Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2004., 20:20   #1
diplomatska akademija

Cao ekipa
sigurno ste vidili po novinama oglase za upis na diplomatski studij gospodarska diplomacija
jeli itko od vas ima nekakva iskustva s akademijom koja djeluje vec godinama
pise da ce najboljim studentima biti ponudjen posao u ministarstvu vanjskih poslova
iako da te prime u program vjerojatno moras bit zuzulov prvi rodijak ali mozda je moguce i redovnim putem
thanx
hell grannie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 20:46   #2
ja mislim da nema osobe kojoj bi škodilo takvo obrazovanje. Samo što je vjerojatno skupo i morala bih imati supergigamega posao i plaću da bi se to isplatilo.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 20:48   #3
Re: diplomatska akademija

Moguće je. Onda ćeš dobiti posao u državnoj službi za 3.200 kn mjesečno, nakon čega ćeš jednog dana postati gospodin savjetnik s 4.000 (što ti je dosta za hranu, kredit za stan i dobru obleku - očekuje se da na takvom mjestu radiš u kostimu/odijelu i kožnim cipelama).

Uz malo sreće, poslati će te na 4 godine vani i ako si u nekoj državi s niskim cijenama ćeš i nešto zaraditi, ako odeš u Ženevu - samo ćeš prikupiti lijepe dojmove.

Bolje ti je recimo vozit kamion. Vidiš više svijeta i bolje je plaćeno.

Ova ponuda je samo dokaz da im VSS kadar sa znanjem jezika poslijediplomskim i sl. - odlazi.

Ali, ako imaš riješene egzistencijalne stvari tipa svoj stan i auto, nemaš kredita i sl. - onda je državna služba O.K. A diplomacija je biser državne službe. A ako ne - vozač tramvaja ima više od višeg savjetnika, pa se misli...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 20:48   #4
Quote:
eena_ kaže:
ja mislim da nema osobe kojoj bi škodilo takvo obrazovanje. Samo što je vjerojatno skupo i morala bih imati supergigamega posao i plaću da bi se to isplatilo.
Školovanje je besplatno ako upadneš u 30 odabranih, tj. plaćaš samo 500 kn za klasifikacijski postupak, www.mvp.hr
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 01:03   #5
Re: Re: diplomatska akademija

Vojky, ne bih se bas slozila da diplomati - naravno da svi koji rade u MVP-u nisu diplomati - zive lose.

A ako cemo o tome tko moze postati diplomat, to je vec druga prica, politicko-porodicnih konotacija sa casnim, ali rijetkim iznimkama. I da, oni u pravilu ne razmisljaju o tome kako ce si priustiti kozne cipele i rijesiti stambeno pitanje niti prije nego u nju udju.

Daklem, za postavljacicu topica - diplomacija je fina stvar, ali vrata u nju ti trebaju biti odskrinuta - rodjenjem, odnosno prezimenom, ili sposobnostima da nadjes nekoga tko ce ti ih odskrinuti. Steta sto se oni koji ih otvaraju ne reklamiraju u tiraznim tjednicima preko citave stranice.

Inace, mislim da ce program biti blabla truc truc - ne moze ti odmoci, ali nije vrijedan izgubljenog vremena, novaca i ideala.
MissT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 10:38   #6
Re: Re: Re: diplomatska akademija

Quote:
MissT kaže:
Vojky, ne bih se bas slozila da diplomati - naravno da svi koji rade u MVP-u nisu diplomati - zive lose.
U oglasu lijepo piše da će nekima biti ponuđeno radno mjesto u MVP, o diplomatskom statusu ništa ne govori. Dakle, o tome nisam ni govorio. Inače, dodaci na diplomatske statuse na koje imaju pravo službenici nakon određenog staža su dosta smanjeni prije 4 godine.

A odijela i cipele moraju sami kupovati i profesionalni diplomati i to uopće nije mala stavka.

