Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2009., 16:48   #81
probaj vidjeti gdje je upisan i poslati mail s upitom

https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/afPregledi/Index.jsp
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:10   #82
i ja imam jednu situaciju...
dečko je prije pola godine dobio domovnicu. inače je cijeli zivot živio u Sloveniji gdje je još uvijek i prijavljen. Da bi se npr. mogli normalno vjenčati u RH, potrebno mu je još nešto osim domovnice? Uputite me u te stvari jer ja nemam pojma.
Ako je rođen u Sloveniji zar moze vaditi rodni list i ovdje kod nas? Odnosno da li mu je to potrebno? I što je sa upisom u matičnu knjigu rođenih?
Što bi se još eventualno trebalo napraviti kako bi mu prelazak u RH bio bezbolniji
Voda voda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:34   #83
Voda voda 123 tvoj dragi,prema tom nekom njihovom pravilu,kao i moj koji ima hrv domovnicu(nadam se da tvoj ima rješenje o državljanstvu),treba imat hrv rodni list (a za to ti je mom momku tražilo:Rodni list-državni(u tvom slučaju Slovenski),izvod iz MKV roditelja,potvrdu o prebivalištu,osobnu)...

Najbolje vam se otić raspitat u matični ured
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:30   #84
Nažalost nema ni on rješenje o državljanstvu (nemam ga ni ja, a živim u RH cijeli život), no meni su rekli da za upis u knjigu rođenih treba rodni list mjesta gdje si rođen, potvrda o prebivalištu i osobna iskaznica. bez rješenja o državljanstvu i izvoda iz MKV roditelja (što će im to??)
Voda voda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:53   #85
Quote:
Voda voda123 kaže: Pogledaj post
Nažalost nema ni on rješenje o državljanstvu (nemam ga ni ja, a živim u RH cijeli život), no meni su rekli da za upis u knjigu rođenih treba rodni list mjesta gdje si rođen, potvrda o prebivalištu i osobna iskaznica. bez rješenja o državljanstvu i izvoda iz MKV roditelja (što će im to??)
Nama je matičar sve napisao šta nam treba,iako ima domovnicu,traže mu to rješenje o državljanstvu,i sad smo pisali zahtjev preko policije koja šalje to u ZG da se izda rješenje o državljanstvu,iako ni meni to nije jasno jer ako ima domovnicu,pa zna se da je državljanin RH,ali ne kod nas mora bit sve kompliciranno....

Izvod iz MKV roditelja traži,jer na osnovu toga(podaci se upisuju u rodni list),to ti je kao da se on tek rodio...eto šta je to...jer kad ideš djetetu radit rodni list isto traži izvod iz MKV
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:55   #86
Quote:
Voda voda123 kaže: Pogledaj post
Nažalost nema ni on rješenje o državljanstvu (nemam ga ni ja, a živim u RH cijeli život), no meni su rekli da za upis u knjigu rođenih treba rodni list mjesta gdje si rođen, potvrda o prebivalištu i osobna iskaznica. bez rješenja o državljanstvu i izvoda iz MKV roditelja (što će im to??)
pa nitko nema rjesenje o drzavljanstvu ko ga je dobio "normalnim" putem,tj. preko roditelja.

kod tebe ce to ic brzinski
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 13:02   #87
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
pa nitko nema rjesenje o drzavljanstvu ko ga je dobio "normalnim" putem,tj. preko roditelja.

kod tebe ce to ic brzinski
Istina da smo mi koji smo dobili ˝normalnim˝ putem nemamo rješenje o državljanstvu,al ljudi(npr.moj momak rodom iz BIH)njemu traži to rješenje jer to je stvar po njima koju mora imat!
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 13:19   #88
koja je to glupost,to ti kao i neka presuda kad ju dobis treba ti jedno vrijeme i dalje ne.

zar nije bilo da je domovnica jedini pravi dokaz o hrvatskom drzavljanstvu?ovo rjesenje je trebalo samo da nju dobis?

jel naveo maticar po kojem zakonu je to potrebno?

iz osobnog iskustva znam,da se ponekad traze papiri koji uopce ne trebaju,tek toliko,da ti otezaju zivot.

pokusaj otici do nekog drugog maticnog ureda,tek informacije radi
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 13:41   #89
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
koja je to glupost,to ti kao i neka presuda kad ju dobis treba ti jedno vrijeme i dalje ne.

zar nije bilo da je domovnica jedini pravi dokaz o hrvatskom drzavljanstvu?ovo rjesenje je trebalo samo da nju dobis?

jel naveo maticar po kojem zakonu je to potrebno?

iz osobnog iskustva znam,da se ponekad traze papiri koji uopce ne trebaju,tek toliko,da ti otezaju zivot.

pokusaj otici do nekog drugog maticnog ureda,tek informacije radi

Zvala sami i drugi matični ured,međutim žena mi je rekla da i njima to treba,da bez toga nemogu ništa ili ako nema to neka traži nalog od PP prema mjestu boravišta,međutim kad je jučer bio neka ˝jako˝ uslužna službenica mu je rekla da ona to njemu ne može izdat,jer ona nema pojma o čemu se tu radi,i sad ko je tu blesav?

