Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2016., 21:53   #21
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nema ovo sto ti pises veze sa logikom ni mozgom.Ne mogu da budem licemeran ili ignorantan ako sam neraspolozan iako se drugi raduju i vesele,jer upravo oni kojima ide dobro bi u teoriji trebali da se saosecaju sa onima koji ide lose,suprotno od toga nema smisla.Saosecati se sa onima koje ide dobro i ti da se radujes jer je neko dobio 20 000 eura na lutriji recimo i srecan je,dok deca u africi recimo skapavaju od gladi i umiru i ne samo u Africi,takodje i dok su neki bolesni,umiru,pate zbog neke teske stvari u zivotu ti da se ne saosecas sa njima,nego da budes srecan zbog onih koji ne pate.Jel tebi jasno koliko je odvratno ovo sto si napisao?
Znači, nitko nema pravo ni razlog da se veseli i bude sretan... i to je logika istinskog empate.
A čovjek koji ima apsolutnu i stalnu svijest o svoj ljudskoj patnji i bolu ne bi mogao biti drugo do namrgođeno gunđalo koje nalazi odvratnost u svemu što čovjek povezuje s lijepim, dobrim i što izmamljuje osmijeh na lice.

Empate su dakle ljudi koji pate kada se drugi smiju i sretni su, i tada uvećavaju svoj osjećaj odvratnosti prema ljudskom rodu jer na taj način jedino mogu poštovati onaj dio roda koji pati i nije sebičan (i jasno da nije, jer je patnja oblik imunizacije na sebičnost).

Tako nekako ti govoriš. Priđe ti se ljudski i iskreno, al' ti čuješ samo nešto odvratno... a reci i sam - koliko ta tvoja vizija svijeta ima smisla?
Možeš li čuti odvratnost u tome što ti govoriš? Jer ima je.

Što god da je da te boli i sužava ti percepciju - ne vidim da će takva ekstremna, mračna tumačenja svijeta i ljudi pomoći. Nećeš doživjeti olakšanje. I da ti svi ovdje potvrde da sve što pišeš savršeno ima smisla i vrhunska je istina, ne bi ti bilo lakše, uvećavalo bi frustraciju i ogorčenost, a taj oblik patnje može da te pojede i učini vrhunskim samoživcem. I uveća jaz imeđu tebe i dobrih ljudi, a ima ih.

Sretno.
bema is offline  
Old 16.01.2016., 21:59   #22
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Da li je realno gledano,osmeh znak sebicnosti i i nedostatka pravog saosecanja.
Ne.

Osmijeh je oblik pozitivne ekspresije.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dok se ti smejes i govoris kako je zivot lep,ignorises i indirektno vredjas ljude koje skapavaju od gladi,bolesti,rata ,koji imaju odredjene defekte ,kojima se desila bilo koja strasna stvar.
Po ovoj logici nitko na svijetu se ne bi trebao smijati.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Da li se slazete sa tim da smo u svojoj pravoj prirodi samozivi sebicnjaci,koje boli uvo realno za to sto drugi ljudi pate,vec zivimo svoj zivot potpuno ignorisuci tudju patnju.
Ne.

Ta postavka je produkt tvojih misli.
omen4k is offline  
Old 16.01.2016., 22:00   #23
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Zapravo je dobra analogija. Zar se ne bi nesretna osoba trebala smijati jer su drugi sretni? Ako se ne smije, sebična je jer misli samo na svoju patnju dok drugi proživljavaju radost.

Imaš previše crno-bijeli pogled na ljude i život. Sve ima svoju pozitivnu i negativnu stranu. Tako i ljudska priroda nije ni dobra ni loša po definiciji.
Pa nije dobra i ovaj tvoj komentar je vrlo bezobziran i bezobrazan,takodje pokazuje i da nikada nisi patila.Dakle,osoba koja pati ne moze da bude srecna,nikako ne moze da bude radosna i nasmejana ,jer patnja rusi pozitivne emocije i dolazi do izliva negativnih emocija,tako da ne moze realno uglavnom nikako da bude srecna ta osoba,samo tuznija jer oseti da je zivot neprijateljski nastrojan prema njemu,dok drugima dobro ide.Saosecanje sa srecnom osobom nema logickog i realnog ljudskog smisla.
DavMla is offline  
Old 16.01.2016., 22:03   #24
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Rodi ti se sin, a ti si baš zbog toga tužan, jer je u ovom trenutku neko dijete sigurno umrlo, svijet je velik i svake sekunde umre neko dijete.

Ili, tvoja kćer ide prvi dan u školu, a ti nesretan jer ne mogu sva djeca u školu.

