Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2008., 16:10   #1
Mustafa Golubić-vrhunski špijun ili obična protuha?

Slučajno sam naišao na internetu na jedan članak o ovom NKVD špijunu i likvidatoru. Čini se zanimljivo, no podaci su kontroverzni. Po jednima vrhunski Staljinov agent, čak njegov intimus, po drugima obična protuha bez bitnijeg utjecaja na povijesne događaje. Evo nekih podataka: navodno glavni agent NKVD u SAD tridesetih godina prošlog stoljeća, organizator ubojstva Trockog, kasnije koordinator za članove Kominterne, između ostalih i KPJ, navodno odgovoran za smrt 3500 ljudi u eksploziji streljiva u Smederevu 1941(srušeno pola grada).
S druge strane jugokomunisti ga smatraju za običnog ubojicu i protuhu, bez većeg značaja.
Zna li netko nešto pouzdanije i opširnije o ovom špijunu i likvidatoru?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 20:00   #2
Tanka je linija sto spaja fanaticnog zlikovca i junaka dikom svog naroda , a kamoli idealizovana prica o vestom spijunu i bitangi razbojnickoj.
Taj Golubic je najobicnija balkanska bitanga kao i njegovi poslodavci i tutori....

p.s
Mislim zamisli , "odavde" lik , posten a istrajan u ideji (tesko).
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 13:52   #3
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Tanka je linija sto spaja fanaticnog zlikovca i junaka dikom svog naroda , a kamoli idealizovana prica o vestom spijunu i bitangi razbojnickoj.
Taj Golubic je najobicnija balkanska bitanga kao i njegovi poslodavci i tutori....

p.s
Mislim zamisli , "odavde" lik , posten a istrajan u ideji (tesko).
Je li istina da je on digao u zrak Smederevo 1941. Zna li se nešto o tome u Srbiji ili su to samo nagađanja?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 19:45   #4
Vrlo intrigantan lik. Dosta o njemu pise Maric u svojoj knjizi "Deca komunizma".

Musliman iz Hercegovine, koji je postao komita...ratovao za Srbiju u Balkanskim Ratovima, ratovao u I svetskom ratu. Smatrao sebe velikim srpskim patriotom...

Kominternin likvidator i ubica. To je nesumnjivo...Ubili su ga Nemci `41. u Beogradu.

Vec sam i zaboravio sve sta je pisalo o njemu...ali u svakom slucaju intrigantan lik. Nikako samo obicna baraba i hladnokrvni ubica.
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 23:18   #5
Pa kako je onda od srpskog rodoljuba postao fanatični komunist??
Komunistima je nacionalnost zadnja stvar u životu. Pogotovo staljinistima, a ovaj je bio fanatični staljinist izgleda. Tko je Marić? Povjesničar?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 23:24   #6
To je neka trač-baba. Nešto slično ko Kuljiš ovdje.

Spika je da ga je poslala Kominterna da mrkne Tita, ali ga je stari lisac preduhitrio i prijavio Gestapu.

Srpski patriot..
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 01:01   #7
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Pa kako je onda od srpskog rodoljuba postao fanatični komunist??
Komunistima je nacionalnost zadnja stvar u životu. Pogotovo staljinistima, a ovaj je bio fanatični staljinist izgleda. Tko je Marić? Povjesničar?
Maric je novinar. Pokusaj da nadjes knjigu "Deca Komunizma".

Odavno sam citao ovo poglavlje posveceno Golubicu tako da sam detalje zaboravio. Potseticu se sutra ako budem imao vremena....

Ovako pocinje :
"U zatvoru Gestapoa toliko je mucen i izmrcvaren, da na noge vise nije mogao. Donet je vezan za stolicu i nad iskopanom rakom streljan 26. juna 1941. godine u Dvorskom parku, preko puta Narodne skupstine u Beogradu. Time je zavrsena jedna od najuzbudljivijih zivotnih prica naseg doba. Ime Mustafe Golubica neodoljivo je vezano za Sarajevski atentat, Solunski proces, san o Balkanskoj federaciji i spektakularne medjunarodne bune, ustanke, otmice i atentate. Bio je nacionalni revolucionar, "Crnorukac", mason, gepeuovac, komunista, sovjetski obavestajac, Staljinov bliski prijatelj..."
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 01:05   #8
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post

Srpski patriot..
Dobro. U cetnicku skolu u Prokuplju su isli ustvari oni koji nisu smatrali sebe srpskim patriotama...