Njeno opravdanje je˝ ja moram poslat nalog za taj komad papira MUPU u ZG˝,ali kao rok čekanja tog papira je cca mjesec dana,i sad on objašnjava da ima zakazanu svadbu da bi njemu ta ista odgovorila ˝pa otkaži je˝...kao da je to tako jednostavno....

Danas je jedna poznanica bila u matični u Zg i žena je rekla da treba ić taj nalog,al da se čeka cca 7 dana,i sad ja opet dolazim do zaključka da svako od njih ima neku svoju teoriju,točnije ono ajde od vrata do vrata,pa će ti nakon 30 puta se neko možda i smilovat.

Po meni je isto domovnica jedini dokument koji dokazuje državljanstvo,koje ima...al eto možda se jednog dana te službenice i odgovore
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 14:20   #90
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
Zvala sami i drugi matični ured,međutim žena mi je rekla da i njima to treba,da bez toga nemogu ništa ili ako nema to neka traži nalog od PP prema mjestu boravišta,međutim kad je jučer bio neka ˝jako˝ uslužna službenica mu je rekla da ona to njemu ne može izdat,jer ona nema pojma o čemu se tu radi,i sad ko je tu blesav?

Njeno opravdanje je˝ ja moram poslat nalog za taj komad papira MUPU u ZG˝,ali kao rok čekanja tog papira je cca mjesec dana,i sad on objašnjava da ima zakazanu svadbu da bi njemu ta ista odgovorila ˝pa otkaži je˝...kao da je to tako jednostavno....

Danas je jedna poznanica bila u matični u Zg i žena je rekla da treba ić taj nalog,al da se čeka cca 7 dana,i sad ja opet dolazim do zaključka da svako od njih ima neku svoju teoriju,točnije ono ajde od vrata do vrata,pa će ti nakon 30 puta se neko možda i smilovat.

Po meni je isto domovnica jedini dokument koji dokazuje državljanstvo,koje ima...al eto možda se jednog dana te službenice i odgovore
jednostavno odes kod sefice maticnog ureda i zatrazis nek ti da napismeno sa stambiljem i potpisom koji su sve papiri u ovom konkretnom slucaju potrebni.

to ti mora dat,ak ne da ,napisi zahtjev ,predaj sta imas pa nek ti napise odbijenicu,jer bi morala napisat i razlog.

to sa tim rjesenjem,neznam da li se uopce moze dobit jos jednom,jer to nicem ne sluzi osim dobivanju domovnice.

zato velim trazi napismeno sve

p.s. skoro 100% sam siguran da rjesenje o otpustu iz drzavljanstva ne mozes dobit jos jednom,tako da....
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 14:24   #91
Quote:
Voda voda123 kaže: Pogledaj post
..no meni su rekli da za upis u knjigu rođenih treba rodni list mjesta gdje si rođen, potvrda o prebivalištu i osobna iskaznica...
Ja sam se prosle godine upisala u Maticu rodjenih u HR.. trebao mi je rodni list iz zemlje rodjenja (provjeri po kojoj konvenciji, da li treba prijevod, apostile..) te domovnica i osobna na uvid.
ralphina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 14:47   #92
tocno tak evo jedan interesantan link,zadnja recenica je bitna

http://www.drzavna-uprava-osijek.hr/...a_rodjenih.htm

evo i zahtjev za naknadni upis u maticu rodjenih,po d prilog,nema nista o nekom rjesenju il.sl.

http://www.udu-obz.hr/Text/matzah_%2...iga_%20drz.pdf

Zadnje uređivanje livadinka.kukuric : 06.05.2009. at 14:53.
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 15:24   #93
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
tocno tak evo jedan interesantan link,zadnja recenica je bitna
Naknadni upisi u maticu rođenih činjenice rođenja hrvatskih državljana nastalih u inozemstvu, upisuju se u maticu rođenih na temelju izvatka iz državne matice rođenih inozemnog tijela.

Onda nas netko pravi ludim,nije valjda da u matičnom uredu odvdje di je nama mjesto prebivališta imaju drugačije zahtjeve??
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 15:45   #94
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
Naknadni upisi u maticu rođenih činjenice rođenja hrvatskih državljana nastalih u inozemstvu, upisuju se u maticu rođenih na temelju izvatka iz državne matice rođenih inozemnog tijela.

Onda nas netko pravi ludim,nije valjda da u matičnom uredu odvdje di je nama mjesto prebivališta imaju drugačije zahtjeve??
zato je najbolje otic kod voditelja maticnog ureda i trazit sve napismeno.

mozda nisu imali takav slucaj,al ipak...

unazad godinu dana bio sam dvaput osobno svjedok kako sluzbenice na policiji prilikom prijave boravka sikaniraju osobe koje su se doselile iz bosne u Hrvatsku (imaju domovnicu).
traze neke stvari koje od domaceg nikad trazile ne bi.a drskost i neljubaznost.to se zbilja rijetko vidja
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 19:07   #95
Problem aplikacije za drzavljanstvo

Zelio bi dobit Hrvatsku domovnicu ali mi je receno da na nju nemam prava.

