Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2006., 23:20   #41
Krvnik

Quote:
Krvnik kaže:
ljudi još ne znaju ni kako biti ljudi.

kako će onda znati kako biti nadljudi?

čovjeku nije mjesto na tronu apsolutnog kreatora.

a ni mehaničkom stroju koji u sebi ima duh čovjeka nije mjesto na tom tronu.
geza: To je tvoje mišljenje i ono se ne slaže sa stotine drugih mišljenja. Tako imamo jednog naročito pametnog - tebe i na stotine naročito glupih poput mene t.j. oni koji znaju da se uz homo sapiensa sapienesa od prije 35.000. godina pojavio IMAGINATIVNI HOMO SPAIENS, poput Einsteina ili Tesle, a nakon te ljudske vrste javljaju se: robo sapines, kiborg spaiens, astro spines i sayber sapiebns, svi s paralenim nastajanjem SUPERMOZGA koji zna DA JE ČOVJEK APSOLUTNI KRETAOR, već danas, A SUTRA ĆE BITI KRETAOR nečeg većeg od njega samom. Tako barem misli i zna veliki broj ljudi koji se bave fenomenom postumane evolucije, t.j. koji se bave evolucijom tehnologije.
To je ISTINA dragi gospodine,a ne to što pišeš. No ja nema ništa protiv tvog mišljenja, samo kažem, da je tvoje mišljenje u manjini i daleko je od
stvarnosti. Robo sapines već radi na sve strane, čak radi i na MARSU??
svoje mišljenje.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 20:46   #42
Quote:
blue bird kaže:
i zaboravih prije napisat....btw. ja sam mislila da je ideja da je 'covjek - vladar svega'...kreacionisticka ideja...mislim..ono stvoren je ' na sliku svoga Stvoritelja i dano mu je da vlada nad svime'....
geza: U tome i jest bit problema percepcije suvremenog čovjeka. Ideja da je " čovjek vladar svega " ptretvorila se u STVARNOST. Čovjek se ponaša kao vladar, čini čine kao vladar, prisvaja sve bitne atrubute koje su se u rana vremena pridavana Vladaru. To sam na forumu nekoliko puta pokazivao i dokzivao, ako želiš mogu i sada.
Za mene krecionistička ideja nije nikakva apstrakcija, ili nešto isključivo religijsko. Za mene krecionističj ideja je kreacinostička ideja koji izvore iz ljudskog mozga kao kreacija nove stvatnosti, nove prirode, novih artefakata, uključujući i NOVOG četveropolnog sapiensa - transapiensa.
To je super aktualna znanstvena i filozofske tema sadašnjice koja eksponencijalnom brzinom " galopira " prema spoznaji o apsolutnoj kreaciji. To je naprosto logos daljnje evolucije.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 21:00   #43
geza,odi u tvoj lokalni zoo(okusi malo ne tako davne stvarnosti )te udi u lavlji kavez i provjeri dali se lav klanja "vladaru svega" -ubit cu se
hotnix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 20:54   #44
Quote:
hotnix kaže:
geza,odi u tvoj lokalni zoo(okusi malo ne tako davne stvarnosti )te udi u lavlji kavez i provjeri dali se lav klanja "vladaru svega" -ubit cu se
geza. Otiđi u CIRKUS pa ćeš vidjeti kako se TVOJ LAV klanja gospodaru, ali ja ne govorim o takvom cirkustantskom gospodaru, več govorim o GOPODARU ZEMLJE I SVEMIRA. To je ipak nešto drugo. Ako ti je preteško, što prije tim bolje, napusti " gospodara " ?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 21:00   #45
Quote:
viviana kaže:
Pročitala sam gotovo cijeli topic po prvi put sad... ali ono što bih željela napisati zapravo je dopisati jedan djelić teksta, kojeg sam upravo jutros čitala, na ovu quotiranu rečenicu gore - a čini mi se prigodnim.

Zanijeti varljivim treperenjem listova, tko zna kada, i tko zna zbog čega, povjerovali smo da je suština postojanja u korijenu, u plodu, u grumenu zemlje... povjerovali smo da se postojanje može shvatiti, da se život može razumjeti samo pomoću onog što ima čvrsti oblik i definiranost u prostoru. Povjerovali smo da je suština saznanja u skupljanju plodova. Povjerovali smo ubijeđeni trajnošću kamena, da je lako dokučiti smisao.

