Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2014., 21:43   #2721
Nemas od krema nuspojave kao od tableta, tako da mozes probati. Nekako mi se cini da svi imamo gastro problema, meni je voltaren nemoguca missija jer bi dokrajcio zeludac. U kremi sam ga znala koristiti ali nije bio ucinkovit.
Zipantolu pijem za zastitu i zadovoljna sam. U par navrata sam znala zaboraviti popiti pa odmah uzeti medrol, svaki put sam se previjala od bolova. Odlucila sam piti sto manje medrola dokle god mogu, iako znam da ce to biti tesko izvedivo. Radije onda uzmem 4-8 mg medrola vise nego da pijem 3-5 tableta protiv bolova.

Meni je arava bas izazvala puno problema svojevremeno, krvarenja i svasta nesto, a bas sam sad kod dr zadnji put saznala da ljudi puno vise po tom pitanju imaju problema sa salazopyrinom.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 12:50   #2722
imam 19 godina, vec par mjeseci imam bolove u zglobovima. bol se ne javlja svaki dan, obicno nakon duzeg stajanja ili hodanja ili nakon neke vece fizicke aktivnosti. cesto mi se dogodi da kad me bole sake, oteknu mi i oni jastucici na dlanu. moj doktor je rekao da misli da nije artritis jer kod mene nema jutarnje ukocenosti, a krvna slika pokazuje da je zeljezo snizeno, crp povisen, leukociti na gornjoj granici, a r faktor negativan.
jel to znaci da se moze iskljuciti artritis?
black08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 11:14   #2723
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Nemas od krema nuspojave kao od tableta, tako da mozes probati. Nekako mi se cini da svi imamo gastro problema, meni je voltaren nemoguca missija jer bi dokrajcio zeludac. U kremi sam ga znala koristiti ali nije bio ucinkovit.
Zipantolu pijem za zastitu i zadovoljna sam. U par navrata sam znala zaboraviti popiti pa odmah uzeti medrol, svaki put sam se previjala od bolova. Odlucila sam piti sto manje medrola dokle god mogu, iako znam da ce to biti tesko izvedivo. Radije onda uzmem 4-8 mg medrola vise nego da pijem 3-5 tableta protiv bolova.

Meni je arava bas izazvala puno problema svojevremeno, krvarenja i svasta nesto, a bas sam sad kod dr zadnji put saznala da ljudi puno vise po tom pitanju imaju problema sa salazopyrinom.
Nikako medrol bez zaštite , zipantolu sam probala i ja ali mi ipak controlok tj ., nolpaza bolja al eto vidiš valjda kako kome.


