Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2010., 16:47   #1
Etika u modernom svijetu

Problem etike u sekularnim/ateistickim drustvima.

Tko je zaduzen za etiku?
Nekada su svecenici bili zaduzeni za vecinu stvari, od znanosti do etike. Danas se znanoscu bave znanstvenici, ali ko se bavi etikom?

Etikom se i dalje bave svecenici, ali ih se u tome sprijecava. Koja je alternativa?

Pa nudi nam se materijalisticki pristup humanosti.
Kao sto znanstvenici prizvode lokomotive, i lokomotiva stvarno radi, tako "drustveni znanstvenici" proizvode socijalne grupe, koje isto stvarno rade.

Tu dolazimo do problema etike.
Odnosno dali je eticno s ljudima postupati kao sa serafima.

Prije par mjeseci sam pokrenuo slicnu temu koja je obrisana, pa necu sad opet navoditi sve citate od tamo, jer je ocito tema bila krivo podstavljena, ali cu dati sazetak opce prezrenih radnji:

Moderni socioloski eksperimenti (nacizam/komunizam) su pobili oko 100 milijuna ljudi (ne racunajuci rat).
Svi znanstveni radovi/dostignuca se koriste ili su napravljeni zbog odredene politike. To je normalno (tako je oduvijek bilo), ali nije normalno da nam se to prodaje pod normalno i napredno, jer je zapravo jako nazadno.

Problem ne bi bio toliki u zloupotrbi "znanstvenih"* ideja od strane vlasti (to je onaj normalni dio), nego je veci problem u samim "znanstvenicima" koji provode i koriste svoju pamet da bi naskodili ljudima. Odnosno u njihovoj neeticnosti.

Kao primjer mozemo uzeti Darwinizam, koji osim znanstvenog ima i "znanstveni" aspekt. "Znanstveni" aspekt je doveo indirektno do rasnih zakona (danas opet idu u krajnost pa nam tvrde da rase zapravo uopce ne postoje), takoder sterilizacije nepocudnog stanovnistva (mentalno bolesni, kriminalci) su se provodile i u demokracijama.

Kao posebni primjer bi naveo lobotomiju, za koju je dodijeljena i Nobelova nagrada. Preko 100 000 lobotomija je izvrseno u samo 50 godina, i to u slobodnim drustvima.
Jos bi za sad samo dodao eksperimente u totalitarnim rezimima, koje iako postupak svi osuduju, "znanstvenici" u slobodnom svijetu bez problema koriste.

Dakle ocito je da se odredeni "znanstvenici" ponacaju kao bijesni psi kad im se povladuje s vlasti i da su spremi na doslovno sve.
Pitanje je kako u takvom svijetu nemoralnih cudovista imati moralno uporiste?

Odnosno tko je danas moralni autoritet i po kojim osnovama?


*"znanstvenici" za razliku od znanstvenika nemaju moralne vrijednosti, stovise najbolje bi se dali opisati kao "ludi znanstvenici" iz raznih horora, to su spodobe razvijenog intelekta i znanja kao i normalni zanstvenici, ali za razliku od njih, zli, ili cesto jednostavno brzopleti, odnosno rade svoj posao bez da razmisljaju, ili potiskuju rezultate svojih djela. Dobar primjer za to bi bio Openheimer, a i sam Nobel, koji je poslje osnovao zakladu, koja evo dodjeljuje nagrade i lobotomirateljima.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 16:52   #2
Moral nemoze doci od autoriteta .. jer to onda nije moral.

Sto se tice ko se danas brine da se provodi nekakva etika mislim da su za to zaduzne razne organizacije za ljudska prava i slicno
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 19:02   #3
Mislim da je svaki totalitarizam i apsolutizam osuđen da završi tragedijom, nazivao se on komunizam, fašizam, kršćanska teokracija, budistička teokracija...

Jedini način da društvo na duge staze stabilno funkcionira i napreduje je da se ne nameće jedan apsolutni i neupitni moralni autoritet, već da se poštuje pravo svakog građanina da živi u skladu s vlastitim vrijednostima dok god svojim djelovanjem ne uzrokuje mjerljivu štetu drugima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 19:17   #4
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mislim da je svaki totalitarizam i apsolutizam osuđen da završi tragedijom, nazivao se on komunizam, fašizam, kršćanska teokracija, budistička teokracija...

