Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2017., 17:13   #7101
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Lova je bila u igri. Novac. Farizeji nisu bili sirotinja, imali su para više od kralja. Zbog kartaške igre pozlilo Judi, reče on da se skršim, ali pukla je grana, tijelo mu se satrlo o stijenu, the end tebi Iskariotu.

Da, čak je i izdajnik znao o Isusu o kojem se ovdje priča.
Kao i obično... Kad se neku plemenitu osobu ide uništiti, redovito su motivi takvi: novac, moć, utjecaj...
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 21:58   #7102
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Većina vrhunskih znanstvenika u području fizike ili prirodnih znanosti jesu ateisti/agnostici.
a "vrhunski" su naravno zato što nisu vjernici
(po tome se mjeri jel neli znanstvenik 'vrhunski' ili nije)
Quote:
Ali kad uzmeš ukupan broj svih svjetskih povjesničara (profesori na raznim sveučilištima itd....), a to je blisko povezano s izučavateljima grčkoga, latinskoga, hebrejskoga, aramejskoga itd. tu ima jako mnogo bibličara i teologa raznih religija. Sama vjera potiče npr. kršćane na interes u izučavanju doba kada piše da je njihov lik Isus živio i hodao "po Marku". Ateisti se baš ne interesiraju previše za tu domenu i ta davno prohujala vremena, barem ne u većini, niti ih ima toliko mnogo u odnosu na teiste općenito. Osim ako nemaš konkretne podatke koji govore suprotno, mislim da je logično tako zaključiti.
ma daaa...gdje će se superinteligentni ateisti (prvenstveno antiteisti) bakćati s glupostima koja se se možebitno događala nekad u doba zatucanosti i praznovjerja u ljudskoj prošlosti...ma neeee...

možda je to iz straha da ne saznaju nešto što bi ih dovelo na trag vjere...ili zato što ti lupetaš ko' maxim po diviziji da su povjesničari pretežno vjernici, da bi kroz tu tvrdnju umanjio vrijednost argumenata da priznaju Isusovu povijesnost..... kako providno i plitko
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 22:06   #7103
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
........
Znaš zašto se svi učenici sretno razbježaše, iako su bili opkoljeni sa 600 naoružanih vojnika u zoru i nakon što su potegli mačeve i odrezali jednome uho u nakani da mu prerežu vrat mačem pa se izmaknuo po grčkoj priči?
........
koliko njih je poteglo mačeve prema vratovima Rimskih vojnika ?
1000 ?
100 ?
10 ?
1 ?
potegli da prerežu vratove ?

ili je njih 100 poteglo na jednoga "u nakani da mu prerežu vrat" ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 22:12   #7104
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Moj stari post:



Što si obrazovaniji,
to manje gutaš religijske legende i mitove (mudžize), i manje ljubiš biskupsko prstenje.
vrlo moguće...
jer se današnje 'obrazovanje' svodi na indoktrinaciju političke korektnosti (po mogućnosti i ideološke)
obrazovanje nije = učenje o životnim i moralnim vrijednostima
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 01:50   #7105
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ako li pretpostavimo da knez ovoga svijeta ovdje drži svoju disciplinu, svoje zakone, svoje poklonike, svoja pravila...
jutro, i ovaj cijeli tvoj post sam pažljivo iščitao, međutim smatram da je greška u prvoj rečenici, na temelju si kasnije gradio cijelu sliku na krivi način. ja ne smatram da je taj "knez ovoga svijeta", kojeg spominješ, ikakav knez ovog svijeta, niti da vlada, niti da on postavlja bilo kakva pravila. Jer, gdje je tu onda Bog? Nije li Stvoritelj taj kome se sve pokorava, milom ili silom, osim što je čovjekovom srcu ostzavljeno na volju da li će se podložiti, ili ne podložiti? ja znam da se kršćanska vjera oslanja na taj argument (knez ovog svijeta), ali ja takvo viđenje smatram pogrešnim jer vjerujem da Bog vlada na nebu, na zemlji, u svim svijetovima vidljivim i nevidljivim, svakim zrncem prašine u svemiru, bilo gdje. a sotona vlada samo u srcima koja ga radosno prime i dopuste mu da se tu nastani. zato su neki ljudi unaprijed i naznačeni za žitnicu, ili za džehennem (sramotu). ne zato što im je to predodredio Bog-tiranin, nego zato što je Bog, znajući ih kakvi su, tako odredio. Kod iskrenih vjernika, taj knez je potpuno nebitan lik. takav je moj stav. Zbog toga cijela dalja priča ima, po meni, krivi smjer.

