Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 11:36   #1
Traktorska kosilica

Napokon, nako dosta razmišljanja te čitanja i pisanja po forumu - kupio sam traktorsku kosilicu. Htio sam kupiti MTD Spider 91 kod Peveca, ali bili su toliko neljubazni i odvratni, da sam izašao van. Taj Spider košta 7.999 kn, ali oni ti još naplate sastavljanje i ulje pa to ispadne dodatnih 400+100 kuna. Pitam mogu li sastaviti sam- ne može; gubi se garancija. Pitam za dostavu, plača se posebno. Potrošio sat vremena čekajući na prodavača i na kraju izašao van.
Otišao u Merkur i tamo kupio Mtech 175/107 T. To MTD radi za merkur pod tim (smiješnim ) imenom. U sebi ima Briggsa 17.5 ks u I/C izvedbi i u svim tehničkim rješenjima pljunuti je MTD osim lima oko motora koji je nešto drugačiji i srebrne je boje.Košta 10.499 kn. Montaža je naravno besplatna. Dostava je naravno besplatna (po cijeloj hrvatskoj). Uz isporuku na livadu dobiješ i kratki tečaj košnje. Garancija je 3 godine (uz dva obvezna servisa). I šlag na kraju, došavši na blagajnu udijelili mi oko 400 kn bodova koje mogu potrošiti kod njih.
I kad rezimiram, Spider od 11 ks bi me koštao oko 9.ooo ovaj od 17.5 ks ispadne oko 10.000. Mislim da se isplati. Tim više što su servisi identični kao za MTD (motorama, krun i sl..)
Čekam još koji dan da mi stigne (isporuka je oko tjedan dana tam na moju stranu) pa javim dojmove....
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:58   #2
Čestitam novome vlasniku traktorske kosilice! Dobro si prošao, iako još nisam vidio sve detalje tvoje mašinerije!

Kad sam ja prije 3-4 godine kupovao MTD 125/96, u cijenu od 8.499 kn bila je uračunata i montaža (ne znam čega, osim akumulatora), isporučen je s uljem, i to je bila konačna cijena. A sad se i osobno uvjeri kakvo je zadovoljstvo i lakoća raditi s tim strojem!

Btw, pripazi na površinama koje ćeš kostiti, nema li nekih niskih panjeva, na kojima ćeš zapeti s kučištem kosilice! Znam to po sebi, kad imaš traktorić, upuštaš se u košenje onoga što nikad ranije nije bilo košeno. Ja sam imao šumicu, u kojoj su rasle koprive i korov, a sada je tamo engleski travnjak!

Što se servisa tiče, održavam ga sam. Ulje mijenjam jednom na godinu, nabrusim noževe, na jesen skinem akumulator i ponekad ga malo dopunim. Remen sam kupio kod vulkanizera, a ne kod ovlaštenog servisera. Skinuo sam mu odmah onaj bočni štitnik- deflektor kod bacanja trave, tako da ne pravim redove - hrpu pokošene trave. Napravio sam i autoprikolicu po njegovoj mjeri, tako da ga mogu odvesti gdje god mi zatreba. Kupovne autoprikolice su preuske (i predugačke).
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 25.04.2008. at 15:09. Reason: dopuna
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:27   #3
Za panjeve znam. Prošao sam ih flaksericom tri puta prošle godine i nema ih puno. Obilježit ću ih štapovima (kao i kamene međaše).
Za pevec ti je tako kako sam i rekao. Valjda iz te love plačaju ljude koji tamo na kosilicama rade. Niti imam nešto protiv peveca niti želim favorizirati merkur, ali činjenice stoje. U pevecu čak sklapanje običnih kosilica počeli naplačivati. Košta oko 30-40 kuna a za tu lovu ti valjda stave ručke u usparavan položaj i stegnu dva vijka...
Deflektor i ja razmišljam skinuti, isto sam napravio na običnoj kosilici na guranje iz istih pobuda koje si naveo...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:58   #4
A kupit ću ga i ja jednog dana pa kud puklo! Mislim da bi mi se isplatio za ovih mojih cca 3500 kvadrata.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:40   #5
Pozdrav,

