Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 22:27   #1
Question Kreatinin

znam da za ovo sluze doktori al mene ovog trena zanima da li netko zna ista o ovome tj. sta znaci ako je ustanovljeno da u krvi ima manje kreatinina nego sto bi trebalo biti, uz sta se to veze, itd.? nesto sam gledala na netu ali sam samo naisla na poviseni kreatinin, spominjalo se vezano za bubrezne bolesnike, sto u ovom slucaju nije vazno kolko mislim, jer osoba je isla na kontrolu radi astme, bronhitisa... i nije ustanovljen povisen nego da ga ima manje nego sta je preporuceno. pa ako netko nesto zna tek tako da me malo informira. hvala unaprijed
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 22:36   #2
da gleda se klirens kreatinina. klirens znaci koliko se neke tvari ocisti iz plazme. govori o funkciji bubrega. ukoliko je poremecena, kreatinin u krvi se povisi.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 22:48   #3
sada mi je jasnije, hvala. a znaci ako je kreatinin smanjen takodjer znaci da su bubrezi zatajili? ili je to pak povezano s necim drugim?
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 16:45   #4
Kreatinin - visoke vrijednosti

Prije nekih mjesec dana sam završila na hitnoj, KBC Rebro, zbog nepodnošljive mučnine i slabosti. Nakon krvnih pretraga, RTG abdomena, UZV unutarnjih organa i gastroskopije, dijagnosticiran mi je kronični gastritis, refluksni ezofagitis, hiatus hernija i sitni žučni kamenci. Istovremeno su mi bile povišene vrijednosti jetrenih enzima, pa su zaključili da mi je vjerojatno prošlo nešto žučnih kamenčića/pijeska.

Ono što ih je šokiralo i zabrinulo bile su enormno visoke vrijednosti kreatinina u krvi.. preko 6 tisuća, a treba biti manje od 100 mikromola na litru. Odmah na strogu dijetu uz ogromnu količinu tekućine, drugi dan ponovljeni nalazi... kreatinin se spustio ispod 4 tisuće. Nakon 5 dana ispijanja čajeva i vode, kreatinin pao na nekih 70-tak.. čitaj - normalu, a tako i jetreni enzimi.

Ekipa na Rebru nikad nije vidjela tako visoke vrijednosti kreatinina i bojali su se da se radi o autoimunoj bolesti. No, kako se spustio na normalu već nakon par dana, zaključak je bio da se vjerojatno radi o zamoru mišića nakon treninga u teretani? Naime, tri dana prije no što sam završila na hitnoj, navratila sam (nakon par mjeseci nevježbanja) u teretanu. Imam 35g, 50kg, u dobroj sam fizičkoj kondi jer se stalno krećem, zadnjih petnaestak godina redovito sam, i intenzivno, vježbala aerobik. Jest da sam u posljednje vrijeme crknuta, pod stresom i ino.

Pa, sad ja pitam - što se to meni dogodilo s kreatininom?
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:21   #5
Ja sam prije par mjeseci imao povisene vrijednosti kreatinina u krvi,ali ti ne mogu reci koliko je to bilo.
U svakom slucaju,bila je to posljedica velikog gubitka tecnosti iz organizma.
I nakon 15 dana se nije nista popravilo bilo,pa mi je lijecnik "naredio" da mnogo vise tekucine pijem.

Sad je sve OK.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 07:05   #6
Kreatinin nastaje kao nus proizvod razgradnje proteina u organizmu.Nastaje u jetri a izlučuje se putem bubrega.
Vrijednosti koje su ti izmjerene su stvarno ekstremno visoke no na svu sreću vratio se je u normalu.
Spomenuta je teretana i dugogodišnje vježbanje aerobika.
Prije odgovora kaj ti se dogodilo s kreatininom pitanje dali uzimaš ili si uzimala proteinske pripravke??
Svakako kreatinin se može povisiti (no nisam čul za takve ekstremne vrijednosti) i usljed naglog tjelesnog napora.
Kad je vađen kreatinin sigurno je uz to vađena i urea kakav je njezin nalaz?

Za konkretni odgovor kaj se dogodilo s kreatiniom potrebi su mi odgovori na gore postavljena pitanja
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 10:32   #7
Koja sam ja koza!

