Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2011., 13:17   #21
Pa moram priznati da je članak Od problema do rješenja čvrst, koncizan odnosno jako dobar jer u sebi jasno obuhvaća sve ono najbitnije što se kao problem javlja iz sfere monetarne ekonomije.
Ali kao što je još jasnije o tom problemu javnost ili nezna ništa ili ako nešto zna o tome za sada ne želi razmišljati.
Od kada je Jurčić u Saboru predložio emisiju onoliko novog novca koliko bi pokrilo javni dug (obzirom da je Rep.Hrvatska još uvijek monetarno suverena) i tako sama sebi garantirala izlazak iz krize, o moguće takvom rješenju u javnosti nema ni riječi.
Koliko znam to je podržao jedino Kulčić, jasnim riječima da 'novac iza kojega ne stoji država i država koja nema svoj novac ne može upravljati stvarnim životom'.
Kulčić pritom napominje da strane banke ne dozvoljvaju uspostavu monetarne vlasti u Hrvatskoj, pa ni kreiranje novca i surogata novca izvan ekonomske kontrole ili nadzirane slobode u prostoru Hrvatske, te da je problem utoliko dublji.
Dakle, točno je, radi se o svojevrsnoj ekonomskoj okupaciji, ali treba istaknuti da je to od Hrvata, ukoliko Hrvate raprezentiraju hrvatske stranke, dobrovoljna okupacija s namjerama kapitulacije kao "sveti" nacionalni cilj (EU).
Niti jedna značajnija snaga koje postoji u Hrvata ne uviđa ovaj problem.
Mi imamo jedino udrugu "Volim Hrvatsku ne u EU" koja s pozicije ljubavi prema domovini nejasno osjeća problem, ali koja nije svjesna dubine.

Dakle Nostrađurus, imamo dvije opcije, otići u šume kao partizani ili smireno čekati da se Hrvati ohrabre i osvjeste.

Ono što nam ide u prilog je činjenica da se u SAD javljaju razne snage koje s pozicije patriotizma hoće vratiti izvornu republiku i njen suverenitet nad kontrolom emisije novca.
Također i u Engleskoj vodi se inteligentna kampanja koja ide u pravcu ukidanja sustava djelomične rezerve.

Stoga, predlažem smirenost i vjeru u ljude.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 15:09   #22
hebiga .. Jurčić-Kulčić..omaklo mi se ...

radi se o naravno o Kuliću..
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 19:42   #23
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Odziv na ovu temu je katastrofalan, a tema je više nego važna. Sve je to posljedica ispiranja mozga desetljećima i stoljećima. Zar je moguće da samo nekoliko ljudi može bilo što priložiti na ovu temu?
ja nemam apsolutno ništa za priložit temi jer mi je sve ovo novo, doduše neki stvari načuješ ali to je sve jako blizu teorijama zavijere i sl.
i drago mi je da sam naišao na ovako nešto. tako da nebi volio da odustaneš od ove teme, iako mi se čini da je to borba s vjetrenjačama, ali uvijek se treba borit protiv neznanja
dario is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:13   #24
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
hebiga .. Jurčić-Kulčić..omaklo mi se ...

radi se o naravno o Kuliću..
Našao sam jedan dio intervjua (31.01.2011.) sa Slavko Kulićem "Hrvati će poput Ilira nestati u roku od 70 godina!":

"- Niste u pravo kada tvrdite da Željka Rohatinskog svi hvale. Hvale ga oni za čije interese radi. Već sam kazao da je HNB bivša narodna, bivša hrvatska i bivša središnja banka i da mi ustvari nemamo guvernera, jer su monetarna vlast i monetarni sustav vrlo udaljeni od hrvatske stvarnosti i od jedinstva vlasti. Taj dio istine je privatiziran do te mjere da nigdje u središnjim bankama u Europi nemate takvu uzurpaciju monetarne vlasti. Kuna nije valuta, a ni euro nije valuta. Iza njih ne stoji ničija država i nikakav sustav vrijednosti. Prema tome, kada netko kaže da brani kunu kako ne bi upali u dužničko ropstvo, taj govori neistinu, jer isto to dužničko roblje nije zaštitio od stranih banaka u Hrvatskoj, jer iste te banke preko tečaja i kamata to roblje pljačkaju u guvernerovu prisustvu. Nije, također, istina da Rohatinski brani nacionalnu valutu deviznim rezervama. To naprosto nisu devizne rezerve, jer mi učimo da su devizne rezerve ono što smo izdvojili iz izvoza. A ovo što mi imamo nisu rezerve, već inozemni dug. Prema tome, Rohatinski pogoduje uvoznom lobiju i kažnjava izvoz. On sigurno ne radi za Hrvatsku. Zato je, u stvari, i dobio nagradu. I to s pravom.

