Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2014., 19:11   #1
Dobna granica za pronalazak vlastitog identiteta

Za početak, žensko sam i 22 su mi godine. Već dulje vrijeme muči me ovo pitanje iz naslova...Naime, ja još uvijek nisam pronašla sebe niti se počela izgrađivati.

Nemam vlastite stavove već ih uglavnom temeljim na tuđim mišljenjima - ne u smislu da podilazim drugima, već pomno pratim što drugi govore i prebirem ono što je meni najprihvatljivije i to predstavljam kao tobožnje vlastito mišljenje. Nemam omiljenu glazbu, filmove ni knjige. Nemam nikakav hobi niti nekakvu zanimaciju. Nemam neko područje od posebnog interesa. Općenito nemam baš nekog interesa za svijet oko sebe jer sam većinu vremena depresivna. Ne znam što želim, nemam nikakvih planova ni ambicija, živim od danas do sutra. Nemam nikakvu osobnost, potpuno sam prosječna, nezanimljiva i bezlična. Nemam nikakav karakter, par dana sam jedna osoba, a idućih dana promijenim ploču za 180°.

Gledam svoje vršnjake ( pa i one mlađe ) i većina njih ima neku prepoznatljivu osobnost, već su skoro izgrađene ličnosti. Imaju specifičan smisao za humor, gestikulaciju, dikciju, interese, hobije, talente, stavove,...ja nemam ništa od navedenog. Ovisno o društvu u kojem se nalazim posve mijenjam i način zezancije i čitav pristup prilagodim drugoj strani, dok su oni uvijek isti. Osjećam se poput kameleona.

Što vi mislite o ovome ? Ja mislim da ako nisam do 22. godine pronašla sebe, vjerojatno nikad ni neću. S koliko godina ste se osjećali već izgrađeno i što za vas znači ''izgrađena osoba'' ? Smatrate li čudnim u da osoba u ranim dvadesetim još nema ni i od identiteta ? Ja smatram da da.
derinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 20:30   #2
deset godina sam starija od tebe i imam isti problem. odgovor na tvoje pitanje ne znam, da znam pomogla bih samoj sebi. samo te razumijem, znam kako se osjecas. al jos si mlada i vjerujem da ces se uskoro pronaci u necem lijepom.
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 21:18   #3
Dobro je, ima nas još.

Voljela bih nešto pronaći, ali kako vrijeme ide, tako su i šanse sve manje.
derinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 21:59   #4
Identično i kod mene. Godinu sam iskusniji od tebe. (namjerno ne pišem stariji)
Ono u čemu se ne slažem s tobom je tvoje mišljenje da nikad nećeš pronaći sebe ako nisi do sada.. i ja sam tako razmišljao, ali sada radim na mijenjanju tog pogrešnog obrasca jer svi ljudi se izgrađuju i preispituju cijeli život.
S filozofskog aspekta možemo raspravljati što uopće znači izgrađivati sebe, ali bolje ne.
Dakle, tražimo sebe, ali se ne pronalazimo u ničemu. I onda padamo u depresiju. Većina ljudi voli čitati, planinariti, slušati glazbu, trčati, izlaziti van, raditi razne stvari, a neki u tome ne vide smisao. Kao recimo mi.
Stvar je u tome, po mom mišljenju, a i kroz mnoge savjete se nameće odgovor, znači da moramo nastaviti isprobavati razne stvari, učiti o sebi i svijetu oko sebe kako bi možda u budućnosti našli nešto u čemu ćemo se pronalaziti.
Kad se u ničemu ne pronalaziš, padaš u komu, i treba ti nešto s čim ćeš se poistovjetiti, treba ti neki Bog, religija, nešto što će ti dati smisao..
a to jednostavno moraš potražiti..teško je kad si anksiozan i depresivan kao npr. ja, ali borim se koliko mogu..
To što je netko s 22 god.talent za NBA ili menađera neke firme nije tvoja stvar. Živi po svom, ali poštuj druge. I do nekuda ćeš dogurati, samo se nemoj ograničavati; eto moj skromni savjet...
Flissiicoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 22:15   #5
Pametni čovjek zna odabrati i pametne i pametne savjete, tako da nema ništa loše u slušanju drugih ljudi. Ali opet mora se imati i neko vlastito mišljenje. Naše mišljenje je zapravo rezultat brojnih interacija s drugim ljudima, rezultat pročitanog, pogledanoh i sl, tako da nema osobe koja je razvila neko svoje zasebno mišljenje posve samostalno.
Ali kako napiše, nisu ga razvili samostalno ali su ga razvili, što autorica teme to nije isto uradila pripisao bi nedostatku samopouzdanja
Mada opet nije mi jasno štoi nedostatak samopouzdanja ima veze s time što ona nema omiljenu glazbu
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 04:10   #6
Eto i mene u klub. A što reći.. koji god korak napravim,svaki je krivi. Ponekad imam osjećaj da se netko opako igra samnom.
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 04:24   #7
s 30 moras 100 posto znati di si i sto si.. i s 30 mozes imat zeljice koje si imao s 20 ali gledajuci s velike perspektive