I zgrada im je jedna od funkcionalno lošijih.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 10:56   #7
Ja sam zavrsila diplomatsku akademiju prije 4 godine. Tada jos nije bilo smjer gospodarska diplomacija, nego smo isli na tzv. jednogodisnji strucni studij iz diplomacije. natjecaj nije bio otoren, vec ste se mogli upisati samo ako ste radili u drzavnoj sluzbi i preporucio vas je "celnik tjela", dakle neki ministar, predstojnik i sl.

60% ljudi je bilo iz MVp-a, ostali iz drugih ministarstava, ali je uvjet bio da se radi na poslovima medjunarodne suradnje.

I nama su obecava: zvati cemo Vas za mjesta u nasim dipl.konz. prestavnistvima po svijetu, ali naravno tamo idu samo odbrani (debela veza i stranacka linija, cak i za najnize savjetnicko mjesto).
Ako nemas vezu, a stvarno radis ko crv, mozda dobijes npr. Makedoniju, Albaniju ili sl. "atraktivnu" zemlju. Ali uzmi u obzir da se placa odredjue prema troskovima zivoti u toj zemlji, pa ti se moze desiti da ti je placa ista kao doma. Obicno se nizim sluzbenicima (mislim na VSS, barem 5 godina staza i neko pocetnicko mjesto u diplomaciji) placa dio troskova stanovanja. Pravo da o trosku drzave dovede i obitelj ima samo konzul, ambasador i sl.

Ako ostanes raditi doma u RH, placa ti je mizerna, oko 3500-5000. I dalje ces tesko napredovati, pa i nacelnik odjela ima oko 6000, a za to mjesto ti treba debela veza.

ja sam presla u privatni sektor i mogu vam reci da tu nitko ne cijeni diplomatsku akademiju, iako je obrazovanje koje smo stekli (npr. pregovaranje, opca kultura, povijest, medjunarodno pravo, medjunarodno gospodarstvo i jos puno toga) bilo vrlo solidno i konkretno, za razliku od ciste teorije koju ucis na faksu.
Laura22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 11:09   #8
Quote:
Laura22 kaže:
Ako nemas vezu, a stvarno radis ko crv, mozda dobijes npr. Makedoniju, Albaniju ili sl. "atraktivnu" zemlju. Ali uzmi u obzir da se placa odredjue prema troskovima zivoti u toj zemlji, pa ti se moze desiti da ti je placa ista kao doma. Obicno se nizim sluzbenicima (mislim na VSS, barem 5 godina staza i neko pocetnicko mjesto u diplomaciji) placa dio troskova stanovanja. Pravo da o trosku drzave dovede i obitelj ima samo konzul, ambasador i sl.
Toi i kažem - kome se ide radit vani, više se isplati ići vani radit - ili ići u neko međunarodno predstavništvo kod nas koje će te ako si dobar pokupit u centralu.

Čak i preko politike - "popularan" si 4 ili u najboljem slučaju 8 godina, a onda dolaze novi...

A u Zagrebu - više se isplati recimo vozit tramvaj. Jedino, ako netko baš pada na lijepe vizitke sa šahovnicom - onda je državna služba super.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 11:22   #9
Quote:
Vojky kaže:
Jedino, ako netko baš pada na lijepe vizitke sa šahovnicom - onda je državna služba super. [/B]
Vizitke: ha ha ha. 3 godine sam radila na poslovima medjunarodne suradnje i sretala hrpu stranaca, a nisam imala pravo na vizitke (samo nacelnik), a ja sam bila strucni suradnik. I onda sam ih stampla o svom trosku, ali bez sahovnice, jer mi je to bilo skupo.. ha ha ha. Nasa drzavna sluzba je jad i bijeda....
Laura22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 11:31   #10
Quote:
Laura22 kaže:
Vizitke: ha ha ha. 3 godine sam radila na poslovima medjunarodne suradnje i sretala hrpu stranaca, a nisam imala pravo na vizitke (samo nacelnik), a ja sam bila strucni suradnik. I onda sam ih stampla o svom trosku, ali bez sahovnice, jer mi je to bilo skupo.. ha ha ha. Nasa drzavna sluzba je jad i bijeda....
Mi smo lijepo našli koliki je najdeblji papir koji prima color laser pa ih tiskali sami. Onda je na jednom katu postojao i nož za rezanje papira (ljudi se bavili nacrtima), pa smo ih mogli i izrezati. Skoro smo sitni obrt otvorili...

