Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2016., 16:34   #121
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
..
Ti si prva koja mi zahvaljuje na romanu
Evo bit ću iskrena, nisam nikada čitala velike filozofe i njihove ideje pa ne bih znala u biti ništa o Jungovoj četvorki. Možeš li mi to pobliže malo objasniti?
Ono što mi se čini je da se u mnogo točaka nas dvije slažemo, objašnjavamo i intuiciju na sličan način. Nisu mi baš pali na pamet new age osobe ali kad spomeneš vidim da su oni točno to što sam napisala, bez preuzimanja odgovornosti. Slažem se, to nije prava intuicija, to je gomila glasova kojima se opravdava svoje djelovanje. Ili, za mene, to je intuicija ali neuravnotežena, neshvaćena, lišena svoje biti, dakle, ne-efikasna, pucanj u prazno.
Ono gdje se ne slažemo je u klasifikaciji, za tebe postoje 3 ukupna elementa a za mene 4. Ja smatram da čovjek i životinja koji žive skupa u prirodi su "opipljivi" elementi, priroda je element koji nadilazi i čovjeka i životinju, slažem se s tobom (ako si tako mislila)...ali je i dalje u mom umu opipljiva. Ona neka 4.dimenzija razmišljanja držim da je sve oko nas, iznad nas, tu negdje, sve ono što nema točnu definiciju jer nadilaženju definicija ni ne treba, ona se osjeća i poznaje kao što znamo kako kihnuti (malo banalna usporedba).
Intuicija mi je poznata i logična, nadilaženje nema logike jer je oslobođeno od ljudskih pojmova shvaćanja. Da me pitaš kako sam došla do toga, zapravo ni ne znam. U svojoj glavi sam trebala na neki način postaviti funkcioniranje čovjeka, opravdati određene postupke, svrstati nas.
Zato te opet molim da mi pojasniš Jungovu četvorku. Ponekad dođem do nečega i otkrijem kako je mnogo ljudi došlo do iste stvari puno prije mene i zapitam se odakle mi to? Da li su "te stvari" genetski utisnute u nas? Da li bi po toj logici onda postojala šansa da smo svi u pravu?
Mislim da sam negdje ovdje čitala nešto što si pisala, na filozofiji, i replike također. I negdje se spominje ta istina sastavljena od svih istina, poprilično me zainteresiralo
Sve u svemu, mislim da bolje razumijem tvoje viđenje.
Ovo zadnje što spominješ je jedna ideja koja mi za sada nekako fluidno švrlja po mozgu, još je nedefinirana ili joj se nisam dovoljno posvetila. Stanje individue ukomponirano u cjelinu svih nas. Do sada mi se činilo kako se ljudi nužno svrstavaju u grupe. Ili pripadaju svima, ugodno im je tako, ili se opiru pripadanju želeći zadržati svoju individualnost. Po tvojim riječima sam nekako shvatila da takav drugi čovjek je u procesu učenja pa nema potrebu "priključivanja" mnoštvu. Ali što kada takav čovjek "upadne" u stanje straha i više ne zna kako se uključiti, dapače, izražava prezir prema ikakvom pripadanju? Kako bi objasnila takvog čovjeka? Budući da nije on topic, ako imaš volje možeš mi poslati i pp.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 20:11   #122
Dobro, odgovoriću ti na pp da ne trolamo ovde
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 00:31   #123
Činjenica je da na planeti Zemlji postoje životni oblici. Imaš ljude, kobre, dabre, bre itd.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 01:13   #124
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Činjenica je da na planeti Zemlji postoje životni oblici. Imaš ljude, kobre, dabre, bre itd.
... a imamo i tebe
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 22:51   #125
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
... a imamo i tebe
Sneč


Što se tiče teme reći ću ovo.
Čovjek može postati životinja, ali životinja nikada ne može postati čovjek.
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 02:06   #126
Quote:
gareton kaže: Pogledaj post
Sneč


Što se tiče teme reći ću ovo.
Čovjek može postati životinja, ali životinja nikada ne može postati čovjek.

To bi najblize bio Tarzan mada se i on izdvaja medju zivotinjama a i to je film.. pravu zivotinju od coveka jos nikad nisam video u sumi tj da je neki covek bas postao zivotinja ni na discoveriu nisu prikazali de bas pokusavaju takve ljude nalaziti

Covek navodno da odraste sa zivotinjama koje svakako nisu glupe samo nisu toliko tvrdoglave isto bi znao sto i te zivotinje ne vise ali bi i onda bio covek jer naspram zivotinja koje ne bi nikad skontale komunicirati sa nama, ni za vise generacija, covek bi naucio nakon kratkog vremena te se uklopio u drustvo i ne bi hteo nazad sa zivotinjama da spava, mozda malo popodne

