Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2016., 12:27   #241
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
samo zaposlenim osobama možeš isplatit dnevnice i putne troškove ne oporezivo, ostalima nix
OK. Hvala!
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 20:28   #242
Želim isplatiti radniku akontaciju za službeni put na tekući račun kako se popunjava nalog za isplatu? (poziv na broj platitelja, primatelja s obzirom na sepu)
a9a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 15:26   #243
Quote:
a9a kaže: Pogledaj post
Želim isplatiti radniku akontaciju za službeni put na tekući račun kako se popunjava nalog za isplatu? (poziv na broj platitelja, primatelja s obzirom na sepu)
Poziv na broj platitlja: HR99

Poziv na broj primatelja: HR69 40002-OIB firme-200

U JOPPD obrascu - Neoporezivi primitak - oznaka 17.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 15:29   #244
vozač teretnog vozila često se upućuje u mađarsku i austriju, piše putni nalog i isplaćuje mu se dnevnica. ponekad prenoći, uglavnom ne. moje pitanje je: da li mu se na iznos isplaćenih dnevnica mora uplaćivati zdravstveni doprinos i molim da mi odgovorite da se ne mora jer to godinama ne radim...
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 15:38   #245
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
vozač teretnog vozila često se upućuje u mađarsku i austriju, piše putni nalog i isplaćuje mu se dnevnica. ponekad prenoći, uglavnom ne. moje pitanje je: da li mu se na iznos isplaćenih dnevnica mora uplaćivati zdravstveni doprinos i molim da mi odgovorite da se ne mora jer to godinama ne radim...
Ni mi to ne radimo. Zaintrigirali ste me pitanjem, pa sam malo guglala:

Sukladno članku 188. Zakona o doprinosima (Nar. nov., br. 84/08, 152/08, 94/09, 18/11, 22/12, 144/12, 148/13, 41/14, 143/14) poslodavac je obveznik obračunavanja i plaćanja posebnog doprinosa za korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu za sve osobe koje su upućene na službeni put u inozemstvo, za svaki dan boravka u inozemstvu.
Iznimno, nema obveze obračuna i plaćanja navedenog doprinosa za države članice EU (na snazi od 01.07.2013), te za države s kojima je međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju uređeno pitanje korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, a to su Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Turska (na snazi od 19.12.2013) te za države članice Europskog gospodarskog prostora Island, Liechenstein i Norveška (na snazi od 12.04.2014.).
Dok za Švicarsku konfederaciju i dalje postoji obveza obračuna i plaćanja doprinosa, sve dok ta zemlja ne potvrdi primjenu.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 17:08   #246

hvala, rain
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:01   #247
Bok, jedno pitanjce. Da li se djelatniku isplaćuje dnevnica ukoliko putuje iz podružnice poduzeća u sjedšte?Putni nalog se definitivno radi, samo je pitanje isplate dnevnice.
hamstercat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:41   #248
Bok,
radila sam na zamjeni u jednoj školi i prošli tjedan sam prestala raditi. S obzirom da sam putovala iz drugog grada na posao, kupovala sam karte koje sam danas donijela u računovodstvo zbog naknade putnih troškova, ali gospođa mi je rekla da je ona uplatu za ovaj mjesec već izvršila i da mi ona to ne može više uplatiti, a nije sigurna ni hoće li to uopće biti moguće idući mjesec jer ja više nisam zaposlena...
Sad, ne znam što napraviti jer je u pitanju 350 kn koji mi znače. Ima li tko kakav savjet?
__________________
If we dream too small, we live too small.
zujalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:30   #249
Pitanje ti je na krivoj temi. Ovo je tema o putnim nalozima, a ti imaš problem s naknadom za prijevoz na posao i s posla. Postavi pitanje na temi o obračunu plaća.
A i na zapošljavanju imaš temu rad u školi pa i tamo možeš pitati.