Ja se slažem da Isusova pobjeda jest u duhu i da nije pobjeda ovoga svijeta, a konačna pobjeda, koja donosi mir na ovaj svijet, a ne samo na nebo (kako su kršćani i naučeni u očenašu da mole) da Božija volja bude i na zemlji, kao što je na nebu - pripada isključivo Muhammedu a.s.

btw, jesi li znao da je Jitro, Mojsijev tast, svojevremeno bio prvosveštenik u Kabi? (pitam zbog tvog nicka). Ja sam to tek nedavno saznao. LP
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:20   #7106
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jutro, i ovaj cijeli tvoj post sam pažljivo iščitao, međutim smatram da je greška u prvoj rečenici, na temelju si kasnije gradio cijelu sliku na krivi način.
Hvala na čitanju i razmatranju. Tebi to izgleda pogrešno, jasno mi je, onako kako doživljavaš te stvari tako i donosiš sud kroz tvoju racionalizaciju i percepciju. Knez ovoga svijeta; sam Isus govori više puta, upozoravajući učenike o momentu kada (oni) mogu upasti u njegovu mrežu (zašto onda Isus uopće o tome govori učenicima??), protivnik Višnjega, suprotnost od dobroga, iskušavatelj sa mnogostrukim maskama, sjeti se priče o Jobu?! Đavo (fig) dolazi Gospodu svega, i traži (iz priče, naravno) što, da on lično prodrma Joba, pa nek onda Bog vidi da će ga se ovaj odreći? Kako je moguće uopće tako nešto učiniti, tko ima prava uopće pitati Stvoritelja za tako nešto?!. Građenje neke konstrukcije priče/događaja koja se ovako razmatra, ne znači apriori da je čovjek razumio neku parabolu, a niti shvatio značenje visokih veličina o Božjim djelovanjima. Zato si moje tekstove doživio pragmatično i sa strane dogme svoje vjere, svog uvjerenja. Nije sve onako kako su ljudi zapisali, postoje očigledno neka stanja koja ljudima nisu dana, čak i ako bi se to kosilo sa njihovom spoznajom – koju su dobili iz vjere.

Naravno, Svevišnji vlada svim dimenzijama, odakle pravo đavolu uopće da pita Gospoda i traži da se izrešeta Job. Logika nije uvijek identična, jel, misli na ljudsku misao koja pokušava svojom konstrukcijom nešto okarakterizirati kao moguće ili nemoguće. Tako ni ljudska svijest ne može pojmiti zašto i kako nešto može biti moguće, a zapisane su brojne riječi u svetim knjigama. Titula „kneza“ je privremena, do okončanja postupka!.U protivnom, zašto bi se „šejtan“ uopće spominjao, zar se on ne boji Stvoritelja, odakle mu hrabrost da nešto čini itd?!!!. A to što govoriš, jer gdje je onda Bog?! On je posvuda. Ali pravila ili radnje koje se dešavaju, mržnja, zlo, rat, ubijanja, vidiš da se On, Gospod nad svim veličinama, ne mješa u slobodnu volju čovjeka, a mogao bi u sekundi. Mi to tako vidimo iz perspektive humanoida, a nemožemo znati volju Božju. Niti možemo znati da knez ovoga svijeta nema tu funkciju (ako je Isus o njemu kazivao). Smatraj to terenom koji je klizak i da um čovjekov to ne može pojmiti dokle li ga ne napadne to što rešeta ljude poput pšenice. Ako nas Dobri ne rešeta, tko je to onda?