- Da smo imali guvernera i da smo imali monetarnu vlast, taj isti guverner i ta ista monetarna vlast su trebali uzeti licencu svim stranim bankama u Hrvatskoj koje su pokušale na tako bešćutan način pljačkati narod. No, takozvani guverner i takozvana Narodna banka sve to samo promatraju. (Pljačka!)"
.

Ovaj odlomak iz intervjua je konstatcijski točan do zadnjeg pasusa o oduzimanju licence bankama. Mislima da Slavko Kulić i dalje ostaje na kursu dobre detekcije stanja i loše detekcije problema. Pati od nedorečenosti i decidiranosti. Naravno, i to je napredak u odnosu na ostale ekonomiste, ali samo pogoduje daljnjem bezglavom ponašanju, a ne pronalaženju rješenja. Ne postoji rješenje bez promjene monetarne regulacije u državi (sa strane vlasti i banaka).

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:40   #25
Quote:
dario kaže: Pogledaj post
... ali to je sve jako blizu teorijama zavijere i sl.
Danas je potpuno jasno kako se novac stvara iz duga, svaka pa i najobičnija banka na temalju rezerve od recimo 100 kn. daje kredit od 1000 kn. pa i više.
To je model kreditno-monetrne ekonomije tržišnog kapitalizma.
Kada se tako novac stvara potezom pera, iz nerada, iz ničega, a mehanizam ima pravnu podlogu te je zakonski reguliran kao nešto što posve normalno dovodi do dužničke krize pa i dužničkog ropstva večine i kada o tome ekonomska znanost ne želi kritički ni riječi progovoriti (čast rijetkim pojedincima) onda se mora misliti i na prodane duše i na teorije zavjere.

Dužnička kriza koja postoji (naročito u Europi) bez ikakve sumnje objašnjava da je tako postavljeni bankarski model prevaziđen te da je postao potpuno disfunkcionalan.
Taj sustav govori o neozbiljnosti europskih Vlada, jer je neodrživ.
Ukupni svjetski dug se popeo ne visinu od cc. 53.000.000.000.000 $ i raste.
SAD, kao najveći pojedinačni svjetski dužnik, duguje već blizu 14.000.000.000.000 $ a na tu sumu netko zaračunava kamata u visini od 4,5%.

Teorije zavjere bude strah kod ljudi i mnogi o njima ne žele znati ništa.

Stoga zbivanja prepuštaju nekim drugima, misle da su Vlade pozvane i odgovorne da riješe nastale probleme.
Ali Vlade nisu u stanju riješiti probleme jer i nisu više nikakve Vlade. One se postepeno odriću odgovornosti.
Kod nas je to jasno vidljivo u "svetom" cilju ulaska u EU.

A prava svjetska Vlada je klub multi-miljardera, u njihovim rukama je nagomilano svjetsko bogatstvo, sva ključna industrija, centralne banke i svi ključni mediji. Na njihove skupove dolaze čelnici Nato, predsjednici i premjeri... sve do nedavno potajice, ali danas oni to više niti ne skrivaju.
Novi svjetski poredak, sa zajedničkom valutom koja bi iz jednog centra išla kao kredit prema svijetu, sa Svjetskom Vladom (koju narod ne bira) je cilj kluba bogatih.
Na putu im stoji jedino iskonska snaga suverenih nacija.
Stoga nacije treba baciti u ono dužničko ropstvo koje će potisnuti i nacionalni suverenitet i republiku.
A sve se to dešava ponajprije zbog općeg neznanja i pranja ruku.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 17:03   #26
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Na putu im stoji jedino iskonska snaga suverenih nacija.
Stoga nacije treba baciti u ono dužničko ropstvo koje će potisnuti i nacionalni suverenitet i republiku.
A sve se to dešava ponajprije zbog općeg neznanja i pranja ruku.
I to se radi preko kreditnog sustava preko centralne banke i banaka.