Quote:
black08 kaže: Pogledaj post
imam 19 godina, vec par mjeseci imam bolove u zglobovima. bol se ne javlja svaki dan, obicno nakon duzeg stajanja ili hodanja ili nakon neke vece fizicke aktivnosti. cesto mi se dogodi da kad me bole sake, oteknu mi i oni jastucici na dlanu. moj doktor je rekao da misli da nije artritis jer kod mene nema jutarnje ukocenosti, a krvna slika pokazuje da je zeljezo snizeno, crp povisen, leukociti na gornjoj granici, a r faktor negativan.
jel to znaci da se moze iskljuciti artritis?
Ne znači da se može isključiti artritis ali tjek bolesti koji navodiš ne upučuje na njega a sad sve je to individualno a r faktor kao šta sam već spomenula .
Meni na prvom testiranju nije bio pozitivan a kasnije je , navodno da prvih šest mjeseci po pojavi bolesti nemora biti pozitivan , nekom čak nikad i nije ,
mada se to vjerojatno spominje u malim postocima.
Krvna slika bi možda mogla biti pokazatelj nekih reumatskih oboljenja (kao i mnogih drugih)ali naravno da je potrebna detaljna pretraga.
Sve u svemu šta god da je ovu krvnu sliku je treba razjasniti, crp je povišen a šta je sa sedementacijom eritrocita?
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 13:03   #2724
Zbog problema sa zglobovima koje imam od ljeta radila sam hla tipizaciju i nalaz je:
A2,- ; B27, 51(5); DR8, 13(6). Da li su to pokazatelji reumatiodnog artritisa?
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 18:15   #2725
Evo update: dijagnoza mi je seronegativni artritis b27. Od lijekova sam dobila salazopyrin. Kako sam pročitala jedna od nuspojava je povišena temperatura, toga se bojim jer se već dugo vremena mucim sa sufebrilnim temperaturama. Kakva su vaša iskustva sa tim lijekom?
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 19:07   #2726
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Evo update: dijagnoza mi je seronegativni artritis b27. Od lijekova sam dobila salazopyrin. Kako sam pročitala jedna od nuspojava je povišena temperatura, toga se bojim jer se već dugo vremena mucim sa sufebrilnim temperaturama. Kakva su vaša iskustva sa tim lijekom?
moja kći ima 18 godina i pije salazopyrin od 15.12.2014
nalazi nisu još gotovi-u splitu se to duže čeka,reumatologinja(i do nje smo došli preko veze )nam je taj lije prepisala onako napamet..rekla je ako lijek djeluje,tj ako nema bolova i ukočenosti da je i to jedan od pokazatelja reumatoidnog artritisa.....
sve ovo vrijeme niej imala nikakvih nus pojava,čak ne želi piti controloc... žao mi je što te boli...
__________________
I zauvijek sam ostao gladan ljubavi i pažnje: niko me u životu nije mogao iznenaditi grubošću, uvijek sam je očekivao, a svako me mogao pridobiti pa i prevariti pitomošću, nježnošću, prijateljstvom; pa i kad bih se prevario, opet sam uvijek bio spreman da naletim na isti mamac."

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 14.02.2015. at 19:19. Reason: Q
ponekadslaba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 09:43   #2727
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Evo update: dijagnoza mi je seronegativni artritis b27. Od lijekova sam dobila salazopyrin. Kako sam pročitala jedna od nuspojava je povišena temperatura, toga se bojim jer se već dugo vremena mucim sa sufebrilnim temperaturama. Kakva su vaša iskustva sa tim lijekom?
Ja sam na salazopyrinu oko dvije godine.
Što se tiče temperature, nije došlo do nikakvih promjena, sve je isto kao i prije njega, odnosno, i dalje je do 37.5.
Temperatura ovisi o stanju zglobova, kad je sve ok ni nje nema ali kad mi se stanje pogorša malo skoči, uglavnom do 37.5. E sad, ja sam seropozitivna pa ne znam koliko ima razlike, iako uglavnom ljudi koje znam sa seronegativnim budu u općenito boljem stanju, odnosno remisiji. Ja sam evo već jedanaestu godinu na mukama, još nismo došli do remisije, tako da se nadam da se ti nećeš mučiti toliko i da će se bolest smiriti. Mnogi to postignu salazopyrinom, ako ne, možda te prebace na metotrexat ili aravu. Svi smo različiti, pa nam tako i različiti lijekovi više pomažu/odmažu.
Drži se
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 17:21   #2728
Quote:
black08 kaže: Pogledaj post
imam 19 godina, vec par mjeseci imam bolove u zglobovima. bol se ne javlja svaki dan, obicno nakon duzeg stajanja ili hodanja ili nakon neke vece fizicke aktivnosti. cesto mi se dogodi da kad me bole sake, oteknu mi i oni jastucici na dlanu. moj doktor je rekao da misli da nije artritis jer kod mene nema jutarnje ukocenosti, a krvna slika pokazuje da je zeljezo snizeno, crp povisen, leukociti na gornjoj granici, a r faktor negativan.
jel to znaci da se moze iskljuciti artritis?
I ja sam imala slicne simptome, samo bez oticanja i povisenog crp-a.. Savjetovala bih ti da odradis cervikalne briseve na mikoplazmu klamidiju i ureaplasmu bez obzira na seksualnu aktivnost, bris grla i nosa, mikrobioloski nalaz mokrace + ATB.. Ponovi CRP reuma faktor, imunoglobuline, obavezno sedimentaciju eritrocita, testove waller rose, AST-o test za reumtsku groznicu. Moguce da se radi i o reaktivnom artritisu. Ubaci malo kalcija magnezija, omega 3 omega 6, maticnu mlijecc.. Jedi ananas i sl. To sve ima protuupalna dejstva, no naravno ne moze zamijeniti strucno medicinsko misljenje. Od svog doktora opce medicice moras traziti uputnicu za reumatologa/imunologa obavezno ako vec nisi. Ne bi ti bilo lose ni provjeriti stitnjacu te uraditi TSH T3 T4 feritin i ostalo, ph vrijednost mokrace takodjer moze utjecati na bolove u zglobovima. Kod reumatoidnog artritisa bolovi se u vecini slucajeva (ima iznimki, svaka osoba je zasebna) javljaju ujutro, ukocenost traje preko pola sata i prolazi sa razgibavanjem. Nemoj pretjerati sa fizickom aktivnoscu, vozi biciklo, idi u teretanu (bez prevelike kilaze) .. I doktoru moras reci
Kako te boli, kad cucnes, stistes saku, laktovi, koljena, kukovi i sl. Sretno!
Tajnaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 14:18   #2729
Dragi moji RA, kako ste?
Da li je netko od vas na Decortinu? dr me je odlučila malo prebaciti na njega, pa me interesiraju iskustva.
I imam još jedno pitanje, da li imate problema sa suncem vi koji ste na kortićima? Danas u čekaoni sam razgovarala sa jednom gospođom koja zbog njih ne smije na sunce jer ima reakcije, pa me interesira da li je to uobičajeno kako bih i sama počela o tome voditi računa. Do sad nisam viđala da mi smeta a ako ikad bude, bacit ću se u žešći depru jer me jedino sunce i more oporavljaju i u najgorim danima.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 21:17   #2730
A šta te zanima u vezi Decortina? Možda ti mogu ja pomoći iako nemam RA. Na Decortinima sam i ovo moje sranje mi najviše napada zglobove.

