Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2008., 19:45   #61
Kakva junetina

Daklen kako je nastalo to sa junetimo,.

Mesa za kobasice, ako ostavite plećke i šumke, bude relativno malo. Pa se dodavalo i dosta onoga masnoga uz crveno meso. Da bi se ublažila ta masnoća, poćelo se dodavati junetinu. Nekome paše nekome ne.

Inaće tradicionalno se radi samo sa svinjetinom. Jer u stara vrimena nije bilo mesnica di si mogao kupiti junetinu.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:09   #62
Meni je glupo doma gojiti prasce za domaće meso, pa poslije kupovati "plastiku" iz mesnice i miješati u kobasice. Ili je sve home made ili mogu otići u neki trgovački centar i kupiti plastičnu kobasicu
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:15   #63
Pa , gle. Ja živim u Zagrebu i ne pada mi na pamet graditi kotec za prasce u dvorištu. Čak mislim da se to i ne smije. Do prije par godina su ljudi u mom kvartu imali svinje. danas više ne. A veseli me raditi svoje kobase. Manje je zlo kupiti meso u mesnicio i napraviti kobase sa biberom , paprikom i češnjakom , nego jesti onaj otrov iz mesnica. U kobase , salame i konzerve se stavlja toliko E-ova i ostalih kemikalija da je to prestrašno. Soja je još najmanje zlo.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:46   #64
Krivo si me shvatila. Ono što sam napisala se odnosilo na raspravu da li stavljati junetinu u kobasice ili ne, te nije imalo nikakve direktne veze s tobom, nego sam se nadovezala na Saharun. Ja sam osobno protiv toga iz gore navedenih razloga
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 12:56   #65
poz.

ja sad pripremam meso za susenje, tamo gdje sam mislio susiti i dimiti sam zakasnio jer je vec zavrsen proces dimljenja, on je 15 dana prije mene obavio kolinje tako da sada trazim mjesto gdje cu dimiti i susiti pol svinje.

da li neko zna gdje se moze u zg ili okolici to obaviti???
__________________
...kamen, smokva, maslina i vino...
mv1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:38   #66
junetina

se stavlja proporcionalno kvaliteti svinjskog mesa.slavonci ne stavljaju junetinu uglavnom zato jer ubiju preko nekoliko svinja i imaju brdo kvalitetnog mesa.problem nastaje kad ubijas jednu svinju.htio bi imat sunke za susenje snicle za zagrebacki ,becki.fasiranog mesa i kobasice a svinja nije stonoga(nazalost).i onda se u kobasice stavlja manje krtog mesa(sunke lopatice) a vise masnijeg okrajaka i speka.e tu uletava junetina.ja osobno stavljam 10 % s tim da je tri puta premeljem na najsitinju sajbu.to mesari zovu prat a sluzi za povezivanje svinjetine,meso bolje dise i susi se i kobasice su kompaktne i neraspadaju se
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:32   #67
Ova junetina u kobasicama me toliko izluđuje da ću na facebooku otvoriti grupu mrzitelja junetine u kobasicama!!!!!!!!!

Slažem se da prasci nisu stonoge. Mi radimo na sljedeći način - za otprilike 10 dana ubijamo 2 prasca čije se meso iskorištava za sušenje, a u drugom mjesecu uzimamo novog prasca kojeg ćemo ubiti u 5 mjesecu koji nam služi za šnicle, pečenje i tome slično (pancete obavezno u škrinju, pa u obradu u 12 mjesecu). I tako svake godine. Dakle imamo i meso za sušenje, a imamo i šnicle
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:45   #68
Ma neka tu junetinu slobodno stavlja tko hoće ako mu je to po guštu ili iz ko zna kojeg razloga to hoće.

Ali notorna je glupost da se junetina u kobasice MORA STAVLJATI. Ili ne smije, ista stvar. Kakvo povezivanje kobasica junetinom? Nemoj staviti toliko špeka i ne bu problema, a jednako dobro ih se može povezati i nemasnim svinjskim mesom.