s 22 rjetko tko zna sto je zivot. ali vec s 13 imat neki cvrsti cilj da se oces docepat neceg. vidit se u necem, di si ti car, leader


ako to nemas, ocito je da ti treba vodic. pa jedino sto ti preostaje da se zaljepis na nekog. ne mogu svi bit leaderi

gledajuci mlade, svi su na principu ovca. svi bi se socijalo druzili, a rjetko koji bi sam istrazio teren. kad sebe usporedim, nema tog terena kojeg ja nisam sam istrazio i postao master istog
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 11:04   #8
@derinjo, ovaj prvi post kao da sam ja pisala, čak i godine odgovaraju

Osnovni zajeb svega toga je što mislim da nikad u životu neću biti sretna jer nikad neću naći ono što MENE zanima do te mjere da sam se tome spremna u potpunosti posvetiti. Imam hrpu interesa i stavova koje smatram ispravnima, ali ono, kameleon sam, isto kao i ti. Previše se prilagođavam i to smatram jednim od razloga zašto nemam prave prijatelje, nemam standardnu ekipu nego sam social butterfly što ipak znači da sam u većini slučajeva sama. Ponekad čak mislim da sam bila odlučnija i usmjerenija kad sam imala 16 nego sad.
Magdalene is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 11:24   #9
Sigurno nisi toliko bezlična koliko sama sebe vidiš i ovdje nama prikazuješ. Svaka osoba ima i dobre i loše osobine, vrline i mane. Ne znam jesi svjesna, ali većina ljudi je prosječna u većini stvari i ne moramo (i ne možemo) svi biti iznimni i posebni. Možda se ti uspoređuješ baš s onim ljudima koji na neki način iskaču od prosjeka pa ti se čini da si bezlična u odnosu na njih.
Izgrađena osoba nije nužno ona koja je drugačija i izdvaja se iz mase, nego ona koja zna tko je, koje su joj vrijednosti i prioriteti u životu i koja ima ciljeve te aktivno radi na njima.

Probaj s pisanjem dnevnika u koji bi (recimo svaki dan prije spavanja) pisala o tome što si taj dan doživjela, vidjela, što ti se svidjelo, a što nije, svoje stavove vezano za najrazličitije teme (pokušaj razmisliti s kojim postavkama se zaista slažeš), koje osobine te opisuju, koje su tvoje vrijednosti, što cijeniš kod drugih ljudi, a što ne i sl. pa onda na kraju tjedna napravi neki pregled. S vremenom će se neke stvari iskristalizirati. Također možeš zapisivati svoje ciljeve i želje za budućnost. Ne moraju to biti velike stvari, npr. danas ću otići u šetnju, napraviti nešto, pročitati 20 str. knjige itd.

Što misliš zašto se tako osjećaš? Čini mi se da s jedne strane želiš imati svoje ja i svoj identitet, a s druge strane se bojiš izraziti sebe (u strahu da ćeš biti odbačena?) pa se zato i mijenjaš ovisno o okolini.

