Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2014., 12:39   #21
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a kak je s ostalim natjecanjima?
ne znam, guglaj sama

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
previše kompetitivna, pretpostavimo da u svakoj zemlji ima podjednak postotak talentirane djece, samo su Finci očito slabije motivirani da jedan dio života provedu ubijajući se u matematici ili čemu god pa su im i rezultati prosječni.
Ionako najbolje rezultate u matematici postižu Kinezi, ali na što liči njihov obrazovni sustav i život prosječnog čovjeka?
ne znam što bi trebalo značiti "previše kompetitivni" - ako ih šalju na natjecanje, valjda šalju one koji jesu kompetitivni, a ne one koji to nisu , a prvenstveno se šalje one koji imaju dovoljno kapaciteta.

kina i koreja imaju takav broj stanovnika, da nema smisla uspoređivati se s njima, njima sigurno nije problem izdvojiti desetak genijalaca. iskreno, o njihovom obrazovnom sustavu, kao ni japanskom, ne znam baš puno .

i upravo zato što svugdje postoji sličan postotak nadarene ili iznadprosječne djece, neobično je da u nekakvom međunarodnom vrednovanju (na zahtjevnijoj razini) finski učenici ne postižu spektakularne rezultate, a imaju jedan od najkvalitetnijih obrazovnih sustava. ako se u sustavu toliko bave klincima, kako to da im baš oni najsposobniji promaknu?!

Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
prije par godina sam čitala članak koji je pokušao objasniti uspjeh finske. kvaka je u vrijednostima društva i načinu života. i kod njih klinci kreću u školu sa sedam i ne moraju znati čitati, no dolaze iz obitelji/nacije strastvenih čitača i gotovo svi u toj dobi čitaju tečno i imaju naviku listanja enciklopedija, postavljanja pitanja, traženja odgovora. kako novo gradivo u nižim razredima dolazi jako sporo, a imaju i dodatne pomagače u razredu, djeca koja nemaju predznanja stignu uz pomoć i motivaciju dostići vršnjake. i da, naglasak se daje na dobro znanje većine učenika, ne na guranje najsposobnijih. oni se snalaze sami i uz pomoć obitelji.
a bit će da je to. ipak, meni se čini da je nekako šteta zanemariti one sposobnije i prepustiti ih samima sebi. bilo bi pošteno posvetiti im onoliko stručnjaka, vremena i energije koliko se posvećuje djeci s teškoćama.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 13:15   #22
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post

ne znam što bi trebalo značiti "previše kompetitivni" -
to je kao usporedba između triatlona i ironeman triatlona...usporedba možda nije dobra, ali samo želim naglasiti razliku u pripremama i odricanju na koju su natjecatelji spremni.
Ne vjerujem da im talentirani učenici promaknu, nego da ih naprosto ne drilaju toliko koliko u drugim državama.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 28.08.2014. at 13:37.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 13:43   #23
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ipak, meni se čini da je nekako šteta zanemariti one sposobnije i prepustiti ih samima sebi. bilo bi pošteno posvetiti im onoliko stručnjaka, vremena i energije koliko se posvećuje djeci s teškoćama.
Gdje su onda djeca prosječnih sposobnosti ako se stručnjaci pojačano bave i ovima s poteškoćama i ovima sposobnijima?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 14:15   #24
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
što se našeg sustava školovanja tiče, mislim da je puno manji problem količina gradiva i način na koji se objašnjava od krive percepcije roditelja. u školama se previše vremena gubi na smirivanje djece i pokušaje da ih se zainteresira, koncentritra. nekako ti jadni mali ljudi već u vrtiću izgube prirodnu znatiželju i želju za znanjem, a tu su krivi roditelji. isto kao i za nedostatak elementarne pristojnosti koju vidimo kod popriličnog postotka djece. pa kad to upratimo nerealnim roditeljskim pogledom na svoje "pametno i kreativno dijete" i njegova prava da uskraćuje drugima pravo na učenje, dolazimo do kaosa iz kojeg se samo emocionalno i socijalno jaki učenici uspiju izvući i nešto naučiti.