Ja radim na obračunu plaća, ali radim u privatnoj firmi pa ne znam kak to kod vas ide i po kojem prinicpu isplaćujete.
Kod nas se ta naknada isplaćuje zajedno s plaćom za protekli mjesec prema cijeni dnevne povratne karte javnog gradskog prijevoza.
Kako je u školama, ne znam.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:42   #250
Uh, sorry na krivoj temi. Tnx
__________________
If we dream too small, we live too small.
zujalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 11:35   #251
@rape_artist
Radniku pripada puna dnevnica jer je krenuo iz mjesta rada,kako i sami kažete ima račune a ako netko želi cjepidlačiti postoji i evidencija radnog vremena gdje je vidljivo kad je došao na posao i kad je otišao na put.
wendy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 18:27   #252
pozdrav, zanima me kako funkcionira općenito obračun oko dnevnica? tijek kako se to ispravno radi, od putnog lista pa do obračuna dnevnica i tko je odgovoran za obračun dnevnice i isplatu ukoliko nešto nije uskladu sa zakonom napravljeno?
dado-ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:51   #253
Odgovorna je odgovorna osoba tvrke i tvrtka sama , ukoliko se ne dokaže drugačije tj. da je netko drugi s namjerom protuzakonitog stjecanja novca muljao s tim.
Al to je stvar procjene suda i više pravno pitanje, ovisi o okolnostima i namjeri.

A kako se to radi, imaš na ovoj temi, malo prolistaj unatrag.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:58   #254
Pozdrav,
probala sam traziti, ali nema odgovora na moj konkretan slucaj (iako cijelo pitanje ni ne spada pod putne naloge).

Dakle, moram zaposlenike firme poslati na dvodnevni put autobusom koji ce biti unajmljen. Svrha puta je seminar vezan uz posao prvog dana puta, te team building drugi dan.

Sada, jasno mi je da nocenje s doruckom stavljam pod putni nalog. Ali kako cu s troskovima autobusa kada nam je u cijenu uracunata i naknada za sofera + jos jedno stajanje za team building nakon kojeg krecemo za Rijeku?

Troskove najma konferencijske dvorane knjizim kao trosak usavrsavanja, a koliko sam uspjela vidjeti i team building mogu uvrstiti u to, ali to je vec pitanje za temu koju moram pronaci ��
damned_princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 10:50   #255
Quote:
damned_princess kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
probala sam traziti, ali nema odgovora na moj konkretan slucaj (iako cijelo pitanje ni ne spada pod putne naloge).

Dakle, moram zaposlenike firme poslati na dvodnevni put autobusom koji ce biti unajmljen. Svrha puta je seminar vezan uz posao prvog dana puta, te team building drugi dan.

Sada, jasno mi je da nocenje s doruckom stavljam pod putni nalog. Ali kako cu s troskovima autobusa kada nam je u cijenu uracunata i naknada za sofera + jos jedno stajanje za team building nakon kojeg krecemo za Rijeku?

Troskove najma konferencijske dvorane knjizim kao trosak usavrsavanja, a koliko sam uspjela vidjeti i team building mogu uvrstiti u to, ali to je vec pitanje za temu koju moram pronaci ��
mislim da trošak autobusa i spomenutom naknadom stavite na konto troška prijevoza,a ako hoćete raščlaniti naknadu vozača na trošak usluge,ali nema potrebe.
wendy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 10:56   #256
Quote:
dado-ma kaže: Pogledaj post
pozdrav, zanima me kako funkcionira općenito obračun oko dnevnica? tijek kako se to ispravno radi, od putnog lista pa do obračuna dnevnica i tko je odgovoran za obračun dnevnice i isplatu ukoliko nešto nije uskladu sa zakonom napravljeno?
Posodavac radniku uručuje putni nalog s ispunjenim dijelom istog.npr.mjesto puta,datum polaska,br.putnog naloga,svrha služ.puta..a po povratku radnik ispunjava i podnosi obračun nastalih troškova na službenom putučiju vjerodostojnost utvrđuje poslodavac,te odobrava tj.likvidira isplatu pn.Putni nalog potpisuje i računovodstvo te dodatno provjerava ispravnost ispunjenog i obračunanog naloga.Računovodstvo može vratiti pn iako je potpisan od poslodavca,mislim da su svi potpisnici odgovorni.
wendy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:00   #257
Isplata putnih troskova