Jednom sam računao što bi Isus Krist imao da je samo 1 cent oročio na 2000 godina. Kamata skromnih 2%. Rezultat je 1 586 000 000 000 000.00 dolara. Naravno, kako vidite to je 100 puta veće od Američkog duga! A samo Isus Krist to može podići jer on nije umro, kao što ne namjeravaju ni banke ni korporacije.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 17:51   #27
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post


A samo Isus Krist to može podići jer on nije umro...

Zgodna je i možda za kršćane poučna ona prospodoba koja govori koga je to zapravo Krist s bićem izbacio iz Hrama.

Tokom vremena počelo se prepričavati kako su to bili trgovci, ali u stvarnosti su to bili lihvari koji su jedinu židovsku srebrnu kovanicu (pola šekela) a na kojoj nije bio lik cara i s kojom su pravovjerni židovi jedino mogli platiti obavezni porez Hramu, monopolizirali i unutar Hrama mjenjali da višestruke vrijednosti, ostvarujući ogroman profit.

Kad je vidio takvu djelatnost i sam je Isus Krist, začetnik religije ljubavi, zapravo sin božji i Bog, potpuno izgubio živce...
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:08   #28
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
To je model kreditno-monetrne ekonomije tržišnog kapitalizma.
Kada se tako novac stvara potezom pera, iz nerada, iz ničega, a mehanizam ima pravnu podlogu te je zakonski reguliran kao nešto što posve normalno dovodi do dužničke krize pa i dužničkog ropstva večine i kada o tome ekonomska znanost ne želi kritički ni riječi progovoriti (čast rijetkim pojedincima) onda se mora misliti i na prodane duše i na teorije zavjere.
Iz perspektive teorije zavijere u koje ne vjerujem to nekako ovako izgleda, kroz povijest neki su skužili kako lako mogu zaradit, na ne baš legalan način ali vjerojatno ne bit kažnjen za to, i onda su oni svi zajedno sjeli uključili svoje rođake i poznanike i odlučili ajmo sjebat svijet i za 200, 300 godina naši potomci će vladat njime.

to mi zvuči kao malo vjerojatno. Mislim da nitko ne razmišlja toliko unaprijed, ili ako rezmišlja ne može biti toliko dobar prognozer.

vjrojatnije je da su se našle interesne grupe, te malo pomalo radile na tome da prikupe što više novca a time i političke moći te je to kumulativno dovelo do ovakve situacije
dario is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:17   #29
zanimljiva tema

moje misljenje je da je to utopija, jer pogledajte kako posluje jedina banka u drzavnom vlasnistvu

sada zamislite da imamo 90% vlasnistvo nad bankama..urusili bi smo se ko kula od karata..ovako bar idemo sporo prema provaliji

dobro je rekao jedan profesor, dok god gradani ne promjene svijest svi ekon. modeli i rjesenja izlaska iz krize padaju u vodu
Hurricane_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:18   #30
Quote:
dario kaže: Pogledaj post
... kroz povijest neki su skužili kako lako mogu zaradit, na ne baš legalan način ali vjerojatno ne bit kažnjen za to, i onda su oni svi zajedno sjeli uključili svoje rođake i poznanike i odlučili ajmo sjebat svijet i za 200, 300 godina naši potomci će vladat njime.

....to mi zvuči kao malo vjerojatno. ...