Odlicno si to srocila.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:17   #25
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
što se našeg sustava školovanja tiče, mislim da je puno manji problem količina gradiva i način na koji se objašnjava od krive percepcije roditelja. u školama se previše vremena gubi na smirivanje djece i pokušaje da ih se zainteresira, koncentritra. ..... dolazimo do kaosa iz kojeg se samo emocionalno i socijalno jaki učenici uspiju izvući i nešto naučiti.
ovo je, nažalost, istina

Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Gdje su onda djeca prosječnih sposobnosti ako se stručnjaci pojačano bave i ovima s poteškoćama i ovima sposobnijima?
kako to misliš "gdje su"? pa kompletni sustav i program su usmjereni na prosječnu djecu. s njima rade učitelji i profesori.
s djecom s teškoćama rade stručnjaci drugih profila (defektolozi, logopedi, radni terapeuti, štogod).
a s nadarenom ili iznadprosječnom djecom u predškolskom i školskom sustavu ne radi, najčešće, nitko.
zašto se njima ne bi nudile dodatne aktivnosti i sadržaji, posebno osmišljeni, nego je to prepušteno roditeljima?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:23   #26
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
kako to misliš "gdje su"? pa kompletni sustav i program su usmjereni na prosječnu djecu. s njima rade učitelji i profesori.
s djecom s teškoćama rade stručnjaci drugih profila (defektolozi, logopedi, radni terapeuti, štogod).
a s nadarenom ili iznadprosječnom djecom u predškolskom i školskom sustavu ne radi, najčešće, nitko.
zašto se njima ne bi nudile dodatne aktivnosti i sadržaji, posebno osmišljeni, nego je to prepušteno roditeljima?
Apsolutno netočno!

Sustav je, ako nisi čula, ili pomoć djeci s posebnim potrebama i djeci s poremećajima pažnje (istinitim i neistinitim) te žali nadarene što se s tim moraju nositi, a za njih postoje i dodatne nastave, natjecanja i svaštanešta...

Prosjek je ugrožen i jadan jer mora podnositi i jedno i drugo, na njima se vježba inkluzija, strpljenje, tolerancija, oni najčešće u današnjem sustavu pate.

A tko jamči da se iz nekoga od njih, kad im se dogodi klik u glavi, neće izroditi ludi znanstvenik ili pijanist? Tko?

Tko će njih pratiti, pomoći?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:28   #27
Koliko ste zaista nadarene djece sreli?
Ima odlikaša, i ja sam bila odlikaš, ali ne bih se nazvala nadarenom.
Kod mene u školi ima jedan klinac koji je zaista nadareno dijete. To kad vidite, prestanete zvati ostale takvima
Primjera radi, u šestom razredu mu je kolega dao algebru iz osmog, mali je to riješio intuicijom (točno!) i rekao je kolegi da ne zna kako je došao do točnog rješenja, da je to njemu jednostavno logično.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:33   #28
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Koliko ste zaista nadarene djece sreli?
Ima odlikaša, i ja sam bila odlikaš, ali ne bih se nazvala nadarenom.
Kod mene u školi ima jedan klinac koji je zaista nadareno dijete. To kad vidite, prestanete zvati ostale takvima
Primjera radi, u šestom razredu mu je kolega dao algebru iz osmog, mali je to riješio intuicijom (točno!) i rekao je kolegi da ne zna kako je došao do točnog rješenja, da je to njemu jednostavno logično.
Nemoj to ni slučajno javno reći, kako misliš ne bi zvala nadarenim?!

Ne znaš li da je danas svaki Hrvat ispušten iz vaginalnog kanala pravi mali genije?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:46   #29
U mojoj skoli nema (posebno) nadarenih.
Strukovna, jel.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 15:56   #30
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Nemoj to ni slučajno javno reći, kako misliš ne bi zvala nadarenim?!