Jedini način da društvo na duge staze stabilno funkcionira i napreduje je da se ne nameće jedan apsolutni i neupitni moralni autoritet, već da se poštuje pravo svakog građanina da živi u skladu s vlastitim vrijednostima dok god svojim djelovanjem ne uzrokuje mjerljivu štetu drugima.
A demokracija? Kamo ona spada?

Etika, i nema svijet nešto previše veze s etikom, barem ne u praksi. Smatram da je dovoljno da se ljudima omogući školovanje i da se ono potiče. Svaki obrazovaniji će se bolje ponašati (što se etike tiče) od onog neobrazovanog. (naravno - čast izuzecima, al gotovo da ih nema)
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:12   #5
Za etiku su pre svega zaduzeni mama i tata.
Ako to nije dovoljno, onda se u pomoc zove Tata.

PS
Naravno odredjeni uticaj imaju i rodbina, prijatelji, skola i ono sto svako vec rodjenjem sa sobom donese.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 23:36   #6
Quote:
PAndroid2 kaže: Pogledaj post
A demokracija? Kamo ona spada?
Demokracija ima raznih vrsta. Neke (recimo ona klasična koja je postojala u staroj Grčkoj i u glavama nekih koji se danas pozivaju na argument "Ima nas 90% katolika, pa zato možemo zabraniti abortus, uvesti vjeronauk u jaslice, vješati križeve po javnim ustanovama...") nisu mnogo bolje od primjerice fašizma...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 23:49   #7
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Demokracija ima raznih vrsta. Neke (recimo ona klasična koja je postojala u staroj Grčkoj i u glavama nekih koji se danas pozivaju na argument "Ima nas 90% katolika, pa zato možemo zabraniti abortus, uvesti vjeronauk u jaslice, vješati križeve po javnim ustanovama...") nisu mnogo bolje od primjerice fašizma...
Demokracija je npr. po Platonu u vrhu najgoreg oblika 'vladavine'. Neznam da li kaže da je najgore ili skoro najgore. Ali znam da je rekao da je vrlo vrlo loše. Naravno, kao i sve svoje stvari, argumentirao je to. Pa tko hoće neka pogleda malo o tome...

ajde dosta sada OT ...


Dragan:
Quote:
Za etiku su pre svega zaduzeni mama i tata.
Ako to nije dovoljno, onda se u pomoc zove Tata.

PS
Naravno odredjeni uticaj imaju i rodbina, prijatelji, skola i ono sto svako vec rodjenjem sa sobom donese.
Rekao bih da je jednako važno društvo, odnosno prijatelji kao i roditelji... Često je i važnije, odnosno utjecajnije društvo...
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 03:21   #8
Etičnost čovjek koji ima soli u glavi kasnije može savladati sam, kao većinom i sve ostalo.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 04:44   #9
Ova tema ima veliki potencijal, jako je zanimljiva i trazi odgovor na kljucno pitanje danasnjice.

Znanstvenog napretka (bar onaj dio tog napretka kojim se ljudi hvale) ima napretek. Problem nedostatka etike danas svoje razloge nalazi u jednom bozanstvu: luksuz. Covjek sve cini da bi sebi zivot ucinio udobnijim, covjek je lisen altruizma, covjek je odgajan da svaku svoju ideju, misao, umijece - unovci. Covjeku je to postao nacin prezivljavanja i, zapravo, put ka luksuzu je postao objektivni cilj zivota.

Ljudsko iskustvo zivota na ovoj planeti je donijelo toliku sarolikost da su ljudi prestali vjerovati da ih jedan sustav etickih vrijednosti moze ujediniti. Neprihvatljive stvari na jednom dijelu planete na drugoj strani planete spadaju u osnovna ljudska prava. Gdje je granica te tko moze postaviti okvire u kojima se ljudska rasa moze kretati? Pitah jednog forumasa nedavno: Postoji li granica ljudskim pravima i slobodama (u djelovanju unutar zajednice)?
Upravo je aktualno dogadjanje oko Wikileaksa. Necu ulaziti u svo to dogadjanje (motive, razloge) nego cu se koncentrirati na jednu stvar: Kako tko gleda na taj cijeli slucaj? Netko gospodina Assangea smatra junakom, netko izdajicom, netko kretenom... Ljudsko poimanje stvari je podlozno manipulaciji i iz toga proizlazi da se svaki pokusaj kreiranja etike proglasi "etikom" (pod navodnicima). U kom smislu "etikom"? Kritiziranjem "etike" se u javnosti stvara slika da to nema veze s etikom. Manipulacija je proces kojim se osobu (ili drustvo) zeli navesti da misli u jednom smjeru, na jedan nacin, bez provjeravanja i ukorijenjenih principa. Jednostrano gledanje na bilo koju pojavu koju bi etika trebala ocijeniti - ne vodi nicemu. Etika nije nikako jednostran i jednostavan skup pravila. Zbog toga vjernici polazu nade u Vrhovni Autoritet koj nas je stvorio i koji nas najbolje poznaje.