Mora se staviti 2% soli, a sve ostalo je po guštu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:39   #69
Ima jedan privatni kvartovski ducan u Zagrebu - Gornja Kustosija gdje od vlasnika brat je mesar pa prodaje kod njega svoje kobasice. Radi svoje hrenovke koje su nenadmasne u usporedbi sa ovim plasticnim sto se prodaju u vakum paku po shopping centrima kao i 2 vrste kobasica - jedne jace susene za kuhati kao sto su nekad bile Vrbovacke od PIK Vrbovec - ukusne, sa zacinima kako spada, malo tvrdje, recimo da izgledaju kao cesnjovka kao i drugu vrstu slabije dimljenih a la "pucka kobasica" sto se ima kupiti industrijske proizvodnje sto su bez veze jer takvu vrstu kobasica ne volim pa ih nisam niti kupio/probao.

U svakom slucaju necete pozaliti sto se mene tice a zlundri nema.
Cijena je OK - doduse ja kupim 1-2 para svako malo da imam ovak za pojesti pa ne znam....mislim da je cca 50-60kn/kg ove susene za kuhati.

Upute:

Ilicom od Crnomerca prema Vrapcu; kod placa Kustosija / bivse "Nama" skrenuti desno u ulicu imenom Kustosijanska. Voziti, voziti pa voziti dalje uz brijeg - u principu samo ravno Kustosijanskom. Kad se dodje kod kruznog toka, tamo je buffer Lav kao i taj ducan Lav. Nemres fulati.

Za one koji idu iz smjera Vrapca prema Crnomercu, ne moze se skrenuti iz Ilice lijevo u Kustosijansku, nego na semaforu treba desno pa se okrenuti i onda ravno u tu ulicu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:44   #70
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Saznala sam od frendova za malu i ne baš atraktivnu mesnicu u Markuševcu, Zg. Obično ima friških po 35kn i suhih po 40 ili 45 , ne znam. Osim kaj su fine , ko domaće , dedek ne stavlja aditive , nego samo sol , biber , paprika i češnjak. Od tud ime. BIO. Nisam vjerovala , pa me otfural u radionu i pokazal s čim radi. Često odem tamo i kupim suhih i friških za kuhati. Jako dobre kobase , a cijena isto razumna.
Adresa/upute za doci tamo? Hvala. Pa da isprobam
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:45   #71
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Ma neka tu junetinu slobodno stavlja tko hoće ako mu je to po guštu ili iz ko zna kojeg razloga to hoće.

Ali notorna je glupost da se junetina u kobasice MORA STAVLJATI. Ili ne smije, ista stvar. Kakvo povezivanje kobasica junetinom? Nemoj staviti toliko špeka i ne bu problema, a jednako dobro ih se može povezati i nemasnim svinjskim mesom.

Mora se staviti 2% soli, a sve ostalo je po guštu.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 16:05   #72
Quote:
deri valdez kaže: Pogledaj post
se stavlja proporcionalno kvaliteti svinjskog mesa.slavonci ne stavljaju junetinu uglavnom zato jer ubiju preko nekoliko svinja i imaju brdo kvalitetnog mesa.problem nastaje kad ubijas jednu svinju.htio bi imat sunke za susenje snicle za zagrebacki ,becki.fasiranog mesa i kobasice a svinja nije stonoga(nazalost).i onda se u kobasice stavlja manje krtog mesa(sunke lopatice) a vise masnijeg okrajaka i speka.e tu uletava junetina.ja osobno stavljam 10 % s tim da je tri puta premeljem na najsitinju sajbu.to mesari zovu prat a sluzi za povezivanje svinjetine,meso bolje dise i susi se i kobasice su kompaktne i neraspadaju se
^
^
evo jednog pametnog odgovora u vezi junetine!

