Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2014., 00:45   #601
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
A Dr Seuss, je li to netko pokušao prevesti?
Da im nije palo na pamet.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 22:38   #602
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Koje bi knjigice preporučili za djecu u dobi oko 4 godine?
moj stariji jako voli klasične bajke i basne.
imaš i drugačijih knjiga s pričama, recimo od kasparavičiusa - budalaste priče i bijeli slon.
i još su se tu neke spominjale, ali zaboravih.

od slikovnica ne znam što bih ti preporučila, jer već dugo, predugo nismo bili u knjižnici
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 06:34   #603


ove su dosta tražene za čitanje za dob 4+

doduše, meni osobno nikako nisu sjele, je li stvar u prijevodu ili samom stilu, ne mogu odrediti
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 14:53   #604
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Koje bi knjigice preporučili za djecu u dobi oko 4 godine?
Mi posuđujemo po ovome: http://www.korakpokorak.hr/upload/Di...obitelj_66.pdf, i baš nam je super taj popis.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 15:53   #605
Fora je popis.
Dobila sam neke ideje a neke knjige koje su za njihov uzrast su im već duže nezanimljive.

Mlađi (4 god) obožava Grgu čvarka, Antuntuna, Petra pana i 101 dalmatinca (zadnje 2 su prilično duge priče)
Stariji voli stripove kao npr Kapetan Gaćeša, Ljudsko tijelo na ploči...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 08:41   #606
Mi smo u nekoj lošoj fazi i u knjižnici posudujemo knjige s društvenim igrama unutra, jednostavno mu nije više čitanje zanimljivo...

Imamo 5 i mislim da cu pokušati s 5 prijatelja, moram samo prvo.ja pročitati da se podsjetim je li primjereno sve.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 22:48   #607
Mi jako puno čitamo od najranije dobi, ali ovaj put sam samo došla napisati:

Djevojčicu sa šibicama (H. C. Andersen) ne čitati maloj djeci ni za živu glavu, ni pod koju cijenu! :-( To je nešto prejezivo...
__________________
26.07.2009. & 8.10.2013. :-) <3
... Tko nije drvo razumio prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio i shvatit će kad - tad da ne zna što je hlad...
mišolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:58   #608
Quote:
mišolina kaže: Pogledaj post
Mi jako puno čitamo od najranije dobi, ali ovaj put sam samo došla napisati:

Djevojčicu sa šibicama (H. C. Andersen) ne čitati maloj djeci ni za živu glavu, ni pod koju cijenu! :-( To je nešto prejezivo...
ja se sjecam da mi ju je mama citala kad sam bila mala..i ne sjecam se da je bilo jezivo, nego tuzno.

nedavno se obiljezavala obljetnica andersenova rodjendana i bas sam posudjivala neke knjige jer su bile izlozene....
slavuja i carevo novo ruho.
budem i ovo
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 22:06   #609
Dobro, možda je prejezivo preteška riječ, ali toliko je tužno i mučno i tjeskobno da ne vidim nikakvu korist od toga da mu je čitam (a pogotovo ne prije spavanja). Toliko patnje i nepravde i žalosti u tako malo riječi rijetko kad se vidi... Naravno da mu čitam i priče koje imaju ružnih dijelova (npr. jako mu se sviđa Bajka o ribaru i ribici, to mi sad prvo pada na pamet), a i u stvarnom životu vidi i čuje svakakvih stvari. Ali meni je knedla u grlu stala kad sam preletjela preko zadnjih rečenica i smišljala kako ću ih ublažiti... Mah, ja sam kriva, ne znam zašto nisam prekontrolirala tekst prije čitanja...
__________________
26.07.2009. & 8.10.2013. :-) <3
... Tko nije drvo razumio prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio i shvatit će kad - tad da ne zna što je hlad...
mišolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 14:43   #610
za vecu djecu preporucujdm antu gardasa. pisao jd odlicne krimice za klince, ja sam ga obozavala. u jednoj npr traze sveti gral. ima takodjer u knjigama i raznih osmosmjerki sa "tajnama" tako da su knjige i interaktivne.

bas mi je zao sto vise ljudi ne cita njegove knjige
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 23:28   #611
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
moj stariji jako voli klasične bajke i basne.
imaš i drugačijih knjiga s pričama, recimo od kasparavičiusa - budalaste priče i bijeli slon.
i još su se tu neke spominjale, ali zaboravih.

od slikovnica ne znam što bih ti preporučila, jer već dugo, predugo nismo bili u knjižnici
Evo mojoj curi ce skoro 4. rodjendan. Čitamo svaki dan dvije-tri slikovnice doma, ne znam koliko u vrtiću.
Kao što Tihonsee kaže, klasične bajke (iako, ona verzija Palčića s ljudožderom koji pojede svoje kćeri.. ) Ali na hrvatskom imam Malu sirenu, Ivicu i Maricu, Mačka u čizmama, Pepeljugu, Trnoružicu, Crvenkapicu, Petra Pana (skraćenog jasno), Alicu (skraćenu) to sve voli.
CD-i s bajkama na hrvatskom su isto dobri.
Imamo Antun-tuna, to je popularno.

