Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2007., 11:19   #1
Zatvaranje firme

Razmišljam intenzivno da zatvorim ili prodam firmu...Firma nije u nikakvim dugovima,ali bi mogla biti jer poso ide sve lošije i lošije.Imam veču količinu robe i inventar i mislim da bi netko sposobniji od mene to mogo bolje raditi zato bi rađe prodo sve...Moje pitanje je dali netko ima sličnih iskustava,dali postoji neko dobro mjesto di se može oglasiti prodaja firme i koja je procedura kod prodaje ili zatvaranja...Unaprijed zahvaljujem na pomoči,hitno mi je...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 15:53   #2
Je li d.o.o. ili obrt? Tko ti je vodio knjige bi ti mogao reći nešto više o tome.
virgulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 08:18   #3
Quote:
virgulina kaže: Pogledaj post
Je li d.o.o. ili obrt? Tko ti je vodio knjige bi ti mogao reći nešto više o tome.

D.o.o.
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 11:49   #4
odlično pitanje. Zatvaranje tvrtke je prilično skup i dugotrajan posao. Pripremi sve papire i daj oglas. Gdje? Ne znam Možda plavi oglasnik ili po forumima.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 12:53   #5
Likvidacija poduzeća je stvar za trgovački sud pa ti je prva adresa (pretpostavljam) javni bilježnik. Vidi RRIF 6/2002 za članak o likvidaciji.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 13:15   #6
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
Razmišljam intenzivno da zatvorim ili prodam firmu...Firma nije u nikakvim dugovima,ali bi mogla biti jer poso ide sve lošije i lošije.Imam veču količinu robe i inventar i mislim da bi netko sposobniji od mene to mogo bolje raditi zato bi rađe prodo sve...Moje pitanje je dali netko ima sličnih iskustava,dali postoji neko dobro mjesto di se može oglasiti prodaja firme i koja je procedura kod prodaje ili zatvaranja...Unaprijed zahvaljujem na pomoči,hitno mi je...
nisam siguran zbog lagera,ali da nemaš lager navodno je bolje podmiriti sve poreze i pustiti firmu da ode u blokadu .nakon 30 dana blokade ide odmah u stećaj ,takvih je barem 20,000 u Hrvatskoj.naplatit ti se mogu jedino od osnovnih sretstva.odnosno od faxa i fikusa.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 08:38   #7
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
nisam siguran zbog lagera,ali da nemaš lager navodno je bolje podmiriti sve poreze i pustiti firmu da ode u blokadu .nakon 30 dana blokade ide odmah u stećaj ,takvih je barem 20,000 u Hrvatskoj.naplatit ti se mogu jedino od osnovnih sretstva.odnosno od faxa i fikusa.
Ne pali ti ova tehnika. Frendova frima je vec tri godine u blokadi, ali drzava i dalje hoce svoje namete, a od stacaja nista, osim ako ga, naravno, sam ne pokrene.
himem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 09:14   #8
Quote:
himem kaže: Pogledaj post
Ne pali ti ova tehnika. Frendova frima je vec tri godine u blokadi, ali drzava i dalje hoce svoje namete, a od stacaja nista, osim ako ga, naravno, sam ne pokrene.
naravno to sam i sugerirao da se podmiri sve prema državi.ali doo firma odgovara samo do vrijednosti osnivačkog kapitala (20000kn).ako se nemaju od čega naplatiti onda ništa od toga.pa i ovih 20 000 insolventnih tvrtki su u blokadi jer nemaju od čega platiti porez.danas je teško opstati na tržištu,propasti je nažalost lako.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 09:42   #9
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
naravno to sam i sugerirao da se podmiri sve prema državi.ali doo firma odgovara samo do vrijednosti osnivačkog kapitala (20000kn).ako se nemaju od čega naplatiti onda ništa od toga.pa i ovih 20 000 insolventnih tvrtki su u blokadi jer nemaju od čega platiti porez.danas je teško opstati na tržištu,propasti je nažalost lako.
A j... ga, kad nasa drzava podrzava privredu i poduzetnistvo.

No da se vratim samom pitanju kako zatvorit firmu, mislim da to nebi smio biti problem ako firma nema dugovanja. Najbolje otic na trgovacki sud i zatrazit informaciju. Ipak bi to oni trebali znati.
himem is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 15:15   #10
Tako je,kad oni nas hebu s nametima čim otvoriš nešto idi u stečaj
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 10:16   #11
Nema nikakvih dugova,ustvari nekih 2000-3000 kn,ali imam robe nabavne cijene cca 150000 kn,radi se o tome da neznam dali imam dovoljno love za zatvaranje firme...svi govore da je skupo,al nema konkretnih brojki.
Hvala vam puno,pomogli ste bar malo,volio bi da se javi netko tko je stvarno imal takvih iskustava...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 12:16   #12
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
Nema nikakvih dugova,ustvari nekih 2000-3000 kn,ali imam robe nabavne cijene cca 150000 kn,radi se o tome da neznam dali imam dovoljno love za zatvaranje firme...svi govore da je skupo,al nema konkretnih brojki.
Hvala vam puno,pomogli ste bar malo,volio bi da se javi netko tko je stvarno imal takvih iskustava...
riješi se lagera .napravi totalnu rasprodaju.bolje da izgubiš i 30-40% ali barem ćeš izvući neke novce.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 12:20   #13
i vjeruj mi nemoj se sramiti niti sekunde zbog zatvaranja firme.statistike kažu da je svaki američki milioner u prosjeku bankrotirao 3 puta.ja sam u zlatno doba (90) radio sa tehničkom robom i 99% ljudi je zatvorilo firme.ja sam promjenio djelatnost dobro radio 4 godine i sada ću je opet mjenjat jer isto prestaje biti profitabilna.puno sreće ,ima puno mogučnosti.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 09:46   #14
imam frenda koji se time bavi pa se javi na PM.

