Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 01:35   #21
Quote:
danci kaže:
E ovako, trebala bih krajem siječnja ili početkom veljače u Trondheim na jedno tjedan dana. Sad me zanima od onih koji su bili da mi kažu šta bi trebala obići i naravno što od odjeće ponijeti. Da ne lutam i da se ne smrznem!
ja bila u kolovozu, pa nisam relevantna za odjeću, pogledaj na netu kakvo je vrijeme, to je najbolje...a i ja zimogrozna, pa mi zao bilo sta šal nisam ponjela usred ljeta...padala kiša skoro stalno, al kad je bio sunce..bilo je predivno toplo...

grad je poprilično mali, pa možeš vidjeti sve, i to lijepo u šetnju gradom i sve stigneš obići...old town bridge,i glavni trg, te luku ravnkloa, i od tamo imaš turističke brodiće za otok Munkholmen, ljeti je tamo super..
idi u the science center, i super je otići na njihove bazene, to je čitav kompleks bazena s kojekakvim sadržajima, mislim da se zove nešto kao husebybadet, i prošetaj kvartom Bakklandet, tipično norveški, skandinavski...i ak studiraš idi prošetat po njhovom kampusu NTNU...
ronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 13:20   #22
Joj zašto gdje ja pođem imam vidjeti baš stari most, Mostarka sam pa mi je dosta više mostova
Hvala nadam se da ću uspjeti vidjeti barem ovaj muzej. Ne znam koliko ćemo imati slobodnog vremena. A ovih dana tempratura i nije tako niska vrti se oko 0. Iako za mene južnjakinju i to je ledara
danci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:40   #23
jel isao tko u norvesku interrailom, kakva su iskustva?
argh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 03:42   #24
Evo od 27.aprila.07 pocinju sa direktnim letovima Oslo-Beograd i obrnuto naravno mozete ici i iz Budimpeste cena je slicna.

Norveska avio kompanija norwegian-cena povratne varira od 80-150 evra zavisno koji dan idete i vracate se ,kartu mozete uzeti i u samo jednom pravcu bez podizanja cene

http://www.norwegian.no

Evo pogledajte raspored npr. za celi maj sa cenama sami mozete dalje da birate mesec za odlazak i dolazak u cenu je uracunata i taksa,isao sam vise puta s njima do Budimpeste dok nisu imali Beograd u ponudi i sasvim sam zadovoljan sa uslugom,naravno hrana u cenu nije uracunata,ali mozete u avionu jeftino kupiti jelo i pice bilo sendvice ,picu,bilo cips i sl.....

http://ip.norwegian.no/ip/FareCalend...language=en-GB

a evo i Oslo-Budimpesta sad u Januaru ponuda dobra vam je prilika doci na vikend

http://ip.norwegian.no/ip/FareCalend...er=FCSearchBar
Oslo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:20   #25
norveska je vjerojatno jedina zemlja u kojoj bi se osjećala ugodno kad bi živila tamo. provela sam nekih 15tak dana gore i oduševila me! ljudi su jako kulturni i susretljivi, oslo je fenomenalan grad, cijene su onakve kakve pričaju, nema prevelikih klasnih razlika (socijalisti su ) i 50% stanovništva vozi toyote

kad se smjestite odite do grada tonsberga južno od osla (bliže aerodromu torp - tamo voze lowbudget aviokompanije tipa ryanair). prekrasan je
ima jedan zanimljivi pješački most sa malo čudnim dizanjem

ako vam se bude putovalo, ima još južnije, u gradu nottodenu se održava ljeti blues festival. toplo preporučam

pogledajte i najjužniju točku norveške, svjetionik u lindesnesu i mali slatki gradić farsund.