Ne znaš li da je danas svaki Hrvat ispušten iz vaginalnog kanala pravi mali genije?
Definitivno.
Mama klinke s prosjekom 4.0 i vrlo šarenim ocjenama tijekom cijele godine me uvjeravala da je njeno dijete užasno talentirano za predmet i obožava ga, samo eto ima tijekom cijele godine malo 2 pa malo 4 pa 5 pa 3 je slučajnost Ili ju profesor mrzi
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 16:59   #31
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Apsolutno netočno!

Sustav je, ako nisi čula, ili pomoć djeci s posebnim potrebama i djeci s poremećajima pažnje (istinitim i neistinitim) te žali nadarene što se s tim moraju nositi, a za njih postoje i dodatne nastave, natjecanja i svaštanešta...

Prosjek je ugrožen i jadan jer mora podnositi i jedno i drugo, na njima se vježba inkluzija, strpljenje, tolerancija, oni najčešće u današnjem sustavu pate.

A tko jamči da se iz nekoga od njih, kad im se dogodi klik u glavi, neće izroditi ludi znanstvenik ili pijanist? Tko?

Tko će njih pratiti, pomoći?
ne znam što je tu "apsolutno netočno"
školski program i školski zahtjevi su primjereni djeci prosječnih sposobnosti, jednostavno zato jer je takve djece najviše. i svako prosječno dijete takav program može uspješno savladati. to što je veliki broj današnje djece neodgojen i neprihvatljivo se ponaša, to nema veze s ovim o čemu sam govorila.
za djecu s teškoćama postoje individualizirani pristupi, prilagođeni programi, prilagođeni programi u posebnim uvjetima.
dodatna nastava (koja se ne provodi u svim školama) je za djecu koja žele znati više, što ne znači da su oni nadareni.
djece koja su stvarno nadarena ili imaju visoko iznadprosječne sposobnosti je malo i za njih ne postoje adekvatni programi.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:14   #32
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ne znam što je tu "apsolutno netočno"
školski program i školski zahtjevi su primjereni djeci prosječnih sposobnosti, jednostavno zato jer je takve djece najviše. i svako prosječno dijete takav program može uspješno savladati. to što je veliki broj današnje djece neodgojen i neprihvatljivo se ponaša, to nema veze s ovim o čemu sam govorila.
za djecu s teškoćama postoje individualizirani pristupi, prilagođeni programi, prilagođeni programi u posebnim uvjetima.
dodatna nastava (koja se ne provodi u svim školama) je za djecu koja žele znati više, što ne znači da su oni nadareni.
djece koja su stvarno nadarena ili imaju visoko iznadprosječne sposobnosti je malo i za njih ne postoje adekvatni programi.

Ok, ja sam mislila na mogućnost provođenja tog plana i programa u razredu u kojem je 30 prosječnih učenika i 2 ADHD-ovca i recimo jedan genijalan.

Ne kužim te s tim nadarenjacima... Ako ima sluha, ide u glazbenu, ako je wundersportaš, ide na sport, ako je nadaren za pisanje, ima puno mogućnosti, najmanja je Lidrano, imaju dramske, novinarske, specijalizirane škole...
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:30   #33
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ne kužim te s tim nadarenjacima... Ako ima sluha, ide u glazbenu, ako je wundersportaš, ide na sport, ako je nadaren za pisanje, ima puno mogućnosti, najmanja je Lidrano, imaju dramske, novinarske, specijalizirane škole...
kužiš, kužiš , pa sama si napisala: "ide u glazbenu, ide na sport".
to je sve izvan redovnog školskog sustava. to je ono za što se moraju pobrinuti sami roditelji: odvoditi i dovoditi klince, plaćati, kupovati opremu.... a što ako roditelji ne znaju prepoznati nadareno dijete? što ako rade do 6-7 navečer pa ga nemaju kad vozikati naokolo? što ako nemaju love da sve to financiraju?
o tome govorim.