No, kao sto rekoh na jednoj drugoj temi - mnogi pitaju koliko religija manipulira vjernicima... A malo ljudi postavlja pitanje: Koliko vjernika manipulira religijom?

Ukratko, ono sto zelim reci - eticnost nije nesto sto je opcepoznato i jasno definirano na svjetskoj razini pa da onda mozemo reci: Svako moze doci svojim osjecajem do te etike (ako je normalan). Ono sto je jednoj okolini normalno, druga okolina smatra uzasom. Gdje je prava istina? Kao i uvijek, negdje na sredini.
Upoznavanje, razumijevanje, cuvanje ljudske casti, zdrav odgoj, znanje, obrazovanje, pismenost, mnogo putovanja po svijetu - ovo su neki od faktora koji mogu dovesti do razvijanja etike i do pronalaska pravih "autoriteta" u etici.

Lijep pozdrav.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 13:51   #10
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
*"znanstvenici" za razliku od znanstvenika nemaju moralne vrijednosti (snip) lobotomirateljima.
Jasna mi je mržnja teista naspram znanosti i znanstvenika. Ta mržnja leži u korjenu teističke ideologije, sa svojim svećenstvom i svetim nemoralnim knjigama. Sekularna etika, pravda, teorije i prakse, nište polako stoljetno uspostavljene religijske obrasce ponašanja, koji su se u konačnici pokazali štetnima po ljudski rod, ako se i dalje inzistira na njima. To smo, kao ljudi, prerasli, i potrebne su nove ideje, nova znanstveno poduprta etika, a ne okooštale starine i "radosne vijesti" od prije par tisuća godina.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:13   #11
Istina tema je opsirna, i svi ste se dotakli bitnog dijela, iako su pojedini djelovi medusobmo jako daleki (lokali-globalni).

Slazem se da doma dobivama osnovne vrijednosti (dobre ili lose), ali danas se sve vise odgoj institucionalizira, odnosno vise je utjecaja izvan obitelji nego prije.

Realno danas zivimo u znanstvenom svijetu, a definitivno trenutno pisemo i citamo po njemu (internet). Zato sam i naveo u uvodu primjere kako znanstvenici definitivno nisu eticko-moralni autoriteti.

To nije zato sto su znanstvenici, nego zato sto su ljudi. Najbolji primjer za to je po meni Katolicka crkava, koju iako postujem i smatram najboljom (najmanje losom) institucijom u ovome svijetu, i ciji cilj je etika i moral, i sama je u povijesti padala pod zlo.

Odnosno i niih je opila moc, tu po meni dolazimo do zajednickog naziva za vecinu neeticnosti, moc, odnosno egoizam. To je sad malo u glavu, pa bolje da rasclanimo aktualne stvari.

Svi se izgleda slazemo da diktature (bilo cije) nisu dobre niti odrzive, vidimo da ni demokracija nije dobra, stovise lagano mozemo zakljuciti da nista nije savrseno, niti da moze biti.
Niti bi nam cilj trebala biti utopija, jer je po meni ona nedostizna, ali definitvno trebamo teziti i raditi da bude bolje.

Slazem se s @i-s-l-a-m-i-c da smo otisli naprijed u podrucju znanosti, ali ne i etike (zato i ova tema).

Problem danas u globalnom svijetu (bez centra) je upravo: @i-s-l-a-m-i-c
Quote:
Neprihvatljive stvari na jednom dijelu planete na drugoj strani planete spadaju u osnovna ljudska prava. Gdje je granica te tko moze postaviti okvire u kojima se ljudska rasa moze kretati?
Tu dolazimo do @Human90 koji primjecuje razno razno "razne organizacije za ljudska prava i slicno"

Tu po meni dolazimo do problema sa dobrim i losim znanstvenicima i svecenicima.

Po Platonu, a i u stvarnosti intelektualci su na vrhu i oni vode, odnosno imaju moc mijenjati stvari.
Problem je sto iako po prirodi takvi ljudi su vecinom eticni, nisu glasni. Odnosno rade mirno svoj posao i ne mjesaju se u drugo. Dok neeticni medu njima izlaze izvan svojih okvira i sire negativan utjecaj.

