Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2006., 15:59   #1
Solarna energija

pozdrav,

zanimam se za solarnu energiju. koju korist bi imao u hr da stavim kolektore za solarnu energiju na svoj krov? se moze dobiti koji poticaj od drzave?

hvala
__________________
Kako oblikovati potpise
miki blueeye is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:31   #2
ne znan nista konkretno o ovome, ali cini mi se nekako cudno da bi drzava trebala davat poticaje za ugradnju kolektora za solarnu energiju

nek me neko ispravi ako grijesim, ali jel mi o istoj drzavi govorimo?
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:46   #3
U hrvatskoj drzava ne daje nikakve poticaje za stavljanje solarnih kolektora na kucu cak su zabranili koliko mi je poznato u ZG montiranje na krov.
A npr. u austriji, njemackoj, sloveniji dobijas poticaj od 30% ukupne vrijednosti ako zelis investirati u solarne kolektore ili neki drugi obnovljivi izvor energije.

Jos prosle godine sam se raspitivao kad sam stavljao kolektore na vikendicu i jako sam se razocarao kad sa vidio da nema nikakvog poticaja od drzave, a gore u njemackoj sam mogao dobiti.
(slicno je kao i sa plinom u autu, ovdje ti jos drzava naplati dodatno na registraciji ako imas ugradjen plin, a u austriji dobijes jos popust na reg. ako imas plin)
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:47   #4
i ja također mislim da se ne dobivaju poticaju za postavljanje kolektora
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 21:20   #5
Poticaje od drzave jos za sada ne mozes dobiti, ali korist je prosjecno godišnje 50% ušteda energije za grijanje tople vode ili prostora. Naravno da je na moru ušteda veća a na kontinentu manja. Uglavnom, od 6-9 mjeseca imas besplatnu toplu vodu.
Okvirno, cijena ugradnje za npr.6 osoba u kućanstvu je cca. 20000-30000 kn
han_solo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 21:23   #6
je pocet ce oni sa tim kad ti budes (dead) ...
DJ Adolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 19:06   #7
Quote:
han_solo kaže:
ali korist je prosjecno godišnje 50% ušteda energije za grijanje tople vode ili prostora. ..... Uglavnom, od 6-9 mjeseca imas besplatnu toplu vodu.
ušteda na toploj vodi je oko 60% godišnje, a ne na grijanju, tamo je zanemariva i još jedna greška...ništa nije besplatno, pitanje je isplativosti investicije, prema svim računicama kolektori se isplate tek nakon petnaestak godina u odnosu na recimo plin.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 19:53   #8
Quote:
Bhakti kaže:
ušteda na toploj vodi je oko 60% godišnje, a ne na grijanju, tamo je zanemariva i još jedna greška...ništa nije besplatno, pitanje je isplativosti investicije, prema svim računicama kolektori se isplate tek nakon petnaestak godina u odnosu na recimo plin.
Solarni kolektori se pri korištenju na obiteljskim kućama isplate za 5 do 6 godina, dok im je vijek trajanja i do 25 godina, tako da je ta toplinska energija proizvedena pomoću kolektora besplatna skoro 20 godina (osim troškova održavanja)