Onda je nakon 3 godine došla pomoćnica s iskustvom u privredi koja je naručila vizitke za sve. Iskoristio sam ih samo par jer sam dobio posao u privatnoj firmi za duplo veću plaću i napokon mogao kupiti stan...

Jeste li i vi kupovali sami plastičke fascikle i sl.? Jer, tražiti ih iz ekonomata je bilo valjda kao i tražit radioaktivni materijal...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 11:53   #11
Nismo imali problema sa im uredskim materijalom, ali da bi nesto dobio trebao si cekati 2mj..

Najveci problem su mi bili:

- Odjeca - mizerna placa, a trebas imati pristojne kostime, kosulje, cipele, jaknu, kaput....Jednostavno ti je kao covjeku neugodno kad su oko tebe u Bossovim odjelima i MaxMarinim kostimima i i s Luis Vuttion torbicama, a ja imam torbu za 80kn sa nekog snizenja..
- Npr. poslije nekog seminara ili sastanka izadje se na pice ili rucak, a ja se sva uspanicim gledajuci jelovnik, i razmisljajuci o svoj dnevnici koja pokriva jedva predjelo i casu mineralne....
Naravno, nije bilo govora da bi se takvi troskovi pokrili. Zato sam najcesece bila kao "vuk samotnjak" kad bi skuzila da drustvo namjerava ici navecer van po restoranima i kaficima. Ili bi se nasla sa nekim patnikom/patnicom iz susjednih nam zemalja (MAK, BIH,BUG,RUM, AL...) i otisli u razgledavanje i na nama dostupna mjesta...

Sad sam u privatnoj firmi, stranoj i nije puno bolje, jako su skrti...
Laura22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 12:10   #12
Quote:
Laura22 kaže:
Ili bi se nasla sa nekim patnikom/patnicom iz susjednih nam zemalja (MAK, BIH,BUG,RUM, AL...) i otisli u razgledavanje i na nama dostupna mjesta...
Jesi li primjetila kako nakon treće ture pića padaju svi komunikacijski problemi sa slavenskim zemljama...

Jedino, nismo uspili nikad zapadnjacima objasnit kako mi s istoka svi govorimo različite jezike, a razumijemo se.

Bugari su uvijek bili za onako "domaću" zabavu: neki roštilj ili gulaš i dobro vino ili pivo. A ne kao Belgijanci koji odvedu službenu delegaciju na ručak gdje imaš: razvodnjeni jogurt i šunku s čokoladnim mrvicama - toplo inače jedu samo za večeru.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 13:37   #13
Dragi moji, totalno ste otisli offtopic - osim koje opaske o programu Diplomatske Akademije.

Meni su takve price sulude. Jos stvarno nisam imala priliku upoznati nekoga tko je isao u diplomaciju da bi se obogatio.

Daklem, u diplomaciju idu ljudi sa obiteljskom srebreninom.

Svi koji se bore sa egzistencijom tamo zaista nemaju sto traziti, a citajuci Laurine postove, nadam se da jos netko nece tamo izgubiti godine uludo.
MissT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 13:44   #14
Quote:
MissT kaže:
Dragi moji, totalno ste otisli offtopic - osim koje opaske o programu Diplomatske Akademije.

