Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2008., 14:16   #1
Koliko je jugoslavenski dinar iz 1981. danas kuna?

Evo, pojavilo mi se jedno konkretno pitanje.
Naime, dida je 1981. godine prodao neku zemlju, ali nikad mu nije isplaćen dio cijene u iznosu 10 milijuna jugoslavenskih dinara. Danas se frajer na tu zemlju ne može uknjižiti pa bi on to ipak platio.
Kako sad preračunam tih 10 milijuna? Odnosno, koja je sada vrijednost tih novaca.

Hvala svima na pametnim odgovorima
__________________
Trust no one!
šibenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 14:50   #2
Nisam siguran, ali koliko se sjećam 1981. je bilo otprilike 1DM=15dinara. U to vrijeme se još uvijek često govorilo i računalo u "starim" i "novim" dinarima koji su imali omjer 100:1 (iako je u to vrijeme od uvođenja "novog" dinara već bilo prošlo 18 godina) - tako da je "hiljadarka" bila u stvari novčanica od 10 dinara.
Uz omjer 1 DM=0,5€=3,65Kn spomenutih 10 milijuna "novih" dinara bilo bi oko 2,7 milijuna kuna, a ako se radilo o "starim" dinarima (meni to djeluje vjerojatnije, ako navedeš podatak o veličini i lokaciji parcele te kolika je bila ukupna ugovorena cijena, moglo bi se točnije procijeniti o čemu se radi), onda bi to bilo oko 27000kn (3750€).
Vodi računa o tome da je u ono vrijeme plaća za VSS (prosvjeta) bila nekih 450DM, dok je danas možda oko 5000kn(?), dakle približno 3x veća u apsolutnom iznosu, da je uz nekakvo skromno ukamaćivanje od 4% godišnje kamata za proteklih 27 godina 288% (opet skoro 3x), kao i da se promijenilo stanje na tržištu zemljišta na mnogim lokacijama.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:12   #3
hvala, hvala!

puno ti hvala na odgovoru , dakle da ti malo pojasnim.
Dida je 1982. prodao neku zemlju koja je bila obradiva, la la, možda vinograd u zaleđu Šibenika i frajer je ostao dužan 10 milijuna dinara. I ja bih prije rekla da se radi o starim dinarima. I sad je prije par dana došao mojoj mami na vrata taj kupac jer se naravno ne može uknjižiti jer nije sve platio. Zato me zanima koliko je to kn i naravno, zaračunala bi mu kamate.
__________________
Trust no one!
šibenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 17:28   #4
Hallo... stani malo!!!


http://www.bsi.si/financni-podatki-r.asp?MapaId=144

http://www.bsi.si/library/includes/d...atotekaId=1109

I nemoj zaboraviti uračunati inflaciju svih ovih godina! Ili zateznu kamatu!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 18:05   #5
Možeš da nazoveš ZABU na 08000024 biraš 0 i pitaš službenika koliki je bio tečaj na taj dan
.Delboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 00:15   #6
najbolje je zatražiti službeno u nekoj banci, konverziju iznosa u današnje novce

nije to samo tako.........

banka to nešto naplaćuje ali ne mnogo.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 11:35   #7
Ne znam je li potrebno opterećivati se traženjem točnog tečaja na datum sklapanja ugovora, prema podacima na koje je Free dao link, tijekom 1981. tečaj je otišao s 15 na oko 18 din/DM, dakle za dvadesetak posto; puno je veći utjecaj procjene inflacije/ neostvarene kamate - uz 4% ukupno je 288%, uz 5% godišnje već 373% ... da ne spominjemo sad neku stopu zatezne kamate, npr uz 15% ukupna kamata bi bila 4353% (skoro 44x povećanje duga).
Pretpostavljam da se bude moralo ići na neki dogovorni iznos, tako da svi podaci o tečaju i inflaciji (ili kamatnim stopama važećim u godinama postojanja duga) mogu poslužiti samo kao orijentacija za procjenu koliko tražiti. Naravno, to itekako ovisi o zainteresiranosti kupca, kao i o trenutnoj realnoj vrijednosti zemljišta - ako je to onda bio vinograd koji je vrijedio 3750€ (v.prethodne postove), a danas teren u građevinskoj zoni, onda možda niti cijena x44 (165000€) nije pretjerana, no ako je to i dalje poljoprivredno zemljište negdje u prip... kojem se namjena neće mijenjati sljedećih sto godina, vjerojatno kupac neće biti spreman previše keširati.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 19:39   #8
ŠTednja u banci 1983