Moja cura voli u stvari slikovnice u stihovima, to zapamti i recitira
Onda, kako smo u engleskom području, čitamo Juliju Donaldson (trenutno je najveći hit Tabby McTat the busker's cat), Eric Carle (gusjenica i drugo--zadnje smo čitali priču o oblaku), Dr Seussa--za mladje, i niz drugih engleskih autora koji mislim nisu prevođeni (Margaret Mahy, Judith Kerr, Lynley Dodd itd)

Lynley Dodd je inače super ako netko čita na engleskom--njezin Hairy McLary from Donaldson's dairy.

Btw, dobila je dosta Dora, Štrumpfovi, My little ponies slikovnica na hrvatskom i engleskom. To je sve na prvi mah zgodno, ali te priče su uglavnom dosadnjikave, nakon par čitanja više nisu zanimljive.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 23:50   #612
ovo se definitivno slazem da su te price s likovima i crticima u biti najlosije slikovnice i ciste navlakuse - djecu privuce slikica, ali vecina ih nema nikakvu pouku, a prijevodi su cesto katastrofalni. to sam posebno primjetila u egmontovim izdanjima

ili recimo ne prevedu stvari na isti nacin kao u crticu, pa to dodatno odbije klince jer uh zbuni i ne kuze vise pricu
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 08:25   #613
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
ovo se definitivno slazem da su te price s likovima i crticima u biti najlosije slikovnice i ciste navlakuse - djecu privuce slikica, ali vecina ih nema nikakvu pouku, a prijevodi su cesto katastrofalni. to sam posebno primjetila u egmontovim izdanjima

ili recimo ne prevedu stvari na isti nacin kao u crticu, pa to dodatno odbije klince jer uh zbuni i ne kuze vise pricu
Uglavnom jesu takve, ali mi imamo Hello Kitty:Ružičasta potraga https://www.google.hr/search?q=hello...2F%3B640%3B480, mislim da je isto od Egmonta i meni se stvarno sviđa, a i klincima. Priča nije komplicirana, a bazira se zapravo na učenju padeža i mjesnih priloga. Tako da ima i takvih slikovnica koje su dobre i poučne. Kako je meni to struka, stvarno znam biti kritična po pitanju slikovnica i knjiga, nekad i previše .
Kod nas su trenutni hit Maca papučarica (kod sina, 4.g, a voli ju i cura, 2.g) i zbirka kratkih pjesmica i brojalica Tike, tike, tačke http://www.mozaik-knjiga.hr/knjige/tike-tike-tacke.
Da, zaboravila sam i Ježevu kućicu koja im je isto zanimljiva http://www.profil-mozaik.hr/jezeva-kucica255/PR/114006. Inače jako vole priče i pjesmice u stihovima s rimom.
marija_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 10:35   #614
eto vidiš... a moji uopće ne žele ništa u rimi
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 23:14   #615
Mi smo se zakacili za Findusa


predobre ilustracije, malo su duzi tekstovi al su super


i citamo Vile za laku noc
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 23:53   #616
mi se zakvacimo za jednu/dvije price i onda to citamo danima (dok ih doslovno ne nauci napamet od rijeci do rijeci - na kraju citam k'o miso kovac , kazem prvu rijec a mala nastavi do kraja odlomka) i tek onda prelazimo na novu

zadnjih x dana smo na princezi i zapcu
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 09:26   #617
I mi smo tako jedno vrijeme. I najnevjerojatnije mi je što se tekstova sjeća nakon par mjeseci. Juhu od bundeve pamti od jeseni, cijelu bez greške. Ta nam je najbolja ikada.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 14:36   #618
moja ne pada na te fore. ako ona meni "procita" pricu a ne ja njoj, onda kad je ona gotova moramo jos jednom ispocetka da ja njoj procitam.
__________________
02-2010, 12-2012
tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 10:18   #619
Moram spomenuti Zmaja Škakljaja, iako se već pisalo o njemu, i ja sam tu naišla na njega. Predivna pričica, neobična, drugačija od ostalih. Za 4-godišnjake.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 09:31   #620
Što čitaju 6-godišnjaci? U pitanju je curica

Dakle, prošli smo hrpu klasičnih Grimmovih bajki, najpopularnjije basne (ono Lisica i roda, Cvrčak i mrav , Zec i kornjača i par drugih), hrpu knjiga skraćenih u obliku slikovnica (Alisa, Petar Pan, Bambi ...s tim nisam oduševljena jer mislim da se puno gubi kod skraćivanja na slikovnicu ali eto, imali doma), dosta malih enciklopedijica (ali naravno nismo pročitali sav tekst već više ja čitala i objašnjavala, ona gledala slike i pitala).

Zanimljive su nam bile ove knjige koje ste prije preporučivali za 4 i 5-godišnjake, dosta smo ih posudile i pročitale, neke su joj sjele, neke nisu

I kaj sad? Prerasla je te koje preporučujete za male, ali opet ne bih htjela prijeći na "lektirne" naslove (npr. za 1. razred) jer mislim da će joj biti napetije čitat ih kao "novo" u prvom razredu (iako smo imali izleta u lektiru pa smo tak čitali i Macu Papučaricu i Plesnu haljinu žutog maslačka i sviđalo joj se).

Moram malo proučit onaj popis koji je netko tu stranicu-dvije ranije stavio, one preporuke knjižničara. Kaj još da čitamo? Enciklopedije? Ima tko preporuku za njih? Prijeći na "prave" knjige, one koje bismo nastavljali iz dana u dan? (s kojom početi?)

Ovaj Findus je meni zanimljiv, možda njega? (nikak ga naći u knjižnici da ga proučim)
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.