Dojma sam da bi stvari bile dobre 100 000 ljudi mora biti dobro, a da bi stvari bile lose, dovoljan je 1. Al opet nebi ni taj jedan dosao sam od sebe, da ga ovih 100 000 u jednom trenu ne pusti

Kako svijetom ipak vlada moc, tako i vecinu organizacija, pogotovo onih glasnih, nedozivljavam kao "borce za prava", nego kao "borce za interese".
Pogledajte samo kolko u medijima vidite "borce za prava", a koliko one koji stvarno nesto i rade (hrane gladne, pomazu djeci, pomazu hendikepiranima....)
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 21:14   #12
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post

Slazem se s @i-s-l-a-m-i-c da smo otisli naprijed u podrucju znanosti, ali ne i etike (zato i ova tema).

Problem danas u globalnom svijetu (bez centra) je upravo: @i-s-l-a-m-i-c:
"Neprihvatljive stvari na jednom dijelu planete na drugoj strani planete spadaju u osnovna ljudska prava. Gdje je granica te tko moze postaviti okvire u kojima se ljudska rasa moze kretati?"
Slozili smo se oko jedne tvrdnje, a na moje pitanje je odgovor prilicno tezak.

Trazi se "autoritet" ili ako je nekome autoritet kao takav neprihvatljiv jer smatra da ponasanje diktirano autoritetom nije iskreno, onda mora ponuditi neku alternativu - neku elitu koja ce donijeti univerzalne eticke vrijednosti.

Pojam nesebicnost je postao dio manipulacije. Kao sto rekoh, danas se sve prodaje, danas se svime manipulira,... Iskrenost je ono sto je nestalo, osnovna namjera je danas postala najnejasnija stvar na svijetu - nitko ne moze doci do nje. U velikom dijelu zbirki govora Poslanika Muhammeda a.s. prva recenica koja se navodi glasi: "Svako djelo se vrednuje prema iskrenim namjerama" - odatle sve pocinje.

Do etike se moze doci samo iskrenom namjerom poboljsanja. Manipulacijom, iskoristavanjem, lobotomijom koja se vrsi nad propisima, pravilima, zakonima - NE MOZE SE POVECATI RAZINA ETIKE.

I opet kazem, vjernici tu vide jedan izlaz - Bozje propise. Ali problem naravno nastaje kada ti Bozji propisi dospiju u ruke ne tako savrsenih ljudi koji nad njima vrse redom : manipulaciju, iskoristavanje, lobotomiju i do cega to vodi? Vodi do niske razine etike.

No, i necija zelja za poboljsanjem moze biti pogresna, sto opet vodi natrag u krug - potreban je veci "autoritet" ili nesto njemu slicno sto bi odredilo sto je to zbilja pravo i istinsko poboljsanje.

Ovom temom su se jako lijepo "razgolitile" dvije tocke:
1. ljudska zelja za drustvom koje ce biti odlikovano etikom - sto je pozitivno.

2. zamucenost ljudskog bica njegovom okolinom (Ono sto je jednima zakon, drugima je besmisao) - sto je negativno do neke mjere. Covjek zakone svoje okoline nosi svugdje sa sobom, sto je dobro ako su ti "zakoni etike" pozitivni. A ako su negativni, on i druge vodi ka toj propasti.

Ili kako kaze Parni valjak: "Moje ime nije vazno jer je namjera to sto cini razliku od covjeka do covjeka. Nemam nikog da me vodi, to mi ne treba jer jos uvijek moja glava meni pripada. Moras prvo puzati da bi znao hodati".

Upravo ova pjesma je pjevusila dok sam pisao ovaj post. Ovi stihovi su nesto kao ideal modernog covjeka a i sam taj covjek postaje svjestan da njegova glava jako malo njemu pripada. Ehhh, sto sve manipulacija nece uraditi...

Lijep pozdrav.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 21:47   #13
Prije je bilo "moralnih autoriteta", a danas ih nema. I svejedno zivimo u "najmoralnijem" dobu ikada. Zanimljivo.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 22:47   #14
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Prije je bilo "moralnih autoriteta", a danas ih nema. I svejedno zivimo u "najmoralnijem" dobu ikada. Zanimljivo.


