Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 01:18   #1961
Nisu svi države izdajničke p....e koji ne da ne brane svoje građane i generale nego ih svojevoljno izručuju stranim sudovima.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:22   #1962
Meni taj slučaj Herndya i Sanadera baš dosta govori o tome tko smo mi, a tko su Mađari. Mađari su i dalje korumpiran narod i vjerojatno će uvijek biti, ali u ovom slučaju kao i cijelom tom cirkusu sa MOL-om oni su ti koji su nas kupili. Mi smo njihove sluge, poluplaćeni podanici. Očito za bolje i nismo.
S time da tog Hernadya mislim da nitko u Mađarskoj nikad nije izglasao (iskreno ne da mi se provjeravat), Sanadera su HDZ-ovci titrali za jajca, ogroman dio glasača, kao i apsolutno svi mediji. Dakle čovjeka koji je kupljen i prodao otadžbinu za kilu pereca izglasali smo mi- Hrvati
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:54   #1963
Dakle ispada da je Hrva sama sebi pl..nula u oći, jer ako Sanader nije osudjen u vezi Ina/Mol afere, to u oćima zakona i logike znaći, da je sve bilo pravno ok i da je ugovor izmedju njih prema pravnim aspektima ok, pa se ne treba ćuditi postupcima Madjara.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:10   #1964
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Imas pravo, MOL je tuzio Hrvatsku, medjutim i dalje stoji da je Hrvatska taj proces izgubila, odnosno sud nije uvazio nase argumente da je prodaja bila nezakonita.

Sanader nije osudjen za nezakonitu prodaju INE, ne postoji niti jedna presuda protiv Sanadera u tom slucaju. Niti pravomocna niti nepravomocna. Kao sto ne postoji niti presuda protiv Hernadyja. Ova dvojica su pravno nevina, prema tome sasvim je logicno da Madjarska staje u obranu svojega covjeka, koji je jos k tome i pravno nevin.
Hrvatska je suverena zemlja i može suditi za krađu kome god hoće.

Nisam rekao da je hernadi osuđen, ali ga mi sumnjičimo a on se šeče slobodno po europi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:49   #1965
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Hrvatska je suverena zemlja i može suditi za krađu kome god hoće.

Nisam rekao da je hernadi osuđen, ali ga mi sumnjičimo a on se šeče slobodno po europi
Kao i Vidošević, Todorić i Sanader kod nas. Sumnja nije presuda.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:02   #1966
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Kao i Vidošević, Todorić i Sanader kod nas. Sumnja nije presuda.

Ali je dolazak na poziv za saslušanje osumničenog obvezatan
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:45   #1967
Mađari imaju svoj nacionalni interes.
Hrvatima se pak 17 godina serviralo da je bilo kakva samostalna vanjska politika "zastarjela, smiješna, nepotrebna, toga u EU nema"...

Zato smo sada šokirani, jer očito toga u EU ima.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:52   #1968
Mi jednostavno trebamo prihvatit da smo glup narod i da ćemo uvijek izvući kraći kraj, o čemu god se radilo.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:27   #1969
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
S time da tog Hernadya mislim da nitko u Mađarskoj nikad nije izglasao (iskreno ne da mi se provjeravat),..
Hernádi je profesionalac (NEpolitičar) u svojoj domeni i sa politikom (u profesionalnom kontekstu) nema dodirnih točaka. Radi te "sitnice" nije nikad "izglasan"...

Btw, nešto malo o uzajamnom HR-HU muljanju:
"crno na bijelo" da Hrvatska mulja, a Mađari to plaćaju! Ovakvo muljanje, gdje svi imaju realiziran vlastiti interes svakako treba podržati.
__________________
Take five

Zadnje uređivanje leonas : 13.09.2017. at 17:42.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:35   #1970
Čisto jedna zanimljivost koju sam nedavno vidio uživo i kasnije na internetu.

http://hungarianfreepress.com/wp-con...3419185925.jpg

Ne znam mađarski, ali s obzirom da sam ovo našao na internetu u sljedećem novinarskom članku:
http://hungarianfreepress.com/2017/0...n-at-only-2-3/

Radi se o reklami da uspiju privući njihove ZET-ovce jer im fale vozači.
Plaća je 200 000 forinti neto što je oko 5000 kuna. Plus nešto novaca na kafiteriju o čemu mi se ne da pojašnjavati.
Za takvu plaću doslovce nema im tko raditi. Jeste da je u našem ZET-u plaća oko soma eura, ali iz prve ruke znam da se za tu poziciju plaća da bi ju netko imao. Više niti porijeklo nije dovoljno.

