Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 19:34   #4641
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
Koji onda iznos upisujem u osnovicu osobnog odbitka ako radnik ima dvoje djece na sebi, a koliko ako ima jedno dijete? zbunilo me sve skroz
Radim u synesisu, u parametrima kod osnovnog koef upisujem 3800,00, šta upisujem u osnovicu za osobni odbitak ako nema na PK kartici nikog prijavljenog?
U synesisu upisuješ osnovni koef. i osobni koef. imaš na njihovoj stranici upute sve kako treba složiti...

http://www.pupilla.hr/pdf/2017-IzmjenePlaca.pdf

http://www.pupilla.hr/pdf/2017-Param...caHonorari.pdf
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 18:33   #4642
Pitanje za sve upucene... procesljao sam topic ali nigdje nisam dobio bas konkretan odgovor sto mi je najbolje ciniti.

Dakle, vlasnik sam d.o.o. firme te ujedno i direktor i jedini zaposleni. Nisam si isplatio placu za 7, 8, 9, 10 i 11. mjesec te mi je FINA, prema nalogu državnog inspektorata, blokirala racune i nakon nekog vremena ovrhom uspješno zaplijenila svih 5 naloga u iznosu minimalne bruto place koja iznosi 3120 kuna + svoje naknade mi je naplatila 175 kuna za svaki nalog.

Dakle ukupno mi je zaplijenjeno 15.600 kuna, a 875 kuna mi je FINA uzela za naknade.

Kako sam ujedno i prijavljen na minimalac, tih zaplijenjenih 15.600 kuna bi mi bili taman dovoljni da si isplatim svih 5 placi radi kojih mi je taj novac i zaplijenjen.

No pitanje je, kako da dodjem do njega?

Koliko sam shvatio ja bi trebao FINI predati ZPN-01 obrasce za svaku placu, te onda cekati da me ponovno ovrse, da bi onda mogao od drzavnog inspektorata traziti da povucu rjesenje i da mi FINA vrati zaplijenjeni novac?

Ne postoji li nacin da se taj vec zaplijenjeni novac proslijedi za isplate tih placa zbog cijih je neisplata u konacnici i ovrsen?

I zadnje pitanje, ako predam ZPN-01 obrasce i pustim FINU da mi jos jednom ovrsi racune, hocu li opet platiti one iste naknade koje mi je FINA naplatila i prvi put? Dakle 5 puta po 175kn kuna?

Hvala!
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:23   #4643
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve upucene... procesljao sam topic ali nigdje nisam dobio bas konkretan odgovor sto mi je najbolje ciniti.

Dakle, vlasnik sam d.o.o. firme te ujedno i direktor i jedini zaposleni. Nisam si isplatio placu za 7, 8, 9, 10 i 11. mjesec te mi je FINA, prema nalogu državnog inspektorata, blokirala racune i nakon nekog vremena ovrhom uspješno zaplijenila svih 5 naloga u iznosu minimalne bruto place koja iznosi 3120 kuna + svoje naknade mi je naplatila 175 kuna za svaki nalog.

Dakle ukupno mi je zaplijenjeno 15.600 kuna, a 875 kuna mi je FINA uzela za naknade.

Kako sam ujedno i prijavljen na minimalac, tih zaplijenjenih 15.600 kuna bi mi bili taman dovoljni da si isplatim svih 5 placi radi kojih mi je taj novac i zaplijenjen.

No pitanje je, kako da dodjem do njega?

Koliko sam shvatio ja bi trebao FINI predati ZPN-01 obrasce za svaku placu, te onda cekati da me ponovno ovrse, da bi onda mogao od drzavnog inspektorata traziti da povucu rjesenje i da mi FINA vrati zaplijenjeni novac?

Ne postoji li nacin da se taj vec zaplijenjeni novac proslijedi za isplate tih placa zbog cijih je neisplata u konacnici i ovrsen?

I zadnje pitanje, ako predam ZPN-01 obrasce i pustim FINU da mi jos jednom ovrsi racune, hocu li opet platiti one iste naknade koje mi je FINA naplatila i prvi put? Dakle 5 puta po 175kn kuna?

Hvala!
Trebaš na Finu predati NP1 obrasce za sve mjesece + ZPN-01 obrasce za svaki mjesec i čim to predaš tražiti od Fine potvrdu da si to predao, i tu potvrdu nosiš u Državni inspektorat te onda oni povlače rješenje, čim povuku rješenje sredstva koja su zaplijenjena i nalaze se na izdvojenom računu unutar tvog računa u banci će biti prebačena na redovni račun i Fina će provesti isplate.