To ti je ok? Tako trebamo svi misliti?
Pa meni se nikada nece roditi ni sin ni kcer jer sam antinatalista.
DavMla is offline  
Old 16.01.2016., 22:03   #25
Daj uzmi neku self-help knjigu, tj više njih, i prestani DAVit i MLAtit praznu slamu

Nea-- is offline  
Old 16.01.2016., 23:39   #26
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Da li je realno gledano,osmeh znak sebicnosti i i nedostatka pravog saosecanja.Dok se ti smejes i govoris kako je zivot lep,ignorises i indirektno vredjas ljude koje skapavaju od gladi,bolesti,rata ,koji imaju odredjene defekte ,kojima se desila bilo koja strasna stvar.Da li se slazete sa tim da smo u svojoj pravoj prirodi samozivi sebicnjaci,koje boli uvo realno za to sto drugi ljudi pate,vec zivimo svoj zivot potpuno ignorisuci tudju patnju.Takvi su gotovo svi i ovi koji pate bi da ne pate bili isti uglavnom.Da li ima onih koji se slazu sa ovim?
Jel' paćenik, pateći, ostvaruje paćeničko pravo il', više, izvršava paćeničku dužnost?
Šabović Adis is offline  
Old 17.01.2016., 04:31   #27
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Daj uzmi neku self-help knjigu, tj više njih, i prestani DAVit i MLAtit praznu slamu

Hahaha, bas
Shaina is offline  
Old 17.01.2016., 08:22   #28
DavMia ne zaboravi da si covjek i dio svega sto te cini onime sto jesi .. neznam sta da ti kazem .. sigurno je puno stravicnije ono sto te je dovelo u ovakvu situaciju ali se nadam da imas neka iskustva iz proslosti koja nisu toliko .. ekstremna .. ocito je raznoteza vise nego poljuljana ali ako ima necega .. icega .. nemoj zaboraviti ... bez obzira na osmijeh ili bilo sta .. zivot je u tebi .. daj mu sansu da zivi i ozivi .. ako ne sad .. kad za to dodje vrijeme .. pomalo .. drz se

mislim tema je stvarno .. teska .. ektremna ... pa cu probati sa malo crnog humora;

Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Hahaha, bas
nije se lepo smijati tudjoj nesreci
F.A.Q is offline  
Old 17.01.2016., 11:28   #29
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa meni se nikada nece roditi ni sin ni kcer jer sam antinatalista.
Ne rađaju se djeca "tebi" nego "sebi", a i ne nosiš dijete ti, pa baš i nemaš punu kontrolu...No, ako ne bi htio imati djecu, onda trebaš i apstinirati od seksa, pa si vjerojatno i protiv spolnih odnosa.

Vjerujem da ima ljudi koji čvrsto vjeruju da nemaju pravo na nikakvo životno zadovoljstvo i da je razlog tome hiperosjećajnost, hiperhumanost, hiperodgovornost. No, pitanje je kako se to može riješiti; hipotetski, uvjet bi bio da nitko na svijetu ne pati (je li dovoljno da su to odnosi samo na ljude?). Tek bi tada (bilo čije) zadovoljstvo bilo opravdano.

Vjerojatno si o tome razmislio, i došao do zaključka da to nije moguće; patnja je sastavni dio života (kao i njena suprotnost, užitak) i zbog toga ne može biti drugog, nego i da je sam život pogrešan.

Samo, zašto patnja nije dobra, kad kroz patnju rastemo, učimo, mijenjamo se kroz spoznavanje dublje ili šire istine? Naime, onaj koji ne pati i nije patio, ne zna uživati i ne poznaje niti kriterije vrijednosti uživanja, koji nije upoznao patnju, nesvjestan je uživanja. Tako, i u tom, hipotetskom svijetu bez patnje, ne bi bilo niti uživanja, čovjek bi bio tup i za patnju i za užitak, tj. bi li onda uopće živio? Bi li tada upoznao istinu, ako bi ona bila reducirana, tj. nije li istina više od nas samih i naših osjećaja, a ne manje? Ako je istina više, kako znaš da (već) znaš dovoljno?

Očekujem odgovor....
planinar is offline  
Old 17.01.2016., 15:31   #30
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
DavMia ne zaboravi da si covjek i dio svega sto te cini onime sto jesi .. neznam sta da ti kazem .. sigurno je puno stravicnije ono sto te je dovelo u ovakvu situaciju ali se nadam da imas neka iskustva iz proslosti koja nisu toliko .. ekstremna .. ocito je raznoteza vise nego poljuljana ali ako ima necega .. icega .. nemoj zaboraviti ... bez obzira na osmijeh ili bilo sta .. zivot je u tebi .. daj mu sansu da zivi i ozivi .. ako ne sad .. kad za to dodje vrijeme .. pomalo .. drz se

mislim tema je stvarno .. teska .. ektremna ... pa cu probati sa malo crnog humora;



nije se lepo smijati tudjoj nesreci
Ne smijem se tudoj nesreci, nego tudoj gluposti.

