Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2006., 22:16   #1
Arrow Vikendice

Pojava koja polako nestaje ili...?

Moj osobni dojam je da je ponuda vikendica u sj. Hrvatskoj prevelika, a potražnja premala ili gotovo nikakva. Zalutate li u većinu vikend naselja sjeverne Hrvatske, primjetit ćete da su gotovo sve na prodaju, a vlasnici ljudi starije životne dobi koji se u većini slučajeva nastoje riješiti tog balasta.

To se odražava i na cijene koje su ponekad i sramotno niske, ali ih i dalje slabo tko kupuje.

Neki moj osobni stav prema tome je da je uz današnji životni tempo, bolju povezanost, dostupnost svega, kada svatko posjeduje osobni automobil, životni stil vikendašenja na kopnu izgubio na svojoj vrijednosti. Zašto se zamarati sa održavanjem voćnjaka i vrta, te pokojim roštiljem samo par kilometara od grada u kojem živiš kada si danas sa dobrim autom za par sati na moru i možeš imati full-ugođaj?
No, po meni najveći razlog gubitka vrijednosti kopnenih vikendica je taj da je srednji sloj koji je nekada mahom bio u posjedu takvih vikendica, nestao, a sirotinja koja je ostala s nekretninom viška, nastoji izvući neku siću za koliki-toliki popravak kućnog budžeta.

Dakle, imamo takvu situaciju da imamo samo dva sloja - siromašne i bogate. Siromašni ne kupuju dodatnu nekretninu, oni su sretni ako imaju kakav takav krov nad glavom, a novopečena bogataška elita kupuje tamo gdje je atraktivnije - na moru. Ne postoji srednji sloj koji bi bio kupac vikendica u unutrašnjosti. Kakva je onda budućnost vikendica na kopnu? Imaju li one uopće bilo kakvu svrhu u današnje vrijeme? Imate li kakvih iskustava na tom polju? Vaša općenita mišljenja i zapažanja?
Paladinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 01:38   #2
Evo ja pitao na Dijaspori - vani malo tko uopće ima vikendicu.

Jednostavno, drugačiji je način života. Prije si imao dosta godišnjeg, kada ti paše, pa još za pripremu sezone uzmeš bolovanje i petkom pobjegneš ranije s posla...

Sa sadašnjih 20 dana godišnjeg - u pravilu bih takvu vikendicu samo održavao.

Ono što bih osobno volio, jer imam problema s alergijama, jest mala kućica u Gorskom Kotaru. I dovoljno para za nekome platiti da je održava. Jer doći na odmor i onda stalno petljati oko održavanja - nije to.

A u Zagrebu već imaš dosta srednjeg sloja, dakle nisu samo financijski razlozi. Stvari se mijenjaju. Vikendice su nekada bile i način ulaganja novca, a sada načina za to ima jako puno...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 09:58   #3
To da nema srednjeg sloja su čiste gluposti. Novinarske floskule, ništa više.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 11:34   #4
Srednji sloj danas i nekad nije isto. Nekad je srednji sloj bio recimo prosjecna familija koja relativno dobro zivi sa svojim placama, tj.ima krov nad glavom(obicno stan dobiven od poduzeca), malu vikendicu(ili nema), laku mogucnost skolovanja djece(free faks), obavezan godisnji odmor (jako povoljno u odmaralistima ili u hotelima niže klase), dostatni prihodi za hranu, obleku...a sve to bez minusa na tekucem racunu i kredita.(osim eventualno neki kredit koji je bio kudikamo povoljniji nego danas). A danas? srednji sloj? ok,ima ih, ali se zivi sa puno vise grča u prezivljavanju i svemu sto sam nabrojala i to jos uz minuse i kredite.razlika je sto si danas puno vise ljudi priusti automobile, nego prije. al vecina to radi sa podizanjem kredita.
I da, glede vikendica na kopnu, skupe su za odrzavanje. Ljudi radje skucaju neku lovicu pa kupe nekaj na moru.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 12:38   #5
Osobno ne znam ni zašto Zagreb i sl. gradovi postoje, nikako mi ne ide u glavu da ljudi mogu živiti daleko od mora

Vjerujem da bi svi voljeli imati vikendicu, ali sumanjam da je pametno ako se moraš razmišljati koliko će te koštati, to je za one koji ne pitaju cijenu (druga je stvar ako imaš kuću od roditelja ili sl.). Puno je jeftinije svake godine platiti apartman u dijelu zemlje u koji ti se ide tada, a ne uvijek na isto mjesto.

A ti koji kupuju valjda namjeravaju iznajmljivati ili preseliti pod stare dane uz more (iz prakse sam vidio da je to najčešći slučaj, čak i doktori savjetuju)
35551 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 13:45   #6
Jako dobra razmišljanja i zapažanja.
Osim plimpija... Plimpi, ne propinji se odmah na zadnje nožice. Pročitaj malo što coflek piše. Srednji sloj nekada i danas....

