Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2011., 21:22   #41
Hvala
Okus je jako dobar; totalno sam se navukla na pečenje kruha, da se mene pita svaki dan bi pekla, ovako jednom tjedno pečem. Sljedeći na rasporedu bit će kruh od pirovog brašna ...
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 23:28   #42
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Sljedeći na rasporedu bit će kruh od pirovog brašna ...
Željno iščekujem da podijeliš to iskustvo s nama. Šta isto kruh koji se ne mijesi ili?
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 08:11   #43
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Šta isto kruh koji se ne mijesi ili?
Ja sam bila započela s kruhom koji se ne mijesi i onda dalje modificirala početni recept, čitajući tuđa iskustva s kruhom.
Od kruha koji se ne mijesi ostala je mala količina kvasca i dugotrajno dizanje, a na kraju samo preklapanje, bez ponovnog miješenja. Od tradicionalnog pečenja kruha uzela sam omjere vlažnosti i prvo miješenje.
Uglavnom, prvo miješenje obavim s mikserom, ostavim kruh preko noći da se diže. U prosjeku nakon 10-12 sati kruh preklopim, rukama ga lagano razvučem i preklopim da mu ne razbijem previše mjehure zraka, pobrašnim samo radnu površinu i razvlačim navlaženim rukama bez posipanja brašnom. Ostavim dizati još sat vremena, uključim pećnicu nakon tih sat vremena na 250 da se zagrije zajedno s plehom u kojem će se peći kruh (onaj veličine pećnice) i kad je ugrijan prebacim kruh (nježno )
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 08:40   #44
Preklapaš onako na 'kovertu' ? I samo razvlaciš rukama?
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 09:04   #45
Onako kako je vidljivo na filmiću kako se radi no knead bread ... mokrim rukama razvučem, ne brašnim odozgora jer sam primijetila u prvim pokušajima da mi ta količina brašna napravi slojeve unutar kruha, kad je pečen kasnije se hoće razdvajati na tim mjestima preklopa, tako da kod preklapanja nastojim otresti vidljivi višak brašna koji se uhvati s donje strane.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 10:26   #46
A koliko dugo ga pečeš onda, ako ga ne poklapaš?

Zadnje uređivanje anpi : 19.03.2011. at 10:35.
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 10:32   #47
Quote:
anpi kaže: Pogledaj post
A koliko dugo ga pečeš onda, ako ga ne preklapaš?
Ne razumijem pitanje ... misliš ako se kruh još jednom premijesi koliko se treba peći?
Bez obzira što ti s kruhom radila, preklapala ili premijesila, vrijeme pečenja ovisi o veličini kruha i vrsti brašna s kojom si radila.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 10:36   #48
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ne razumijem pitanje ... misliš ako se kruh još jednom premijesi koliko se treba peći?
Bez obzira što ti s kruhom radila, preklapala ili premijesila, vrijeme pečenja ovisi o veličini kruha i vrsti brašna s kojom si radila.
bio mi tipfeler, ispravila ga kad vidjela što sam napisala
poklapaš, ne preklapaš
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 10:53   #49
OK, sad mi je jasno. POčela sam peći bez zagrijane rajngle, uglavnom kao posljedica nezgode opisane ovdje
Kako uglavnom pečem kruh koji traži veći postotak vlage (od raženog, crnog, integralnog ili kukuruznog brašna) došla sam do zaključka da su čak bolji nego pečeni poklopljeni prvih pola sata. Kruh od kilograma brašna pečem prvih pola sata na 250, a onda smanjim na 200 sljedećih pola sata. Oni koji ne vole tvrđu koru na kruhu mogu nakon prvih 15 minuta smanjiti temperaturu, ali ja volim imitirati efekt krušne peći jer mi je najbolji upravo kruh pečen u krušnoj peći na drva.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 11:23   #50
Ja pečem upravo svoj prvi kruf!
Znači, uzela sam u obzir sve komentare koje ste mi naveli vezano uz moj dosadašnji problem - prejak miris kvasca.

Dok čekam rezultate iz pećnice, pojasnit ću što sam radila - za prvi puta manju količinu brašna, pa onda nisam baš ni mogla miješati vrste - 500g graham brašna, umjesto suhog kvasca, upravo isprobavam prvi puta onu novu umotvorinu: Garant, što je mješavina kvasca i još nekih aditiva.
Stavila sam malo manje od žličice tog čuda, 70% vlažnost (hvala na pojašnjenju još jednom) i pola žličice soli.