Moraš pogledati malo dalje od svoje kuće da bi mogao takvo što govoriti. To što ti živiš bolje nego je netko nekad živio ne znači da je svijet bolji...
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 23:21   #15
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Prije je bilo "moralnih autoriteta", a danas ih nema. I svejedno zivimo u "najmoralnijem" dobu ikada. Zanimljivo.
potpisujem .. vrlo dobra poanta
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 00:02   #16
Quote:
PAndroid2 kaže: Pogledaj post


Moraš pogledati malo dalje od svoje kuće da bi mogao takvo što govoriti. To što ti živiš bolje nego je netko nekad živio ne znači da je svijet bolji...
Zelis reci da su ljudi u srednjem vijeku zivjeli bolje nego danas ? Pri tome ne mislim na to jesu li zivjeli duze ili su jeli bolje. Nego mislim na odnose medju ljudima, shvacanja morala, shvacanja ljudskih sloboda (pojma koji nisu ni poznavali tada) itd. Ako stvarno to mislis, savjetovao bi ti da procitas, pa barem jednu povijesnu knjigu u svome zivotu.

Razina okrutnosti koja je postojala u proslosti je nesto fascinantno.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 12:32   #17
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Zelis reci da su ljudi u srednjem vijeku zivjeli bolje nego danas ? Pri tome ne mislim na to jesu li zivjeli duze ili su jeli bolje. Nego mislim na odnose medju ljudima, shvacanja morala, shvacanja ljudskih sloboda (pojma koji nisu ni poznavali tada) itd. Ako stvarno to mislis, savjetovao bi ti da procitas, pa barem jednu povijesnu knjigu u svome zivotu.

Razina okrutnosti koja je postojala u proslosti je nesto fascinantno.
ja bih tebi preporučio da pročitaš barem jednu knjigu o životu u Africi, SUVREMENU! Pa usporedi malo podatke i vidjet ćeš kako % siromaštva lijepo raste i raste, kako sve više ljudi na svijetu živi od 1$ na dan...
Onda još pročitaj MMF-ov plan za Zemlju, pa ti možda nešto i ''sine''...

Ako, nastavi si mazati oči u svijetu gdje kapitalizam vlada. Pa meni je dosta da mi netko kaže da je kapitalizam, znam kakav će biti ishod svega - bogata elita + 99% stanovništva jadnici

Quote:
Nego mislim na odnose medju ljudima, shvacanja morala, shvacanja ljudskih sloboda (pojma koji nisu ni poznavali tada) itd.
A ne misliš da je to zato što niti nisu znali za tolika ograničenja kao sada znamo? Imao je svatko svoju zemlju, radio na njoj, hranio obitelj. Eventualno su imali vlasteline koji su nešto placali neki jelte. E, a ako je ta vlastela bila zadrti kapitalist, naravno da im je loše bilo jer je vlastela tražila nevjerojatno puno... isto kao i danas


Još jednom ponavljam, to što MI možda živimo bolje, ne znači da populacija Zemlje živi imalo bolje. Da bi barem tako bilo, ali nije...

Etika ide na dolje obrnuto proporcionalno bogaćenjem elite (u koje se pribraja i Crkva)
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 12:34   #18
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Razina okrutnosti koja je postojala u proslosti je nesto fascinantno.
Nadam se da ćeš jednom shvatiti kako svijet funkcionira. Kad dođe do toga, usporedit ćeš današnju okrutnost s onom u prošlosti i povući ćeš ovo što si rekao....
__________________
I don't pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about.
-Arthur C. Clarke
PAndroid2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 13:47   #19
To sto su danas moralni standardi bolji nego u proslosti ne znaci nuzno da su uvijeti zivota svugdje po zemlji bolji.
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 17:00   #20
Vidim da ima ljudi koji na ovoj temi brkaju etiku sa religijskim nadzorom ponasanja pa sa standardom zivljenja pa sa moralnim vrednotama i tako dalje.
Naravno da je etika primarno nauka o moralu i bas ne spada na temi pod imenom "religija" tako da mi bas i nije to jasno osim ako postavljac teme nije jedan od ljudi da samo religijske dogme budu prihvacene kao eticki Apsolut kad je napisao:"Etikom se i dalje bave svecenici, ali ih se u tome sprijecava. Koja je alternativa?"
Ako cemo biti onako doslovni onda se etika bavi propisivanjem pozeljnih i nepozeljnih modela ponasanja i ti se kriteriji filozofski preispituju tako da etika se bavi nacelima a ne pravilima dok religija priznaje pravila i ravna se prema interpretaciji te je ovisna o djelu svijesti koji nije mjerljiv i dokaziv.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.

Zadnje uređivanje SgtHartmann : 05.12.2010. at 17:06. Reason: Nadopuna citatom
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:54.