Meni je imunologinja rekla da ne smijem na sunce jer kortići u kombinaciji da suncem znaju izazvati alergijske reakcije i osipe. Opet, ako si već bila na kortićima i nisi imala reakcije onda ti valjda ne smeta ta kombinacija. Meni samo što nije savjetovano da obučem skafander po ljeti - hodaj po hladu, ne izlaži se previše suncu, nosi šešir, dugačko prozračno ako moraš biti na suncu, sunčane naočale.... Od svega toga pridržavam se jedino ovoga sa sunčanim naočalama jer mi jako smeta sunce za vid i gledam da ne hodam okolo po najvećim vrućinama direkt po suncu (i ne sunčam se).
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:51   #2731
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A šta te zanima u vezi Decortina? Možda ti mogu ja pomoći iako nemam RA. Na Decortinima sam i ovo moje sranje mi najviše napada zglobove.

Meni je imunologinja rekla da ne smijem na sunce jer kortići u kombinaciji da suncem znaju izazvati alergijske reakcije i osipe. Opet, ako si već bila na kortićima i nisi imala reakcije onda ti valjda ne smeta ta kombinacija. Meni samo što nije savjetovano da obučem skafander po ljeti - hodaj po hladu, ne izlaži se previše suncu, nosi šešir, dugačko prozračno ako moraš biti na suncu, sunčane naočale.... Od svega toga pridržavam se jedino ovoga sa sunčanim naočalama jer mi jako smeta sunce za vid i gledam da ne hodam okolo po najvećim vrućinama direkt po suncu (i ne sunčam se).
Interesiraju me opcenito njegove nuspojave u odnosu na medrol. Jesi ti pila i jedno i drugo? U biti, da li mi moze napraviti neke stete u odnosu na ono vev ucinjeno medrolom.

