Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2018., 17:32   #1
Kako se točno računa rok za žalbu?

Molio bih ako mi netko zna dati odgovor na ova dva pitanja...

1)
Kako se točno računa rok za žalbu?

Navedeni rok je 8 dana
Sudsko rješenje je od 2. 3. 2018. (petak)
Koji je zadnji dan kad se mora poslati poštom?



2)
To prvostupanjsko rješenje je doneseno na ročištu na kojem nisam bio prisutan. Računa li se uopće od tog 2. 3. 2018. ili mi je sud rješenje dužan dostaviti poštom? Na tom ročištu nisam bio prisutan jer nisam zaprimio poziv (odsustvo od kuće u više navrata), no ne znam, možda su poziv stavili na oglasnu ploču. Tretira li se sad stvar kao da sam bio dužan biti tog dana na završnom ročištu pa zbog toga za mene nema dostave putem pošte ili mi sud ipak rješenje treba službeno dostaviti poštom? (Rješenje se pojavilo kao dio podneska druge strane u drugom postupku te sam tako za njega na posredan način uopće i saznao...)
Darko Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 19:40   #2
Quote:
Darko Crni kaže: Pogledaj post
Molio bih ako mi netko zna dati odgovor na ova dva pitanja...

1)
Kako se točno računa rok za žalbu?

Navedeni rok je 8 dana
Sudsko rješenje je od 2. 3. 2018. (petak)
Koji je zadnji dan kad se mora poslati poštom?



2)
To prvostupanjsko rješenje je doneseno na ročištu na kojem nisam bio prisutan. Računa li se uopće od tog 2. 3. 2018. ili mi je sud rješenje dužan dostaviti poštom? Na tom ročištu nisam bio prisutan jer nisam zaprimio poziv (odsustvo od kuće u više navrata), no ne znam, možda su poziv stavili na oglasnu ploču. Tretira li se sad stvar kao da sam bio dužan biti tog dana na završnom ročištu pa zbog toga za mene nema dostave putem pošte ili mi sud ipak rješenje treba službeno dostaviti poštom? (Rješenje se pojavilo kao dio podneska druge strane u drugom postupku te sam tako za njega na posredan način uopće i saznao...)
1) Rok od ovih 8 dana se računa od slijedećeg dana od dana kada je pošta zaprimljena. Ako je rješenje zaprimljeno 02.03. rok od 8 dana počinje teči od 03.03. subote, a s obzirom da rok od 8 dana pada na subotu 10.03. na dan kada sud ne radi, taj rok ističe prvog slijedećeg radnoga dana što u ovom slučaju jest 12.03. ponedjeljak.

2) Bez obzira bili vi ili ne na tom posljednjem ročištu, ako ste stranka u postupku, sud vam šalje rješenje tj. presudu ili koji već pravni lijek je donijelo, poštom na kućnu adresu.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 20:11   #3
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
1) Rok od ovih 8 dana se računa od slijedećeg dana od dana kada je pošta zaprimljena. Ako je rješenje zaprimljeno 02.03. rok od 8 dana počinje teči od 03.03. subote, a s obzirom da rok od 8 dana pada na subotu 10.03. na dan kada sud ne radi, taj rok ističe prvog slijedećeg radnoga dana što u ovom slučaju jest 12.03. ponedjeljak.
Razumijem. Puno hvala na konkretnom odgovoru.

Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
2) Bez obzira bili vi ili ne na tom posljednjem ročištu, ako ste stranka u postupku, sud vam šalje rješenje tj. presudu ili koji već pravni lijek je donijelo, poštom na kućnu adresu.
Ako sud smatra da ja mojom "krivicom" nisam bio na tom posljednjem ročištu (odvjetnika nisam imao u tom postupku), kreće li onda rok za žalbu od tog 2. 3. 2018. kao da sam bio prisutan i rješenje dobio na ruke (u smislu, to je moj problem i krivica što nisam bio na završnom ročištu i to sud nije briga) ili se rok ipak računa od trenutka kad rješenje zaprimim poštom?