Ja bih kao totalni neznalica koji je došao u situaciju da mora pokositi 2500m2 zarasle ravne livade zamolio ekipu za odgovor da li može traktorska kosilica kao ovaj MTD 91D sto se nudi u Pevecu u travu/korov visine jedno 1.5m ili bi se to moralo prvo proći sa strižnom kosilicom?
Panjeva nema sigurno e sad za kamenje ne znam, bila je to oranica nekad davno.
species8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:53   #6
Champ, kaj veliš na ovoga?
http://i246.photobucket.com/albums/g.../mP3125825.jpg

Kawasaki V2 motor, 22 ks, kotači na kugličnim lagerima, tri noža, vario remen) mjenjač s tempomatom, košnja u rikverc...vrijedi li to za kupiti?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 18.10.2016. at 19:28. Reason: fotka s godinama narasla
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 15:17   #7
Zvon, kaj da ti velim - ne znam kolika je cijena, ja svog MTD-a testiram i opterećujem na zahtjevnim terenima, i za sada nije pokazao još nijedan nedostatak. Jedino što ne kosi u rikverc, zbog ugrađene blokade pogona. Ta blokada lako se može maknuti, tj. žica prebrikati ili pak odspojiti sa kleme prema masi..

Ovaj sa tvoje slike vjerojatno je još kvalitetniji, samo je pitanje hočeš li ga ti dovoljno iskoristiti, odnosno dali imaš potrebe sa nečim što je dvostruko ili više puta skuplje od "običnog". MTD-a.

Tempomat se može koristiti na nogometnom igralištu, ili velikom travnjaku koji se redovito kosi. Ja u sličnoj situaciji odaberem brzinu koja najbolje odgovara terenu, gas je uvijek "navijen" do daske u toku rada, i jednom rukom držim volan. Pogon je transmatic, a to znači da se brzine mijenjaju u pokretu, bez kuplunga. Variomatic je vjerojatno još bolji, ali važno je znati - kada se naiđe na veliku ili gustu travu, dobro je usporiti, ili čak i zastati na tren, kako bi noževi stigli pokositi i izbacati svu travu iz kučišta.

Znači, ipak je važan i vozač, a ne samo tehnologija stroja.

@speciales - 1,5 metara visoko raslinje - ja osobno bih se upustio i u tako nešto, za početak s maksimalno visoko podignutim kučištem kosilice. U prvom prolazu rezultati sigurno nebi bili savršeni, ali s dva ili tri prolaza moglo bi se to dobro srediti.