ahhh.. da mi se vratit
fieke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 08:47   #26
Ja samo tamo proveo 3 mjeseca,u gositma kod rodbine i prijatelja...
Kao sto i sama znas,place su super,ali i troskovi su dosta veliki.
Npr moja teta stan placa 10 000 kruna mjesecno,a u to su uracunate i komunanlije. Cijene hrane i odjece su priblizno iste,ali alkohol i cigarete su puno skuplje...cigare od 50-60 kruna,a pice najmanje 200. Nema pusenja u zatvorenim prostorijama,nigdje pa cak ni u stanovima(vecina ima protupozarne alarme)...a piju i izlaze vikendom. Vecina njih za to i zivi.
S tim da nekima vikend pocinje vec cetvrtkom,u nekim firmama radnici koji rade drugu smjenu petkom ne rade....
Tada su guzve na izlazima iz velikih gradova strasne...svi nekuda vuku kamp kucice
Uglavnom pored pristojnog zivota,dvoclana obitelj si od jedne(mislim kada jedno radi) place moze priustiti i kucu i auto...sve na kredu naravno
Moja teta je bez icega tamo u 8 godina dosla do toga da ima svoju kucu,2 auta i svake godine ljetuju na top destinacijama sirom svijeta. S tim da je ona jako dobro obrazovana,i isto tako dobro i placena,a i tetak radi za prosijecnu norvesku placu.
Ali primjer mog prijatelja,koji zivi na selu,tj u jednom turistickom mjestu je malo drugaciji... zive u totalnoj nedodjiji,tata mu radi u sumariji (oko 25-30 000 kruna,prije odbijanja poreza) a mama u hotelu(otprilike 18000kr),sto je fora nemaju to gdje potrositi
kucu, od nekih 150 kvadrata,iznajmljuju po 3000kruna + struja i voda!
On ide na fakultet,drzava ga financira,ali i radi vikendima. Skolstvo im je savrseno,djeca sa talentima se posebno poticu na daljni razvoj u usavrasanje.

Oslo nije veliki grad,cini mi se da je manji od ZG(nisam siguran),promet im je jako dobro rijesen i nema toliko guzvi... umijesto obilaznica oni imaju tunele ispod grada
Cijene goriva su oko 10-11 kruna.
Ljudi su drustveni(iako nisu navikli placati jedni drugima pice,cascavati se...),SVI pricaju engleski,i sa svima se moze popricati.
Krimainal im je bio skoro nepoznat dok im nisu poceli pristizati kurdi,albanci i bosanci... tako da polako u norvesko drustvo ulazi neka fobija od stranaca(jos nije)...prvenstveno zbog televizije koja izvjestava u stilu "stranac je napravio to i to".
U Oslu ima vise drustava naroda s prostora ex-yu,kojih je vec puna Norveska...i nije rijetkost da nasi estradnjaci idu tamo zaraditi koju krunu.
Sto se kulture tice,sigurno ce te proci bolje nego u HR i u samom ZG,ipak Oslo JE "Europski grad" i stanica za vecinu velikih umijetnika.
Zime i nisu tako strasne,kao sto bi pomislili,barem ne u tom juznijem dijelu Norveske,je duza i jaca nego kod nas,ali podnosljivo je pogotovo ako uzmemo u obzir da su svuda okolo skijalista i ne bude dosadno kada snijeg zatrpa sve okolo...
Ljeti su temperature oko 27-30,koji stupanj vise...ali sunce ne pece toliko. Ljeti dani traju skoro do ponoci,a sunce izlazi vec u 3-4h.

A sto se povezanosti sa HR tice,sada bi se trebala uspostaviti i low-cost avionska veza sa Zadrom...
Uglavnom,kada bih ja mogao birati jedno mjesto na svijetu u kojem bi zivjeo,to bi bila Norveska(kad u Dubaiju ne mozes doci do posla)...i vjerovatno Oslo,ili mozda obliznji Dramen..
I toplo vam ga mogu preporuciti.

p.s. ako se moze srediti kakav poslic,samo javite
raky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 14:52   #27
Quote:
argh kaže: Pogledaj post
jel isao tko u norvesku interrailom, kakva su iskustva?
dobra ...sta te muci ?
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 10:33   #28
Izleti na fjordove iz Osla