Ako se ne računa od tog ročišta, što bi značilo ovaj sad nadolazeći ponedjeljak, tada bih mogao na kvalitetniji način uključiti i odvjetnika i još neke bitne argumente bazirane na dokumentima koje ću dobiti tek sredinom sljedećeg tjedna i tada bi žalba bila puno argumentiranija i bolja, no ako se rok računa od tog zadnjeg ročišta i ako je to 12. 3., tada bi žalba propala zbog kašnjenja, a sve ovo što doprinosi argumentaciji bilo bi uzalud...
Darko Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 22:17   #4
Quote:
Darko Crni kaže: Pogledaj post
Razumijem. Puno hvala na konkretnom odgovoru.


Ako sud smatra da ja mojom "krivicom" nisam bio na tom posljednjem ročištu (odvjetnika nisam imao u tom postupku), kreće li onda rok za žalbu od tog 2. 3. 2018. kao da sam bio prisutan i rješenje dobio na ruke (u smislu, to je moj problem i krivica što nisam bio na završnom ročištu i to sud nije briga) ili se rok ipak računa od trenutka kad rješenje zaprimim poštom?

Ako se ne računa od tog ročišta, što bi značilo ovaj sad nadolazeći ponedjeljak, tada bih mogao na kvalitetniji način uključiti i odvjetnika i još neke bitne argumente bazirane na dokumentima koje ću dobiti tek sredinom sljedećeg tjedna i tada bi žalba bila puno argumentiranija i bolja, no ako se rok računa od tog zadnjeg ročišta i ako je to 12. 3., tada bi žalba propala zbog kašnjenja, a sve ovo što doprinosi argumentaciji bilo bi uzalud...
Ti ćeš to rješenje dobiti na kućnu adresu, ovaj datum koji stoji 02.03. je datum kada je rješenje doneseno. A onda, od datuma primitka, kada zaprimiš poštu, imaš rok od 8 dana za žalbu. Moraš ga dobiti doma jer si stranka u postupku, obično do 10-ak dana treba da stigne.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 11:20   #5
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Ti ćeš to rješenje dobiti na kućnu adresu, ovaj datum koji stoji 02.03. je datum kada je rješenje doneseno. A onda, od datuma primitka, kada zaprimiš poštu, imaš rok od 8 dana za žalbu. Moraš ga dobiti doma jer si stranka u postupku, obično do 10-ak dana treba da stigne.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
Baviš se odvjetništvom? Koliko si siguran u to tumačenje? 100%?

Meni bi bilo puno bolje ako je tako kako kažeš jer bih stigao angažirati odvjetnika i pripremiti žalbu koja bi imala puno više realnih šansi, no ako nije tako, sve će propasti.

Jedan odvjetnik mi kaže da, budući da sam ja trebao biti na tom završnom ročištu i primiti službeno to rješenje tog dana kao i druga strana, da se rok za žalbu računa od tog ročišta na kojem je rješenje doneseno.

Stvar je jako kritična pa zato pitam jesi li 100% siguran da sud to ne može tako računati?
Darko Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 11:57   #6
...

Zadnje uređivanje lipa007 : 10.03.2018. at 12:16. Reason: Tap
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 12:33   #7
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
...
Ej, evo pitao sam i ja odvjetnika i kaže slijedeće...

" Jer pravilo kaze da kad si prisutan na zadnjem rocistu na kojem sud objavi datum kada ce objaviti presudu onda ako ne dodjes na objavu moras pratiti e oglasnu plocu i rok ti tece od dana objave presude."

Znači, po ovome svemu ispada da će ti ipak doći doma to rješenje i onda od primitka istoga 8 dana za žalbu. Ako je tako kako kažeš da nisi znao za ovo ročište. Da si znao, a nisi se pojavio, onda bi bio slučaj da ide rok od 8 dana od dana objave presude.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 13:01   #8
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Ej, evo pitao sam i ja odvjetnika i kaže slijedeće...

