bi se urušio da ti mali zeleni kaže da jedna molekula vode može napraviti energiju koja pokreće milijardu vozila i isto toliko tvornica bez zagađenja.

Malog zelenog bi vječno zatvorili u vojnu bazu 10 katova ispod razine zemlje...i lukavo bi o tome šutili.

Mi se sami iz sranja ne možemo vaditi jer onaj koji problem pravi ne može se iz toga izvaditi ako i dalje održava i odražava u sebi istu svijest da problema zapravo i nema (kao sada Trump-onja).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 12:43   #103
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

"Katolička intelektualna gospoda" bi pomirila suvremenu znanost i svoju religiju, ali to ne ide bez goleme količine muljanja i intelektualnog nepoštenja.
Briješ.

Intelektualno nepoštenje ne igra ulogu u postepenom prihvaćanju kako znanstvenih metoda tako i znanstvenih spoznaja od strane RKC. Štoviše, ako nešto igra ulogu onda je to razum ljudi u okrilju RKC koji su uvidjeli da se ne može negirati činjenice. I taj napredak u postizanju sve bitnijih spoznaja o svijetu u odnosu na RKC predstavlja sve veći pritisak koji je urodio plodom. Plod je odbacivanje doslovnog tumačenja Biblije kao egzegetskog principa.

Doduše, to ništa ne implicira glede drugih principa koji se doista koriste. Tako da ti je to prava meta ako želiš ozbiljno braniti stav o nepoštenju, a ne sam odmak od doslovnog shvaćanja.

Quote:
Eva i Adam su alegorije? Noin potop u kojeg je vjerovao Isus bajka? Kreacija u 6 dana simbolična jer Bog to nije u stanju? Mrak po svem svijetu kad je Isus razapet je "pretjeravanje", naoblaka, pokvareni telefon, tiskarska greška?
Ovisi koga pitaš. Koliko znam, službeni stav RKC je da Ado i Eva jesu alegorije, kao i priča o postanku u cjelosti. Očigledno je da taj stav ne dijele svi katolici, što više govori o njihovom shvaćanju vlastite religije nego o možebitnom nepoštenju intelektualaca u okrilju RKC.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 14:12   #104
Quote:
Nepoznati kaže:
"Katolička intelektualna gospoda" bi pomirila suvremenu znanost i svoju religiju, ali to ne ide bez goleme količine muljanja i intelektualnog nepoštenja.
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Briješ.
Intelektualno nepoštenje ne igra ulogu u postepenom prihvaćanju kako znanstvenih metoda tako i znanstvenih spoznaja od strane RKC.
Kamo sreće da postupno usvoje što više znanstvenih spoznaja.
Ali to nije moj naglasak, a ni njihov.

Teolozi su prisiljeni modernim razvitkom znanosti da procijede kroz zube kao Papa da je npr. "teorija evolucije više od hipoteze", a onda lukavo dodaju svoja trkeljanja o "mikro i makro evoluciji", "pomirdbi religije i znanosti", dok u pozadini njihovi svećenici svesrdno podupiru kreacioniste tipa Duspara i njihove kreacionističke časopise, knjige i predavanja, posprdno se odnoseći prema znanosti na svakom uglu (znajući odakle im prijeti najveća opasnost).

To je licemjerno držanje fige u džepu, jer bi inače izgubili mnogo razumnijih i obrazovanijih vjernika. A intelektualno nepoštenje se ogleda u tvrdom zadržavanju svojih stoljetnih dogmi, ali po načelu i ovca i novce, i Isusov čudotvorni spas ljudi od vječnog pakla, tako što je otkupio grijeh Eve i Adama, ali istodobno i da su dotični alegorija, nepostojeći likovi.
Kreacionisti se barem drže Biblije i svega što su pisci imali na umu. Ovi "teistički evolucionisti" muljaju i varaju, ne bi li održali svoje pozicije iz srednjeg vijeka, oblačeći na sebe ovčje runo znanosti. Ne iz "ljubavi prema istini", nego iz prijetvornog korištenja znanstvenih termina u obrani vjere.
Kreacionisti to čine na najdrskiji način, a ostali mnogo suptilnije.