Sinoć oko 18h zamijesila 10ak min s mixerom i ostavila u hladnoj pećnici da se diže.
U 10h ga premijesila i primijetila 1 naznaku gafa (planitala 70 posto vode, ali kako sam odokativno iz šalice točila, izgleda da mi je previše pobjeglo vode), malo je pregnjecavo sve to skupa bilo, ali sam se uspjela izboriti i presložiti ga kao pismo (malo više od planiranog sam ga morala pobrašniti po površini), i upravo se peče na 250, prvo 20 min poklopljen, a sad ga puštam još 20 min otklopljenog.
Smanjila sam vrijeme jer je manja količina brašna ipak posrijedi.
Za sada djeluje obećavajuće, šaljem fotke!!!!

Zadnje uređivanje anpi : 19.03.2011. at 12:25.
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 11:30   #51
Nadam se da će ti izaći lijepi kruh... ali, sljedeći put probaj s običnim suhim kvascem, ovaj Garant je namijenjen upravo za brzo dizanje tijesta, dakle, suprotno onome što ti želiš postići.
Obzirom da veliš da si više vode stavila, ako ti nakon 40 minuta u pećnici kruh ne daje tupi zvuk kada ga udariš po donjem dijelu, stavi ga na još 15 minuta bez zdjele na rešetku u pećnici na temp od 200.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 12:22   #52
Ja sam prezadovoljna za prvi puta

Nema okusa kvasca nimalo, i fini je!
Drugi puta bih ipak stavila više soli, preneutralan mi je. To je jedina "zamjerka"

Ali već se vidim kako tražim recepte za one varijante s začinima i češnjakom i sl jer je ovo fakat jednostavno, a odlično!!!

Čak nije niti previše mokar, nego je sočan! Mogao je ispasti suhlji, ali kako je posrijedi raženo brašno čisto, čini mi se da je ovako ipak bolje...

Ma ja sam prepresretna i sigurna sam da ću ga raditi opet!

Što se garanta tiče, ok, primila na znanje, ali evo, sve je ispalo na svu sreću ok i nije se ništa loše dogodilo. Drugi put ću ipak čisti suhi kvasac.

I napokon dokaz, tadaaaaam:

anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 13:46   #53
Pola žličice soli je malo premalo, ali sa svakim ispečenim kruhom stječeš iskustvo.
Ovaj na slici je na kraju od graham brašna ili od raženog?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 15:24   #54
Graham, cijela sam zbrčkana danas, sorry!

I u pravu si bila, trebalo ga je još malo odozdola peći, ovako se baš ne da dobro rezati nego se kida. Ali je zato MM rekao da mu je to jedan od boljih kruhova koje je jeo. Bolji od toga mu je jedino kukuruzni Todoriće baguete
Ali sam si dala u zadatak i njega skinuti s trona

Koliko soli mi predlažeš na 500g brašna.
Bojim se da nikad neću peći od cijele kile, jer mi ne jedemo baš puno kruha pa mi je šteta raditi ga u većim količinama i bacati ga onda.. a i od pola kile ga dosta ispadne...
Je li puna mala žličica isto premalo?
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 17:01   #55
Na pol kile brašna žličica soli je dovoljna.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 05:11   #56
Donata, da li sam dobro razumijela, ti kruh stavis peci na pleh od pecnice kojega zagrijavas a preklopis s nekom ranglom, da li i nju zagrijavas.?
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 05:13   #57
Donata, molimTekoja je odlika krusne peci prevedena na ove nase peci?
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 09:26   #58
Ne poklapam ničim nakon ove epizode.

Karakteristike krušne peći naravno da ne mogu dobiti u svojoj pećnici, počevši od veličine, temperature i materijala od kojeg je napravljena, ali ako se pećnica dobro zagrije na najvišu temperaturu i stavi peći kruh s visokim postotkom vlage, krajnji rezultat podsjeća na kruh iz krušne peći.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 05:20   #59
Donata kad stavis kruh na protvan iz pecnice, da li ti se kruh -razlije po plehu?
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 08:10   #60
ne.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.