...vjerojatnije je da su se našle interesne grupe, te malo pomalo radile na tome da prikupe što više novca a time i političke moći te je to kumulativno dovelo do ovakve situacije
Zapravo ove dvije varjante se u suštini svode na jedno te isto.
Ali da se razumijemo nisam ljubitelj teorije zavjere, upravo zbog njihove velike paranoičnosti, ali to ne mjenja na činjenici da su neki ponešto ili "inteligentniji ili snalažljiviji" ljudi naprosto prevarili sav ostali svijet emisijom novca iz "ničega", stvarajući drugima dug i zaračunavajući na njega kamatu. Tim su mehanizmom pribavili sebi veliko bogatstvo, tako da danas 1% svjetske populacije ima preko 40% svjetskog bogatstva, što je nevjerojatan nesrazmjer.
U Americi od 1864 postoji bankarski sistem zasnovan na dugu. Pritom postoji i kontinuirana borba da se taj sustav ukine. Ponajprije ponekih američkih predsjednika. FED je, lobiranjem, pritiscima i manipulacijama, od kongresa koncesiju na proizvodnju novca dobio 1913. god. po nekim izvorima na 100 godina, pa ta koncesija uskoro istiće.
Svakom ekonomistu koji imalo drži do svog osobnog, ljudskog integriteta, jasno je da otplata nacionalih dugova , bez monetarne reforme, naprosto nije nemoguća. Dakle, u ovakvim uvjetima dugovi mogu samo rasti, a dužniku neće preostati drugo nego da na ime tih dugova daje sve ono što može dati u protivvrijednost.
Formalno pravno, tokom velike depresije, američka država založila je svoje građane ne ime duga....
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:28   #31
Nije ni tako loša završna ideja u filmu "Fight club", kad podigne u zrak sve te zgrade banaka (odnosno IT sustave u kojima se nalaze silni podaci).

Zaj...na situacija, šta je je.

Žalosno je to što uz cijeli novčani sustav koji te kao virus izjeda, mi još imamo pojedinačne aktivnosti koje nemaju veze sa profesionalizmom pa se sr_nj_ samo multipliciraju
__________________
Napravite REGISTAR STRANAČKIH ČLANOVA !!!
Darcuese is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:31   #32
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Zapravo ove dvije varjante se u suštini svode na jedno te isto.
Ali da se razumijemo nisam ljubitelj teorije zavjere, upravo zbog njihove velike paranoičnosti, ali to ne mjenja na činjenici da su neki ponešto ili "inteligentniji ili snalažljiviji" ljudi naprosto prevarili sav ostali svijet emisijom novca iz "ničega", stvarajući drugima dug i zaračunavajući na njega kamatu. Tim su mehanizmom pribavili sebi veliko bogatstvo, tako da danas 1% svjetske populacije ima preko 40% svjetskog bogatstva, što je nevjerojatan nesrazmjer.
U Americi od 1864 postoji bankarski sistem zasnovan na dugu. Pritom postoji i kontinuirana borba da se taj sustav ukine. Ponajprije ponekih američkih predsjednika. FED je, lobiranjem, pritiscima i manipulacijama, od kongresa koncesiju na proizvodnju novca dobio 1913. god. po nekim izvorima na 100 godina, pa ta koncesija uskoro istiće.
Svakom ekonomistu koji imalo drži do svog osobnog, ljudskog integriteta, jasno je da otplata nacionalih dugova , bez monetarne reforme, naprosto nije nemoguća. Dakle, u ovakvim uvjetima dugovi mogu samo rasti, a dužniku neće preostati drugo nego da na ime tih dugova daje sve ono što može dati u protivvrijednost.
Formalno pravno, tokom velike depresije, američka država založila je svoje građane ne ime duga....
Pa da, ja se u potpunosti slažem s tobom, i bitno je da šta više ljudi prouči činjenice i zna pravi uzrok problema, samo mi se čini da većina teorija zavijere koje opisuju ovaj problem ne predstavljaju pravi uzrok problema, već na senzaciolistički i kako si rekao paranoičan način. Ali to je druga tema
dario is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:31   #33
Quote:
Hurricane_1 kaže: Pogledaj post
zanimljiva tema

moje misljenje je da je to utopija, jer pogledajte kako posluje jedina banka u drzavnom vlasnistvu

sada zamislite da imamo 90% vlasnistvo nad bankama..urusili bi smo se ko kula od karata..ovako bar idemo sporo prema provaliji

dobro je rekao jedan profesor, dok god gradani ne promjene svijest svi ekon. modeli i rjesenja izlaska iz krize padaju u vodu
Slažem se s tim profesorom, ali poanta nije bila da banke postanu državne, već da banke posluju sa 100% rezerve, pa da na taj način izgube pravo emisije novca iz ničega, a što rade sustavom djelomične rezerve kakav danas postoji.
Proizvodnja novca i njegova emisija u sustav traži znanstvenu metodu, banke nude samo svoju interesnu metodu. Koliko vidimo njih nije briga što društvo stagnira ili čak propada.
Dakle, novac u opticaj mora stavljati netko tko ne gleda partikularne interese pojedinih grupa, već opće interese društva u cjelini. Tako nešto može raditi samo netko tko je pod prismotrom javnosti i koga se izborima može smjeniti, dakle republička vlast. Moneterna reforma koja je predložena u SAD tako nešto i pretpostavlja, naime emisiju novca u sustav preuzima Min. Financija.