" Jer pravilo kaze da kad si prisutan na zadnjem rocistu na kojem sud objavi datum kada ce objaviti presudu onda ako ne dodjes na objavu moras pratiti e oglasnu plocu i rok ti tece od dana objave presude."

Znači, po ovome svemu ispada da će ti ipak doći doma to rješenje i onda od primitka istoga 8 dana za žalbu. Ako je tako kako kažeš da nisi znao za ovo ročište. Da si znao, a nisi se pojavio, onda bi bio slučaj da ide rok od 8 dana od dana objave presude.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
Puno zahvaljujem na trudu.

Eh, ali sud mene moguće tretira kao da sam trebao znati, naime, na prva dva ročišta sam bio i svaki put sam dobio sljedeći termin. Na trećem nije bilo sutkinje i tom prilikom ni nisam dobio novi datum. Nakon toga sam spletom okolnosti puno izbivao od kuće i naknadno sam saznao da su dolazile neke pošiljke. Ja poziv za to ročište nisam dobio u ruke, ili je netko potpisao i uzeo meni iza leđa ili ne znam, je li mofuće da je sud poziv objavio na oglasnoj ploči? ALi ako i jest, to se sad više ne vidi.

Nije mi jasno iz čega ja sad egzaktno vidim što sud smatra danom od kad se računa rok. (Samo rješenje sam dobio putem odvjetnika na neformalan način, kao dio podneska druge strane u drugom postupku u kojem me zastupao odvjetnik, za razliku od ovog u kjem sam bio sam).
Darko Crni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 13:41   #9
Quote:
Darko Crni kaže: Pogledaj post
Puno zahvaljujem na trudu.

Eh, ali sud mene moguće tretira kao da sam trebao znati, naime, na prva dva ročišta sam bio i svaki put sam dobio sljedeći termin. Na trećem nije bilo sutkinje i tom prilikom ni nisam dobio novi datum. Nakon toga sam spletom okolnosti puno izbivao od kuće i naknadno sam saznao da su dolazile neke pošiljke. Ja poziv za to ročište nisam dobio u ruke, ili je netko potpisao i uzeo meni iza leđa ili ne znam, je li mofuće da je sud poziv objavio na oglasnoj ploči? ALi ako i jest, to se sad više ne vidi.

Nije mi jasno iz čega ja sad egzaktno vidim što sud smatra danom od kad se računa rok. (Samo rješenje sam dobio putem odvjetnika na neformalan način, kao dio podneska druge strane u drugom postupku u kojem me zastupao odvjetnik, za razliku od ovog u kjem sam bio sam).
Neću tvrditi ništa više od ovoga, odi u ponedjeljak u pisarnicu suda i traži info iz prve ruke. Jesi probao preko e oglasne ploče vidjeti da li je što vidljivo?

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:25   #10
Ako je bilo zakazano ročište za objavu presude trrebao si biti na njemu, odnosno rok ti teče od tog dana. Naravno, ako si bio uredno pozvan, odnosno ako ti je dostavljeno na kuću adresu/oglasnu ploču prema pravilima o dostavi iz Zakona o parničnom postupku. Ti najbolje pretpostavi da je tako bilo, pogotovo ako ti ističu rokovi ubrzo, a sad ne mozeš ni zvati sud pa da pitaš. U ponedjeljak ako još stigneš zovi i pitaj, ali 99 posto da ti je to to.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 05:24   #11
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
1) Rok od ovih 8 dana se računa od slijedećeg dana od dana kada je pošta zaprimljena. Ako je rješenje zaprimljeno 02.03. rok od 8 dana počinje teči od 03.03. subote, a s obzirom da rok od 8 dana pada na subotu 10.03. na dan kada sud ne radi, taj rok ističe prvog slijedećeg radnoga dana što u ovom slučaju jest 12.03. ponedjeljak.