Zapravo citav univerzum je jedno ali je pitanje drugog tipa postavljeno pa je zapravo naslov ove teme smesan pomalo, cak bi i bio glup da nema upitnika na kraju.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 04:43   #127
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
covek bi naucio nakon kratkog vremena te se uklopio u drustvo...
Kako to možeš znati?
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 15:51   #128
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Kako to možeš znati?
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Kako to možeš znati?
Jos sam davno cuo za slucaj jednog deteta, navodno u rusiji kojeg su neki sumari nasli da trckara go po sumi i izigrava neku zivotinju pa su ga zapravo, istina teskim mukama polako opametili da je covek.. ne znam jeli se o tome nesto moze naci na netu nikad nisam ni trazio pa ne znam ni jel istina a i kako bi novorodjence jeli prezivelo bez roditelja u sumi?

Zapravo bi sigurni mogli biti kad bi jedno pa i vise novorodjencadi stavili medju neke zivotinje da zive i nadati se da ce preziveti do neke dobi kad bi ih probali opametiti.. podosta sam ubedjen da bi uspeli ali sad siguran.. nisam bio ni siguran dok nismo napravili experiment a ocigledno je zapravo da sam razmislio mogao sam "znati"..

Voda kad se smrzava ona se zbog kristalizacije siri i sav led na polovima da se otopi nivo mora bi opao a ne podigao se i to je zapravo ocigledno ali dok nisam video experimentalno nisam bio siguran ai sam nekako "znao" sta ce biti pa isto i za ovo znaci vec u nekoj teoriji, vrsta bi se svojoj vrsti trebala moci prilagoditi, zna se mada i oni ljudi sto nisu prilagodjeni ljudskom drustvu su ljudi isto kao i neka zivotinja u kavezu sto je zivotinja te ne nesto trece.
__________________
end

Zadnje uređivanje iormas : 16.12.2016. at 16:04.
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 23:03   #129
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Jos sam davno cuo za slucaj jednog deteta, navodno u rusiji kojeg su neki sumari nasli da trckara go po sumi i izigrava neku zivotinju pa su ga zapravo, istina teskim mukama polako opametili da je covek.. ne znam jeli se o tome nesto moze naci na netu nikad nisam ni trazio pa ne znam ni jel istina a i kako bi novorodjence jeli prezivelo bez roditelja u sumi?

Zapravo bi sigurni mogli biti kad bi jedno pa i vise novorodjencadi stavili medju neke zivotinje da zive i nadati se da ce preziveti do neke dobi kad bi ih probali opametiti.. podosta sam ubedjen da bi uspeli ali sad siguran.. nisam bio ni siguran dok nismo napravili experiment a ocigledno je zapravo da sam razmislio mogao sam "znati"..
Socijalizacija u ranoj dobi je jako bitna. Recimo majke koje nisu voljele svoju djecu, a ako su uz to bile i veoma stroge, stvorile su bezosjećajne psihopate. Ako nema emocija u ranoj dobi kasnije to više ništa ne može promijeniti. Takva osoba će zauvijek ostati emocionalno hendikepirana, a s drugim ljudima će postupati kao s kamenjem. Vjerojatno bi bilo moguće odgojiti dijete koje se izgubilo na par godina u divljini, ali i to bi sasvim sigurno ostavilo vidljive posljedice. A sad baš da nađeš čovjeka starog 30 godina u šumi, taj se više jednostavno ne bi mogao socijalizirati. Na ljude bi vjerojatno gledao kao i na druge životinje, ne bi se s njima identificirao i to bi mu stvaralo strah i prijetnju.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 03:24   #130
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Socijalizacija u ranoj dobi je jako bitna. Recimo majke koje nisu voljele svoju djecu, a ako su uz to bile i veoma stroge, stvorile su bezosjećajne psihopate. Ako nema emocija u ranoj dobi kasnije to više ništa ne može promijeniti. Takva osoba će zauvijek ostati emocionalno hendikepirana, a s drugim ljudima će postupati kao s kamenjem. Vjerojatno bi bilo moguće odgojiti dijete koje se izgubilo na par godina u divljini, ali i to bi sasvim sigurno ostavilo vidljive posljedice. A sad baš da nađeš čovjeka starog 30 godina u šumi, taj se više jednostavno ne bi mogao socijalizirati. Na ljude bi vjerojatno gledao kao i na druge životinje, ne bi se s njima identificirao i to bi mu stvaralo strah i prijetnju.
Donekle se i slazem sa tobom ali u vezi teme bi dodao..

da nadjemo coveka starog 30 godina koji je odrastao iskljucivo pored zivotinja i da ga nekako a verujem ne bi bilo tesko naterati ga da se spari sa nekom djevojkom, oni bi mogli imati dete koje bi opet bilo ljudsko bice po ocu i majci koje posle moze da razume ljude a sa zivotinjom to ne ide jer je to zivotinja koja ni kroz vise generacija nece hteti razumeti.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 04:05   #131
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Donekle se i slazem sa tobom ali u vezi teme bi dodao..