Banke su danas svete privatne krave, ali neka mi netko kaže, što te institucije zapravo rade? Koja je njihova stvarna vrijednost? Kako je moguće da posluju s dobitkom a proizvode uglavnom same dugove?...
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:36   #34
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Banke su danas svete privatne krave, ali neka mi netko kaže, što te institucije zapravo rade? Koja je njihova stvarna vrijednost? Kako je moguće da posluju s dobitkom a proizvode uglavnom same dugove?...
Banke upravljaju rizikom. Za naknadu. Ja imam višak gotovine, nemam ideju za to investirati. Pero Perić ima ideju za investiciju, ali nema love za nju. E sad ja bi se mogel dogovoriti s Perom direktno, posuditi mu lovu, ali ja nemam mehanizme s kojima bi si osigural naplatu, ne da mi se zezati s pisanjem kompliciranog ugovora itd. Stavim lovu u banku, banka da od moje love kredit Peri. Pero vraća kredit i kamate, dio kamata dobijem ja, a dio su uzme banka za svoj dio posla. Uopće ne vidim kaj nije jasno. (To je funkcija banaka, ne ulazeći u kreditnu emisiju novca i ostalo o čemu se naveliko raspravlja. Te stvari sigurno nisu postavljene na zdrave temelje.)
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:47   #35
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Stavim lovu u banku, banka da od moje love kredit Peri. Pero vraća kredit i kamate, dio kamata dobijem ja, a dio su uzme banka za svoj dio posla.
Nitko nema ništa protiv da banka upravlja tvojim novcem uz obostran rizik, ovdje je riječ o sustavu djelomične rezerve po kojem banka sa tvojih uloženih 1000 kn može dati kredit od npr.10.000 kn. i na taj način stvarati novac iz ničega.
Dakle pravo na stvranje novca uzele su banke, država se tog prava odrekla, ona vrši emisije vrijednosnih papira na osnovu koji dobiva kredit, zadužuje se (zadužuje nas) kod uglavnom privatnog kapitala, to jest kod onih koji novac stvaraju sustavom djelomične rezerve. Pitanje je, ako država može izdati vrijednosne papire, zašto ne može izvršiti neprosto emisiju novca?

Zapravo to pitanje je u osnovi postavio Jurčić s sred Sabora Rep. Hrvatske, na opći muk i Šukera i Vlade i svih dežurnih replikanta...
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:59   #36
Žalosno je to što nečim nepostojećim čemu se treba vjerovati (virtualni neopipljiv novac), dolaziš (banka) do nečeg opipljivog (auto, kuća, firma, život) u obliku jamstva.

Može se na intelektualnom nivou raspravljati u nedogled, ali na žalost, jedine promjene koje mogu promjeniti sektu zvanu Banka su obični ljudi, prije nego razni parlamenti, kongresi i slično. Ipak je to skup pojedinaca do kojis se može doći, dok obični ljudi u masi predstavljaju malo veći izazov za manipulaciju.

Previše je pojedinac postao ovisan o novcu sa kojim ga prečesto možeš obrlatiti da stane na tvoju stranu, kad su u pitanju neke važnije odluke.

Iz tog razloga i vjerujem da ovaj koncept razvitka sustained ecomony, nemre tako lako hodati pod suncem
__________________
Napravite REGISTAR STRANAČKIH ČLANOVA !!!
Darcuese is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 15:45   #37
Potez očajnika,tako to sada izgleda.
Da je to učinjeno prije desetak godina stvar bi bila savim drugačija.Politika bi bila na cijeni kao nešto što može pomoći ljudima.
Naime radi se o Jadrankinom timu za pregovore sa bankama,koje će prvo zamoliti da snize kamate i sreži ekstra zaradu.Ako to ne učine,lupit će im porez na ekstra zaradu..
Nisam mislio da ću ikad ovo reći,ali Jadranka,tj,gospođo Kosor,hvala u ime hrvatske sirotinje.Bolje ikad nego ...da.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 21:04   #38
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Nitko nema ništa protiv da banka upravlja tvojim novcem uz obostran rizik, ovdje je riječ o sustavu djelomične rezerve po kojem banka sa tvojih uloženih 1000 kn može dati kredit od npr.10.000 kn. i na taj način stvarati novac iz ničega.
Dakle pravo na stvranje novca uzele su banke, država se tog prava odrekla, ona vrši emisije vrijednosnih papira na osnovu koji dobiva kredit, zadužuje se (zadužuje nas) kod uglavnom privatnog kapitala, to jest kod onih koji novac stvaraju sustavom djelomične rezerve. Pitanje je, ako država može izdati vrijednosne papire, zašto ne može izvršiti neprosto emisiju novca?