E sad da li to Fina opet nešto naplaćuje, taj dio ne znam...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:47   #4644
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Trebaš na Finu predati NP1 obrasce za sve mjesece + ZPN-01 obrasce za svaki mjesec i čim to predaš tražiti od Fine potvrdu da si to predao, i tu potvrdu nosiš u Državni inspektorat te onda oni povlače rješenje, čim povuku rješenje sredstva koja su zaplijenjena i nalaze se na izdvojenom računu unutar tvog računa u banci će biti prebačena na redovni račun i Fina će provesti isplate.

E sad da li to Fina opet nešto naplaćuje, taj dio ne znam...
Hvala na odgovoru.

Poslao sam FINI i drzavnom inspektoratu prije par dana mail ali nitko ne odgovara. Imam osjecaj da ce mi FINA po drugi put naplatiti svoje naknade, nakon sto predam obrasce, al sta je tu je.

Kao drugu opciju vidim jedino da nabavim dodatni novac pa si zaostale place isplatim redovnim putem, a onda s potvrdama o isplati odem u drzavni inspektorat traziti da opozovu rjesenja. Na taj nacin bi se valjda izbjeglo to da FINA po drugi put šalje ovrhe.

E jos jedno pitanje ako znas odgovor - ako si sve te place isplatim u istom mjesecu po nalogu FINE (ZPN-01) - onda mi osobni odbitak vrijedi samo za jednu placu, a na ostale cu platiti veci porez i imati manji neto iznos?

Mogu li kasnije tu razliku traziti nazad? I kako?
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:55   #4645
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Poslao sam FINI i drzavnom inspektoratu prije par dana mail ali nitko ne odgovara. Imam osjecaj da ce mi FINA po drugi put naplatiti svoje naknade, nakon sto predam obrasce, al sta je tu je.

Kao drugu opciju vidim jedino da nabavim dodatni novac pa si zaostale place isplatim redovnim putem, a onda s potvrdama o isplati odem u drzavni inspektorat traziti da opozovu rjesenja. Na taj nacin bi se valjda izbjeglo to da FINA po drugi put šalje ovrhe.

E jos jedno pitanje ako znas odgovor - ako si sve te place isplatim u istom mjesecu po nalogu FINE (ZPN-01) - onda mi osobni odbitak vrijedi samo za jednu placu, a na ostale cu platiti veci porez i imati manji neto iznos?

Mogu li kasnije tu razliku traziti nazad? I kako?
Jesu li poslani JOPPD obrasci s šifrom 0041 ? Bez obračuna poreza ?

Ako jesu onda sad idu s šifrom 0051 i jedan osobni odbitak da, a razlika se prebije u 12mj kad se radi godišnji obračun poreza...šteta jer po novome se odmah obračunava porez i koristi se odbitak odmah, nema više ovako kako je bilo dosada da je radnik oštećen dodatno radi neisplate...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:06   #4646
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Jesu li poslani JOPPD obrasci s šifrom 0041 ? Bez obračuna poreza ?

Ako jesu onda sad idu s šifrom 0051 i jedan osobni odbitak da, a razlika se prebije u 12mj kad se radi godišnji obračun poreza...šteta jer po novome se odmah obračunava porez i koristi se odbitak odmah, nema više ovako kako je bilo dosada da je radnik oštećen dodatno radi neisplate...
Uf ne znam, moram pitati knjigovodju. Ali ako place nisu bile isplacivane, onda pretpostavljam da nisu jos nikakvi obrasci slani?

S obzirom da se neisplacene place odnose na razdoblje iz 2016. godine, hoce li onda prebijanje razlike mozda ici ranije, ili ipak tek u 12. mjesecu 2017. godine?
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:07   #4647
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Poslao sam FINI i drzavnom inspektoratu prije par dana mail ali nitko ne odgovara. Imam osjecaj da ce mi FINA po drugi put naplatiti svoje naknade, nakon sto predam obrasce, al sta je tu je.

Kao drugu opciju vidim jedino da nabavim dodatni novac pa si zaostale place isplatim redovnim putem, a onda s potvrdama o isplati odem u drzavni inspektorat traziti da opozovu rjesenja. Na taj nacin bi se valjda izbjeglo to da FINA po drugi put šalje ovrhe.

E jos jedno pitanje ako znas odgovor - ako si sve te place isplatim u istom mjesecu po nalogu FINE (ZPN-01) - onda mi osobni odbitak vrijedi samo za jednu placu, a na ostale cu platiti veci porez i imati manji neto iznos?

Mogu li kasnije tu razliku traziti nazad? I kako?
Da, smiješ koristiti samo jedan odbitak u mjesecu...