Mi koljemo pet bravaca po 130 - 150 kg Od toga pravio 8 - 9 šunki, jednu ili dvije plećke, 10 kulinova, 60 - 70 kg kobasica tankih i debelih, par kulinovih seki, hrpu čvaraka, slanine rebaraca i krvavice, nekoliko "peki" (sušena krmenadla bez kosti), par suhih vratova... Od svega toga jako malo stavljamo u škrinju. Onda ovo što je taja rekla. Svakih nekoliko mjesci maznemo nekog prasca za škrinju.

E sad s druge strane, ako imaš jednu ili dvije pole, jako je teško napraviti puno toga a da sve bude kvalitetno. Onda treba kemijati, iako neznam zašto opet stavljati junetinu, po meni bolje kupiti mljevenu svinjetinu ( i jeftinije )
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 21:10   #73
Sve kaj je iz dućana je jedna velika prevara, ova tvrtka najbolje posluje : http://www.ireks-aroma.hr/xist4c/web..._id_17819_.htm , ima pun kufer dodataka, aroma i začina. Uzmeš svinjska vuha, kožu i obrazinu s glave, samelješ u pravom mesarskom mlinu, dodaš začin za hrenovke i to je to.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 00:07   #74
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Kakvo povezivanje kobasica junetinom?

].
ja se slazem sa svim sta si reko.a glede povezivanja s junetinom mesarska fora.posto sam ja kuhar imo sam kontakata s mnogim mesarima.to su mi oni rekli.makar se ja slazem s vama najbolje ih je radit od brda svinjetine
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 11:21   #75
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Adresa/upute za doci tamo? Hvala. Pa da isprobam

Od Dubrave ideš kraj Nove bolnice po Štefanovcu 5-6km i kad vidiš crkvu u Markuševcu , onda si tam. Mesnica je u centru i zove se Bio . Sad , moram priznati da mesnica ne izgleda Bogznaskak , striček koji ju vodi je star i malo posenilio , pa je postao malo nepouzdan. Ali , kobase su bez konzervansa-stvarno , i fine. Ja sam znala kupiti više ovih friških , pa osušiti na tavanu. Dogodi se da ih nema ili da dedek zabrije (šlagiran je), ali je ok.Nazovi prije da budeš siguran da ima. Probaj se dogovoriti s babom .Ona je mlađa i svježija u glavi da se tak izrazim.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 11:47   #76
kod mene se danas delaju kobasice i junetinu nikad nismo stavljali.
eto samo to.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 10:13   #77
Kobase su super . Skroz su suhe. Danas ih skidam sa tavana i mećem u škrinju .Radila sam obične -sol , biber , paprika , češnjak i one istarske sa vinom. Svi koji su probali kažu da su ove s vinom bolje. I meni su ukusnije. Druge godine radim veću količinu kobasa i više ovih vinskih.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 10:30   #78
Mi smo već sad shvatili da nam je ovo od ove godine premalo i da ćemo druge godine duplo
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:35   #79
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Kobase su super . Skroz su suhe. Danas ih skidam sa tavana i mećem u škrinju .Radila sam obične -sol , biber , paprika , češnjak i one istarske sa vinom. Svi koji su probali kažu da su ove s vinom bolje. I meni su ukusnije. Druge godine radim veću količinu kobasa i više ovih vinskih.
Onaj moj recept sa vinom nije istarski nego primorski (iz okolice Rijeke). Mi smo ove godine napravili 34 kg kobasica
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:23   #80
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Kobase su super . Skroz su suhe. Danas ih skidam sa tavana i mećem u škrinju .Radila sam obične -sol , biber , paprika , češnjak i one istarske sa vinom. Svi koji su probali kažu da su ove s vinom bolje. I meni su ukusnije. Druge godine radim veću količinu kobasa i više ovih vinskih.

E lako ti je sad dolijevati vino po volji kad je 0,5 opet dozvoljeno po zakonu
knezigor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.