Bas sam razgovarala s gospodjom u bolnici o tome, kad se spomene lupus svi misle da je odmah rijec o ljudima koji ne smiju na sunce zbog reakcije, i sama sam nesto tako mislila dok mi ona nije rekla da se sve to preporuca zbog kortica.
S druge strane, kad premotam film unazad, ja sam na ljetovanju od kad sam na korticima imala reakciju u vidu crvenila i osipa, uglavnom po rukama, licu i vratu. A da li to ima veze jedno s drugim, ne znam, nisam pridavala previse znacaja do danas. I sa solarijem mi je bilo tako pa sam zadnjih 4-5 god prestala ici, nakon izlaska sam izgledala kao sprzena po licu, a reakcija se povlacila kroz sat-dva.



Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 09:44   #2732
Na kojim si dozi? Ja sam krenula sa 15 mg i sada sam na 7,5 mg, al bojim se da mi je to prenisko jer su mi još uvijek neka antitijela povišena, a i mene u zadnje vrijeme puno češće čopaju zglobovi nego prije i usput me već 2 tjedna trese neka zimica ko da ću popušiti gripu, a temp. nema. Imala sam 2 viroze u mjesec dana i izgleda da mi je sve zbrčkalo.

Nisam pila Medrol, ali sam ga dobivala u većim dozama putem injekcija i na pulsnoj. Od medrola sam se znojila nenormalno, ono doslovce bi mi bila mokra majica nakon par sati. Popucale bi mi kapilare po licu, dobila bi sitne prištiće, bila bi nenormalno gladna (to u životu nisam doživila, da se najedeš ko svinja pa da si još uvijek gladan, sad znam kako je trudnicama u trudnoći ). Na Decortinima sam imala isto taj problem u početku, nikako da se najedem i zasitim pa sam prestala jesti po osjećaju već sam si počela brojati kalorije i vagati hranu i vježbati (najviše pilates jer jogu nisam mogla zbog zglobova, treba tijelo držati na određenim zglobovima u određenim pozama a meni su bili podosta sjebani, sad kako sam malo ojačala radim i treninge sa bučicama od kg i planiram si kupiti utege za noge pa malo i s time; ne pretjerujem, pazim, kad osjetim da me neki zglob boli par dana uzmem pauzu ili radim vježbe koje taj zglob ne uključuju). Sad sam na relativno niskoj dozi pa nemam toliko nešto izražene nuspojave, a i ne znam sama više šta su nuspojave a šta su simptomi. Recimo 3 zuba su mi pukla otkako sam na decortinima, morat ću otići provjeriti kalcij jer mislim da mi je u banani. Čini mi se da sam se malo odlakavila al ne mogu procijeniti. Faca mi je malo okruglija al svi mi govore da sada bolje izgledam ovako, da mi je prije lice bilo užasno ispijeno. Isto tako crvenija sam u faci (ne pucaju mi toliko kapilare al crveno mi je lice), al i za to mi kažu da mi je bolje nego prije jer sam bila blijeda. Sporije mi zarastaju rane, kad me moje mačke zakače slučajno sa kandžom treba mi i po 10-14 dana da dokraja zaraste, prije mi nije baš toliko trebalo.
Vjerojatno što si na višim dozama to su i nuspojave jače, na ovim nižim ne bi trebale biti jako izražene.

Da, osobe sa lupusom ne smiju na sunce jer je sunce jedan od okidača lupusa. Samo što meni tada doktorica nije govorila u vezi toga (oni još uvijek ne znaju jel lupus kod mene), baš mi je rekla da zbog kortića se ne smije na sunce jer u kombinaciji sa suncem dosta često izazivaju osipe i alergije. Kažem nije baš da manično bježim sa sunca i da se pokrivam (iako bi možda trebala jer kod mene je velika šansa da je ovo govno lupus), ali pazim da nisam predugo na izravnom jakom suncu i ne sunčam se više niti idem u solarij. Sad njegujem aristrokratsku put, blijeda ko sir. Tješim se da ću imati manje bora nego ovi što se kvaracaju ko luđaci i prže na suncu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 21:25   #2733
Reumatoidni artritis