Također je dobro zapaženo ovo da su vikendice nekada bile dobra investicija. Danas više nisu. Osobno smo imali priliku prije dvije godine kupiti vikendicu u Baranji sa pola jutra održavanog vinograda i voćnjaka na predivnom položaju za tričavih 2500 eura. Kad smo skužili da nije u pitanju samo novac, nego i vrijeme i trud koji bi se morao uložiti za održavanje (a rezultat dosta upitan), odustali smo od te ideje.

Moja pretpostavka je da će u budućnosti u unutrašnjosti i dalje biti zona povremenog življenja, ali ni upola toliko kao prije.
Paladinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 15:05   #7
Pokažite mi zemlju razvijenog svijeta (druge da ni ne spominjem) u kojoj srednji sloj kupuje pokretnine i nekretnine bez kredita.

Problem je što se čovjek lako navikne na dobro, pa ne zna cijeniti ono što ima, i zemlju u kojoj živi. Uvijek misli da je trava drugdje zelenija...

Ja sam i prije, kao dijete, i danas kao čovjek koji ima dijete, pripadao srednjem sloju, i dobro znam što govorim. No, puno je lakše and more trendy odati se kukanju i pesimizmu. Ali, čak i unatoč tome, idemo naprijed.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:41   #8
Quote:
plimpi kaže:
Pokažite mi zemlju razvijenog svijeta (druge da ni ne spominjem) u kojoj srednji sloj kupuje pokretnine i nekretnine bez kredita.

Problem je što se čovjek lako navikne na dobro, pa ne zna cijeniti ono što ima, i zemlju u kojoj živi. Uvijek misli da je trava drugdje zelenija...

Ja sam i prije, kao dijete, i danas kao čovjek koji ima dijete, pripadao srednjem sloju, i dobro znam što govorim. No, puno je lakše and more trendy odati se kukanju i pesimizmu. Ali, čak i unatoč tome, idemo naprijed.
Ne znam... malo tko danas kupuje dodatnu nekretninu. Kupuje se ono što se mora - kuća ili stan na kredit, a velika većina o nekakvoj vikendici (pogotovo na moru) može samo sanjati. Doduše, masovno se kupuju novi automobili, jer su krediti za njih danas naizgled puno povoljniji, a prije je bilo puno manje automobila, ali je velik broj tog srednjeg sloja imao i vikendicu i kuću/stan, pa možda možemo govoriti o tome da si je čovjek u današnje vrijeme drukčije posložio prioritete. Razlika je jedino u tome što je prije sve to bilo s puno manje grča, kao što je već netko ovdje dobro primjetio.
Paladinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:57   #9
Ja bih to nazvao nesnalažnjem u prijelazu u kapitalizam. Dobro, može i grč.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 19:14   #10
Quote:
plimpi kaže:
Ja bih to nazvao nesnalažnjem u prijelazu u kapitalizam. Dobro, može i grč.
ne bi bas rekla da se to zove nesnalazenje osim ako ne mislis na hamzigadrp sistem. U Hrvatsku, kao mladu drzavu, ocekivalo se da ce doci svjezi kapitalizam, da, ali ne i malverzacije s pretvorbama, prodajama strancima, unistenjem proizvodnje, masovnim otkazima, naglim osiromasenjima radnicke klase, nasuprot naglom bogacenju pojedinaca(zna se na koje mislim) itd..da ne sirimo sad temu.
I sto se dogodilo? narod je prvo trosio zalihe iz carapa, onda prodavao vikendice i sl, onda kad vise nije bilo nicega, poceli su s minusima i dizanjem kredita...i tako se tone...
naravno, tu govorimo o vecini. a ona manjina se snasla, kako ti kazes.
No, ima jos jedna vrsta snalazenja, opce poznata u Hrvata, a to je snalazenje u prezivljavanju i od nicega stvoriti nesto. e, da, tu nam se stranci cude kako mi to uspijevamo?! eh, top secret.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 01:05   #11
Quote:
plimpi kaže:
Ja bih to nazvao nesnalažnjem u prijelazu u kapitalizam. Dobro, može i grč.
A tebi baš puna usta hvale za taj naš "kapitalizam"? Što je toliko dobro u njemu? :/
Paladinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 07:33   #12
Quote:
Paladinia kaže:
A tebi baš puna usta hvale za taj naš "kapitalizam"? Što je toliko dobro u njemu? :/
Puna usta hvale? Po čemu to zaključuješ?

Kapitalizam je nužno zlo, a došao je kao normalna tranzicija društvenog sustava, i nema više povratka. Tebe i mene nitko nije pitao da li to želimo, jednostavno se dogodilo.
Tu se sad čovjek treba snaći najbolje što može. Ne treba očekivati ništa na poklon od države. Država je dovoljno učinila samim tim što je omogućila neke osnove za razvoj.
Ne zaboravi, mogla si živjeti i u puno gorim državama. Zamisli da živiš u Albaniji i baviš se iznajmljivanjem apartmana turistima. Albanija ima vjerojatno i ljepšu obalu od nas, toplije more, netaknutu prirodu...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 11:48   #13
Quote:
plimpi kaže:
Puna usta hvale? Po čemu to zaključuješ?