Znam, reći ćeš mi da je to ljudska savijest, nečist život, no dobro – ako nas rešeta onaj koji misli da ima pravo na tvoju (našu) dušu, zašto ovdje u ovoj materiji on to može; zašto ga Bog ne satre jednom za svagda? Dakle Kudume, ako tako stvoriš sliku da nečega ima ili nema, a nemaš valjan odgovor na to sve, ostaje onda da se zapitamo – šta se zapravo događa. Odgovora nema (vidljivog), postoje samo spisi iz knjiga i misli praotaca koji su došli do takvih teza, a vjernici to slijede, ali svejedno mozak čovječji ne nalazi odgovore. Svi osjećaju tu shemu muke i jada na sebi, znaju da nešto nije u redu, ali eto, svak ima svoju dijagnozu. Nema sumnje prema Bogu, definitivno, ali ljudska svijest nije dovoljno zrela da shvati stanje i kakvih „mogućnosti tu uopće ima“. Ili da kažemo dal je logično da trećina angela otpadne od Višnjega i da dalje nastaje to što vijekovima traje? Zato i tvoja misao o nelogičnosti iz mog upisa (logičnost) jest pravno stanje mnoštva koji su navikli da slijede određene parametre i skupine, a ne misle svojim duhovnim bićem. Isključuju sebe da bi postali prenosioci, ne uključuju nutarnji motor jer očekuju da će netko drugi upaliti kontakt i odvesti auto (biće). Ali tako to ne funkcionira.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nije li Stvoritelj taj kome se sve pokorava, milom ili silom, osim što je čovjekovom srcu ostzavljeno na volju da li će se podložiti, ili ne podložiti? ja znam da se kršćanska vjera oslanja na taj argument (knez ovog svijeta), ali ja takvo viđenje smatram pogrešnim
Nemamo sumnje ni ti ni ja, tko je iznad svega, naravno. Dakle, mi to znamo i tako vjerujemo. Pitanje je kako mi to uopće možemo definirati uopće „Boga“ možemo li to, i imamo li spoznaju da to definiramo kao potvrdni aspekt. Šta se u duhovnoj sferi zaista događa, mi to ne vidimo i neznamo sa ove perspektive; ako li kažemo da đavla nema, zašto se žalimo na razna psihička stanja, duševnu bol, uznemirenja itd? Jel, dobri Gospod nema razloga da šalje razaranje u ljudsku dušu, to može učiniti samo protivnik. Ako kažemo da njega nema, onda zašto smo u tom stanju etc. Možemo li reći: „tako je zapisano u Knjigi“? jasno je da svako biće to vidi drugačije, to su naše osobne misli i predrasude i percepcije gledanja na ono što smatramo da jest ili nije. Nerijetko se nađemo u stanju kojem ne možemo pripisati kategoriju ili stanje, i ne možemo izvan okvira vjere koja je tako to protumačila, i tada imamo to što imamo, govorimo ne našu unutarnju misao nego nešto što su drugi rekli. Vjerujem da nećeš ponovo povezati nit. No ima vremena, do kraja rasprave shvatićemo polako skriveno.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ja se slažem da Isusova pobjeda jest u duhu i da nije pobjeda ovoga svijeta, a konačna pobjeda, koja donosi mir na ovaj svijet, a ne samo na nebo (kako su kršćani i naučeni u očenašu da mole) da Božija volja bude i na zemlji, kao što je na nebu - pripada isključivo Muhammedu a.s.
U mojoj vjeri, sad sam subjektivan, dakako, ne vidim potrebu za nečim drugim sem Isusa, ne umanjujući nikoga od onih koji su slijedili Tvorca svega što jest, iz kojega je sve nastalo. Očekivanja i nadanja ljudi iz raznih religija, takva su kako formiraju svoj pristup, pa neka svako odabere onako kako misli, ipak jednom će se to posložiti i svi će vidjeti pravo stanje, tko je tko a što je što, itd.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
btw, jesi li znao da je Jitro, Mojsijev tast, svojevremeno bio prvosveštenik u Kabi? (pitam zbog tvog nicka). Ja sam to tek nedavno saznao. LP
Naravno da sam znao, htio sam prilikom registracije upisati samo to ime (nick) Jitro, al greškom sam paste od nečeg drugoga zagrabio, pa ostade barmen jitro, eto, a nisam ni provjeravao dal mogu ovdje na forumu ispraviti svoj nick.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:36   #7107
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Što si obrazovaniji, to manje gutaš religijske legende i mitove (mudžize), i manje ljubiš biskupsko prstenje.
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
vrlo moguće...
jer se današnje 'obrazovanje' svodi na indoktrinaciju političke korektnosti (po mogućnosti i ideološke)
obrazovanje nije = učenje o životnim i moralnim vrijednostima
Drago mi je da kreacionisti i dalje bjesne na moderno obrazovanje i znanost; moderne dosege poštivanja ljudskih prava i sekularizam.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:21   #7108
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Drago mi je da kreacionisti i dalje bjesne na moderno obrazovanje i znanost; moderne dosege poštivanja ljudskih prava i sekularizam.
Postoji odgoj i obrazovanje koji su cjeloviti, kao i ono što se svodi na indoktrinaciju... a indoktrinacija ima raznih, neke pune mozak piljevinom, neke šarenim perlama, neke zrakom... krajnji rezultat je sličan.