I oslobadjali su, citiram "srpsko Kosovo" isti takvi...Bio je blizak sa Principom i Apisom.

Ustvari oni koji nisu srpske patriote su ratovali u cetnickom odredu majora Voje Tankosica u bitkama na Dunavu oko Pozarevca i na Suvoboru.

I tako dalje i tako dalje...
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 13:51   #9
Quote:
Henry_Kinasky kaže: Pogledaj post
Maric je novinar. Pokusaj da nadjes knjigu "Deca Komunizma".

Odavno sam citao ovo poglavlje posveceno Golubicu tako da sam detalje zaboravio. Potseticu se sutra ako budem imao vremena....

Ovako pocinje :
"U zatvoru Gestapoa toliko je mucen i izmrcvaren, da na noge vise nije mogao. Donet je vezan za stolicu i nad iskopanom rakom streljan 26. juna 1941. godine u Dvorskom parku, preko puta Narodne skupstine u Beogradu. Time je zavrsena jedna od najuzbudljivijih zivotnih prica naseg doba. Ime Mustafe Golubica neodoljivo je vezano za Sarajevski atentat, Solunski proces, san o Balkanskoj federaciji i spektakularne medjunarodne bune, ustanke, otmice i atentate. Bio je nacionalni revolucionar, "Crnorukac", mason, gepeuovac, komunista, sovjetski obavestajac, Staljinov bliski prijatelj..."
Iz uvoda se vidi da se knjigu ne može shvaćati ozbiljno.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2023., 04:27   #10
Prigodnim člankom obilježavaju godišnjicu smrti 1941.godine

katera.news/godisnjica-smrti-jedne-od-najmisterioznijih-licnosti-u-jugoslaviji
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2024., 17:48   #11
politika.rs/Muhamed-Mustafa-i-Mahmud-tri-Srbina-iz-Stoca

Zanimljiv komentar ispod članka:

""Duboko se ispričavam u ime svih Srba koji mi se u tome pridružuju i svih Srba drugih vjera što ne mogu ispraviti strašnu nepravdu koju nam je preko našeg neobrazovanog dijela klera Srpske pravoslavne crkve u 19. stoljeću nanio zločinac Austrougarska obavještajna služba da Srbi mogu biti samo ako su pravoslavci. Kriva se Drina više ne može ispraviti. Slava i postovanje herojima.""

Na koga misli u ovom boldanom?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2024., 11:33   #12
Golubić je neodređeno prezime.
Može biti i hrvatsko i srpsko.
Što je norma u slavenske rase.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 11:39   #13
Golubica je neko izdao Gestapo-u.
Ima prica da su to ucinili domaci komunisti jer je ih je Golubic cvrsto kontrolisao za racun Kominterne.
MC16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 11:54   #14
Quote:
MC16 kaže: Pogledaj post
Golubica je neko izdao Gestapo-u.
Ima prica da su to ucinili domaci komunisti jer je ih je Golubic cvrsto kontrolisao za racun Kominterne.
Dokumentacija o Golubicu u sovjetskim arhivima seze samo do 1932 godine
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 12:51   #15
Banac: Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslavena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu koji je preživio Veliku čistku. Od približno 900 jugoslavenskih komunista koji su živjeli u zemlji 1936.-1937., najmanje 800 ih je uhićeno, a samo ih je četrdesetak preživjelo Gulag.

Ljubiša Ristić: Nekoliko puta pokušao sam s Krležom da pokrenem ‘temu’ Mustafe Golubića; uvek bi dobio živčani napad. ‘Golubić je opskurna ličnost, o njemu neću da razgovaram! Nemojte ga više nikada spomenuti’, vikao je. Zanimljivo, na isti način reagovala je većina starih, predratnih komunista.
telegraf.rs/zivot-i-smrt-mustafe-golubica-ko-je-bio-covek-zbog-kojeg-je-i-tito-imao-nocne-more
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 13:57   #16
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Banac: Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslavena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu koji je preživio Veliku čistku. Od približno 900 jugoslavenskih komunista koji su živjeli u zemlji 1936.-1937., najmanje 800 ih je uhićeno, a samo ih je četrdesetak preživjelo Gulag.