Prošle godine kosio sam poljski put, na kojem je bila gusta gusta gusta zelena isprepletena trava cca 50 cm visine. U tri prolaza potukao sam je do zemlje, iako su noževi bili na granici gušenja, tj. jedva su uspjeli izbaciti svu tu zelenu masu. U takvom slučaju treba prolaziti vrlo sporo, na kuplungu u 1. brzini
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 18:51   #8
Hej ljudi. Prvo sam ljude iz Merkura molio da mi traktor dostave u subotu- ali ne mogu jer ne rade dostavljači. Onda me tip zove u nedjelju- jel bi mogao (zbog velike gužve) sad (u nedjelju) dostaviti traktor. Ajd reko- super. Uglavnom striček je bio točan i ok, a trava na mjestima već jako visoka ( 70-ak cm). Pitam ljubaznog stričeka dal da prvo poflaksam pa... ili da probam s traktorićem. Probaj veli...
I tak.... Krenem ja... I ide... Prvo sam potrošio sav svoj benzin ( oko 1,5 lit.) a zatim sam potrošio i susjedov( oko 0,5 lit) . Sva sreća da je pao mrak... Još bih kosio...
Uglavnom, ak imate velike gruntove-kupite si traktorsku kosilicu...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 18:53   #9
Quote:
species8472 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Ja bih kao totalni neznalica koji je došao u situaciju da mora pokositi 2500m2 zarasle ravne livade zamolio ekipu za odgovor da li može traktorska kosilica kao ovaj MTD 91D sto se nudi u Pevecu u travu/korov visine jedno 1.5m ili bi se to moralo prvo proći sa strižnom kosilicom?
Panjeva nema sigurno e sad za kamenje ne znam, bila je to oranica nekad davno.
Vjerojatno bi išlo. Ali zakaj spider kad za šaku kuna više možeš imati jači i sposobniji stroj. ...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 19:02   #10
Zvon, a kaj misliš o ovome http://www.motorama.hr/prodaja/traktori/ml4220ym.html
I ostane ti 10-ak tisuća u džepu...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 19:12   #11
Quote:
dizzy_boy kaže: Pogledaj post
A kupit ću ga i ja jednog dana pa kud puklo! Mislim da bi mi se isplatio za ovih mojih cca 3500 kvadrata.
Čekao sam godinu dana, buksao lovu i "obrađivao" ženu.
Isplatit će ti se...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:26   #12
Vidi traktorčić GRILO na www.agro-dom.hr, ali ne pitaj za lovu
predviđena je za veće kosine!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:50   #13
Kod ovih Climbera ne sviđa mi se to što ima samo jedan nož. Motor ima podmazivanje pomoću uljne pumpe, ali to isto ima i svaki MTD... Čim se podigne poklopac motora, na vrhu motora piše PRESURE LUBRIFIKATION, uostalom ja ga na kosinama najviše i koristim.

Jedino što bih od Grilo-a uzeo je blokada diferencijala, makar na skliskom i strmom terenu niti to ne znači previše. Dezen guma je takav da će prije ili kasnije oba kotača prokliziti na velikoj strmini. Tu jedino mogu pomoći lanci na kotačima.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 12:31   #14
Najjeftiniji climber s 13,5 ks i širinom košnje od 78 cm stoji 35.000 kuna. A to je tri puta skuplje od mog Mtecha sa 17,5 ks i širinom košnje 107 cm. Jest da je on namijenjen za veće strmine ali pitanje je kak to u praksi funkcionira. Pa tko voli nek izvoli...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 13:16   #15
Odgovorno tvrdim da bih s odgovarajućim lancima na zadnjim kotačima kosio jednako strme terene kao i taj Climber, iako se mora priznati da on ima traktorski profil guma na svim kotačima.

Climber je baš dizajniran za nagnute terene, stoga njegov nož ne zahvaća takvu širinu kao "obični" traktorići..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 19:01   #16
evo slike mog stroja ako koga zanima. To je ovaj prvi s naslovne strane http://www.merkur.eu/fileadmin/datot...SP_04_2008.htm
Još da je lijepo vrijeme pa da mogu kositi....
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 22:24   #17
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
Još da je lijepo vrijeme pa da mogu kositi....
Na muci se poznaju junaci, ili po narodski - čekaj magare da trava naraste...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:00   #18
Bome će biti prava muka nakon ovih kiša. Trava oko metra...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 12:17   #19
Ako ćeš jednog dana raditi oko održavanja korita kosilice (čišćenje, premazivanja bojom) - evo ti najnoviji savjet, iz osobnog iskustva: korito kosilice se vrlo lako skida, obješeno je preko 4 poluge na sam traktorić. Prvo se skine remen, zatim se izvuku 4 osigurača, i korito lako ispadne dolje.

Kad je demontirano, možeš raditi što god poželiš - okretati ga, prati, brusiti, bojati temeljnom bojom, lakirati....
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 12:27   #20
Hvala na savjetu. Još je sve novo ali doći će i to na red vrlo brzo. Uzgred, koristiš li ti onu slavinicu (nastavak) za pranje kosišta (na koju se stavi crijevo i pusti voda) ?
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.