Ubuduće se ne moraš dovoditi u takvu situaciju. Imaš li knjigovođu?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:08   #4648
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Uf ne znam, moram pitati knjigovodju. Ali ako place nisu bile isplacivane, onda pretpostavljam da nisu jos nikakvi obrasci slani?

S obzirom da se neisplacene place odnose na razdoblje iz 2016. godine, hoce li onda prebijanje razlike mozda ici ranije, ili ipak tek u 12. mjesecu 2017. godine?
Tek u 12mj. ako je predala sa šifrom 0041 i zadužila samo doprinose, jedino ako je predala sa šifrom 0001 onda bi moglo proći uz osobni odbitak jer je već tako prijavljeno...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:39   #4649
E jos jedno pitanje - mogu li si sad isplatiti placu za 12. mjesec kako bi izbjegao njenu ovrhu u iducem mjesecu? Ili isplate placa moraju ici po redu, prvo za 7., pa 8. pa 9. itd... ?
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:44   #4650
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
E jos jedno pitanje - mogu li si sad isplatiti placu za 12. mjesec kako bi izbjegao njenu ovrhu u iducem mjesecu? Ili isplate placa moraju ici po redu, prvo za 7., pa 8. pa 9. itd... ?
Možeš.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 11:33   #4651
na koji način će izvršiti isplatu plaće za 12 mj ako je račun u blokadi?
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 13:29   #4652
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Traži od knjigovodstva da zatraže mišljenje nekog savjetnika, jer nije točno što pričaju, ako je prijava na 4 sata doprinosi idu na 5.030,35 / 2, i to je osnovica tj. 2.515,18 kn je osnovica za doprinose.
Devilgirl malo kasnim ali puno ti se zahvaljujem! Još jedno pitanje, koji je točan iznos doprinosa za minimalnu plaću koja je po novom 3276 kn (ovo se odnosi na radnika)?
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:15   #4653
Poštovani,

obračunavam plaću za 12 mj 2016.

Jel koristim nove osobne odbitke 3800, 1 dijete koliki je OS 2660?

Koliki je sad porez na dohodak plaće za 12 mj?

Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:51   #4654
Quote:
marci777 kaže: Pogledaj post
Devilgirl malo kasnim ali puno ti se zahvaljujem! Još jedno pitanje, koji je točan iznos doprinosa za minimalnu plaću koja je po novom 3276 kn (ovo se odnosi na radnika)?
Trosak doprinosa za minimalnu placu iznosi 1.218,67 kn.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 07:51   #4655
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Trosak doprinosa za minimalnu placu iznosi 1.218,67 kn.
Da
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:20   #4656
Kada se radi plaća u naravi doprinos i porez moraju se platiti do kraja mjeseca u kojem je primitak primljen (korištenje osobnog automobila) u 2016. i prije. Sada sam pročitala da u 2017. plaćanje poreza i doprinosa dospijeva do 15-og dana u mjesecu za prethodni mjesec. Kada onda ide JOPPD?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 10:34   #4657
[QUOTE=klara6;62195713]Poštovani,

obračunavam plaću za 12 mj 2016.

Jel koristim nove osobne odbitke 3800, 1 dijete koliki je OS 2660?

Koliki je sad porez na dohodak plaće za 12 mj?


Mora li direktor kojikoji je je ujedno i radnik u svojoj firmi npr. Na mjestu vozac placati doprinose na drektorsku osnovicu.hvala vam pu
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 13:55   #4658
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post

Mora li direktor kojikoji je je ujedno i radnik u svojoj firmi npr. Na mjestu vozac placati doprinose na drektorsku osnovicu.hvala vam pu
Mora. Doprinose sigurno mora na direktorsku osnovicu (5.030,35 kn) počevši od plaće za 1. mjesec. A neto može isplatiti i "obični" minimalac, ako sam dobro pohvatala, imaš tu na ovom podforumu negdje takav obračun.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 14:48   #4659
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Jesu li poslani JOPPD obrasci s šifrom 0041 ? Bez obračuna poreza ?

Ako jesu onda sad idu s šifrom 0051 i jedan osobni odbitak da, a razlika se prebije u 12mj kad se radi godišnji obračun poreza...šteta jer po novome se odmah obračunava porez i koristi se odbitak odmah, nema više ovako kako je bilo dosada da je radnik oštećen dodatno radi neisplate...
Odakle ova informacija
hele83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 14:56   #4660
Quote:
hele83 kaže: Pogledaj post
Odakle ova informacija
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=425

Porezna reforma,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.