Ono što je najgore jest da efikasno blatiš ono dobro u modernom obrazovanju i znanosti, političkom i društvenom sustavu.

Svodiš sve to na ideološki bedž i Dogmu... gore ne može.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:35   #7109
Velicanstvenost Krista

Quote:
kaskader kaže: Pogledaj post
Ok.....koliko ja znam, zidovski povjesnicar Josephus koji je umro 97me godine je jedini "dokaz" da je Isus uopce bio stvarna povijesna licnost. Josephus se naime kratko osvrnuo (U knjizi "Anitqueties of the Jews") na Isusa iz Nazareta koji uci o duhovnom kraljevstvu. Cak i taj "dokaz" je dokazana prijevara jer u originalu te knjige ne postoji taj paragraf o Isusu. Taj paragraf se pojavio tek u verziji te knjige iz 4tog stoljeca.

Osim Josephusa, koji dokazi jos postoje da je Isus zapravo zivio? Ovdje naravno ne mislim da navodite evandjelja kao dokaz, to svi znamo....nego osim biblije. Krscani....dali ste zadovljni sa evandjeljima kao dokazu da je Isus postojao i to sto vam to u crkvama govore ili ste se potrudili pronaci neke povijesne dokaze da je Isus fakat postojao? To je moje prvo pitanje.

A slijedece smatram, u najmanju ruku cudnim, a vi?

Naime, Pavlove poslanice su pisane puno prije evandjelja. U 13 poslanica Pavle npr, niti jednom ne spominje djevicansko rodjenje Marije. Evandjelja su puna Isusovih cudesa, ali uzalud gledate u pavlove poslanice jer on niti jedno cudo nije spomenuo. Jeli moguce da je Pavle znao za izljecenja gubavih, slijepih, gluhih, da ljudi prohodaju, da mrtvi ustaju iz groba...itd a da niti jednom to Pavle ne spominje u svojim misionarskim poslanicama. Cak sto vise, Pavle ispada da skoro nista nezna o ucenju samog Isusa jer nikada ne spominje niti jednu Isusovu parabolu, propovjed Isusovu na maslinskoj gori, Isusovu molitvu koja je dan danas recitirana u svakoj crkvi ili bilo sto od ucenja Isusa. U 13 poslanica Pavle niti jednom ne citira Isusa.

Jeli moguce da u Pavlovo vrijeme jos nije sve to o Isusu bilo izmisljeno? Kaj mislite?


Pogledaj Propovjed o Isusu

https://vimeo.com/120981420
josifllighthous is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 16:49   #7110
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
btw, jesi li znao da je Jitro, Mojsijev tast, (cut)
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Naravno da sam znao, (cut)
Mojsijev tast..