Ne znam sto se doticnom dogodilo, ali nekako mi se cini da su njegove vlastite misli ono sto ga najvise ubija.
Shaina is offline  
Old 17.01.2016., 17:59   #31
MNogi su izgubili osjećaj za druge, zatvaraju se u neki svoj svijet i nemaju razumijevanja za tuđu patnju i bol, npr. umre ti prijatelju roditelj ili netko blizak, a ti bježiš od njega i izbjegavaš ga umjesto da budeš uz njega, jebote što je takvim ljudima?
Ja, ja i samo ja problem današnjice, svi nešto anksiozni, boje se slušanja o bolesti, o smrti, opsjednuti sobom da ne vide ništa drugo. Ne treba se hraniti negativom, ali ni bježati od loših stvari, to je sastav života posebno ako se događaju ljudima koje smatraš prijateljima...
black fairy is offline  
Old 17.01.2016., 19:15   #32
Quote:
black fairy kaže: Pogledaj post
MNogi su izgubili osjećaj za druge, zatvaraju se u neki svoj svijet i nemaju razumijevanja za tuđu patnju i bol, npr. umre ti prijatelju roditelj ili netko blizak, a ti bježiš od njega i izbjegavaš ga umjesto da budeš uz njega, jebote što je takvim ljudima?
odgovori postoje! po mom misljenju strah i paranoja koja je postala mentalitet .. kultura .. nazalost svaciju a ne samo "njihovu"!

Quote:
Ja, ja i samo ja problem današnjice, svi nešto anksiozni, boje se slušanja o bolesti, o smrti, opsjednuti sobom da ne vide ništa drugo. Ne treba se hraniti negativom, ali ni bježati od loših stvari, to je sastav života posebno ako se događaju ljudima koje smatraš prijateljima...
pojam prijatelja je odavno ismiijan i sprdan na sve moguce nacine ...

po mom iskustvu ako zelis s nekim biti prijatelj vecinom ces biti sumnjicav i kao sta ovaj hoce od mene lol i onda kad te isprcaju na sve moguce nacine sa klasicnom paranojom "napadni prvi" .. onda je kasno za tebe jerbo si vec izubijan i ides dalje ..

a ocito se neki teze oporavljaju .. jer nije covjeku puklo sam tak u glavi i odlucio biti nesretan sjeban ili glup!

mislim ako i je onda je rijec o patologiji i potrebi za ljecenjem .. pomoci .. upravo ono sto TREBA uciniti .. sudjenje nikome nije pomoglo ... ni zrtvama ne pomaze .. sto ne kazem da ne treba suditi .. bolje da se ovako izrazim .. ukratko

ako je sud nuzan onda neka se sudi djelo a ne osoba!

jer na kraju krajeva ljudi su zrtve .. prirodno n ezeli biti nesretan nitko .. okolnosti odnosno postoje razlozi zasto je netko takav a sudjenjem se nece rjesiti uzrok problema odnosno ponasanja/stanja i tome slicno .. dakle sudjenje je nista drugo nego ljenost i apatija prema stvarnom problemu i na kraju krajeva izazovima zivota!

sram vas bilo

Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Ne smijem se tudoj nesreci, nego tudoj gluposti.

Ne znam sto se doticnom dogodilo, ali nekako mi se cini da su njegove vlastite misli ono sto ga najvise ubija.
sve pet ja ne sudim .. samo sam malo htio iskoristiti priliku za crni humor koji u ovakvim temama mozda moze malo olabaviti napetosti .. rekoh mozda
F.A.Q is offline  
Old 18.01.2016., 01:07   #33
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Ne smijem se tudoj nesreci, nego tudoj gluposti.

Ne znam sto se doticnom dogodilo, ali nekako mi se cini da su njegove vlastite misli ono sto ga najvise ubija.
Jesu li to njegove?
Ok, to što ih on misli čini ih njegovima, a opet, nije prvi put da se susrećemo s takvim mislima; hoću reći da je isto tako moguće da je DavMla prisvojio tuđe mišljenje, složivši se sa tamonekim trećim, u nedostatku vlastitih kontraargumenata...kritike.
Šabović Adis is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.