zna li netko... konkretno, ako je netko uplatio 1983 godine stednju u splitskoj banci (recimo 100 dinara) vrijedi li to ista danas? Punooo hvala
__________________
05. 09. 2009. welcome to Dreamland
gatito is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 02:09   #9
Majko mila i nekro od prije 4 i po godine.

Ak si uplatio 100 dinara u starom sistemu - to je stara stednja. To si mogo upotrijebit za otkup stana npr.
Ako nisi, a i nisi nikom prodao, sad ces imat hebenih problema to unovcit jer sumnjam da je to valuta vise igdje...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 00:35   #10
Question Koliko je jugoslavenski dinar iz 1988. danas kuna?

Evo da objasnim. Naso sam listic s procjenom nausnica iz 1988 godine.

Na dan 13.04.1988 je procjenjeno da im je vrijednost 925 000 dinara. Meni to apsolitno nista ne znaci, jer ja nemam pojma koliko bi to bilo danas u Kn ili €.

Procjene su skupe, nema sanse da cu to dat kada imam papir sa svim podatcima te cifrom vec. Samo me zanima jel netko zna kako bi mogo doci do neke priblizne vrijednosti u danasnje doba?

Znaci koliko bi tih 925k dinara danas bilo u Kn, cca. cisto da znam okvirno koliko to cudno vrijedi...

Anyone?
__________________
"You missed your deadline!"
Kenzo99 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.12.2012., 00:43   #11
mislis da bi se mogao obogatit? Ja iskreno neznam kolko vrijedi,mozda neko zna
Zvjezdica0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 02:39   #12
Quote:
Kenzo99 kaže: Pogledaj post
Evo da objasnim. Naso sam listic s procjenom nausnica iz 1988 godine.

Na dan 13.04.1988 je procjenjeno da im je vrijednost 925 000 dinara. Meni to apsolitno nista ne znaci, jer ja nemam pojma koliko bi to bilo danas u Kn ili €.

Procjene su skupe, nema sanse da cu to dat kada imam papir sa svim podatcima te cifrom vec. Samo me zanima jel netko zna kako bi mogo doci do neke priblizne vrijednosti u danasnje doba?

Znaci koliko bi tih 925k dinara danas bilo u Kn, cca. cisto da znam okvirno koliko to cudno vrijedi...

Anyone?
http://www.bsi.si/library/includes/d...atotekaId=1109

Pogledaj malo tečaj...dosta se mijenjao baš te 88 god., ali cca nekih tadašnjih 1.000 - 1.100 DEM je to bilo, u kunama hmmm ajmo reći nekih 4.000 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 11:03   #13
Quote:
Kenzo99 kaže: Pogledaj post
Znaci koliko bi tih 925k dinara danas bilo u Kn, cca. cisto da znam okvirno koliko to cudno vrijedi...

Anyone?
Ništa. Doslovce ništa. Samo '89. je inflacija bila nekih 1950%, ne računajući sve one godine poslije koje su još smanjile njegovu vrijednost.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 12:54   #14
Quote:
Kenzo99 kaže: Pogledaj post
Procjene su skupe, nema sanse da cu to dat kada imam papir sa svim podatcima te cifrom vec. Samo me zanima jel netko zna kako bi mogo doci do neke priblizne vrijednosti u danasnje doba?
Zasto mislis da procjena iz 1988 godine ista znaci danas?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:52.