Biti cu na 15mg za pocetak, do kraja 6 mj.
Ove nuspojave koje si navela su mi i vise nego poznate, zaboravljam tko sam bila prije medrola.
Te faze s groznicama imam gotovo na dnevnoj bazi, obavezno navecer, ali sam ja to u svojoj glavi povezala s umorom i iscrpljenoscu tijekom dana.
Tocno cu od pocetka druzenja s decortinom zapisivati svaku promjenu, makar bila minimalna, jer sam zbog tog ignoriranja zanemarila cinjenicu da imam razne alregije i urtikarije.
Pitala sam dr da me vrati na flosteron koji me je drzao u savrsenom stanju i formi ali navodno nema te mogucnosti, samo medrol i decortin.
Skuzila sam kako su mi zglobovi zadnjih godina "okostali", nisam vise gipka kao prije, stikle samo sanjam a ruke su mi izoblicene do neprepoznatljivosti, iako sam vjezbala i nisam imala nekih promjena u nacinu zivljenja. Jedina aktivnost koja mi nije bolna je setnja, planinarenje. Na biciklizmu radim a plivanje je, nazalost, svedeno na onih par dana tijekom GO.
Odreknem li se sunca i solarija, mogu mijenjati identitet.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 21:49   #2734
Pa dobro, to kažu da je maltene doza za održavanje, ne bi trebala imati neke veće nuspojave. Meni je najgora nuspojava bila ta glad, budila sam se i lijegala gladna bez obzira koliko jela. Ajd sada na ovim nižim dozama je podnošljivije, ali i dalje vidim da se puno teže zasitim nego prije kortića. Kada jedem UH to mi je ko da nisam ništa ni pojela, najbolje me zasite proteini (meso najviše) i orašasti plodovi. Čudo jedno koliko jedna šaka oraha može ubiti glad kad me čopi, ne uspjevam to ni sa tanjurom tjestenine.

Meni je tako bilo navečer s time da sam ja osim groznice baš i imala temperature, nejčešće subfebrilne ali znale su bome biti i preko 38 i to tako svaku jebenu večer. Ovo sada bude preko dana i predvečer, nema temperature ali trese neka groznica. Živcira me što mi izgleda u zadnje vrijeme napada kukove, prvo me desni bolio, evo sad neki dan me čopio lijevi. Nije mi do sada kukove napadalo pa sam baš hepi za novo iskustvo.

A šta je Flosteron?

Joj meni se prsti na rukama lagano deformiraju, mali i srednji prst na desnoj ruci su najviše dobili batina. Baka mi ima RA i njeni se se izdeformirali prema dolje i u stranu, moji nekako ful čudno idu. Ovaj srednji zglob na srednjem prstu mi ide prema dolje, to još nisam vidjela kod nekoga, obično ode u stranu.

Na šta imaš alergije/urtikarije? Ja sam zadnju urtiakriju imala točno prije godinu dana, nemam pojma uopće na šta. Zna mi se tako povremeno tu i tamo pojaviti, za ovu zadnju me pitala dokica jel imam mačke i rekla mi da je to garant od njih. (mačke imam 15 godina pa mi smiješno, a i urtikarija mi je bila najgora po nogama i stomaku a po zimi stvarno ti dijelovi tijela nemaju doticaj s njima, valjda bi mi se onda više osipale ruke i faca i vrat, ono što je izloženo)
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 10:53   #2735
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Meni je tako bilo navečer s time da sam ja osim groznice baš i imala temperature, nejčešće subfebrilne ali znale su bome biti i preko 38 i to tako svaku jebenu večer. Ovo sada bude preko dana i predvečer, nema temperature ali trese neka groznica. Živcira me što mi izgleda u zadnje vrijeme napada kukove, prvo me desni bolio, evo sad neki dan me čopio lijevi. Nije mi do sada kukove napadalo pa sam baš hepi za novo iskustvo.
Meni uglavnom bude do 37.5 ali, mislim da sam to i ranije pisala, pošto imam upalu zglobova, nekako mi je normalno da i temperatura bude viša obzirom na stanje organizma. Jedino je ružan osjećaj te groznice.
Mene su kukovi znali boljeti kad se nisam previše kretala, čitaj ležala sam i kad ih nisam puno vježbala. Čak mi se vremenom počela projicirati bol od lijevog kuka na desnu stranu, kod bubrega tako da me taj dio najviše boli, ne mogu normalno disati ni hodati. Skužila sam da mi je to kad ostajem duže na poslu ili previše sjedim, pa nastojim što više toga obavljati dok stojim.