Ispričavam se; kreatinin je bio u granicama normale, kao i ureja. Ono što je bilo pretjerano visoko bio je

kreatin kinaza - 6213 U/L (a mora biti manji od 153)

Kreatin kinaza u serumu (CK)
ODSJEK:
Odsjek za hitnu laboratorijsku dijagnostiku
Odsjek za opću medicinsku biokemiju
OPIS ANALIZE:
CK je enzim koji se nalazi u visokoj koncentraciji u srčanom mišiću, skeletnim mišićima i u
mnogo manjoj količini u mozgu. Dijagnostički je važan pokazatelj infarkta miokarda i mišićnih
bolesti, naročito distrofije. Kod infarkta miokarda povišene aktivnosti CK nastupaju nakon 3
sata, a dostižu najviše vrijednosti 36 sati nakon početka infarkta (10 - 25 puta veće vrijednosti
od gornje granice referentnog raspona), a vraćaju se na normalu nakon 4 dana. Produženo
povećanje aktivnosti pokazatelj je loše prognoze. Otpuštanje CK u serum razmjerno je
veličini infarkta, a 80% enzima oslobođeno je do trenutka kada vrijednosti u serumu dostižu
najvišu razinu. Kod progresivne mišićne distrofije aktivnosti CK dostignu 50 puta više od
gornje granice normale.
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>18 god)
do 175 U/L 37°C
Muškarci (>18 god)
do 205 U/L 37°C


Dakle, bio mi je 40 puta veći od normale. EKG su mi radili i prvi i drugi dan, bio je OK.

Nisam imala nikakav problem sa srcem, no jesam osjećala relativno normalni muskulfiber.

No, da si ovako lansiram kreatin kinazu, nije mi jasno.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:55   #8
dižem ovo iz prašine

ako može pomoć ili mišljenje nekoga tko zna pošto do pon nećemo niš znat

stari mi u zadnjih 2 tjedna imo problema s temp. otišo kod doktora vadio krv

i ima kreatinin 187 i ureu 11.3

inače je tlakaš, ima povišeni tlak i pije tablete, ja sam mu mjerio tlak u ova dva tjedan i to se unormalilo, ima tlak ko "mala beba" 120-80

pa bih molio neko mišljenje

ako treba još koji info recite kai!!!!
inače u pon ide u bolnicu

hvala
tomislav28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 16:01   #9
e da i bitno za napomenut da je stari imo i prije godinu dana povišen kreatinin 136

jer je bila neka frka ili je išo na pregleda (ne znam točno) i onda ga je doktor u novoj bolnici izvrijeđo da tko ga je posalo u bolnicu
tomislav28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 00:09   #10
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
da gleda se klirens kreatinina. klirens znaci koliko se neke tvari ocisti iz plazme. govori o funkciji bubrega. ukoliko je poremecena, kreatinin u krvi se povisi.
ja sam inace aktivni clan teme lupus jer imam tu dijagnozu pa posto vidim da ovdje mogu mozda pronaci odgovor na moje pitanje odlucih da pitam.

naime ja imam lupus glomerulonefritis i iza zadnje kontrole krvi mi je pokazao nalaz da mi kreatinin nije u granicama normale jer stoji obiljezeno ali nemam pojma ni da li je smanjen niti povecan. rezultat je pokazao da je 38 umol/l pa bi molila za odgovor.

hvala unaprijed uz pozdrav
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 11:15   #11
Imam jedno pitanje, pa molim ako netko stručan zna da mi odgovori. Zašto različiti labosi imaju različite umol/L referentne vrijednosti za mnoge krvne analize, pa samim time i za kreatinin?
Imam prema nalazima iz ambulantnog labosa povišen kreatinin. 111 mi je, a referentne vrijednosti su postavljene od 64 do 104. Ureja i urati su mi u granicama normale.
Gledam po internetu i za iste umol/L za muškarce starije od 20 godina referentne vrijednosti idu do 106, negdje do 110 i često kao primjerice kod poliklinike Breyer do 125.

Na koju foru onda ja imam povišen kreatinin i da li imam povišen kreatinin? Pitam jer bi meni doktor ponovno vadio krv za koji dan zbog toga i ako bude opet povišen slao me na daljnje pretrage što mi se iskreno neda, niti u pravilu imam namjeru jer sam već obavio mnoge pretrage za druge stvari, a bubreg mi ne može izazivati simptome koje imam. Trebao bih u međuvremenu prije narednog vađenja krvi piti više vode.
Velika većina ostalih krvnih nalaza (znači sve što je bitno) je u granicama normale, a par odstupanja koja imam su jako mala.
Kako onda vjerovati uopće ikakvim krvnim nalazima ako po nekim referentnim vrijednostima spadam u normalu, a po ostalima ne?
grander is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 11:58   #12
Quote:
grander kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, pa molim ako netko stručan zna da mi odgovori. Zašto različiti labosi imaju različite umol/L referentne vrijednosti za mnoge krvne analize, pa samim time i za kreatinin?
Imam prema nalazima iz ambulantnog labosa povišen kreatinin. 111 mi je, a referentne vrijednosti su postavljene od 64 do 104. Ureja i urati su mi u granicama normale.
Gledam po internetu i za iste umol/L za muškarce starije od 20 godina referentne vrijednosti idu do 106, negdje do 110 i često kao primjerice kod poliklinike Breyer do 125.