Radim u firmi gdje za svakodnevno obavljanje posla koristim svoj privatni auto (terenski pisao). Živim u mjestu udaljenom 15 km od sjedišta firme (mjesečna karta za tu relaciju iznosi cca. 500kn).
E sada ovako....
Na plaći mi poslodavac isplaćuje samo 230 kn za dolazak i odlazak sa posla (toliko je mjesečna karta za gradsku vožnju). Istih tih 230 kn mi poslodavac uzima na način da mi od mojih prijeđenih kilometara kroz mjesec dana oduzme 230 ( znači plaća mi samo 1 kn/km). Da li je to po zakonu?
Dalje, poslodavac mi sam ispisuje putni radni list, jer on ipak zna bolje koliko je nešto udaljeno od nečega...(koristi navigaciju na kompjuteru u uredu!?!?!?) i za to mi isplaćuje 1.5 kn/km. Događa se da moram par puta u danu ići na jedno te isto mjesto, ali poslodavac mi priznaje samo jedno putovanje.
Moje je pitanje, kolika je minimalna naknada za prijeđene kilometre i da li mi poslodavac smije skidati i isplaćivati naknadu svojevoljno (u istoj firmi više iznosa naknada za istu stvar) i u iznosu koji on sam odluči, tj. da li je to po zakonu?

Ispričavam se ak sam bio nejasan, ali malo sam iživciran cijelom situacijom...
Molim vas za savjete...
bbrna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:46   #258
Talking

Quote:
bbrna kaže: Pogledaj post
Radim u firmi gdje za svakodnevno obavljanje posla koristim svoj privatni auto (terenski pisao). Živim u mjestu udaljenom 15 km od sjedišta firme (mjesečna karta za tu relaciju iznosi cca. 500kn).
E sada ovako....
Na plaći mi poslodavac isplaćuje samo 230 kn za dolazak i odlazak sa posla (toliko je mjesečna karta za gradsku vožnju). Istih tih 230 kn mi poslodavac uzima na način da mi od mojih prijeđenih kilometara kroz mjesec dana oduzme 230 ( znači plaća mi samo 1 kn/km). Da li je to po zakonu?
Dalje, poslodavac mi sam ispisuje putni radni list, jer on ipak zna bolje koliko je nešto udaljeno od nečega...(koristi navigaciju na kompjuteru u uredu!?!?!?) i za to mi isplaćuje 1.5 kn/km. Događa se da moram par puta u danu ići na jedno te isto mjesto, ali poslodavac mi priznaje samo jedno putovanje.
Moje je pitanje, kolika je minimalna naknada za prijeđene kilometre i da li mi poslodavac smije skidati i isplaćivati naknadu svojevoljno (u istoj firmi više iznosa naknada za istu stvar) i u iznosu koji on sam odluči, tj. da li je to po zakonu?

Ispričavam se ak sam bio nejasan, ali malo sam iživciran cijelom situacijom...
Molim vas za savjete...
230 kn je mjesečna karta za prijevoz ,to je Vaše i nema priče, a za upotrebu osobnog vozila 2kn po km i putni radni list stoji u vozilu i Vi kad krenete upisujete stanje brojila i gdje idete i po povratku stanje brojila.Nažalost dio posodavaca ne poštuje ni propise .a ni radnike već gledaju gdje zakinuti i državu i radnika.
Možda bi bilo najbolje da kažete da Vam je auto u kvaru,pa da idete sa njegovim autom,a svoj parkirajte malo dalje od radnog mjesta
wendy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 14:27   #259
Pozdrav,

Da li se kod korištenja rent a cara u putnom nalogu treba navesti početno i završno stanje brojila, ili se taj račun samo navodi pod ostale troškove, kao i račun za gorivo, te koji tečaj uzeti za plaćene putne račune - da li može biti otprilike 7,4 ili treba uzeti tečaj prema datumu računa? hvala!
Morticia6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 21:57   #260
Ako vise djelatnika putuje na sluzbeni put privatnim automobilom,trebam li svakom djelatniku napraviti putni nalog?
Takodjer me zanima ako neki seminar traje 3 dana,a djelatnik u mjestu u kojem se odrzava nece imati smjestaj,vec ce putovati svaki dan,trebam napraviti 3 putna naloga ili jedan?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.