Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2017., 22:17   #481
blackdragons@

U tom slučaju kada se radnika bez prestanka iscrpljuje i kada daje više od maksimuma dolazi do kontra efekta za poslodavca. Pada mu produktivnost. Padom produktivnosti, pada mu učinak. Padom učinka opada proizvodnost...dugoročno je to nepovoljno za tvrtku, kao i radnika. Niti jednom poslodavcu to sigurno nije u cilju. Ako želi rast tvrtki. Ako ne želi, onda je stvar drugačija opet.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 09:45   #482
Poslovno uvjetovan otkaz

Pitanje...da li je moguce dati poslovno uvjetovani otkaz (kao tehnoloski visak) zaposleniku koji je zaposlen na određeno (do 12 mj 2017.)?
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:55   #483
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Pitanje...da li je moguce dati poslovno uvjetovani otkaz (kao tehnoloski visak) zaposleniku koji je zaposlen na određeno (do 12 mj 2017.)?
Pitaš za sebe ili djeliš otkaze?
Nebi znao
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:39   #484
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Pitanje...da li je moguce dati poslovno uvjetovani otkaz (kao tehnoloski visak) zaposleniku koji je zaposlen na određeno (do 12 mj 2017.)?
A od kada radi na određeno?
Deset dana, mjesec dana, par godina?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:43   #485
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
A od kada radi na određeno?
Deset dana, mjesec dana, par godina?
Kod nas od 06.12.2016 ali ima vise od 9 mj neprekidnog rada (takodjer je prije radila na odredjeno)...
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 21:40   #486
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Pitanje...da li je moguce dati poslovno uvjetovani otkaz (kao tehnoloski visak) zaposleniku koji je zaposlen na određeno (do 12 mj 2017.)?
Da.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:36   #487
Samo da vas obavijestim... od 02.03.2017. u potvrdu za burzu za primanje naknade upisuje se bruto 1. Znači bruto sa isplatne liste,a ne kao što je bilo umanjeno za doprinose za obvezna davanja. Tako da znate jer na burzi više ne primaju te stare potvrde.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:03   #488
Pozdrav. Molio bih za pomoć vezanu za otkazi rok i godišnji odmor pod otkaznim rokom. Dao sam otkaz u firmi jer prelazim u novu firmu, kako sam na ugovoru na neodređeno već 2 godine stisnuli su mi otkazi rok od 30 dana što je koliko sam pročito po zakonu o radu ok. Ali radi se o tome da mi nedaju korištenje punog godišnjeg unatoč tome što sam potpisao da za 2017. imam na raspolaganju godišnji odmor od 23 dana. 5 dana sam već iskoristio te poslodavac tvrdi kako imam još jedan dan godišnjeg uz filozofiju kako zasvaki navršeni mjesec ostvarujem 2 dana godišnjeg. U međuvremenu je u firmi još nekoliko ljudi dalo otkaz koji su isto tako bili na ugovoru na neodređeno no oni su dobili ostatak mjeseca kod kuće plačeno. Molim Vas za pomoć jer bih htio znat da li me se mulja i laže.
normalus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:09   #489
Quote:
normalus kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Molio bih za pomoć vezanu za otkazi rok i godišnji odmor pod otkaznim rokom. Dao sam otkaz u firmi jer prelazim u novu firmu, kako sam na ugovoru na neodređeno već 2 godine stisnuli su mi otkazi rok od 30 dana što je koliko sam pročito po zakonu o radu ok. Ali radi se o tome da mi nedaju korištenje punog godišnjeg unatoč tome što sam potpisao da za 2017. imam na raspolaganju godišnji odmor od 23 dana. 5 dana sam već iskoristio te poslodavac tvrdi kako imam još jedan dan godišnjeg uz filozofiju kako zasvaki navršeni mjesec ostvarujem 2 dana godišnjeg. U međuvremenu je u firmi još nekoliko ljudi dalo otkaz koji su isto tako bili na ugovoru na neodređeno no oni su dobili ostatak mjeseca kod kuće plačeno. Molim Vas za pomoć jer bih htio znat da li me se mulja i laže.
Poslodavac ti ne može dati za 2017.puni godišnji jer nećeš ni raditi dalje u 2017.,pa ako prestaješ raditi računa se razmjerni dio,tako da je računica ok. A za 2016.godinu si iskoristio cijeli godišnji?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:12   #490
Pravo na cijeli godišnji bi imao kad bi cijelu godinu radio kod poslodavca.
S obzirom da odlažiš, imaš pravo samo na razmjerni dio.

ZOR:

Članak 77.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, a maloljetnik i radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja u trajanju od najmanje pet tjedana.

pa onda čl. 78.

Članak 78.

(1) Radnik koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor na način propisan člankom 77. stavkom 3. ovoga Zakona, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora iz članka 77. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:12   #491
Quote:
normalus kaže: Pogledaj post
. U međuvremenu je u firmi još nekoliko ljudi dalo otkaz koji su isto tako bili na ugovoru na neodređeno no oni su dobili ostatak mjeseca kod kuće plačeno.
Ti ljudi onda imaju neiskorištenog godišnjeg i u tom slučaju mogu iskoristiti godišnji unutar otkaznog roka. Zato su doma i zato im je plaćeno. Znači tebi taj jedan dan kojeg imaš još pravo ili će platiti ili ćeš jedan dan manje odraditi na poslu unutar otkaznog roka.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:46   #492
Pozdrav. Molio bih za pomoć vezanu za otkazi rok i godišnji odmor pod otkaznim rokom. Dao sam otkaz u firmi jer prelazim u novu firmu, kako sam na ugovoru na neodređeno već 2 godine stisnuli su mi otkazi rok od 30 dana što je koliko sam pročito po zakonu o radu ok. Ali radi se o tome da mi nedaju korištenje punog godišnjeg unatoč tome što sam potpisao da za 2017. imam na raspolaganju godišnji odmor od 23 dana. 5 dana sam već iskoristio te poslodavac tvrdi kako imam još jedan dan godišnjeg uz filozofiju kako zasvaki navršeni mjesec ostvarujem 2 dana godišnjeg. U međuvremenu je u firmi još nekoliko ljudi dalo otkaz koji su isto tako bili na ugovoru na neodređeno no oni su dobili ostatak mjeseca kod kuće plačeno. Molim Vas za pomoć jer bih htio znat da li me se mulja i laže.
normalus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:49   #493
Pozdrav,