da nadjemo coveka starog 30 godina koji je odrastao iskljucivo pored zivotinja i da ga nekako a verujem ne bi bilo tesko naterati ga da se spari sa nekom djevojkom,
Da, i ja vjerujem da bi se to dvoje u tom smislu nekako uspjelo sporazumjeti.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 10:09   #132
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
To bi najblize bio Tarzan mada se i on izdvaja medju zivotinjama a i to je film.. pravu zivotinju od coveka jos nikad nisam video u sumi tj da je neki covek bas postao zivotinja ni na discoveriu nisu prikazali de bas pokusavaju takve ljude nalaziti

Covek navodno da odraste sa zivotinjama koje svakako nisu glupe samo nisu toliko tvrdoglave isto bi znao sto i te zivotinje ne vise ali bi i onda bio covek jer naspram zivotinja koje ne bi nikad skontale komunicirati sa nama, ni za vise generacija, covek bi naucio nakon kratkog vremena te se uklopio u drustvo i ne bi hteo nazad sa zivotinjama da spava, mozda malo popodne

Zapravo citav univerzum je jedno ali je pitanje drugog tipa postavljeno pa je zapravo naslov ove teme smesan pomalo, cak bi i bio glup da nema upitnika na kraju.
Zanimljivo je da ljudi spontano govore on ti si ponaša kao životinja. Tigar ubija, kolje kad mu se jede. Tigra nećemo okarakterizirati da čini nešto nemoralno jer on nema moralne odgovornost on ima svoj nagon on mora jesti. Ali kada bi se neki čovjek ponašao kao tigar ili tako slično kao životinja, on ne bio bio tek jedna od životinja nego nečovjek.

Tigar se možda može izdresirati ali on dalje ne može graditi kuće, čitati knjige, voziti auto, koristiti kompjutere.Ali to nemogu naravno ni hendikepirani ljudi, ali oni su izišli iz ljudskog roda.

Čovjek ima u sebi i biljnoga i životinjskoga, ali to nije njegova bit.
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 10:32   #133
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
A sad baš da nađeš čovjeka starog 30 godina u šumi, taj se više jednostavno ne bi mogao socijalizirati. Na ljude bi vjerojatno gledao kao i na druge životinje, ne bi se s njima identificirao i to bi mu stvaralo strah i prijetnju.
Ja ima 31, pa se još nisam socijalizirao. Kada bi mi netko prilazio iz čiste ljubavi i povjerenja kada tad bi to osjetili. Ali mislim da čovjek koji nikada nije vidio ljude kada ih ugleda intuitivno zna aha to su pripadnici mojeg roda.

Ima neki tip koji živio među vukovima.
http://www.klix.ba/magazin/zanimljiv...kovi/131127089

Quote:
Na pitanje da li bi se ikada vratio u planinu, odgovara da je mnogo puta razmišljao o tome, ali da gore nema muzike i žena te da se već navikao i da će ostati gdje jeste.
:klap:
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 21:55   #134
zivina u odijelu
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:03   #135
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Socijalizacija u ranoj dobi je jako bitna. Recimo majke koje nisu voljele svoju djecu, a ako su uz to bile i veoma stroge, stvorile su bezosjećajne psihopate. Ako nema emocija u ranoj dobi kasnije to više ništa ne može promijeniti. Takva osoba će zauvijek ostati emocionalno hendikepirana, a s drugim ljudima će postupati kao s kamenjem. Vjerojatno bi bilo moguće odgojiti dijete koje se izgubilo na par godina u divljini, ali i to bi sasvim sigurno ostavilo vidljive posljedice. A sad baš da nađeš čovjeka starog 30 godina u šumi, taj se više jednostavno ne bi mogao socijalizirati. Na ljude bi vjerojatno gledao kao i na druge životinje, ne bi se s njima identificirao i to bi mu stvaralo strah i prijetnju.
Slažem se da je socijalizacija jako bitna. Ima dokumentarac o djeci odgojenoj među životinjama, koja se kasnije nisu mogla resocijalizirati u ljudsko društvo, nisu mogli naučiti govoriti, ostali su na razini životinja, s životinjskim navikama, samo u ljudskom obličju. Tu se postavlja pitanje, što je čovjek, sjećam se da sam gledao taj dokumentarac i mislio "pa ovo uopće nisu ljudi, ako zanemariš vanjski oblik, usredotočiš se samo na njihovo ponašanje, ti klinci nisu na kraju bili nimalo drugačiji od životinja...samo zato jer najosjetljivije godine nije proveo među ljudima..znam da me tada bilo nagnalo na razmišljanje o tome što to čini čovjeka..zanimljiv mi je i drugi aspekt, zašto i kako životinje odluče da prihvate nemoćno biće druge vrste i odgajaju ga, uče da lovi, pribavlja hranu, mislim, kako uopće dođe do toga da posotji dječak kojeg su odgojili vukovi, zašto ga nisu pojeli...pitao sam se tada, imaju li i životinje neki vid empatije, možda dublje emocije o kojima mi ipak ne znamo ....ima dokumentarac na Youtube -u, zove se "Wild Child: The Story of Feral Children" ako koga zanima....znam meni se baš usjekao u pamćenje iako je prošlo dosta otkako sam ga gledao
pessimist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 03:14   #136
Ja sam se isto pitao o Tarzanu. I Mogliju.
Izgleda da na Engleskom se mala djeca ne razlikuju od životinja.
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2020., 20:28   #137
Prilog ovoj temi iz knjige "Dijalektika prosvjetiteljstva" Horkheimera i Adorna.