ne znam što misliš pod specijaliziranim školama, vjerojatno nešto tipa umjetničkih škola ili nešto slično, ali to su srednje škole, a ovdje govorimo o osnovnom školstvu
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:44   #34
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
kužiš, kužiš , pa sama si napisala: "ide u glazbenu, ide na sport".
to je sve izvan redovnog školskog sustava. to je ono za što se moraju pobrinuti sami roditelji: odvoditi i dovoditi klince, plaćati, kupovati opremu.... a što ako roditelji ne znaju prepoznati nadareno dijete? što ako rade do 6-7 navečer pa ga nemaju kad vozikati naokolo? što ako nemaju love da sve to financiraju?
o tome govorim.

ne znam što misliš pod specijaliziranim školama, vjerojatno nešto tipa umjetničkih škola ili nešto slično, ali to su srednje škole, a ovdje govorimo o osnovnom školstvu
A nek se ubiju onda ak ne znaju.

Mislim i djeca s pp imaju posebne programe izvan škole (Suvag, Goljak, grafomotoričke radionice, većina njih je u sportu, pogotovo ADHD-ovaca...) pa ih starci moraju "vozikat" okolo.

Ima i prosječne djece koja se bave stvarima pa ih "vozikaju".

Mi idemo biciklom

Osnovnoškolski program i treba biti takav da je okrenut nekom prosjeku, to je valjda jasno.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 18:16   #35
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Gdje su onda djeca prosječnih sposobnosti ako se stručnjaci pojačano bave i ovima s poteškoćama i ovima sposobnijima?
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
kako to misliš "gdje su"? pa kompletni sustav i program su usmjereni na prosječnu djecu. s njima rade učitelji i profesori.
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Apsolutno netočno!
Sustav je, ako nisi čula, ili pomoć djeci s posebnim potrebama i djeci s poremećajima pažnje (istinitim i neistinitim)
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Osnovnoškolski program i treba biti takav da je okrenut nekom prosjeku, to je valjda jasno.
daj se ti lijepo dogovori sama sa sobom je li školski sustav usmjeren na prosječnu djecu ili na onu koja odstupaju u bilo kojem smjeru
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 18:22   #36
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
A nek se ubiju onda ak ne znaju.


btw, tretmani u ustanovama koje spominješ su za roditelje besplatni i plaća ih hzzo. roditelji djece s teškoćama često koriste mogućnost rada sa skraćenim radnim vremenom, pa im to, bar donekle, pomaže.

u svakom slučaju, i dalje mislim da bi talentiranoj, nadarenoj ili visoko iznadprosječnoj djeci sustav trebao pružiti više mogućnosti tijekom osnovne i srednje škole - i stvarno ne vidim što bi u tome bilo tako loše
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 19:21   #37
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post


btw, tretmani u ustanovama koje spominješ su za rodite besplatni i plaća ih hzzo. roditelji djece s teškoćama često koriste mogućnost rada sa skraćenim radnim vremenom, pa im to, bar donekle, pomaže.

u svakom slučaju, i dalje mislim da bi talentiranoj, nadarenoj ili visoko iznadprosječnoj djeci sustav trebao pružiti više mogućnosti tijekom osnovne i srednje škole - i stvarno ne vidim što bi u tome bilo tako loše
Vidiš da sam napisala da bi trebao biti prilagođen.

Ovo ostalo je odgovor na vozikanje. Često.se posebni programi za djecu s pp i plaćaju, npr sport, cijena je i kao glazbena.

Pokušavam ti reći da za darovitu djecu postoje izvannastavne(to nisu izvanskolske), astronomi, mali fizičari, dramska, itd., a da bi neki zahvati u prilagođavanje redovne nastave njima uz ovo prilagođavanje djeci s pp samo dodatno oštetio djecu u prosjeku.

