Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2015., 21:26   #1
'Domaca' psenica

Koja se sorta psenice uzgajala kod nas prije par-sto godina? Uzggaja li to jos itko na tradicionalni organski nacin (bez umjetnog gnojiva, itd), i di bi se to zito moglo kupit?
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:38   #2
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Koja se sorta psenice uzgajala kod nas prije par-sto godina? Uzggaja li to jos itko na tradicionalni organski nacin (bez umjetnog gnojiva, itd), i di bi se to zito moglo kupit?
Pšenicu s eko certifikatom možeš kupiti u svakoj specijaliziranoj trgovini kao Bio i bio, Garden, Alnaturinu u DM-u, Sever na Dolcu itd.

Što se tiče starih sorti pšenice pročitaj ovo.

Svake godine 15.8. u Velikom Prologu, općina Vrgorac, mjesto kroz koje prolazi granica s BiH, je velika fešta povodom blagdana Velike Gospe na kojoj se uz više stotina pečenih janjaca održava veliki tradicionalni sajam. Na tom sajmu sam našao brašno brkulje i rogosije. Brašno je zaista posebno i izvrsno za izradu svježe tjestenine.

Također zanimljivu pšenicu sam kupio na sajmu pršuta u Tinjanu. Na tom sajmu već više puta sam zamijetio štand jednog OPG-a kojem se imena ne mogu sjetiti ali osim po istarskom pršutu poznati su po "stupanoj trukinji", na poseban način obrađenom suhom zrnu bijelog kukuruza. Taj OPG u ponudi ima i jednu staru sortu tvrde pšenice skoro potpuno okruglog zrna. Čuo sam nazive; histrica i tvrdica. Prodaju i zrno i brašno od iste. S tim brašnom radio sam ovo i ostao iznenađen kvalitetom, pogotovo orašastim okusom kruha.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 15:33   #3
Zahvaljujem.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 18:31   #4
Prebačeno s Gastronomije.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.