Dragi putnici, molila bi vas za malu pomoc/savjet..
Jos malo pa idem u Oslo na par dana. Obzirom da jos nije pocela turisticka sezona.. izleti na fjordove pocinju vecinom od 01.05. (poneki tek krajem 4mj), trebala bi mi neka alternativa kako doci bar do jednog fjorda..
Jedini jednodnevni izlet na fjordone sredinom i pocetkom 4mj je Norway in a nutshell®.. i meni bi odgovarao Roundtrip from Oslo via Bergen.. no na taj izlet mogu samo u subotu, kad imam slobodan dan (u nedjelju se vracam kuci), a subotom nema vlaka za natrag iz Bergena za Oslo.. ..
http://www.norwaynutshell.com/visartikkel.asp?art=96
Aaston mi je predlozio renetanje auta, ali bojim se da necu mozda imati toliko novaca (i ovih 1.896NOK mi je puno i previse za izlet, ali ajde bar je grupni),
a sa autom me i malo strah solo ici..

Imate li jos kakvih prijedloga, kako doci do bar jednog fjorda izvan njihove tur. sezone?
Ako jos tko ide na sjever u 4mj.. javite seee!

Hvala vam..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 13:57   #29
Kraca varijanta izleta je isto super, a vratis se navecer u Oslo. U principu propustis samo zadnji dio do Bergena (umjesto na vlak koji ide prema Bergenu, vratis se nazad u Oslo). I nesto je jeftiniji Pogledaj ako postoji ta varijanta subotom.

Inace, pazi samo da ujutro kad trebas stici na vlak javni prijevoz u Oslu jos ne radi (bar je tako bilo prije par godina), pa moras ili uzeti taxi ili da te netko odbaci.

Norway in a Nutshell je, btw, odlican

Edit: pogledala sad stranicu i izgleda da ovog kraceg nema u ponudi prije ljeta bio je Round trip - Oslo -Voss-Oslo. A steta
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 14:59   #30
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Edit: pogledala sad stranicu i izgleda da ovog kraceg nema u ponudi prije ljeta bio je Round trip - Oslo -Voss-Oslo. A steta
..e da. zato i vicem upomoc.. Nije mi jasno kako nema vlakova u subotu navecer nazad za Oslo?!..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 15:03   #31
ej ja zivim u Oslu, taman sam poceo zivjeti, ima li jos neko???
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 15:11   #32
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Aaston mi je predlozio renetanje auta, ali bojim se da necu mozda imati toliko novaca (i ovih 1.896NOK mi je puno i previse za izlet, ali ajde bar je grupni),
a sa autom me i malo strah solo ici..
Pa umjesto da za izlet daješ 1896 kruna, za te pare rentaj auto+gorivo+cestarine i odi sama se provozaj po fjordovima. Osim ako baš ne inzistiraš da ih vidiš sa morske strane.

Za vožnju se nemaš čega bojati, skandinavci su ti jedni od najkulturnijh naroda na svijetu kad smo kod vožnje, sve po pravilima. Sve su ti normalne ceste i sve je odlično označeno putokazima. A ako se dobro snalaziš s auto kartom nemaš problema.
Čak i za ispodprosječnog vozača vožnja po sjeveru nije nikakav problem.

Već sam ti negdje napisao nekoliko fjordova koji malo odskaču od ostalih.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 14:41   #33
Rodjena sam u Bosni al sam zivjela sam u Svedskoj od 1995 do unazad dvije sedmice. Zatim sam upoznala buduceg muza koji je iz Norveske. Kada smo skontali da zelimo svoje zivote da provedemo zajedno bilo je pitanje gdje zivjeti u Svedskoj ili u Norveskoj?

Odluka je pala na Norvesku jer on ovdje ima puno bolji i placenij posao nego sto bi mogao dobiti u Svedskoj a i ja cu polako da krenem u potragu za poslom. Inace obadvoje smo visoko skolovani tako da to nebi trebalo dati nekih vecih problema, sto MOMENTALNO nije situacija u Svedskoj.