Proces pronalaska sebe hoće potrajati i nikako nisi sama u tome. Ali na tome treba poraditi i ponekad izaći iz svoje komfort zone. Evo, došla si na forum pa imaš priliku brusiti vještine raspravljanja i izražavanja mišljenja.

Izaberi osobu kojoj vjeruješ pa vježbaj s njom. Pitaj ju kako bi te opisala.

Ovo su neke stvari koje mi prve padaju na pamet. Puno toga se da napravi uz ponešto uloženog truda.
Tea For One is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 14:03   #10
Sasvim je normalno da se tražiš u 20-tima. Rekao bih da se većina donekle definira tek oko 30-te godine, iako to nije pravilo, i neke promjene se uvijek događaju tokom života. Postepeno istraži i isprobaj različite aktivnosti, poslove i hobije, te društva, pa vidi što ti najbolje odgovara. I ne opterečuj se s godinama ... mlada si, i sve još stigneš Korak po korak, dan po dan, te nastoji uživati u procesu.

Podržavam preporuku Tea For One da probaš pisati dnevnik. To ima veoma pozitivno djelovanje na različite načine.

Može biti da te dosta blokira ova depresivnost koju spominješ. Kada se ona pojavila i kako se nosiš s njome? Poslao sam ti i neke stvari privatnom porukom, pa pogledaj ako poželiš.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 22:40   #11
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Sasvim je normalno da se tražiš u 20-tima. Rekao bih da se većina donekle definira tek oko 30-te godine, iako to nije pravilo, i neke promjene se uvijek događaju tokom života. Postepeno istraži i isprobaj različite aktivnosti, poslove i hobije, te društva, pa vidi što ti najbolje odgovara. I ne opterečuj se s godinama ... mlada si, i sve još stigneš Korak po korak, dan po dan, te nastoji uživati u procesu.

Podržavam preporuku Tea For One da probaš pisati dnevnik. To ima veoma pozitivno djelovanje na različite načine.

Može biti da te dosta blokira ova depresivnost koju spominješ. Kada se ona pojavila i kako se nosiš s njome? Poslao sam ti i neke stvari privatnom porukom, pa pogledaj ako poželiš.
Navedi barem jedno pozitivno djelovanje dnevnika?

Suprotno uvriježenom mišljenju vođenje dnevnika je vrlo loše za psihičko zdravlje što su potvrdila barem dva znastvena istraživanja. Što će depresivna osoba pod milim bogom pisat u dnevnik? Danas je bio još bezvezni dan u mom promašenom životu? Posvađala sam se sa ukućanima, kasnije sam cijelo popodne plakala? Mislim da su svi ostali bolji od mene?

I kad pročita svoje zabilješke može pasti samo u dublju depresiju zato moja topla preporuka da se ne vodi dnevnik, jedino ako želite imati pisane tragove o svakom danu svog života
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 22:51   #12
Autorice, nisi jedina. I ja sam ovakva, ali sam mladja 3.godine...
zrinjski95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 07:14   #13
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Navedi barem jedno pozitivno djelovanje dnevnika?

Suprotno uvriježenom mišljenju vođenje dnevnika je vrlo loše za psihičko zdravlje što su potvrdila barem dva znastvena istraživanja. Što će depresivna osoba pod milim bogom pisat u dnevnik? Danas je bio još bezvezni dan u mom promašenom životu? Posvađala sam se sa ukućanima, kasnije sam cijelo popodne plakala? Mislim da su svi ostali bolji od mene?

I kad pročita svoje zabilješke može pasti samo u dublju depresiju zato moja topla preporuka da se ne vodi dnevnik, jedino ako želite imati pisane tragove o svakom danu svog života
Normalno je da se u početku osjećaš lošije, jer pisanjem izraziš sve nakupljene traume i potisnute emocije, ali to mora izaći na površinu prije ili kasnije. Nakon te početne faze, osjećaš se sve bolje. Također postepeno nadopunjavaš svoje misli iz dana u dan, te tako dobivaš uvid u većinu svojih mišljenja tokom različitih raspoloženja. Time postaje lakše realno sagledati situacije, te donijeti dobre odluke. Dodatni bonus je što sve manje promišljaš o zapisanom, jer se gubi potreba za time - znaš da sve te misli stoje pregledno zapisane pred tobom. Možeš pogledati neka znanstvena istraživanja, poput onih koja su proveli Pennebaker i Beall.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 08:09   #14
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Navedi barem jedno pozitivno djelovanje dnevnika?