2) Bez obzira bili vi ili ne na tom posljednjem ročištu, ako ste stranka u postupku, sud vam šalje rješenje tj. presudu ili koji već pravni lijek je donijelo, poštom na kućnu adresu.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
Krivo!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako na tom prethodnom ročištu sudac kaže kako će presuda/rješenje biti objavljeni tada i tada na e stranici suda - n e ~ š a lj u.

sad vidim i da se lipa 007 samoispravio ... ako ste već laici ili vježbenici nemojte pisati ovakve stvari bez provjera.


Termin je točno napisao 8 dana od primitka ili od dana objave na oglasnoj ili e stranici suda. Ako nisi bio na ročištu trebao si se informirati jer si bio upoznat da je proces u tijeku, odnosno kako je bio određen termin tako da sud nema nikakve obveze prema tebi. Jedino ako te nisu obavijestili za taj termin /neuredna dostava/.
Znači ponedjeljak - 12. do 24 sata jer je 8. dan bio subota, neradni dan za sud pa se prolongira do prvog radnog dana.
Napisao si kako nisi imao odvjetnika, a potom da si neformalno dobio rješenje preko odvjetnika ... pa rezonski bi bilo da ti je odvjetnik isto to rekao.
Dobro je otići do pisarnice suda za svaki slučaj da ti fotokopiraju i ostatak spisa jer žalbu trebaš znati i dobro napisati a vrlo često je u pitanju neka sitnica koja ti je mogla promaći tijekom postupka.
Pošta u Branimirovoj u Zagrebu radi do 24 i pazi da pošalješ u dovoljnom broju primjeraka - piše - uputa o pravnom lijeku na kraju rješenja. Pretpostavljam da znaš kako se šalje preporučeno sa povratnicom (narančasti karton) i mali biljeli papirić koji ostaje kod tebe kao dokaz da si poslao dok ti ne stigne povratnica.
Trošak cca 13 kuna.
__________________
I would call it
saugaro is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 11:40   #12
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Krivo!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako na tom prethodnom ročištu sudac kaže kako će presuda/rješenje biti objavljeni tada i tada na e stranici suda - n e ~ š a lj u.

sad vidim i da se lipa 007 samoispravio ... ako ste već laici ili vježbenici nemojte pisati ovakve stvari bez provjera.


Termin je točno napisao 8 dana od primitka ili od dana objave na oglasnoj ili e stranici suda. Ako nisi bio na ročištu trebao si se informirati jer si bio upoznat da je proces u tijeku, odnosno kako je bio određen termin tako da sud nema nikakve obveze prema tebi. Jedino ako te nisu obavijestili za taj termin /neuredna dostava/.
Znači ponedjeljak - 12. do 24 sata jer je 8. dan bio subota, neradni dan za sud pa se prolongira do prvog radnog dana.
Napisao si kako nisi imao odvjetnika, a potom da si neformalno dobio rješenje preko odvjetnika ... pa rezonski bi bilo da ti je odvjetnik isto to rekao.
Dobro je otići do pisarnice suda za svaki slučaj da ti fotokopiraju i ostatak spisa jer žalbu trebaš znati i dobro napisati a vrlo često je u pitanju neka sitnica koja ti je mogla promaći tijekom postupka.
Pošta u Branimirovoj u Zagrebu radi do 24 i pazi da pošalješ u dovoljnom broju primjeraka - piše - uputa o pravnom lijeku na kraju rješenja. Pretpostavljam da znaš kako se šalje preporučeno sa povratnicom (narančasti karton) i mali biljeli papirić koji ostaje kod tebe kao dokaz da si poslao dok ti ne stigne povratnica.
Trošak cca 13 kuna.