društvo iz RH bi željelo zaposliti osobu iz Crne Gore na neodređeno i to po mogućnosti od 01.05.2017. godine. Kako su radne dozvole podijeljene tj. kvote su ispunjene za ovu godinu, postoji li koji drugi način da se ta osoba zaposli u RH?

Može li se prijaviti boravište temeljem ugovora o radu?

Može li se unajmiti radnik od drugog društva iz Crne Gore?

Hvala
Myzrael is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 16:00   #494
Ako za građane Crne Gore treba radna dozvola (pretpostavljam da treba) , onda ne možeš sklopiti ugovor o radu s nekim tko radnu dozvolu nema ili nemaš dokaz da je u tijeku postupak dobivanja iste. (ovo vrijedi u Sloveniji, pa pretpostavljam da je i kod nas tako).

Imaš na stranicama HZZ-a i MUP-a linkove gdje ti piše pod kojim sve ostalim uvjetima mogu stranci raditi u RH, ali i sve što treba za prijavu boravišta.

Al najsigurnije ti je pitati direktno HZZ .
Kad mi tražimo radne dozvole za naše radnike za Slo, sve ide prek njihovog zavoda za zapošljavanje i veleposlanstva. (proceduru točnu ne znam, to kolegica radi). Al opet, i Slo i HR su članice EU, pa se vjerovatno postupak razlikuje od postupka sa trećim zemljama.

01.05. ti je kratak rok, nema šanse da do tada to riješiš. Postupci za dobivanje radnih dozvola traju mjesec,dva, tri.. ovisi o papirologiji.
Pripremi se da ćeš možda morati dokazivati zašto baš taj radnik, zašto ne netko iz HR. (ugovor o nekom projektu gdje ti baš ta konkretna osoba treba i slično.. ovisi o struci).
Ako ti je to jako bitno, angažiraj odvjetnika da ti proba riješit, al do 01.05. nemoguća misija.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:38   #495
Hvala Darsy na odgovoru

Malo sam istraživao, pa ispada da se može zaposliti radnik iz "treće zemlje" van postupka radne dozvole, al baš kao što ti kažeš, treba dokazati zašto bi se baš njega trebalo zaposliti mjesto domaće radne snage.
Myzrael is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:12   #496
Rad na određeno i bolovanje

Radim na određeno i ugovor mi ističe 23.4. Od 20.3. sam na bolovanju i po svmu sudeći ostat ću još bar 2 mjeseca.
Ima li poslodavac obavezu produžiti mi ugovor dok sam na bolovanju?
Ako mi produži, tko snosi teret moje plaće (naknade) s obzirom da se radi o dugotrajnom bolovanju?
Nisam koristio godišnji
Hvala
zeleni_zub is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:23   #497
Poslodavac nema nikakvu obavezu produžit ti ugovor. Istek ugovora ste definirali konkretnim datumom i tada ističe.

Ako ti ga, ipak produži, prva 42 dana su na teret poslodavca, a dalje na teret HZZO-a.

Ako godišnji nisi koristo, a ugovor ti istekne i neće se produžiti, poslodavac ima obavezu isplatiti ti naknadu za neiskorištene dane.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 09:10   #498
Molim vas odgovor na pitanje-da li se i dalje smije prabacivati godišnji kad se prelazi u drugu firmu? Bi li netko bio ljubazan pa barem link prebacio na kojem mogu o tome naći..nemam vremna za kopanje
Negdje kao da sam procitala da se više ne može prebacivati preostali neiskorišteni godišnji..ali zbunjuje me da je nova firma gdje će se moj prijatelj prebaciti uskoro raditi raditi rekla da ima pravo na to?

Također da li njegova stara firma može njemu platiti godisnji ako ga ne iskoristi?Postoji li to ili je samo legenda?
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 10:45   #499
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Molim vas odgovor na pitanje-da li se i dalje smije prabacivati godišnji kad se prelazi u drugu firmu? Bi li netko bio ljubazan pa barem link prebacio na kojem mogu o tome naći..nemam vremna za kopanje
Negdje kao da sam procitala da se više ne može prebacivati preostali neiskorišteni godišnji..ali zbunjuje me da je nova firma gdje će se moj prijatelj prebaciti uskoro raditi raditi rekla da ima pravo na to?

Također da li njegova stara firma može njemu platiti godisnji ako ga ne iskoristi?Postoji li to ili je samo legenda?
http://www.moj-posao.net/Vijest/7461...poslodavca/11/

http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...-odnosa-299848

Ne može se prebacivati godišnji u novu firmu. To je nekad davno postojalo,ali izmjenama Zakona o radu 2010. god to se isto promijenilo. Stara firma MORA platiti neiskorišteni godišnji ukoliko radnika ne pošalje na godišnji prije otkazivanja ugovora. Znači,ili ga poslati na godišnji (kojeg može iskoristiti i unutar otkaznog roka) ili mu ga platiti.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 18:57   #500
Ajme HVALA HVALA HVALA neizmjerno konto12345..
Olaksali ste nam puuno puno stvar!!!
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:50.