Jer svaki zahvat individualizacije pojedinaca u našoj nastavi u kojoj je ionako teško raditi zbog polako prevelikog broja djece odnosi se ponajviše na ove prosjecne.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 20:09   #38
kod nas se ne vodi računa o talentiranoj djeci ako nisu baš lumeni. gore spomenute izvannastavne aktivnosti imaju rijetke škole, većinom zagrebačke. od svega navedenog naša škola ima kvazi-dramsku koja se okuplja pred kraj škg i odrade jednu predstavu. znam da kod nas imaju i recitatore i zbor, te rukomet (ili nogomet) za dečke. uglavnom, ništa gdje bi se mogla uključiti moja kći koja ima super ocjene i znam da je zainteresirana za prirodne znanosti (osim mat) i fantastična iz engleskog.

da se mene pita, reforma bi išla prema načinu na koji je koncipirano školstvo u švicarskoj, njemačkoj, austriji - u petom razredu odvajanje učenika prema znanju i želji za učenjem u tri skupine: gimnazija, realka i oni koji su će ići u zanate jer su gradivo prvih godina savladali djelomično. ovaj miš-maš uništava prosječnu djecu i onu koja su dobra u samo jednom području te onu koja imaju niže obrazovane roditelje. djeca kojoj škola ne ide ili imaju pp, ionako neće naučiti bog zna koliko od onog što se predaje u višim razredima, a izuzetno pametni sa obrazovanim roditeljima svoje će ambicije brusiti izvanškolskim učenjem.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 21:07   #39
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
kod nas se ne vodi računa o talentiranoj djeci ako nisu baš lumeni. gore spomenute izvannastavne aktivnosti imaju rijetke škole, većinom zagrebačke. od svega navedenog naša škola ima kvazi-dramsku koja se okuplja pred kraj škg i odrade jednu predstavu. znam da kod nas imaju i recitatore i zbor, te rukomet (ili nogomet) za dečke. uglavnom, ništa gdje bi se mogla uključiti moja kći koja ima super ocjene i znam da je zainteresirana za prirodne znanosti (osim mat) i fantastična iz engleskog.

da se mene pita, reforma bi išla prema načinu na koji je koncipirano školstvo u švicarskoj, njemačkoj, austriji - u petom razredu odvajanje učenika prema znanju i želji za učenjem u tri skupine: gimnazija, realka i oni koji su će ići u zanate jer su gradivo prvih godina savladali djelomično. ovaj miš-maš uništava prosječnu djecu i onu koja su dobra u samo jednom području te onu koja imaju niže obrazovane roditelje. djeca kojoj škola ne ide ili imaju pp, ionako neće naučiti bog zna koliko od onog što se predaje u višim razredima, a izuzetno pametni sa obrazovanim roditeljima svoje će ambicije brusiti izvanškolskim učenjem.
Nadam se da si se samo nespretno izrazila s ovim o pametnim i obrazovanim roditeljima i pripadajućom djecom...

Baš i ja htjedoh tu Njemačku spomenuti, meni je taj sustav ok u zemlji koja ima tržište za to... I odlično je što uvijek postoji način da se iz realke dođe do boljeg školovanja.

U nas je sve u komi pa vjerujem da bi i to loše uveli.

Najbolje što njihovo školstvo nudi su mi zaboravljeni predmeti poput domaćinstva. Svi.moji tamo znaju šiti i obavljati sami manje popravke od najranije dobi.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 11:49   #40
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
da se mene pita, reforma bi išla prema načinu na koji je koncipirano školstvo u švicarskoj, njemačkoj, austriji - u petom razredu odvajanje učenika prema znanju i želji za učenjem u tri skupine: gimnazija, realka i oni koji su će ići u zanate jer su gradivo prvih godina savladali djelomično.
U petom?
Koliko ja znam (za Svicu) odvajanje je tek u sedmom. U sestom pisu test, na temelju kojeg se vrsi selekcija.
Zanimljivo je to da taj test prodju u jednom razredu sva (ili gotovo sva) djeca ako se radi o skoli u nekom boljem kvartu. Ne zato jer su ta djeca bas sva puno pametnija od onih iz nekih drugih kvartova, nego zato jer se dodatno pripremaju, idu na instrukcije tokom sestog razreda...a roditelji im to mogu priustiti.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.