Zapravo to pitanje je u osnovi postavio Jurčić s sred Sabora Rep. Hrvatske, na opći muk i Šukera i Vlade i svih dežurnih replikanta...
Ne moze. Ako ja banci uplatim 1000 kn, onda ona moze izdati samo tih 1000 kn minus stopa obvezne rezerve. Sto je manje od 1000 kn.

Inace, objasnit ces mi kako bi uz 100% obvezne rezerve banka oplodila moj kapital? Koji dio bi izdala i isplatila mi moju kamatu?
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 21:55   #39
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ne moze. Ako ja banci uplatim 1000 kn, onda ona moze izdati samo tih 1000 kn minus stopa obvezne rezerve. Sto je manje od 1000 kn.

Inace, objasnit ces mi kako bi uz 100% obvezne rezerve banka oplodila moj kapital? Koji dio bi izdala i isplatila mi moju kamatu?
Postoji proces multiplikacije depozita koji se teoretski ponegdje valjda još ući u školama a koji se praktički sasvim sigurno dešava već od ong trenutka kada Vlada neke zemlje napiše na komadu papira da to vrijedi 1000 (neke valute) a centralna banka naštampa taj iznos i daje ga u cirkulaciju kao dug kojeg Vlada s kamatom mora vratiti..

Ako je početni depozit 1000 a traženi likviditet (rezerva) 20% tada će uz teoretsku pretpostavku lančanog prenosa sretstava iz banke u banku ukupni depozit može narasti na 5000, mogući kredit na 4000 a rezerva na 1000.

Ova matematička varjanta multiplikatora je teoretski blaža, po nekim analitičarima faktor mogućnosti pri manipulacijama novcem omogućuju da npr. 9/10 svih depozita u Ujedinjenom Kraljestvu postoje samo kao uknjiženi stav u knjigama bankara.

100% rezerve znači da bi banka mogla davati kredita samo onoliko koliko ima od depozita stvarnog novca.
Kako i sam primjećuješ, banke bi tako izgubile na značaju a i svi oni koji žive prosto od kamate na kapital.
Jedno je sigurno, sposobniji ne bi više birali bankarsko zanimanje.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 22:20   #40
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Postoji proces multiplikacije depozita koji se teoretski ponegdje valjda još ući u školama a koji se praktički sasvim sigurno dešava već od ong trenutka kada Vlada neke zemlje napiše na komadu papira da to vrijedi 1000 (neke valute) a centralna banka naštampa taj iznos i daje ga u cirkulaciju kao dug kojeg Vlada s kamatom mora vratiti..

Ako je početni depozit 1000 a traženi likviditet (rezerva) 20% tada će uz teoretsku pretpostavku lančanog prenosa sretstava iz banke u banku ukupni depozit može narasti na 5000, mogući kredit na 4000 a rezerva na 1000.

Ova matematička varjanta multiplikatora je teoretski blaža, po nekim analitičarima faktor mogućnosti pri manipulacijama novcem omogućuju da npr. 9/10 svih depozita u Ujedinjenom Kraljestvu postoje samo kao uknjiženi stav u knjigama bankara.

100% rezerve znači da bi banka mogla davati kredita samo onoliko koliko ima od depozita stvarnog novca.
Kako i sam primjećuješ, banke bi tako izgubile na značaju a i svi oni koji žive prosto od kamate na kapital.
Jedno je sigurno, sposobniji ne bi više birali bankarsko zanimanje.
Objasni ti meni kako bi to tocno funkcioniralo. Ja dam banci 1000 kuna. Kako ja dobijem svojih par posto kamate godisnje? Lijepo korak po korak, da se stignes zaplesti.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.