Istovremeno iz članka mi je ovo jako upalo u oko:

Quote:
Hungarians are seeing a major increase in their wages, with the average gross monthly salary now standing at 297,000 forints, or US$1,154. This represents a 14.4% increase compared to 2016 figures released by the Central Statistical Office (KSH). Inflation in Hungary is at just 2.3%. The bulk of the increase is connected to the 15% to 25% rise in the minimum wage, in large part within the public sector
Digo se minimalac ove godine i diže se sljedeće godine kad će u neto iznosu biti otprilike 3000 kn (120k forinti), a najveći utjecaj takve mjere je u javnom i državnom sektoru

Evidentno dosta velika razlika nego u nas gdje osim ljudi na stručnom (koji ni nisu u radnom odnosu), nitko ili gotovo nitko ne radi na minimalcu u tim sektorima. I gdje su plaće u javnom i državnom sektoru čak i značajno veće nek u realnom.

Nažalost ne znam točno stanje Češke, Slovačke i Poljske, ali to bi sve zajedno dosta dobro pojasnilo zašto sve te zemlje (osim Češke odnedavno) kaskaju u službenim prosječnim plaćama, a BDP po stanovniku čak je i mnogo veći nego u nas.

Usput rečeno, ali to bi eventualno netko informiraniji mogao više znati, prije koji mjesec se ozbiljno pisalo po medijima da će se flat tax smanjiti na izuzetno niskih 9% (sa trenutnih 15%) u roku 2 godine ukoliko Mađarska nastavi sa ovolikim rastom BDP-a.
Ne znam doduše koliko je to realno ili se radi o nekoj medijskoj propagandi. Ukoliko je realno, Mađarska će ubrzo imati ogroman boom sa plaćama preko noći, ali iskreno ne vjerujem.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:52   #1971
Zivis u Madjarskoj, a ne trudis se uciti madjarski?

Ma rastu Madjara lagano place i standard. Imaju pomaka na pozitivno.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 20:28   #1972
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Zivis u Madjarskoj, a ne trudis se uciti madjarski?
Bio sam 6 mjeseci i sad se ponovo vraćam. U početku sam mislio učiti jezik, ali sam skontao da ga je učiti otprilike kao da učim kineski, s tim da kineski priča podosta ljudi, a mađarski skoro pa nitko.
I isto tako u Budimpešti manje više svi znaju osnove engleskog. Pozitivno iznenađenje za mene s obzirom na sve priče.

Ne znam koliko mi je jezik isplativ jer neću sigurno biti u Budimpešti do kraja života, a čisto da dočaram o kakvom se jeziku radi:

Za prosječan jezik potrebno je naučiti 1000 riječi da bi se mogla uspostaviti normalna komunikacija o nekim normalnim, ne prenaprednim temama.
Za mađarski treba 3000 riječi.

Nemoj me krivo shvatiti, stvarno bi volio znati jezik, ali mislim da za mađarski reba 3 godine kontinuirane naobrazbe da ga se pošteno nauči, a i tad jezik jako malo znači u doslovce bilo čemu.
Pazi u MOL-u koji je čista mađarska državna firma- jezik je potpuno nepotreban. I čak ima slučaja unutar MOL-a da su osobe bez mađarskog došle do visokih pozicija (na najviše će normalno uvijek ići Mađari za što ti jezik ništa ni ne pomaže).
Pa si misli kakva je situacija tek u američkim firmama i koliko tamo treba znati mađarski . Stranaca ima koliko oćeš, a Mađari iako su dosta negativan narod, su po meni i vrlo ljubazni i potpuno su otvoreni prema strancima (bar u Budimpešti). .

Da li ću pokušat pohvatat neke osnove dosta ovisi i gdje ću radit, jer neke firme imaju organizirane tečajeve (čak ne samo za mađarski, ima sve do švedskog ), a neke nemaju i tad mi se neće dat plaćat.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:07   #1973
Meni je opcenito znak nepostovanja i nepristojnosti (ne mislim na tebe, nego opcenito za cijeli svijet) kad netko izvana dodje raditi u firmu i ne trudi se nauciti bar osnove jezika, makar za najosnovniju komunikaciju, koliko god da je tezak jezik.
I zabranila bih u firmama neznanje jezika drzave u kojoj je firma.