Nije isto ovih 8 dana, drugačije se računa. Kada ide preko oglasne ploče ulaze svi dani u obračun, pa tako i subota i nedjelja ukoliko pada na jedan od tih dana kao zadnji 8 dan, te u tom slučaju nema prolongiranja na ponedjeljak, kao što je u pismenom obliku slučaj.

S time da kod objave na e-oglasnoj i taj dan kada je oglas/presuda stavljen ulazi u tih 8 dana, ne računa se kao kod pismenog otpravka od slijedećeg dana.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 13:07   #13
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Nije isto ovih 8 dana, drugačije se računa. Kada ide preko oglasne ploče ulaze svi dani u obračun, pa tako i subota i nedjelja ukoliko pada na jedan od tih dana kao zadnji 8 dan, te u tom slučaju nema prolongiranja na ponedjeljak, kao što je u pismenom obliku slučaj.

S time da kod objave na e-oglasnoj i taj dan kada je oglas/presuda stavljen ulazi u tih 8 dana, ne računa se kao kod pismenog otpravka od slijedećeg dana.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
Čekaj, jesam li dobro shvatila? Želiš reći da bi u slučaju da je sudska odluka objavljena na oglasnoj ploči on morao izjaviti žalbu najkasnije u subotu?
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 13:25   #14
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Nije isto ovih 8 dana, drugačije se računa. Kada ide preko oglasne ploče ulaze svi dani u obračun, pa tako i subota i nedjelja ukoliko pada na jedan od tih dana kao zadnji 8 dan, te u tom slučaju nema prolongiranja na ponedjeljak, kao što je u pismenom obliku slučaj.

S time da kod objave na e-oglasnoj i taj dan kada je oglas/presuda stavljen ulazi u tih 8 dana, ne računa se kao kod pismenog otpravka od slijedećeg dana.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
Postoji prijepor o oglasnoj ploči no nećemo o tome, postoji opcija čak i 16 dana od dana objave. U žalbi možaš napisati kako si saznao tek zadnji dan objave ... To je opravdani razlog. Dobro je što si i ovo napisao mada treba provjeriti za svaki slučaj. No ipak mi se čini kako je isto od dana odjave.
Daleko je važnije ono što si se ispravio na vrijeme kako ne šalju uvijek rješenja.

p.s. Bitno je uredovno vrijeme suda i subota se ne računa kao niti nedjelja ili praznici.
__________________
I would call it
saugaro is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 20:54   #15
Dakle, sud me tretirao kao da sam dobio poziv za ročište za objavu presude, ali ja taj poziv zapravo nisam dobio ni vidio (moguće da su objavili na ploči, ne znam, a ja sam puno izbivao iz kuće pa nisam dobio u pismenoj formi). Na jednom od ročišta nije bilo sutkinje pa tad nisam odmah dobio termin za sljedeće ročište, a nakon toga je uslijedilo ovo što sam opisao.

Prvostupanjski sud je mene tretirao kao nekoga tko je bio "uredno" pozvan (iako poziv zapravo nisam vidio i dobio) i presudu je donio na ročištu za objavu presude u petak 2. 3. 2018. Ja sam za to saznao posredno i tek prije par dana. Da sam žalbu slao u subotu, bila bi puno lošije složena.

Dakle, za mene nije bilo pismene dostave presude ni dostave putem ploče (sud smatra da sam trebao biti na ročištu za objavu) te mi je rečeno da se za mene računa od tog 2. 3. 2018 (petak) kad je presuda donesena.

Ovdje mi je rečeno da mi je onda osmi dan 10. 3. 2018. subota koja je neradni dan suda i da se taj rok prenosi na ponedjeljak 12. 3. 2018. tj. danas i danas sam žalbu (nakon što sam ju slagao preko vikenda) poslao preporučeno i s povratnicom.

Nemojte mi sad reći da postoji neko drugo tumačenje roka i da je žalba propala... to bi bio užas...
Darko Crni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.