Quote:
A šta je Flosteron?
Flosteron je kortikosteroid koji putem injekcije ide ili na određeni zglob ili i.m.
Imaš ovdje malo o njemu.
Ja od njega nisam imala nikakve nuspojave, davala sam si ga sama svakih 4 tjedna i bilo mi je odlično. Bolovi su se znali javiti tek u 3 tjednu, ali sam tih par dana pila tablete protiv bolova i to je to. Nažalost, dr mi reče da mi može prepisati samo medrol ili decortin, ovo ne. Nisam provjerila da li se može kupovati bez recepta u ljekarnama.


Quote:
Na šta imaš alergije/urtikarije? Ja sam zadnju urtiakriju imala točno prije godinu dana, nemam pojma uopće na šta. Zna mi se tako povremeno tu i tamo pojaviti, za ovu zadnju me pitala dokica jel imam mačke i rekla mi da je to garant od njih. (mačke imam 15 godina pa mi smiješno, a i urtikarija mi je bila najgora po nogama i stomaku a po zimi stvarno ti dijelovi tijela nemaju doticaj s njima, valjda bi mi se onda više osipale ruke i faca i vrat, ono što je izloženo)
Meni su sad radili testiranja jer su bili sigurni da sam alergična na pseću dlaku, ali nisam, zeznuli su se.
Ali jesam na ribu, korove, kućnu prašinu i grinje kućne prašine.
Meni to stalno po licu i vratu iskače i uopće nije privlačno. Sad kad znam na što trebam obratiti pažnju je lakše, ali svejedno mi se pojavi s vremena na vrijeme, tj svaki dan bar jednom.
I što je novost, na rukama (zapešćima) mi zna izbiti neko crvenilo, dr reče da je i to možda od alergije ali nije ziher. Bude jako crveno i vruće a ruka me tada boli tako da je ne mogu uopće micati. Zadnji put, prije kojih 2 tj mi je od toga skočila temperatura na 38.8
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 17:47   #2736
Ja sam imao to sve sto vas dvije pisete, pocelo je nagloni burno. Doktor je agresivno krenuo s medrolom i cim je vidio poboljsanje s metotreksatom. Time mi je zaustavio agresivni oblik RA i sacuvao mi zglobove (bar za sad). Naknadno me pocela muciti kicma, boli i oko bubrega, koljena, sake i stopala, ali ne ubitacno. Uglavnom izdrzim bez analgetika. Isto se zglobovi zacrvene, ali ne oticu. I bole. Boli me i vilica i zubi, krvari zubno meso.
Sad unatrag godinu dana mi je temperatura pala na 35,6 i tu stoji. Rijetko se digne iznad 36. Endokrinolog mi kaze da to nije zbog hipotireoze koju isto imam, nego zbog RA.
Uglavnom metotreksat nije neka sreca, ali bolest puno bolje drzi pod kontrolom od kortikosteroida.
Jos sam alergican na analgin, aspririn i sve NSARove pa mi za bolove ostaju samo kupocet i tramadol.


Sent from my iPhone using Tapatalk
N!NO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 19:18   #2737
I meni je metotrexat zaustavio krivljenje zglobova ali sam ga morala prestati piti iz drugih razloga pa sam sad na salazopyrinu koji ne radi nista korisno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 20:10   #2738
Dijagnoza

Pozdrav svima,

imam jedno velikuuuu dilemu, a opisala bih od početka pa ako ima neko da me posavjetuje bila bih jako zahvalna.