Quote:
Štoviše, ako nešto igra ulogu onda je to razum ljudi u okrilju RKC koji su uvidjeli da se ne može negirati činjenice.
Oni prebiru po Bibliji, pa židovski dio olako pretvaraju u simbolike i prenesena značenja (donekle), po izboru vjernicima, jer nemaju ništa protiv doslovnjaka i bukvalista, ali kad se radi o čarobnom Novom zavjetu i Isusu, eee onda ima mnogo manje simbolika i alegorija. Dakle apologetika. Razum se deformira i iskrivljuje da se zadrže dogme i negiraju činjenice.

Quote:
I taj napredak u postizanju sve bitnijih spoznaja o svijetu u odnosu na RKC predstavlja sve veći pritisak koji je urodio plodom. Plod je odbacivanje doslovnog tumačenja Biblije kao egzegetskog principa.
Samo djelomično, kako im paše. Iz hrpe trulog voća, prebiru neke primjerke, a druge zadržavaju. I to se naziva "plodovima napretka u religijama". lol

Čarolije Isusa i čudesna vazda Djevica, uskrsnuća i oživljavanja mrtvaca, sve se to zadržava, a židovski dio prerađuje po potrebi, a opet u službi čudesnih proročanstava o Isusu.

Quote:
Doduše, to ništa ne implicira glede drugih principa koji se doista koriste. Tako da ti je to prava meta ako želiš ozbiljno braniti stav o nepoštenju, a ne sam odmak od doslovnog shvaćanja.
Duplo nepoštenje.

Selektivno se bira što od modernijeg vremena VIŠE NEĆE biti doslovno propovijedano po teološkim publikacijama (potop, Mojsije i crveno more, govoreći magarac, 7 dana stvaranja?), a VRLO doslovno da će Isus uskoro doletjeti na oblacima i donijeti apokalipsu i Posljednji sud, i pakao za većinu itd.

Quote:
Eva i Adam su alegorije? Noin potop u kojeg je vjerovao Isus bajka? Kreacija u 6 dana simbolična jer Bog to nije u stanju? Mrak po svem svijetu kad je Isus razapet je "pretjeravanje", naoblaka, pokvareni telefon, tiskarska greška?
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Ovisi koga pitaš.
Zanimljivo. Znači "katolički intelektualci" su ko kameleoni. Imaju razne priče za razne prigode. Samo da se zadrži pastva. Malo alegorije, malo doslovce, kako kome paše. Ali službeno je to monolitni nepromjenjivi nauk od Isusa prije 2000 godina.

Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Koliko znam, službeni stav RKC je da Ado i Eva jesu alegorije, kao i priča o postanku u cjelosti.
Ma gdje to?

Vidi katekizam:
399 Pismo pokazuje dramatične posljedice toga prvog neposluha. Adam i Eva smjesta gube milost izvorne svetosti. Plaše se tog Boga o kojemu su stvorili krivu sliku, to jest kao Boga ljubomorna na svoje povlastice.

Kada su Adam i Eva okusili plod sa stabla otvorile su im se oči i spoznali su da su goli i prekrili se. (usp. Post 3, 6-7) Prije nego li su pojeli plod bili su goli i nisu imali stida.

401 Nakon tog prvog grijeha, prava "provala" grijeha preplavljuje svijet: Kajinovo bratoubojstvo nad Abelom, opća pokvarenost kao posljedica grijeha; isto tako u Izraelovoj povijesti grijeh se očituje često, posebno kao nevjernost Bogu saveza i kao prestupak Mojsijeva Zakona

http://studentski-pastoral.com/index...teKapelana/422
Dakle Isus je otkupio čiji to Istočni grijeh? Što to znači "službeni stav Vatikanske crkve"? Jesu li na misama ljudima počeli propovijedati da je 7 dana simbolika, Eva i Adam nisu postojali, to je pjesničko izražavanje, i da je Bog stvarao milijarde godina, kako nam to znanost otkriva?