I naravno da nije zanemariva ušteda na grijanju, pogotovo ako je kuća na moru, i jos pri tome se po ljeti koristi za turizam, tako da je sustav za toplu vodu (spremnici) dimenzioniran za 20 čeha po ljeti, što odgovara potrebama za grijanje obitelji po zimi.
han_solo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 21:25   #9
Quote:
han_solo kaže:
Solarni kolektori se pri korištenju na obiteljskim kućama isplate za 5 do 6 godina, dok im je vijek trajanja i do 25 godina, tako da je ta toplinska energija proizvedena pomoću kolektora besplatna skoro 20 godina (osim troškova održavanja)
.
moja četveročlana obitelj za toplu vodu ima ratu plina od 50-80 kuna mjesečno, znači za 5 god potrošim cca 4000 kuna, sa kolektorima bih uštedio 60%..dakle 2400 kuna za 5 godina ili 9600 kuna za 20 godina, aloo...malo ponoviti matematiku, a ne padati na jeftine marketinške trikove, u dalmaciji je situacija malo povoljnija što se tiče isplativosti kolektora dijelom zbog blaže klime i više sunčanih dana, a dijelom zbog toga što im je prvi energent koji koriste električna energija ili skupo lož ulje, da više za te stvari koriste TNP situacija bi bila drugačija.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 07:59   #10
Quote:
Bhakti kaže: moja četveročlana obitelj za toplu vodu ima ratu plina od 50-80 kuna mjesečno, znači za 5 god potrošim cca 4000 kuna, sa kolektorima bih uštedio 60%..dakle 2400 kuna za 5 godina ili 9600 kuna za 20 godina, aloo...malo ponoviti matematiku, a ne padati na jeftine marketinške trikove, u dalmaciji je situacija malo povoljnija što se tiče isplativosti kolektora dijelom zbog blaže klime i više sunčanih dana, a dijelom zbog toga što im je prvi energent koji koriste električna energija ili skupo lož ulje, da više za te stvari koriste TNP situacija bi bila drugačija.
Upravo tako. Kolektori daju najviše tople vode po ljeti kada je i najmanje treba. Zato po mojem mišljenju, kolektori su jedino isplativi na moru i to na kući sa nekoliko apartmana za iznajmljivanje, gdje je relativno velika potrošnja tople vode ljeti a nije potreban veliki kolektor (mala investicija) da ju proizvede. Sve ostalo je bacanje novaca.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 07:58   #11
decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....
han_solo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:02   #12
Quote:
han_solo kaže: decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....
Možda bi nekom i trebala ta knjiga, ali tebi najprije neka iz ekonomije ili za početak matematike
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:33   #13
Quote:
han_solo kaže:
decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....
momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 12:44   #14
Quote:
Bhakti kaže:
momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.
Ja ne živim na moru neko u kontinentalnom dijelu Slovenije.Kolektore imam više od 15 godina i prezadovoljna sam. Ako je imalo sunca imam 300 litara vode od 40 st.C ,maksimalno se zagrijava na 60(zbog kamenjca)

Činjenica,da se troši topla voda bezbrižno za sve ne samo za tuširanje , vrijedi više nego ponekad onaj račun za plin.
Osječaj,da ti sunce zagrijava džaba,da se ne ispituje po kuči dali je uključen bojler ili si bio prvi ili zadnji na redu. Voda ti je topla.

Investicija je tada bila 4500 DEM i odavno je zaboravljena.
Kada sam na moru kod vas, ne mogu se načuditi,da pored toliko sunca zagrijavaju vodu na struju. U Malinskoj sam baš gledala koliko je kolektora na kučama.Do predkratko pronašla sam jednu jedinu kuću. Šteta,ako se mene pita.
FinaSlovenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 12:55   #15
ja u svakom slučaju podržavam sve one koji se odluče na ugradnju, jer i sam planiram isto i to iz više razloga. problem je što su naši ljudi slabo upućeni u sve prednosti takvog načina grijanja, a da se to koristi kod nas onoliko koliko bi se moglo siguran sam da bi rasteretili osim svog budžeta i hep a samim tim i okoliš, a ne ovako. ovako će nam oni izgradit još par termoelektrana ili što je još gore sa slovencima proširiti krško!
__________________
Kako oblikovati potpise
sikeizy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 19:22   #16
Topla voda...

A jel spika o toploj vodi il o struji?
Yado is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:21   #17
Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg

Zadnje uređivanje Solar_Digi : 17.09.2007. at 00:15.
Solar_Digi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 23:36   #18
Quote:
heheh kaže: Pogledaj post
ne znan nista konkretno o ovome, ali cini mi se nekako cudno da bi drzava trebala davat poticaje za ugradnju kolektora za solarnu energiju

nek me neko ispravi ako grijesim, ali jel mi o istoj drzavi govorimo?
Grijanje na plin proizvodi ugljični dioksid. Jedan način redukcije emisija tog plina je poticanje ugradnje solarnih kolektora.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 14:01   #19
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Jos prosle godine sam se raspitivao kad sam stavljao kolektore na vikendicu i jako sam se razocarao kad sa vidio da nema nikakvog poticaja od drzave, a gore u njemackoj sam mogao dobiti.
(slicno je kao i sa plinom u autu, ovdje ti jos drzava naplati dodatno na registraciji ako imas ugradjen plin, a u austriji dobijes jos popust na reg. ako imas plin)
Da, to je žalosno da u hladnoj austriji (pored sunčane dalmacije i istre) potiču i ugrađuju solarne kolektore, vožnju na plin, forsiraju izgradnju vjetroelektrana...al očito da su kod nas interesi i utjecaj HEP-a, INA-e i državnog budžeta pre veliki da bi to moglo proć kod nas.
Umjesto da gledaju širu sliku kod nas su po običaju "naše vođe" kratkovidni...neznaju oni ni šta je to DUGOROČNA isplativost, ekologija, uvozna ovisnost energenata...
melek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 16:05   #20
tehnomont pravi solarne kolektore prilicno jeftine i nose znak hrv. kvalitete..

isplati se i u 2-3 godine.. ovi koji kazu da se ne isplati pojma nemaju..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.