Suprotno uvriježenom mišljenju vođenje dnevnika je vrlo loše za psihičko zdravlje što su potvrdila barem dva znastvena istraživanja. Što će depresivna osoba pod milim bogom pisat u dnevnik? Danas je bio još bezvezni dan u mom promašenom životu? Posvađala sam se sa ukućanima, kasnije sam cijelo popodne plakala? Mislim da su svi ostali bolji od mene?

I kad pročita svoje zabilješke može pasti samo u dublju depresiju zato moja topla preporuka da se ne vodi dnevnik, jedino ako želite imati pisane tragove o svakom danu svog života
Ja idem na pt, iterapeut od mene trazi da pisem o dogadjajima, imam veliki otpor, muka, ali kad napisem, osjecam pomake, male al su tu.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 12:50   #15
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Navedi barem jedno pozitivno djelovanje dnevnika?

Suprotno uvriježenom mišljenju vođenje dnevnika je vrlo loše za psihičko zdravlje što su potvrdila barem dva znastvena istraživanja. Što će depresivna osoba pod milim bogom pisat u dnevnik? Danas je bio još bezvezni dan u mom promašenom životu? Posvađala sam se sa ukućanima, kasnije sam cijelo popodne plakala? Mislim da su svi ostali bolji od mene?

I kad pročita svoje zabilješke može pasti samo u dublju depresiju zato moja topla preporuka da se ne vodi dnevnik, jedino ako želite imati pisane tragove o svakom danu svog života
Imaš link na ta dva istraživanja? Na koji to način vrlo loše djeluje na psihičko zdravlje? Čudno mi je što to tvrdiš s obzirom da se pisanje dnevnika i domaćih zadaća često koristi u procesu psihoterapije.

Pisanje na način na koji si ti opisao nije način koji sam ja opisala iako i ovaj može biti dobar za ventilaciju emocija.

Autorica teme ima problem nedostatka osobnog identiteta i mislim da bi joj dnevnik pomogao uočiti obrasce koji su tipični za nju i bolje upoznati sebe. Čovjek ima potrebu izraziti sebe i ako nemaš osobu od povjerenja kojoj možeš povjeriti svoje najdublje misli i emocije pisanje je lako ostvariv kanal kroz koji ćeš se izraziti. Redovito pisanje je aktivan i kontinuiran rad na sebi nasuprot pasivnom prepuštanju i kao takvo može pomoći jačanju samokontrole i motivacije za promjenom.
Tea For One is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 15:45   #16
I ja mislim da se većina definira tek negdje oko 30-te. To su godine kada smo već dosta toga naučili o sebi i svijetu oko sebe, a bez takvog uvida i ne možemo znati tko smo.

Istina je da pojedinci brže sazrijevaju (obično zbog izraženijeg talenta u nekom području ili specifičnih životnih okolnosti kojima su izloženi u ranijoj dobi, što ih je "poguralo" u određenom pravcu), ali većina nas odrasta u nekakvoj prosječnosti i ne prima takve impulse.

Uglavnom, ne bih se zabrinjavala zbog vlastite "nezrelosti" u 20-tima, samo bih nastojala upoznati što više stvari, različitih situacija i ljudi, i putem vlastitog iskustva, metodom pokušaja i pogrešaka, otkriti svoje ja i mjesto kojemu pripadam na toj širokoj društvenoj sceni.
mala srna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 16:10   #17
Quote:
derinjo kaže: Pogledaj post
Za početak, žensko sam i 22 su mi godine. Već dulje vrijeme muči me ovo pitanje iz naslova...Naime, ja još uvijek nisam pronašla sebe niti se počela izgrađivati.