Quote:
Očigledno je da taj stav ne dijele svi katolici, što više govori o njihovom shvaćanju vlastite religije nego o možebitnom nepoštenju intelektualaca u okrilju RKC.
Istina je da se načitaniji i izučeni plaćenici katoličke crkve (teolozi) batrgaju u naporu da spoje razum i iracionalno, u svrhu održavanja te vjerske ideologije i hijerarhije. Dotični su većinom plaćeni za taj posao, i on im ovisi o tome hoće li skrenuti previše s uske linije. Financije dolaze i od milijardi vjernika, koji žele sačuvati svoju vjeru od naleta razuma, pa su spremni mnogim intelektualcima pružiti podršku da rade umjesto njih na tome. Od kreacionističkog Instituta, pa nadalje... nema neke bitne razlike od kreacionista i "teističkih evolucionista sofista", s time da su kreacionisti barem dosljedni, i manje opasni ako se na vrijeme uoče, a to nije teško, ako ima volje.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:47   #105
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Zanimljivo. Znači "katolički intelektualci" su ko kameleoni. Imaju razne priče za razne prigode. Samo da se zadrži pastva. Malo alegorije, malo doslovce, kako kome paše. Ali službeno je to monolitni nepromjenjivi nauk od Isusa prije 2000 godina.
U principu, računica bi išla daleko preko 2 soma godina.
I, što uopće predstavlja "katolički intelektualci", dal je to nešto po čemu se intelektualci u svijetu izdvajaju u odnosu na druge primjerice protestantske intelektualce? Hm. Religije izmišljaju sve više termina samo kako bi zbunile okolni svijet, tenzijom stare dogme dosadiše valjalo bi izmisliti nešto novoga da si opravdamo 'zaposlenje', ovajti pardon aa koja je to uopće struka, što piše u radnoj knjižici, dal diplomirani religioza, šur teolog ne, a svrha struke - koja zapravo?, to se nikad niko ni ne zapita.


A učinak otkrića vanzemaljaca na religiju? I to isto, kaj je pak to? Sve nejasnije od nejasnijeg a laici si moraju sami odgonetavati misterij jerbo nema religio-struke koja bi bila u stanju obrazložiti dalje od filozofiranja. Pa, ak ništ drugo onda smo barem skontali što je to "teolog" = vjerski filozof. A vanzemaljci postoje, kaj ne da je, mislim hoću reči zvali ih ovako ili onako činjenica je nisu sa zemlje, u tom kontextu bila bi to idealna alternativna tema nazivnika "preko ruba znanosti".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:49   #106
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Promjene počivaju na pojedincu a ne na društvu.
Iznutra a ne izvana.
Osobno isklesanim putem a ne ideologijom za sabijanje masa u jedan parni lonac.
Za sabijanje masa u parni lonac nije nužna ideologija u onom starijem značenju te riječi, na način XIX. i prve polovice XX. stoljeća (još manje je za to dovoljna religija, govoreći za zapadna društva).

Pojedinac može biti inicijator promjene, ali njegova motivacija je vezana za socijalni kontekst, a promjenu jedva može započeti ako se uskoro ne formira grupa onih koji tu promjenu vide korisnom i žele je proširiti.

Dakle, naglasak je potrebno staviti prije svega na interakciju pojedinac-zajednica u procesu promjene, a manje na uzročnika.

Osobno isklesani putevi moraju se smisleno uklopiti u mrežu puteva drugih koji su u neposrednom kontaktu s tom osobom, inače završavaju u slijepim ulicama...

Quote:
Zato smo na niskoj razini svijesti željni krvi, profita i rata jer bauljamo u prostoru i vremenu nošeni ideologijama a ne duhovnošću.
Možeš li dati neki link (na tekst, organizaciju, pravac razmišljanja) koji podržava takav stav ?


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Tko je to mi - pa nitko jer nikoga ne brine zagađenost, boleštine, sve veća utrka za energijom...
Zbog čega misliš da to "nikoga ne brine" ?

Evo primjera... donese li se na "višoj razini" odluka da se odlagalište otpada za cijelu županiju formira u neposrednoj blizini Perinog sela, Pero će se buniti ako to dozna.
Istovari li se otpad kojekud, u rijeke, pa konačno i u mora, problem se "raspršuje", "socijalizira"... Upravo to raspršivanje problema na ponekad i globalnu razinu, čini ga apstraktnim i teže predočivim promatraču koji nije profesionalno zainteresiran i ne raspolaže ekspertnim znanjem.

Quote:
u kojem se ti loncu kuhaš?
Dobro, zaigrat ću tu igru "pitaj svemirca..."
Pitao bih ga kako ljude navesti da više surađuju međusobno u rješavanju problema, malih i velikih, a manje očekuju gotova rješenja "odozgo", po sistemu "ključ u ruke".

Tko je taj "gore" nije toliko bitno... da li je Bog, gradonačelnik, lokalni gazda, država, MMF, svemirci...


