Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2007., 16:51   #21
eh da, i kod nas doma se sataraš jede s jajima... a meni s jajima nije dobar... ja bez njih!
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 17:45   #22
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Kod nas u Srbiji i Makedoniji sataras je na ulju dinstani crni luk paprika i paradajz (koliko luka toliko paradajza i toliko paprike) so i biber, u koji se kad se to sve dobro uprzi, dodaju i jaja (sirova se umesaju i pretvore se u kao nekakve zute sitne koncice). Ne jede se s rizom. Nikako.
Djuvec, to nemam pojma sta je, nije se pravilo u mojoj kuci. Znam samo da neki tepsiju, posudu pravouganog oblika u kojoj se pece u rerni, zovu djuvec.
da,to je i kod mene sataras!Djuvec neznam st je
Esni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 17:47   #23
i ja volim sataras bez jaja,al u pravilu je sa jajima.Valjda!?Al sta je djuvec?
Esni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 18:27   #24
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
tak je to i u bosanskom selu moje mame

no kak je ona odavna u zagrebu i kak je tu učila kuhati od madžarice kod koje je stanovala za nju je sataraš luk+paprika+paradajz i na to riža
djuveć je isto to bez riže iz jednostavnog razloga kaj moj stari ne voli neke teške papazjanije pa ubacivanje mahuna, mrkve, patlidžana,.. ne dolazi u obzir
ovo je točno, ipak sam KV Kuhar
pahuljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 18:29   #25
Kod mene je sataraš - crveni luk, paprika, paradajz i začini (sol, papar, vegeta), a đuveđ je isto to samo sa rižom i eventualno ako se ima živaca dodam patlidžan.
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 19:08   #26
Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
Kod mene je sataraš - crveni luk, paprika, paradajz i začini (sol, papar, vegeta), a đuveđ je isto to samo sa rižom i eventualno ako se ima živaca dodam patlidžan.
Daj stavi to u potpis! Nekak mi je to najkraća definicija, a znam da ne mogu upamtit. Navodno je lani Atlantis to imala u potpisu. Guba
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 19:09   #27
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Daj stavi to u potpis! Nekak mi je to najkraća definicija, a znam da ne mogu upamtit. Navodno je lani Atlantis to imala u potpisu. Guba
atlantis je u potpisu imala obrnuto

ja sam i dalje uvjerena da je sataraš sa rižom, a đuveč bez. s tim da, ponavljam, to je nešto što sam ja pobrala u nasljeđe od bake mađarice
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 19:18   #28
mislim da bi to bilo sasavim dobro pitanje i za jezikoslovce

ak' pogledamo u rječnike i leksikone onda je đuveč jelo od povrća s rižom i ponešto mesa, a sataraš od sjeckane paprike, luka i još ponečega

briga me
fino jedno, fino drugo, a ni s mesom ni loše
za mene će i dalje ostati "ono nešto s/bez riže"
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 22:08   #29
Kod rasprave o đuveču i satarašu mislim da nije pitanje u riži, jer u oba jela se nalazi, već u mesu, kojeg ima u đuveču, ali ne i u satarašu (iako sam u jednoj starijoj kuharici iz očeve arhive našla i verziju sataraša s mesom).
Đuveča ima nekoliko vrsta, ali mislim da je najčešća verzija, u kojoj se, pored mesa (po izboru, ali uobičajeno svinjetina ili teletina) stavlja i nekoliko vrsta povrća: luk, paprika, rajčica, grašak, mahune, bamija, mrkva, patlidžan, tikvice, krumpir i riža, a jelo se dovršava obično u pećnici.
Osnovni sastojci sataraša su luk, paprika i rajčice, a vrlo je uobičajena verzija s rižom. Moj stari je obično u meniju kombinirao teleću pečenku sa satarašom i pire krumpirom, s tim da sataraš ne smije biti suh poput rižota, treba prevladavati povrće, ne riža. U nekim krajevima se satarašom smatra navedeno dinstano povrće povezano jajima ili legirano kiselim vrhnjem.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 10:17   #30


Ovo kaj je Donata napisala je najbliže mojoj percepciji navedenih jela
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 12:27   #31
Sataras - crni luk + paradajz + paprika.
Djuvec - sataras (samo razlicite razmere) + pirinac + MESO
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 15:55   #32
bio to sataras ili djuvec, meni je najbolji s jajima, a ne s rizom..
iako nekad pravim i varijantu s rizom...