Meni su takve price sulude. Jos stvarno nisam imala priliku upoznati nekoga tko je isao u diplomaciju da bi se obogatio.
Govorimo o tome da je još živa priča o diplomaciji kao super zanimanju sa super prihodima...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 13:54   #15
Quote:
Vojky kaže:

Bugari su uvijek bili za onako "domaću" zabavu: neki roštilj ili gulaš i dobro vino ili pivo. A ne kao Belgijanci koji odvedu službenu delegaciju na ručak gdje imaš: razvodnjeni jogurt i šunku s čokoladnim mrvicama - toplo inače jedu samo za večeru. [/B]
Ma istina, nikad se nisam najela ni napila sa zapadnjacima, samo sa "Balkancima"...

Još nešto sam zaboravila reci vezano uz Diplomatsku akademiju: ja sam bila medju rijetkim iznimkama koje su tamo upale bez veze i zaledja. Imala sam srecu da sam u svom odjelu u tom trenu ja bila jedina koja je znala engl., njem. i VSS i imala volje da dva semestra (1 godinu) poslije posla (izlazila sam ranije) od 14-20 idem na predavanja, polazem ispite i pisem zavrsnu radnju.

Zato mislim da je javni natjecaj samo farsa, vec se sigurno zna tko ce se upisati.
Laura22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 14:56   #16
Super tema. Laura super su ti postovi, iskreni

Meni se to čini jako puno vremena. Ja ne mogu s posla izalziti u 14 sati i da hoću. Čini mi se to malo nerealnim.

Posebno ako netko uloži godinu dana TRUDA u tako nešto, a na kraju - štanga!

Moj frend je to isto završio svojevremeno i rekao je da mu je to totalno bezveze i da je bilo gubljenje vremena. Sada je u privatnoj firmi i to mu, osim opće kuluture, ništa nije donijelo.

A pitanje opće kulture je isto upitno.

Laura, ti kažeš da ti je to jako koristilo? Može li se to shvatiti kao jedan simpa tečaj povećanja osobne kulture i znanja?

Ja isto ne želim raditi u državnoj upravi. Rado bih u diplomaciju, ali bih prije tog vjerojatno morala odrintati bar 5 godina u Ministarstvu za lovu od 4-5.000 kuna. E, ja imam kredit za stan i to mi nije dovoljno.


A ovo s vizitkama...to je dno dna...ja sam radila jedno vrijeme isto u državnoj upravi i ista stvar....a neš ti troška od 100 kuna...zato mrzim te birokratske sustave...ne možeš im objasniti logične stvari...što mene jako uzrujava
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 14:58   #17
Nego, zna li tko što o tim testovima što se spominju?
Čak psihofizički? a?

Da ne govorim da će svi koji PRISTUPE TESTIRANJU coltati 500 kuna. Pa toliko ne naplaćuje ni Ekonomski fakultet...poznat po pljački svih potencijalnih i stvarnih studenata...
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 15:22   #18
Posebno mi se svidio onaj dio oglasa kojim se "posebno pozivaju mlade osobe koje žive vani" da se prijave. Pa, jel ima neki rodijak Žužulov da se još nije zaposlio u MVP-u?
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 16:29   #19
Pozivaju se osobe iz iseljeništva .
A kako će te osobe pohadjati školicu godinu dana? Ili ju neće ni morati pohadjati ,nego će imati automatski upad u MVP?

Sve mi se to manje svidja...
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 08:02   #20
e ljudi bash ste me ubili u pojam
a ja vec poceo trazit vezu da upadnem i postanem dio glamuroznog svijeta diplomacije
inace sam nezaposlen pa mi nebi bio neki veliki problem pohadjati predavanja
a ako je tako kao sta pisete bolje da odmah odustanem
i jos
meni nije zelja zaradjivat golemi novac nego upast u diplomaciju makar kao i najobicniji cinovnik u pocetku jer to donosi putovanja i ine zanimljivosti

e bas sam razocaran
hell grannie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.