Da li neko moze da mi objasni je li to tacno i ako nije sto trebam ucinit da je dobijem.

Majka mi je Splicanka rodena u Splitu. Ona ima Hrvatsku domovnicu i putovnicu.
Otac mi je Ceh.
Ja sam roden u Beogradu 1972 jer mi je majka tada tamo radila kao profesorica engleskoj jezika.
1987 smo otisli zivit u London i tamo sam steka Englesko drzavljanstvo.
1989 sam pozvan da sluzim vojsku JNA sto nisam ucinia i nakon toga nisam ponovo dobija Jugoslovensku putovnicu.
Majka mi ima kucu u Dalmaciji i ja bi zelija zivit doli ali ka Hrvat a ne ka stranac.
Problem je u tome sto su mi za domovnicu trazili papir na kome se izjasnjavam ka Hrvat za vrime Jugoslavije. Ja to nemam jer sam tada bija dite i na svim papirima pise da sam Jugosloven.
Jedan prijatelj me uvjerava da pravno imam prava na domovnicu zbog majke.
Moze li mi neko pomoc.
Hvala lipa
vjanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 22:11   #96
po ovome nemas pravo

zakon o drzavljanstvu http://mup.hr/main.aspx?id=96#1

za tebe su bitni clanci 4 , 5 , 6

mozda neko zna neku rupu,ali cisto sumnjam,unazad par godina je jako postrozen zakon
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 00:10   #97
Hvala ti na odgovoru.
Procitao sam clanke 4 5 i 6 ali mi jos nije najjasnije.

U clanku 4 se na mene odnosi treci dio :
čiji je jedan od rodltelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, drugi bez državljanstva, ili nepoznatog državljanstva a dijete je rođeno u inozemstvu.

U trenutku mog rodenja majka mi je bila hrvatica ali hrvatska drzava nije postojala 1972. Otac mi ima Englesko drzavljanstvo, kako on moze biti "bez državljanstva, ili nepoznatog državljanstva". Uopce mi nije logicno.

Ni clanak 5 mi nije jasan.
Ja nisam "dijete". Zakon mi se cini jasnim za nekoga rodenog nakon nastanka hrvatske drzave ali sta je sa nama koji smo stariji od 18 godina?

Ja sam spreman izjasnit se kao hrvatski drzavljanin i potpisat dokument ako je to potrebno.

Po clanku 6 bi ima pravo na drzavljanstvo da mi mater da "pisanu izjavu da se dijete smatra hrvatskirn državljaninom". Opet isti problem, ja imam 37 godina

Ima li ko sugestiju kako bi ovo moga rijesti?
Ako neko zna za advokata koji se bavi ovim pitanjem molim vas mi javite.
vjanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 00:56   #98
Quote:
vjanda kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.
Procitao sam clanke 4 5 i 6 ali mi jos nije najjasnije.

U clanku 4 se na mene odnosi treci dio :
čiji je jedan od rodltelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, drugi bez državljanstva, ili nepoznatog državljanstva a dijete je rođeno u inozemstvu.

U trenutku mog rodenja majka mi je bila hrvatica ali hrvatska drzava nije postojala 1972. Otac mi ima Englesko drzavljanstvo, kako on moze biti "bez državljanstva, ili nepoznatog državljanstva". Uopce mi nije logicno.

Ni clanak 5 mi nije jasan.
Ja nisam "dijete". Zakon mi se cini jasnim za nekoga rodenog nakon nastanka hrvatske drzave ali sta je sa nama koji smo stariji od 18 godina?

Ja sam spreman izjasnit se kao hrvatski drzavljanin i potpisat dokument ako je to potrebno.

Po clanku 6 bi ima pravo na drzavljanstvo da mi mater da "pisanu izjavu da se dijete smatra hrvatskirn državljaninom". Opet isti problem, ja imam 37 godina

Ima li ko sugestiju kako bi ovo moga rijesti?
Ako neko zna za advokata koji se bavi ovim pitanjem molim vas mi javite.
u Jugoslaviji si imao i Drzavljanstvo Jugoslavije i jos dodatno republicko,malo tesko za skuzit al tak neak.

ovo sa izjasnjavanjem hrvatom nema veze sa nastankom drzave.u Jugoslaviji ti je u mnogim dokumentima pisalo pod narodnost hrvat,hrvatica....ja imam neku svjedodzbu od mame iz 60 i neke i pise narodnost: hrvatica


ja ipak mislim da za tebe vrijedi Clanak 6 zakona o drzavlljanstvu.

probaj pronac neku krstenicu il slicno gdje ima rubrika narodnost,pa ak ti negdje pise hrvat,hrvatsko il.sl. mozda i uspijes dobit

to sa izjasnjavanjem Hrvatom naknadno je proslost,
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:43   #99
priznaje li se i dokument kao sto je dacka knjizica iz osnovne skole ili zdravstvena knjizica u kojoj pod narodnost pise Hrvat?
vjanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 17:02   #100
mozda prihvate,pitaj najbolje.

prije je prolazilo sve zivo
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.