Ljubiša Ristić: Nekoliko puta pokušao sam s Krležom da pokrenem ‘temu’ Mustafe Golubića; uvek bi dobio živčani napad. ‘Golubić je opskurna ličnost, o njemu neću da razgovaram! Nemojte ga više nikada spomenuti’, vikao je. Zanimljivo, na isti način reagovala je većina starih, predratnih komunista.
telegraf.rs/zivot-i-smrt-mustafe-golubica-ko-je-bio-covek-zbog-kojeg-je-i-tito-imao-nocne-more
u svojoj knjizi "With Stalin against Tito", Banac je spomenuo Golubica u jednoj fusnosti ;
Quote:
4 7. Kusovac, too, had long-time associations with the Soviet intelligence service. Together with Mustafa Golubic and Pavle Bastajic, both high Soviet operatives of Yugoslav origin, Kusovac worked in the Vienna center of La Federation Balkanique, an agency for revolutionary work among the national minorities of the Balkans, under direct Soviet security control. See Milomir Maric, "Ponocni vrisak Mustafe Golubica: Kazacok u Becu,"
Duga, Nov. 1 8, 1 985, p. 75.
.........i to pozivajuci se na Marica iz senzacionistockog clanka u "Dugi"

tekst "Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslavena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu koji je preživio Veliku čistku" ne postoji u toj knjizi
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 14:41   #17
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
u svojoj knjizi "With Stalin against Tito", Banac je spomenuo Golubica u jednoj fusnosti ;
.........i to pozivajuci se na Marica iz senzacionistockog clanka u "Dugi"
tekst "Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslavena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu koji je preživio Veliku čistku" ne postoji u toj knjizi
""Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslovena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu i preživjeli Veliku čistku. Od oko 900 jugoslovenskih komunista koji su živjeli u zemlji od 1936. do 1937, najmanje 800 je uhapšeno, a samo četrdeset je preživjelo gulage."" sr.wikipedia.org/Мустафа_Голубић

Navode
Banac 1988, str. 67–68, note 47.

Ako su te brojke točne, onda je bio jedan od rijetkih.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
""Mustafa Golubić centrali Crvenog orkestra u Moskvi javlja o delatnostima britanskih obaveštajaca u Beogradu.

"U sastavu Britanske ambasade u Beogradu radi obaveštajni centar Intelidžens servisa s kapetanom Tomom Mastersonom na čelu. Njegov manji obaveštajni punkt vodi direktor Astre u Bukureštu. Zbog izvanrednih uspeha tokom poslednje dve godine, dogurao je do pukovničkog čina. Planira da u slučaju rata izvede dve diverzije na Đerdapu. Ima na vezi kapetana Bila Hadsona koji se sada nalazi na planini Raduša u Bosni i pukovnika Stenlija Bejlija, suvlasnika rudnika Trepča.""
pressonline.rs/izdao-me-tito-ali-neka-ga
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 18:02   #18
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
""Golubić je bio jedan od rijetkih Jugoslovena koji su živjeli u Sovjetskom Savezu i preživjeli Veliku čistku. Od oko 900 jugoslovenskih komunista koji su živjeli u zemlji od 1936. do 1937, najmanje 800 je uhapšeno, a samo četrdeset je preživjelo gulage."" sr.wikipedia.org/Мустафа_Голубић

Navode
Banac 1988, str. 67–68, note 47.

Ako su te brojke točne, onda je bio jedan od rijetkih.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
""Mustafa Golubić centrali Crvenog orkestra u Moskvi javlja o delatnostima britanskih obaveštajaca u Beogradu.

"U sastavu Britanske ambasade u Beogradu radi obaveštajni centar Intelidžens servisa s kapetanom Tomom Mastersonom na čelu. Njegov manji obaveštajni punkt vodi direktor Astre u Bukureštu. Zbog izvanrednih uspeha tokom poslednje dve godine, dogurao je do pukovničkog čina. Planira da u slučaju rata izvede dve diverzije na Đerdapu. Ima na vezi kapetana Bila Hadsona koji se sada nalazi na planini Raduša u Bosni i pukovnika Stenlija Bejlija, suvlasnika rudnika Trepča.""
pressonline.rs/izdao-me-tito-ali-neka-ga

http://slobodnifilozofski.com/2020/1...sta-znamo.html
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.