Ideja čovjeka u evropskoj povijesti izražava se u razlikovanju od životinje. Bezumnošću životinje dokazuje se ljudsko dostojanstvo. Ta je suprotnost s toliko jednoglasnosti i ustrajnosti isticana od svih prethodnika građanskog mišljenja, od starih Židova, stoika i crkvenih otaca, pa dalje kroz srednji i novi vijek, da je to kao malo koja ideja sastavni dio zapadne antropologije. I danas to je priznato. Bihevioristi su samo prividno zaboravili na tu suprotnost. To što na ljude primjenjuju iste formule i rezultate koje razulareni u svojim strašnim laboratorijima iznuđuju životinjama bez obrane pokazuju tu razliku na posebno zao način. Zaključak koji donose na osnovi razmrvljenih životinjskih tijela ne pristaje uz slobodnu životinju nego uz današnjeg čovjeka. Time što zlostavlja životinju navješćuje da on i samo on u čitavom stvorenom svijetu dobrovoljno funkcionira tako mehanički, slijepo i automatski kao što životinje trzaju, vezane da bi ih stručnjak razmotrio. Profesor za stolom za seciranje to trzanje znanstveno definira kao reflekse, mantičar ih je na oltaru tumačio kao znakove svojih bogova. Čovjek ima um koji neumitno djeluje; životinja iz koje izvodi krvavi zaključak ima samo bezimenu stravu, poriv za bijegom, koji joj je onemogućen.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2020., 21:00   #138
Nastavak:

Nedostatak uma nema riječi. Rječit je njegov posjed koji vlada u čitavoj očitoj povijesti. Čitava zemlja svjedoči o čovjekovoj slavi. U ratu i u miru, u areni i u klaonici, sve od polagane smrti slona kojeg su primitivne ljudske horde svladale na osnovi prvog planiranja, pa do dosljednog izrabljivanja današnjeg životinjskog svijeta, neumna su bića uvijek doživljavala um. To vidljivo zbivanje krvnicima prikriva ono nevidljivo: opstanak bez svjetlosti uma, egzistenciju samih životinja. Ona bi bila istinska tema psihologije, jer samo život životinja odvija se u duševnim porivima; tamo gdje psihologija mora objašnjavati ljude oni su regredirani i razoreni. Tamo gdje se među ljudima poziva u pomoć psihologija još se više suzuje ionako oskudno područje njihovih neposrednih odnosa, oni čak i ovdje postaju stvarima. Korištenje psihologije da bi se njome razumjeli drugi jest bezobrazno, a koristi li se za razumijevanje vlastitih motiva, to je sentimentalno. Životinjska psihologija je, međutim, izgubila iz vida svoj predmet, u stupicama svojih labirinata ona je zaboravila da je upravo u vezi sa životinjama primjereno govoriti o duši, da se ona upravo i samo kod životinja može spoznati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 07:54   #139
nemre misliti o misljenju, nema kod metafizike, nema meta, sto ne znneaci da ih ne volim.
sveznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2020., 10:08   #140
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
. Time što zlostavlja životinju navješćuje da on i samo on u čitavom stvorenom svijetu dobrovoljno funkcionira tako mehanički, slijepo i automatski kao što životinje trzaju, vezane da bi ih stručnjak razmotrio. Profesor za stolom za seciranje to trzanje znanstveno definira kao reflekse, mantičar ih je na oltaru tumačio kao znakove svojih bogova. Čovjek ima um koji neumitno djeluje; životinja iz koje izvodi krvavi zaključak ima samo bezimenu stravu, poriv za bijegom, koji joj je onemogućen.
Što na to kaže psihopatska ljubav:

Quote:
sveznam kaže: Pogledaj post
nemre misliti o misljenju, nema kod metafizike, nema meta, sto ne znneaci da ih ne volim.
Sačuvaj me, bože takve ljubavi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.