znaci prvo se dinsta luk, pa se onda doda paprika i dinsta jedno 15-ak minuta da omekani, pa se onda doda paradajz u sve to i ceka se da voda od paradajza ishlapi i onda se ubace na kraju jaja i mjesa se kratko dok se jaja malo ne "stvrdnu"...
ako se radi varijanta s rizom onda se riza ubaci odmah zajedno s paradajzom i doda se jos malo vode po potrebi...

ali ovo s jajima je zakon.... ide kao fini prilog uz bilo kakve snicle... pohane ili przene... a moze ga se i samog s kruhom jesti... ma cak i bez kruha..
st4rbuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:24   #33
mislim šta da vam kažem...ja dosad uopće nisam znala da su to dva različita jela

meni je to sve isto.
i s rižom i bez riže...i jaja...kaj se sirova jaja stavljaju u umak?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 16:52   #34
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
i s rižom i bez riže...i jaja...kaj se sirova jaja stavljaju u umak?
pa stavis sirova jaja i onda mjesas dok se jaja malo ne "stvrdnu"... kao kad pravis kajganu...
nego hmm.. pa sataras iliti djuvec nisu umaci... to su prilozi...
st4rbuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 10:04   #35
Quote:
kisikana kaže: Pogledaj post
Kod mene je sataraš - crveni luk, paprika, paradajz i začini (sol, papar, vegeta), a đuveđ je isto to samo sa rižom i eventualno ako se ima živaca dodam patlidžan.

Potpisujem!
Jatza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 10:43   #36
Sataraš je jelo od povrća porijeklom iz Baranje. Razne slična jela se mogu naći širom srednje i južne Europe.

Poslužuje se kao toplo predjelo, prilog mesnom jelu ili samostalan obrok uz rižu ili krumpir. Kao i jelo Ratatouille, sataraš je ukusan i hladan, nakon što se prožmu sastojci. Najčešće se priprema od crvenog luka, paprike i rajčica, a često se priprema i uz dodatak tikvica, patlidžana i mrkve. Od začina se dodaje sol,a po želji žličica šećera, papar i mravinac. Jelo se priprema u širokoj tavi kako bi tekućina brže isparila, a povrće zadržalo željenu čvrstoću.

A moja baka ga je uvijek pravila s rizom ili jajima..to je u biti dodatak.

A đuveđ se pravi s malo vecim komadima i uz dodatak teletine na komade, i sve se zapece u pecnici.. to je koliko ja znam..
__________________
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
AnaPi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 12:47   #37
Quote:
FridaS kaže: Pogledaj post
Đuveđ je dinstano povrće (luk, paprika, paradajz + što god imaš u frižideru) s rižom
Sataraš je dinstani luk, paprika, paradajz.
Rižu skuhaš posebno
Kod nas je Djuvec dinstano povrce-sve sto imas,a sataras je fefinitivno moje o0miljeno jelo.Dinstane paprike sijeckane na kruzice i paradajz-BEZ RIZE.U sataras kod nas definitivno ne ide riza
Neuhvatljivaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 19:44   #38
Ja na dvije kapule ,kad požute stavim paprike(2-3) prehodno očišćene i narezane na kockice.Nakon koju minutu stavim tikvice neoguljene (dvije) isto narezane na kockice. Kada mi se neda meso posebno raditi stavim i malo piletine narezane na kockice.I malo češnjaka može ići.Stavim i dvije rajcice oguljene ,narezane isto na kockice.Malo kasnije stavim i šaku riže..i vodu naravno .Kad riža omekša stavim dosta pelate,mrvicu bijelog vina može ići po želji,zatim stavim kušerve mrvicu.
od zacinaol,papar,vegeta.
I to je to..
meni je to super
Brinettaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:16   #39
Đuveđ = sataraš + riža
Ričet = grah + ječam (geršl)
ronac zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:34   #40
Kod mojih (sjever Vojvodine) đuveč= dinstani luk na režnjeve, paprika na trake, paradajz krupno rezan, začini i na kraju sirova jaja u to- dok ne očvrsnu. Sataraš ne postoji
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.