Na koju foru onda ja imam povišen kreatinin i da li imam povišen kreatinin? Pitam jer bi meni doktor ponovno vadio krv za koji dan zbog toga i ako bude opet povišen slao me na daljnje pretrage što mi se iskreno neda, niti u pravilu imam namjeru jer sam već obavio mnoge pretrage za druge stvari, a bubreg mi ne može izazivati simptome koje imam. Trebao bih u međuvremenu prije narednog vađenja krvi piti više vode.
Velika većina ostalih krvnih nalaza (znači sve što je bitno) je u granicama normale, a par odstupanja koja imam su jako mala.
Kako onda vjerovati uopće ikakvim krvnim nalazima ako po nekim referentnim vrijednostima spadam u normalu, a po ostalima ne?
pozdrav..kao prvo to što ti je malo povišen.je neznatno i nema razloga za nikakvu brigu,jer može biti zbog x faktora...a ovo drugo ti ovi o labosu,njihovim reagensima,i uređaju,otud te razlike pa je preporučljivo mjeriti pojedime vrijednosti uvijek u istom labosu.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 12:53   #13
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
pozdrav..kao prvo to što ti je malo povišen.je neznatno i nema razloga za nikakvu brigu,jer može biti zbog x faktora...a ovo drugo ti ovi o labosu,njihovim reagensima,i uređaju,otud te razlike pa je preporučljivo mjeriti pojedime vrijednosti uvijek u istom labosu.
Thanks... al kaj to znači 'drugi reagens'? Znači li da ako mi je tu iznad granice i rezultat 111 da bi mi tamo gdje je gornja granica 125 bio rezultat možda 132 ili isto 111?
grander is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 05:25   #14
Kreatinin bi trebao biti isti u svim laboratorijima. Barem ja nisam primijetila nikakvu razliku a moja mama je vadila kreatinin iz krvi i privatno i u bolnici. Dolazila je sestra i doma joj vaditi krv i nositi u Breyer. PV najtočnije rade u bolnici, a rade ga i po privatnim laboratorijima. Samo što nalazi jako variraju. Mojoj mami su jednom krivo napravili PV u Domu Zdravlja. Evidentno je bilo krivo napravljeno. Ali išla je poslije u bolnicu i točno su joj tamo napravili što joj je bilo bitno radi uzimanja Martefarina. Bila je na trajnoj terapiji Martefarinom jer je imala emboliju.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 11:06   #15
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Kreatinin bi trebao biti isti u svim laboratorijima. Barem ja nisam primijetila nikakvu razliku a moja mama je vadila kreatinin iz krvi i privatno i u bolnici. Dolazila je sestra i doma joj vaditi krv i nositi u Breyer. PV najtočnije rade u bolnici, a rade ga i po privatnim laboratorijima. Samo što nalazi jako variraju. Mojoj mami su jednom krivo napravili PV u Domu Zdravlja. Evidentno je bilo krivo napravljeno. Ali išla je poslije u bolnicu i točno su joj tamo napravili što joj je bilo bitno radi uzimanja Martefarina. Bila je na trajnoj terapiji Martefarinom jer je imala emboliju.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

Da, to je bezveze kada se brineš i vjeruješ nalazima, a onda ih oni još sami zajebu.
Znači, u pravilu, 111 mi ne bi bila visoka vrijednost u nekom drugom labosu, tj. bila bi u granicama normale, a u ambulantnom mi je kreatinin povišen jer su oni gornju vrijednost spustili više od ikog drugog u podrum. Svašta.
grander is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:25   #16
Čitam temu,ali nisam vidjela odgovor u slučaju nižeg kreatinina Moja vrijednost je 45 i označena kao ne dobra. Normalna vrijednost je od 49-90. Zanima me koji je poremečaj u organizmu zbog niže vrijednosti.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:39   #17
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Čitam temu,ali nisam vidjela odgovor u slučaju nižeg kreatinina Moja vrijednost je 45 i označena kao ne dobra. Normalna vrijednost je od 49-90. Zanima me koji je poremečaj u organizmu zbog niže vrijednosti.
Hm, pa ne djeluje strašno nisko

A, kakva ti je mišićna masa?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 23:46   #18
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Hm, pa ne djeluje strašno nisko

A, kakva ti je mišićna masa?
Da, ne djeluje strašno nisko, ali ipak željela bi znati sa čime to ima veze. Idem doc. u ponedeljak. Mišična masa nije baš neka za pohvaliti se
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 23:55   #19
Na neviđeno dajem mojih 5 lipa na mišićnu masu

No, tvoj će nadležni liječnik na osnovu kompletnijeg uvida u cijelu priči možda imati i drugo mišljenje, preciznije od mog

Svakako nam dojavi, kako se situacija odvija
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 02:15   #20
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Na neviđeno dajem mojih 5 lipa na mišićnu masu

No, tvoj će nadležni liječnik na osnovu kompletnijeg uvida u cijelu priči možda imati i drugo mišljenje, preciznije od mog

Svakako nam dojavi, kako se situacija odvija
Oprosti,ali daj pojasni kako mišična masa ima veze sa time. Sad je to već znatiželja
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.