Cijena zatvaranja je oko 12-15 tis kn. Moraš imenovati stečajnog upravitelja, a problem je što prije likvidacije moraš dati nekoliko oglasa u Narodnim Novinama. Tim oglasima se pozivaju vjerovnici da prijave svoja potraživanja koja im nisi platio. Ako si sve platio nitko se neće javiti, ali svejedno se mora poštivati procedura i za svaki oglas vjerovnici imaju rok da prijave potraživanje. Ti kao jedini vlasnik na kraju ćeš dobiti svu tu robu odnosno sve što ostane od tvrtke.

Moj ti je prijedlog prodaj robu i sve pretovori u gotovinu na računu. Plati državi i sve dugove i naplati sve što su tebi dužni. Kada nemaš zaliha stečajni će imati manje posla, a lova s računa je tvoja

Ili prodaj firmu nekome. Daj oglas u plavi oglasnik ili na nekom forumu.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 17:14   #15
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 21:51   #16
Quote:
Pedro Negro kaže: Pogledaj post
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?
ne postoji zamrznućefirme
nekretnine moraš prije likvidacije prenijeti na sebe i tad plačaš 5% poreza
s time da se moraš savjetovat s knjigovođom koja i treala biti vrijednost tih nekretnina da ne bi platio i porez na dobit
naravno, nekretnine si ne možeš darovati osim ako ne želiš olatiti i taj porez na dobit
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 09:36   #17
Pozdrav svima!
Možda netko zna kakvu informaciju pa mi može pomoći...

Moj suprug je vlasnik i jedini zaposleni u d.o.o., a sad je već 4 mjeseca na bolovanju, i bojim se da neće biti u stanju vratiti se poslu, ako uopće poživi ( momentalno je u bolnici već više od mjesec dana).
Firma nema dugova, samo potraživanja ( ali od toga, bojim se, ništa) i mene zanima što raditi u takvoj situaciji jer on nije sposoban činiti ništa, a ja niti imam pojma, niti nekakvu njegovu punomoć ( ja sam inače na burzi), a račun firme se ispraznio, nema love ni za zatvaranje, a ja ni ne znam kome bih se mogla obratiti i što bih zapravo mogla i trebala učiniti...

Ako netko ima ikakvu informaciju, lijepo molim za pomoć.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 19:30   #18
Ako nisi upisana kao direktor da zastupaš tvrtku nećeš moći napraviti baš ništa ja mislim. Šta će ti sigurno biti pametan potez odi kod vašeg knjigovodstvenog servisa i raspitaj se kako dalje. Kad ti je suprug toliko bolestan mislim da bi bilo najbolji potez vidit na trgovačkom sudu kako bi se ti mogla upisati kao direktor tvrtke. Tek tada ćeš moći potpisivat neke odluke.
Tebi je sada prioritet skresat tekuće troškove da ne ideš u dug. Provjeri mogućnost dali ti kao novi direktor možeš dati suprugu otkaz pod bolovanjem, onda bi on spao na burzu i firma nebi imala više trošak za njegovu plaću. Tvrtku na 31.12. možeš zamrznuti i onda će te koštati nekih par stotina kuna godišnje za davanja HGK itd. a firmu ćeš moć u svaki trenutak aktivirati ili kasnije i likvidirati. Ovako ćeš za sada bar tu odluku odgoditi dok imadneš vrimena se sa time baviti.

Sve ovo sam ja saznao u raznim razgovorima, provjeri to svakako još jednom i nemoj ništa uzeti zdravo za gotovo!
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:19   #19
Hvala na odgovoru.
Malo je zeznuto što su sad godišnji odmori pa je teško ikoga dobiti, ali izgleda da mi je najbolje raspitati se na trgovačkom sudu.
Ma, čula sam i ja kroz razgovore da postoje neke mogućnosti oko bezbolnijeg zatvaranja firme kad je vlasnik teško bolestan, ali koga god pitam, nitko nije sasvim siguran. A za ovo " zamrzavanje" sam čula da vrijedi samo za obrte.
No dobro, na računu ima love za podmirenje troškova za još mjesec- dva, a do tada ću valjda imati potrebne informacije.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:55   #20
Ja imam d.o.o. koji ce se na 31.12.2010 zamrzniti na sugestiju knjigovodstvenog servisa. Jedino sto cu morati placati je banka, doprinos za HGK (a nikad koristi od njih nisam imao) i cini mi se zavod za statistiku. To je nekih 500-600 Kuna godisnje. Ne vjerujem u tu mogucnost lakseg zatvaranja samo poradi zdravstvenog stanja vlasnika. Na kraju krajeva procedura je ista, javni biljeznik, narodne novine...bla bla bla i to je to sta traje - bar koliko ja znam.

A sta ti muz kaze, dali je on uopce u stanju donositi odluke? Cesto zna bit slucaj da vlasnici i osnivaci tvrke ju vole kao osobu. Ne da ga zatvaranje tvrtke jos dodatno optereciva.

Za svaki slucaj zelim ti sve najbolje!
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.