Prije tri mjeseca, dobijam jakuuu gripu, i nakon 5 dana mucenja dobijam amoksicilin, kao gnojna angina. I to je ok.
Proslo me.

Nakon 20 dana mi počinju oticati zglobovi na rukama, mali zglobovi na prstima.
Otok nije ni malo naivan, i setao je sjedne ruke ne drugu, nema pravila, ni kada ni koliko. nekad bude otok i traje danima, a nekad se probudim ok ali onda me predvece uhvati. Nisam mogla zakljuciti nista specificno, ni hrana ni krema ma nista sto bi posumnjala da je uzrok.
Pocinje me boliti i kost na malom prstu na nozi, bez otoka, nekada palac na nozi, a nekada koljeno lijeve noge.

Dakle, krecem u februaru prvo kod imunologa, i radim sve moguće analize krvi:

Prisutan otok, a nalazi fantasticni, dakle nema ni jedan oarametar, a nabrojaću ih koji je bio izvan normalnog. Rađen je KKs,hormoni štitne, tumor markeri, željezo, trigliceridi, urea, ma tri lista parametara, a od imunoloških nalazaC-ANCA, P-ANCA, Anti CCPhs i uredni su ma šta značili. Takođe, snimala zube, sve ok.
Ultrazvuk abdomena, bubrezi, slezana, zeludac sve ok, sve. Ultrazvuk zglobova ne pokazuje nista.

Odem na slikanje ruke i vrata.

Sobzirom da cekam nalaz ANA,A-dsDNAscr nisam mogla kod imunologa dok ne budu gotovi, odlučim se da odem kod reumatologa privatno i odnesem snimke.


E sad, ja nemam ukocenost zglobova, jedino kad je otok pa ne mogu fizicki da prst savijem od otoka, ali i pri manjem otoku ja normalni funkcionisem.

Prvi reumatolog: Prepise sve nalaze koje sam joj donjela, kaze da ima dugogodisnje iskustvo, kaze da joj donesem nalaze kad budu gotovi i napise dijagnozu RA. Nemam pojma na osnovu cega, jer sto god je radila od mene, presavijanja pritisci zgloba koja me nisu bolila, sve sam mogla i nisam imala problema. Kaze na snimku se vide nekakve dvije male tackice pa je to pocetak RA. Sreca nije mi dala terapiju, jer je nebih ni pila trenutno, vec brufen napisa. Napominjem da sam bila sat vremena na pregledu.

Drugi reumatolog:

Vrijeme provedeno kod nje je bilo 10minuta.

Dijagnoza Osteroartritis, kaze na snimku se vidi ( ona nije vidjela ove dvije tackice kao prvi reumatolog) mrljasta osteroporoza, suzenje PIP diskretno, vidjela ultazvuk koji je uredan i dala dijagnozu Osteroarthritis.

Terapija: inekcija Diprophos(kortikosteroid) koju sam juce primila jer ajd rekoh jedna inekcija pa nije problem.

I tablete 1,5 mjesec Plaquenil 200Mg dva puta dnevno u početku, to necu piti, bar ne jos

Nakon toga mi doktorica porodicne medicine kaze da sam mlada da imam tesku imunu bolest.

E sad, sta mene zanima, izvinite na ironiji u tekstu, sta da radim?

U planu mi je treci reumatolog, ali nista meni nije jasno.

kao prvo, ne znam na osnovu cega je ona meni rekla dijagnozu? jer to tako lako i da li se to radi u roku od 10min.

Kao drugo, ako imam osteroartritis, da li je to degenerativna bolest ili autoimuna ili je to isto?

Trece: ako ima taj artritis zar nebih trebala nekakve suplemente dobiti ili da me uputi sta je to, a ne da kopam po netu..
Cetvrto: savjet molim vas

Poludicu
Nikolina 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 20:28   #2739
Smile

Zaboravih,

RH faktor negativan, Asto 600.
Nikolina 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 22:05   #2740
Uh, niko nista da me posavjetuje uh
Nikolina 76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.