Ali zapravo je grozan taj mit o Mojsiju koji radi genocid na narodu svoga tasta Jitra, Midjancima:

Jahve reče Mojsiju:

" Jahve reče Mojsiju: "Iskali osvetu Izraelaca na Midjancima, a poslije toga pridružit ćeš se svojim precima." A Mojsije reče narodu: "Opremite ljude između sebe za pohod na Midjance, da na Midjancima izvrše Jahvinu osvetu.
Oni zavojuju na Midjance, kako je Jahve naredio Mojsiju, i pobiju sve muškarce.
Odvedu tada Izraelci u ropstvo midjanske žene s njihovom djecom i svu njihovu stoku, krupnu i sitnu, i zaplijene sve njihovo blago. Ognjem spale sve gradove njihove u kojima su živjeli i sva njihova naselja, a sve njihovo uzmu za plijen i pljačku, i ljude i životinje. "

Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda. Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! "

Knjiga o brojevima: 31
" Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. "
***
Srećom još jedan izmišljeni mit, ali utjecao na one koji su o tome čitali i nadahnjivali se.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 17:07   #7111
Neću se previše u petljaniju oko Isusa Krista postojao ili ne to je gordijev čvor ,no znam da priča je morala opstati poradi personalnog transcedentizma koje Jezuiti posebno ovaj novi Papa ne podnose.Hoću reći da Rimska crkva je ustvari radila za nešto što nije bilo joj ni pod razno,a to je da je sačuvala zvjer koja će uništiti ju.Ono što pokušali su uništiti a to je individua se vraća na velika vrata u vidu osobnog Isusa Krista a ne crkvenog Isusa Krista.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:20   #7112
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
...................
" Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. "
***
Srećom još jedan izmišljeni mit, ali utjecao na one koji su o tome čitali i nadahnjivali se.
slažem se....eto čak i danas utječe.
ali sada više na antiteiste nego na vjernike...i nadahnjuje, kao što je recimo tebe nadahnulo da godinama svakodnevno pljuješ po bibliji, kršćanstvu, i općenito po bilo kojoj vjeri jer u svakoj nalaziš ono što želiš naći

usput...
nisi tamo odgovorio koliko milijuna pobunjenika je zamahnulo mačevima prema vratovima Rimskih vojnika...a odrezaše samo jedno uho...ha, gos'n izvrtaću ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 22:11   #7113
Jehova & Mojsije: " Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. "
Knjiga o brojevima: 31
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
slažem se....eto čak i danas utječe.
ali sada više na antiteiste nego na vjernike...i nadahnjuje, kao što je recimo tebe nadahnulo da godinama svakodnevno pljuješ po bibliji, kršćanstvu, i općenito po bilo kojoj vjeri jer u svakoj nalaziš ono što želiš naći
Lijep pozdrav i tebi i svako dobro.

Gadno je kada se propagira knjiga u kojoj pišu takve gadosti kao moralni orjentir s apsolutnim vrednotama za sva vremena. Tako da me "nadahnjuje" kao i Mein Kampf, na osudu takvh stvari, a u ime humanosti i razumijevanja povijesti.
A Isus je rekao da niti točkica se ne smije ukinuti iz te knjige. Sve je Božja riječ....

Quote:
usput...
nisi tamo odgovorio koliko milijuna pobunjenika je zamahnulo mačevima prema vratovima Rimskih vojnika...a odrezaše samo jedno uho...ha, gos'n izvrtaću ?
Dovoljno je da samo jedan jedini pobunjenik od grupe hahara zamahne s mačem da odreže vrat rimskom vojniku (pa se ovaj izmakne i ode uho, dok su opkoljeni sa 600 drugih vojnika), pa da ih sve pobiju ili pošalju na križeve.

Ali grčka pripovjetka tvrdi da je ulovljen sam njihov kolovođa, izdan Judinim poljupcem, a ostali sretno pobjegli, uključujući i ovoga što je zamahnuo da odreže vrat rimskom vojniku.

Još i bolje: Pilat poznat po krvoločnosti prema Židovima, sažalio se nad njihovim nevinim kolovođom, i poželio ga pustiti na slobodu, ali, ma vidi molim te, na dreku rulje, oslobađa dokazanog zločinca ubojicu pobunjenika (Isusa) Barabu.

Još najbolje. Nakon razapeća, ti isti hahari idu okolo i propovijedaju vjeru u tog smaknutog pobunjenika da je to Bog i deseci tisuća židova im se pridružuju, vjerujući im na riječ.