Aako vas jos malo detaljnije interesuje kako je zivot u Norveskoj pocela sam pisati blog pa mozete tamo citati malo detaljnije o svemu. Aderesa : http://malenax.blogger.ba

I onaj ko je rekao da bosanci prave probleme po Norveskoj to je samo suplja prica. Bosanci su se kao pokazali jako dobrim i vrijednim radnicima u cijeloj Skandinavij... sto se ne moze reci za druge narode... naravno uvijek ima pojedinaca koji kvare tu sliku, al hallo... gdje ih nema?
Malenax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 02:07   #34
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Dragi putnici, molila bi vas za malu pomoc/savjet..
Jos malo pa idem u Oslo na par dana. Obzirom da jos nije pocela turisticka sezona.. izleti na fjordove pocinju vecinom od 01.05. (poneki tek krajem 4mj), trebala bi mi neka alternativa kako doci bar do jednog fjorda..
Jedini jednodnevni izlet na fjordone sredinom i pocetkom 4mj je Norway in a nutshell®.. i meni bi odgovarao Roundtrip from Oslo via Bergen.. no na taj izlet mogu samo u subotu, kad imam slobodan dan (u nedjelju se vracam kuci), a subotom nema vlaka za natrag iz Bergena za Oslo.. ..
http://www.norwaynutshell.com/visartikkel.asp?art=96
Aaston mi je predlozio renetanje auta, ali bojim se da necu mozda imati toliko novaca (i ovih 1.896NOK mi je puno i previse za izlet, ali ajde bar je grupni),
a sa autom me i malo strah solo ici..

Imate li jos kakvih prijedloga, kako doci do bar jednog fjorda izvan njihove tur. sezone?
Ako jos tko ide na sjever u 4mj.. javite seee!

Hvala vam..
imas isto i jefitni nocn bus oslo-bergen link ti je https://lavprisekspressen.no/ mozes kupiti kartu za 49 NOK u jednom smjeru.. i bus je obicno poluprazan i ljudi sjede po 1 na 2 sjedala da mogu spavati takvo je bilo baremo moje iskustvo do sada..
jjon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 02:08   #35
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
ej ja zivim u Oslu, taman sam poceo zivjeti, ima li jos neko???
ja zivim u Bergenu od kolovoza
jjon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:53   #36
Quote:
jjon kaže: Pogledaj post
imas isto i jefitni nocn bus oslo-bergen link ti je https://lavprisekspressen.no/ mozes kupiti kartu za 49 NOK u jednom smjeru.. i bus je obicno poluprazan i ljudi sjede po 1 na 2 sjedala da mogu spavati takvo je bilo baremo moje iskustvo do sada..
E hvala ti puno! Vidjeti cu ocu li uspjeti sto iskombinirati sa busom ali i vlakom, uvijek ostaje opcija renta-car
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:58   #37
Samo plaća je dobra, sve absolutnu sve drugo je smeće !

Nemoj dugo ostat.
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 19:34   #38
norveška je amerikanizirana hrana je najgora na svijetu

i nemojte u norveško bez autodoma

na sjeveru je fenomenalna danska

Zadnje uređivanje aaston : 16.04.2007. at 22:18.
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:33   #39
Može li mi netko reći kakav je noćni život u Norveškoj? Izlazi li se samo vikendom ili je i preko tjedna dobro? Može li mi netko nabrojati neke dobre klubove i napisati kakva se glazba pušta u kojem?

Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 11:11   #40
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
E hvala ti puno! Vidjeti cu ocu li uspjeti sto iskombinirati sa busom ali i vlakom, uvijek ostaje opcija renta-car
evo samo da vam javim da sam se vratila i bilo je savrseno. Oslo je prekrasan grad, norvezani su topli i dragi ljudi. Dobila sam jos jednu novu prijateljicu koja me malo provozala..
Moj utisak je(1-5): +5
p.s. imala sam srece jer je bilo lijepo vrijeme, da nije..
2Ana: nisam bila po klubovima, samo na jednoj kucnoj zabavi
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.