Znam o tezini ucenja stranih jezika, ali covjek je mlad dok uci.
Napominjem, ne mislim na tebe i na HU, nego opcenito za cijeli svijet. Ali dobro, za ovo bi trebalo otvoriti posebnu temu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:29   #1974
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Meni je opcenito znak nepostovanja i nepristojnosti (ne mislim na tebe, nego opcenito za cijeli svijet) kad netko izvana dodje raditi u firmu i ne trudi se nauciti bar osnove jezika, makar za najosnovniju komunikaciju, koliko god da je tezak jezik.
I zabranila bih u firmama neznanje jezika drzave u kojoj je firma.

Znam o tezini ucenja stranih jezika, ali covjek je mlad dok uci.
Napominjem, ne mislim na tebe i na HU, nego opcenito za cijeli svijet. Ali dobro, za ovo bi trebalo otvoriti posebnu temu.
Poštujem mišljenje i slično mislim.

Takva su vremena. Bio sam na jednom intervjuu u Beču i upoznao Mađara (ekonomista sa Corvinusa- to je dosta jak ekonomski faks u Budimpešti, ne neki IT-ovac) koji živi tamo 2 godine, radi u korporacijama (kao pripravnik OMV, na stalno je bio u VTB-u-ova Agrokorova ruska banka) i frajer pojma nema o njemačkom. Kaže da u Beču bi mu više trebao naš jugo jezik nego njemački jer s kim god priča i druži se, njemački im je uobičajeno treći jezik .

Ja se trudim koristiti čarobne riječi na mađarskom i govorim dobar dan, hvala, bok, doviđenja reci na mađarskom. To mi je iskreno i neugodno govoriti na engleskom bilo gdje.
Ali uglavnom slažem se i sigurno ću se potrudit znat bar nekakvu osnovnu komunikaciju jer je i meni neugodno kad me pitaju dal znam što mađarski.
A i jednog dana kad ću drugdje radit bit će mi i tad neugodno ako me to netko pita na intervjuu za posao.

I čisto da još s nečim dočaram koliko je jezik zahtjevan- bratova firma traži sad ljude sa znanjem engleskog i mađarskog (u Hrvatskoj govorim), plaćeno po meni jako solidno, uvjeti stvarno okej....i logično kad tražiš ljude s tim jezicima prvo pomisliš na ljude koji su studirali mađarski. I javi im se ženska sa završenim mađarskim, koja kad je čula da će imat intervju sa Mađarem- naprosto je odustala.
Ne da komentiram da su naši faksevi loši, da je ženska glupa ili nešto, ali jezik je očito brutalan.
Ja sam inače u Estoniji gdje ruski nije prvi jezik imao jedan semestar ruskog jezika za početnike i osim pisanja koje je vrlo teško, ruski je po meni relativno lagan jezik.
Njemački kojeg samo manjina Hrvata čak i u Njemačkoj zna- po meni je isto relativno lagan. Ali ja sam njemački naučio ko klinac i vjerojatno nisam objektivan.
Oću reć učenje stranih jezika i je i nije teško, ali mađarski jeste jako težak , 18 padeža- treba li išta dodati

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 12.10.2017. at 20:43.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:55   #1975
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
ali mađarski jeste jako težak , 18 padeža- treba li išta dodati
18?

Mađarski (kao i engleski) nema padeže, nema nijedan. Mađarski (kao i turski, kineski, japanski) nema ni rod, to je totalno nepoznata stvar. Ima samo tri vremena (sadašnjost, prošlost i budućnost). U mađarskome nema ni deklinacije pridjeva, ni deklinacije brojeva.
Ali ima dvije vrste konjugacije glagola (subjekatska i objekatska), to je nerazumljiva stvar za indoeuropske jezike.

Kao i azijski jezici, i mi imamo obrnut red riječi kod ličnih imena (Davor Šuker => Šuker Davor), kod prisvojnih konstrukcija (u glavnom gradu Hrvatske = Horvátország fővárosában; okus šećera = cukor íze).

Mađarski jezik ima i glasovnu harmoniju, to je također nepoznata stvar u indouropskim jezicima: npr. alma = jabuka => u jabuci = almában (a + a + a u nastavku), eper = jagoda => u jagodi = eperben (e + e + e u nastavku)

Kao aglutinacijski jezik, mađarski može imati brutalno duge riječi:
npr.:

(1) eltöredezettségmentesítőtlenítetthetetlenségtelení tőtlenkedhetnétek (67 slova)
\/
korijen:
töredezettségmentesítő = defragmenter
+ nastavci:
el…telenít = dis…ify
…tet = make to …
…hetetlen = un…able
…ség = …ness
…telen = …less
…ítő = …ifier
…tlen = …less
…ked(ik) = to be or became or behave like …
…hetnétek = you (plural) would be able to …