To nije povijest, nego vješto komponiran mit, radi teoloških razloga.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 00:10   #7114
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav i tebi i svako dobro.
također i tebi
Quote:
Gadno je kada se propagira knjiga u kojoj pišu takve gadosti kao moralni orjentir s apsolutnim vrednotama za sva vremena. Tako da me "nadahnjuje" kao i Mein Kampf, na osudu takvh stvari, a u ime humanosti i razumijevanja povijesti.
da je ovo istina, onda bi i po Mein Kampf-u pljuvao 12 godina svakodnevno po cijele dane i noći....ali pošto to nije istina, očito da ti Mein Kampf manje smeta od biblije
Quote:
A Isus je rekao da niti točkica se ne smije ukinuti iz te knjige. Sve je Božja riječ....
citiraj gdje to piše


Quote:
Dovoljno je da samo jedan jedini pobunjenik od grupe hahara zamahne s mačem da odreže vrat rimskom vojniku (pa se ovaj izmakne i ode uho, dok su opkoljeni sa 600 drugih vojnika), pa da ih sve pobiju ili pošalju na križeve.
.......
znači li ovo da se odričeš svoje laži i izvrtanja o tome da su potegli i odrezali...unakani da prerežu vrat....(aludirajući da su svi skočili s tom namjerom, a bio je samo jedan) ??
pogledajmo ponovo-
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

............
Znaš zašto se svi učenici sretno razbježaše, iako su bili opkoljeni sa 600 naoružanih vojnika u zoru i nakon što su potegli mačeve i odrezali jednome uho u nakani da mu prerežu vrat mačem pa se izmaknuo po grčkoj priči?
..........
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 00:51   #7115
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Postoji odgoj i obrazovanje koji su cjeloviti, kao i ono što se svodi na indoktrinaciju... a indoktrinacija ima raznih, neke pune mozak piljevinom, neke šarenim perlama, neke zrakom... krajnji rezultat je sličan.

Ono što je najgore jest da efikasno blatiš ono dobro u modernom obrazovanju i znanosti, političkom i društvenom sustavu.

Svodiš sve to na ideološki bedž i Dogmu... gore ne može.
I naravno, potpuno se preskače činjenica da se na jednom uglednom učilištu tipa Yale govori o Isusu kao o povijesnoj osobi...

Ignorantno prema znanosti, ali do srži.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 01:03   #7116
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
također i tebi


Quote:
da je ovo istina, onda bi i po Mein Kampf-u pljuvao 12 godina svakodnevno po cijele dane i noći....ali pošto to nije istina, očito da ti Mein Kampf manje smeta od biblije
Kad bi mnogo naših bližnjih vjerovalo da je Mein Kampf super knjiga i moralni orjentir u današnjem životu, bih.
Neki više vole gledat TV i utakmice...

Quote:
citiraj gdje to piše
Nakon što ti citiraš da je Isus osudio starozavjetne biblijske genocide. I barem jedan Zakon ukinuo, ili jednu točkicu ili zarezić izbrisao.

Quote:
znači li ovo da se odričeš svoje laži i izvrtanja o tome da su potegli i odrezali...unakani da prerežu vrat....
Pa nije tom vojniku sveti Isusov apostol valjda išao mačem svjesno rezat uho pobogu.

Quote:
(aludirajući da su svi skočili s tom namjerom, a bio je samo jedan) ??
Samo jedan je opisan u tom mitu, da se ubaci Isusova mudžiza, čudo. Glupo bi bilo da su drugi sklopili ručice u molitvi i prebirali krunicu za to vrijeme. Zar nisu predložili Isusu prije toga, da neka učini da oganj siđe s neba i spali ono tamo cijelo selo da lijepo gori? Zar nisu izjavili da su očekivali da će Isus biti onaj koji će osloboditi Izraela? Je li im naređeno da prodaju sve i naoružaju se? Izjavili su da će s Isusom i u tamicu i u smrt! A oni bi tamo stajali i gledali?
Što se dakle iščuđuješ haharima iz Galileje ko pura dreku?