Kapitalizam je nužno zlo, a došao je kao normalna tranzicija društvenog sustava, i nema više povratka. Tebe i mene nitko nije pitao da li to želimo, jednostavno se dogodilo.
Tu se sad čovjek treba snaći najbolje što može. Ne treba očekivati ništa na poklon od države. Država je dovoljno učinila samim tim što je omogućila neke osnove za razvoj.
Ne zaboravi, mogla si živjeti i u puno gorim državama. Zamisli da živiš u Albaniji i baviš se iznajmljivanjem apartmana turistima. Albanija ima vjerojatno i ljepšu obalu od nas, toplije more, netaknutu prirodu...
Eh da, baš sam negdje htjela pitati jel možda netko upućen kako stvari stoje s nekretninama u Albaniji? Ta zemlja bi trebala biti još neotkriveni biser s puno potencijala za razvoj turizma. Zna li netko nešto više o tome?
Paladinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 11:58   #14
Sretno ti bilo u pronalaženju informacija! I da jednom i odeš tamo, jer ovdje u HR nema života... I svakako nam javi kako tamo živi srednji sloj.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 12:47   #15
Quote:
plimpi kaže:

Kapitalizam je nužno zlo, a došao je kao normalna tranzicija društvenog sustava, i nema više povratka. Tebe i mene nitko nije pitao da li to želimo, jednostavno se dogodilo.
Tu se sad čovjek treba snaći najbolje što može. Ne treba očekivati ništa na poklon od države. Država je dovoljno učinila samim tim što je omogućila neke osnove za razvoj.
Ne zaboravi, mogla si živjeti i u puno gorim državama. Zamisli da živiš u Albaniji i baviš se iznajmljivanjem apartmana turistima. Albanija ima vjerojatno i ljepšu obalu od nas, toplije more, netaknutu prirodu...
AMEN na to...Cista petica plimpi
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:41   #16
vikendica na kopnu gubi smisao ako uz nju stoji hektar voćnjaka i vinograda...onda se naradiš ko konj i jedva čekaš leć i odmorit se....
moj stari i ja radimo mali vinograd sa 200 trsova i imamo malu vikendicu s podrumom (klijet)...sa svakim poslom smo gotovi za sat i pol ili dva i onda hej haj....ali vikendica nema draži ako nema ekipe u susjedstvu ili prijatelja koji ti dolaze u posjet...
npr. od frenda stari radi 400 trsova i svaki put kad obavi šljaku giba doma...jednostavno nema osjećaj za biti u vikedici - za 20g koliko je ima još nikad nije prespaval gore...
__________________
nema problema
da lee boor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:38   #17
Quote:
Paladinia kaže:
Moj osobni dojam je da je ponuda vikendica u sj. Hrvatskoj prevelika, a potražnja premala ili gotovo nikakva.
mozda ovisno o lokacijama al cijena i potraznja vikendica/kuca uz rijeke raste. U odnosu na proslu godinu, cijena je skoro duplo veca.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 07:54   #18
Vikendica

Kupnja...da li samo kupiti zemljiste pa graditi,ili kupiti neku staru pa obnavljati,za male novce,kakva su vasa iskustva,jeste li kupovali vikendicu,gradili i jel se moze sta nacu za 5 do 10 tisuca eura...
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 11:07   #19
ovisi gdje tražiš vikendicu, okolica zagreba, samobora, zagorje, može se naći za 15-ak tisuća eura, zajedno sa komadom voćnjaka ili vinograda.u npr. slavoniji ima vikendica za +,- 10 tisuća.

vidjela sam da ljudi rade vikendice od stambenih kontejnera, spoje 2, 3, oblože konstrukciju drvetom ili nekim pločama, podignu krov. nebi čovjek vjerovao da je kućica u stvari kontejner.cijena im je od 1000- 2000 eura, ovisi o veličini i kvaliteti.meni se to čini kao zgodno rješenje za vikendicu.

cijene zemljišta su relativan pojam, najbolje otići u mjesto i pitati, može se naći lijepih komada za sitnu lovu.
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 11:11   #20
eh eduardo, i ja pitala slicno prije nekih dva tjedna pa nisam bas nista pametno saznala, osim da pratim oglase

moje iskustvo(iz pracenja oglasa, jel): zemlja za par tisuca eura, iskljucivo poljoprivredna.
kuce za oko 10000 eura, il su vise manje ustvari kleti, il su jako stare, jako ofucane i po mojoj procjeni, neisplative za renoviranje.

sve sto donekle vrijedi, je iznad 20 000 eura i ne blize od 40 km od zagreba.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.