Quote:
Imaš postojeći sustav ekonomije, gospodarstva, razinu tehnologije a onda i politike što bi se urušio da ti mali zeleni kaže da jedna molekula vode može napraviti energiju koja pokreće milijardu vozila i isto toliko tvornica bez zagađenja.

Malog zelenog bi vječno zatvorili u vojnu bazu 10 katova ispod razine zemlje...i lukavo bi o tome šutili.

Mi se sami iz sranja ne možemo vaditi jer onaj koji problem pravi ne može se iz toga izvaditi ako i dalje održava i odražava u sebi istu svijest da problema zapravo i nema (kao sada Trump-onja).
Ako je mali zeleni toliko pametan, tada mu je sigurno jasno i što bi značilo za čovječanstvo to kompletno urušavanje sustava gospodarstva i politike.
Tu niti čarobna molekula vode ne bi pomogla...

Ja sam priličan skeptik prema državi i velikim organizacijama uopće, na granici anarhizma, ali dovoljno sam realan da ne smatram poželjnim uklanjanje velikih organizacijskih sustava "sada i odmah".
Bolji pristup je poticanje ljudi na lokalne inicijative, npr. u obliku socijalnog poduzetništva, samoodrživih zajednica, itd.

Ako je ustroj centraliziran, tada, ako na vrhu i postoji "prosvjetiteljska" elita, ona promjene može lakše uvesti, ali će teško postići inicijativnost "nižeg staleža" i aktivno podržavanje promjena.

Što se svijesti o problemu tiče, ona se održava njegovim prepoznavanjem na lokalnoj, ljudima bliskoj razini. Imaj u vidu da su ljudi u stanju učiti, a lakoća učenja ovisi o prevladavajućem društvenom ustroju.
Nije ta svijest nikakvo "prosvjetljenje" koje se poput "ektoplazme" pojavljuje među ljudima.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:07   #107
Ma ne bi vanzemljoši utjecali na religije jer je Papa Franjo već rekao kako bi on krstio vanzemaljce da dođu u Vatikan.
http://net.hr/danas/svijet/papa-fran...dju-u-vatikan/

Što znači da su i vanzemaljci pod kaznom Adamovog grijeha i vjerojatno bi bili jako ljuti na nas. Mislim ako si kršćanin i vjeruješ da Isus postoji i da je izdiktirao Bibliju onda je sigurno imao konverzaciju sa vanzemaljcima na drugim planetima i rekao im da moraju patiti jer je neki vanzemaljac sa planeta Zemlje jeo jabuku sa krivog stabla i zato se događaju potresi, bolesti, poplave i slične grozote.
Mislim vjerojatno im je Isus rekao da nam trebaju oprostiti, ali s obzirom da je toliko planeta u svemiru da vjerojatno ima vanzemaljaca koji se ne bi baš pridržavali te Isusove zapovjedi.
Šlic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:16   #108
Što ako su religiju oteli vanzemaljci?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:20   #109
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što ako su religiju oteli vanzemaljci?
Što ako vanzemaljci autori svih religija?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:44   #110
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što ako vanzemaljci autori svih religija?
To bi značilo da nema inteligentnog života u svemiru.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:46   #111
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To bi značilo da nema inteligentnog života u svemiru.
Jok, nego da inteligentan život manipulira onim manje inteligentnim za svoje svrhe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:53   #112
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jok, nego da inteligentan život manipulira onim manje inteligentnim za svoje svrhe.
Ma ne znam... baš onako inteligentno biće ne bi manipuliralo jer je to davež, tlaka i rijetko daje željene rezultate.

Nije li lakše doći i reći: ja sam Zorg sa planete Žnjorg, trebam nešto što vi imate, ajmo trgovat?

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:55   #113
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ma ne znam... baš onako inteligentno biće ne bi manipuliralo jer je to davež, tlaka i rijetko daje željene rezultate.

Nije li lakše doći i reći: ja sam Zorg sa planete Žnjorg, trebam nešto što vi imate, ajmo trgovat?

Trguju robom zvanom strah.

Lako se napravi ljude robove straha i onda se taj strah lijepo koriste da se nahrane.

Njam...njam...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:58   #114
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Trguju robom zvanom strah.

Lako se napravi ljude robove straha i onda se taj strah lijepo koriste da se nahrane.

Njam...njam...
A ja im mislila dat paštašute. Što ću sad s tolikom klopom?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.