Dakle, ova riječ (eltöredezettségmentesítőtlenítetthetetlenségtelen ítőtlenkedhetnétek) otprilike znači: "y’all would be able to behave as if you lack somebody who would disendow somebody from the impossibility of making somebody to uninstall the defragmenter"

ili

(2) legeslegmegszentségteleníttethetetlenebbjeiteknek (49 slova)

Kod ove riječi korijen je szent (svet), ostali su nastavci, konačni rezultat je duga riječ sa značenjem.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 19:34   #1976
Fascinantno...
Ja bih htjela malo dobiti osjecaj za madjarski jezik u odnosu na hrvatski i ostale kojima baratam...mozes li mi prevesti ove rijeci u nominativu i onda kako bi bila prevedena ova dole recenica.
ova bijela kuca
moja majka
moj otac
stanovati
cetiri
malo dijete
veliki brat
njegova zena

U ovoj bijeloj kuci moje majke i mog oca stanovala sam sa cetvoro male djece mog velikog brata i njegovom zenom.
Miss_Fine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 20:58   #1977
Quote:
Miss_Fine kaže: Pogledaj post
Ja bih htjela malo dobiti osjecaj za madjarski jezik u odnosu na hrvatski i ostale kojima baratam...mozes li mi prevesti ove rijeci u nominativu i onda kako bi bila prevedena ova dole recenica.
ova bijela kuca
moja majka
moj otac
stanovati
cetiri
malo dijete
veliki brat
njegova zena

U ovoj bijeloj kuci moje majke i mog oca stanovala sam sa cetvoro male djece mog velikog brata i njegovom zenom.
ova bijela kuća = ez a fehér ház (ez = ovo/a, a = the, fehér = bijeli/la/lo, ház = kuća)
moja majka = anyám (anya = majka, anyám = moja majka)
moj otac = apám (apa = otac, apám = moj otac)
stanovati = lakni (stanujem = lakom, stanuješ = laksz, … stanuju = laknak; stanovao/la sam = laktam, stanovali su = laktak; stan = lakás, stanovi = lakások)
četiri = négy
malo dijete = kisgyerek ili kisgyermek (kis = mali/la/lo, gyerek ili gyermek = dijete)
veliki brat = nagytestvér (nagy = veliki/ka/ko, testvér = brat, báty = stariji brat, öccs = mlađi brat)
njegova žena = felesége (feleség = žena, supruga; njegova žena = felesége, njihova žena = feleségük, moja žena = feleségem)

U ovoj bijeloj kući moje majke i mog oca stanovala sam sa četvoro male djece mog velikog brata i njegovom ženom.
Anyám és apám e fehér házában laktam nagytestvérem és felesége négy kicsi gyerekével.

(anyám = moja majka, és = i, apám = moj otac, e/ezen = ovo/ova, fehér = bijeli/la/lo, házában = u njegovoj kući, laktam = stanovao/la sam, nagytestvérem = moj veliki brat, és = i, felesége = njegova žena/supruga, négy = četiri, kicsi = mali, gyerekével = s njegovim djetetom)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 21:34   #1978
je li se riješ laksz čita kao "lakš",

hvala za neke informacije o mađarskom
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:33   #1979
Hvala
Nije lako ...znaci posvojna zamjenica seli na kraj rijeci kao sufiks, tu bi trebalo malo vremena za prilagodit mozak,
pridjev i imenica se nekad spajaju-kao nagytestvér-to bi islo lakse...slicno je u njemackom, nekad spajaju i dvije imenice, jednostavno jedna uz drugu, super prakticno za tvorbu novih rijeci, ali u hrvatskom nazalost neprovedivo na taj nacin

a kako bi bilo- stanovala sam s njegovom zenom
-laktam felesegevel?
Stanovala sam s njihovim zenama-laktam felesegükvel
Miss_Fine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:02   #1980
Quote:
Miss_Fine kaže: Pogledaj post
Hvala
Nije lako ...znaci posvojna zamjenica seli na kraj rijeci kao sufiks, tu bi trebalo malo vremena za prilagodit mozak,
pridjev i imenica se nekad spajaju-kao nagytestvér-to bi islo lakse...slicno je u njemackom, nekad spajaju i dvije imenice, jednostavno jedna uz drugu, super prakticno za tvorbu novih rijeci, ali u hrvatskom nazalost neprovedivo na taj nacin

a kako bi bilo- stanovala sam s njegovom zenom
-laktam felesegevel?
Stanovala sam s njihovim zenama-laktam felesegükvel
Bilo bi:
A felesëgëvel laktam.
A feleségeikkel laktam.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.