Te sve apsurdnosti u priči ukazuju da se radi o poučnom vjerskom midrašu, a ne o realnim događanjima.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 01:09   #7117
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
I naravno, potpuno se preskače činjenica da se na jednom uglednom učilištu tipa Yale govori o Isusu kao o povijesnoj osobi...
Između "govori se" i "dokazano je povijesno relevantnim činjenicama", velika je razlika. A razliku čine znanstveno verificirane stručne knjige od diplomiranih povjesničara, stručnjaka za drevnu povijest i stare jezike.


Quote:
Ignorantno prema znanosti, ali do srži.
Hi hi. Sa Kuranskih mudžiza bi ti do znanosti. Ne ide to tako....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 02:29   #7118
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mojsijev tast..
eto, ima nas koji vjerujemo da je Jutro mojsijev tast.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:23   #7119
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Između "govori se" i "dokazano je povijesno relevantnim činjenicama", velika je razlika. A razliku čine znanstveno verificirane stručne knjige od diplomiranih povjesničara, stručnjaka za drevnu povijest i stare jezike.
Da a na Yale-u predaju lokalni vodoinstalateri i krovopokrivači...
(uz dužno poštovanje prema istima)

Zato se i govori jer je dokazano, i raspravlja se o tome koje događaje iz evanđelja uzeti kao povijesne događaje, a ne "je li Isus postojao" i slične teorije zavjere.

Pa ne govori se o tome na nekoj neslužbenoj kavi nego na predavanjima.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:15   #7120
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Da a na Yale-u predaju lokalni vodoinstalateri i krovopokrivači...
(uz dužno poštovanje prema istima)
Umjesto komike, predloži jednu njihovu knjigu koja se bavi tematikom kolika je vjerojatnost povijesnosti Isusa Krista i na osnovu čega se to zaključuje.

Quote:
Zato se i govori jer je dokazano,
Kojom kvalitetnom knjigom? Govori se svašta, piše svašta, kao i zaobilazi problem koji bi mogao naštetiti financijski. Gdje su verificirani dokazi za povijesnost?

Quote:
i raspravlja se o tome koje događaje iz evanđelja uzeti kao povijesne događaje,
Koje i na osnovu čega? S kolikom vjerojatnosti i kako je poduprto neovisnim dokazima? Ovdje iznosimo argumente o tome i koliko je uvjerljiva teza da je nekakav Isus koji se slaže u određenim stvarima po pisanjima anonimnog Grka "po Marku", od kojega su drugi prepisivali, ispravljali, dopunjavali i ukrašavali njegov tekst iz mašte.

Quote:
a ne "je li Isus postojao" i slične teorije zavjere.
Uopće to nije nikakva teorija zavjera. Pitanje Isusove povijesnosti je itekako aktualno, dokazivo, opovrgljivo, slabe vjerojatnosti, premda ne sasvim isključeno.
Ima i svakakvih teorija zavjera oko Isusa po internetu u smislu "paralele s Horusom, Zeitgeist bezvezarije, rimski trik", i štotijaznam.

Naravno da onaj kolosalni lik anonimnih Grka (djevica, čudesa, uskrsnuo, uzbunio cijelu regiju i vrhovnike, apostolski nastavak i mučeništva) nikako nije uvjerljiva, i nalik je pričama o grčkim polubogovima. To je fantastično vjersko štivo za liturgijske svrhe i pretežito teologija.
Povjesničari to znaju i tako kažu.

Ono oko čega se paušalno izjašnjavaju je to da je neki okljaštreni Isus svakako mogao postojati, jer je takvih sitnih židovskih pobunjenika/propovjednika iscjelitelja bilo, i nije nikakvo čudo.

Kad se radi o davanju dokaza za postojanje toga marginalca, za kojega vjeruju da je postojao, onda nastane muk. Boje se za svoj položaj i financiranje koje dolazi od vjerništva, ili su pak vjernici koji vjeruju u svog Spasitelja, pa im ne pada na pamet razmatrati kritički tu mogućnost da je lik Isusa nastao iz mozaika tekstova spominjanja mesije u starom zavjetu.

Quote:
Pa ne govori se o tome na nekoj neslužbenoj kavi nego na predavanjima.
... na youtube predavanju studentima o raznim temama.

Potrebna je znanstveno verificirana knjiga od adekvatnog stručnjaka a ne youtube predavanje.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.