Nemam vlastite stavove već ih uglavnom temeljim na tuđim mišljenjima - ne u smislu da podilazim drugima, već pomno pratim što drugi govore i prebirem ono što je meni najprihvatljivije i to predstavljam kao tobožnje vlastito mišljenje. Nemam omiljenu glazbu, filmove ni knjige. Nemam nikakav hobi niti nekakvu zanimaciju. Nemam neko područje od posebnog interesa. Općenito nemam baš nekog interesa za svijet oko sebe jer sam većinu vremena depresivna. Ne znam što želim, nemam nikakvih planova ni ambicija, živim od danas do sutra. Nemam nikakvu osobnost, potpuno sam prosječna, nezanimljiva i bezlična. Nemam nikakav karakter, par dana sam jedna osoba, a idućih dana promijenim ploču za 180°.

Gled am svoje vršnjake ( pa i one mlađe ) i većina njih ima neku prepoznatljivu osobnost, već su skoro izgrađene ličnosti. Imaju specifičan smisao za humor, gestikulaciju, dikciju, interese, hobije, talente, stavove,...ja nemam ništa od navedenog. Ovisno o društvu u kojem se nalazim posve mijenjam i način zezancije i čitav pristup prilagodim drugoj strani, dok su oni uvijek isti. Osjećam se poput kameleona.

Što vi mislite o ovome ? Ja mislim da ako nisam do 22. godine pronašla sebe, vjerojatno nikad ni neću. S koliko godina ste se osjećali već izgrađeno i što za vas znači ''izgrađena osoba'' ? Smatrate li čudnim u da osoba u ranim dvadesetim još nema ni i od identiteta ? Ja smatram da da.
Sta to uopce znaci izgradjena osoba to ne znam ja bi rekao da je to netko tko ptihvaca sebe I stvari oko sebe I tezi nekakvom napretku tj novom ucenju recimo ja sam prije imao dva hobija koja sam obozavao I izgubio sam interes za njih otkad sam depresivsn prakticki mi je citav zivot izgubio smisao I tak je vec dobrih pet godina bez vecih pomaka, a sto se tice stavjva imam neke stavove iza kojih stojim a za vecinu stvafi se ne vezem posto ce mi se vjerojatno vecina stavova mijenjati s vremenom
Daracpoparac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 17:33   #18
Quote:
Daracpoparac kaže: Pogledaj post
Sta to uopce znaci izgradjena osoba to ne znam ja bi rekao da je to netko tko ptihvaca sebe I stvari oko sebe I tezi nekakvom napretku
Rekla bih ovako... Osoba koja zna što želi, a što ne želi, što je usrećuje, a što ne, koja je razmišljanjem i iskustvenim doživljavanjem upoznala i izgradila svoju osobnost. I, ono što si ti rekao, koja se prihvaća i voli takva kakva je (što ne znači da se u nekim pojedinostima ne želi mijenjati na bolje i napredovati!).
mala srna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 13:00   #19
Quote:
mala srna kaže: Pogledaj post
Rekla bih ovako... Osoba koja zna što želi, a što ne želi, što je usrećuje, a što ne, koja je razmišljanjem i iskustvenim doživljavanjem upoznala i izgradila svoju osobnost. I, ono što si ti rekao, koja se prihvaća i voli takva kakva je (što ne znači da se u nekim pojedinostima ne želi mijenjati na bolje i napredovati!).
Slažem se, oj budi svoj da stvoren jes čitav, e da barem jesam čitav
Daracpoparac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:05   #20
Već s tim što se propituješ i analiziraš pokazuješ izrazitu osobnost. Po onom što si napisala poznaješ se dobro. Učiš od drugih i prilagodljiva si. To nije loše. Naprotiv. Izgrađivat ćeš se čitav život,mjenjat mišljenje ,ponašanje i okruženje. Neka te ne zabrinjava način i brzina kojom to čine drugi. Nema bezličnosti u tvom postu pa je nemože bit nit u tebi.
Zvoncica44 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.