Negdje ispod kore stabla, tako pouzdanog u sredini seoskog dvorišta, negdje u razbarušenosti korijena i grana, negdje u iskonskom smislu i poretku svega na svijetu je skrivena tajna : plodovi nisu smisao postojanja; oni jesu dio i znak budućeg, ali je smisao postojanja u zrenju.


( iz teksta O jednom drvetu - Lj.N.)
geza: Tko je napisao " Čovjek nije nastao - on sam sebe stvara, izgrađuje, mijenja, u svakom trenutku svojeg života. " dobro je napisao! Isto tako je izvrsno da cjelina daje smisao i povratak izgubljenom. No još bolje je kada se uvede i Ishodište, onda sve postaje savršeno jasno, smisleno i vrijedno. No o Ishodištu ( svom ) nitko neće da razmišlja, govori, istražuje, piše, plemizira ...?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 00:11   #46
Quote:
aster_asper kaže:
Da..čovjek se neprestalno izgrađuje...dok god živi..a iza granice ovozemaljskog života nadam se i vjerujem da nastavlja postojati ona njegova nematerijalna supstanca..onaj sukus..zvan duša...
Bojimo se zaviriti u svoja ishodišta...svakako...težak je to i trnovit put...virnem ja svako malo u svoje dubine,ali se svaki put preplašena vratim u stvarnost..jer tamo je oluja..huče vjetrovi i bjesni more..udara o obale moje duše...
Lakše je .zapaliti cigaretu, odmahnuti rukom....reći..baš me briga..proći će..zaboravit ću...nije mi važno...bit će bolje..
Koji smo mi iluzionisti ...
No uzalud nam bijeg..od sebe se pobjeći ne može..dakle, valja nam se vraćati...
Ne smijemo odustati od tog puta u svoje središte...treba spoznati i prihvatiti sebe..stvoriti u sebi svoju malu oazu mira, istine i ljubavi, vlastito utočište gdje ćemo se susretati sa svojim bitkom
geza: U svijetu se već vode velike debate o transhumanizmu, dok mi ovdje spavamo " balkanski san ". Od homo sapiensa sapinesa preko imaginativnog spaiensa mnogi, a i ja među njima, govore da čovjek i čovječanstvo stvaraju višu vrstu bića od sebe. To su već robo sapiens, kiborg spaines, astro spaines i sayber sapines. To su relanosti koj postoje i koje treba početi prepoznavati da ne bi postalo preksano. U raspravama o čovjeku ove činjnice se više ne smiju ignorirati, naprosto stoga što su činjenice.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2006., 03:05   #47
Quote:
preatorian kaže:
Ovo je oksimoron.

Čovjek ubija boga da bi postao i sam bog.
Zato jer mu to jedino osigurava budućnost.
Zato jer će (vrlo vjerovatno) uništiti sve i samog sebe.

Kako će mu osigurati budućnost, ako će ga uništiti?


Čovjek nije ubio boga da bi došao na njegovo mjesto već isključivo zbog deficita mašte koja mu omogućava da izađe iz dimenzije koja mu je nametnuta vremenom. Smisao života, njegove egzistencije kao i kratke i beznačajne uloge koju je dobio bez audicije su mu postale preteško breme pa ga je odlučio skinuti sa sebe.
Samo glup čovjek može ubijati Boga, anticipaciju o kojoj nema pojma! A ubiti atribute Boga nije moguće jer su to atributi čovjeka. Konačno bi se ljudi trebali opametitri i pogledati što se to dogodilo s Čovjekom zadnjih 3.000 godina?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 15:28   #48
Quote:
+Unknown+ kaže:
Čovjek je Nietzscheova tanka nit razapeta između majmuna i nadčovjeka. Čovjek je oprečnost sam po sebi. Majmun, ili homo sapiens/erectus? Zahvaljujući prednjem moždanom režnju i onom nevidljivom, neopipljivom, ukrasnom detalju, teškom 21 gram, uzdižemo se, ali i dalje živimo u simbiozi. ( s majmunima ) APE PLANET UNION!
geza:

Nietzsche se odavno izgubio u labirintima svog pomračenog uma. Svijet, čovječanstvo, Čovjek, makroevolucija otišla je daleko, dakelo, čak do Marsa i mnogo dalje……Na Zemlji toj koljevki dvodimenzinonalnog ( dvonožnog ) čovjeka dogodilo se da čemerni majmunoliki čovjek stvara četiri NOVE homoidne vrste sa " željeznim kostima ": robo sapiens, kibor spiens, astrosapiens i sayber spiens. Sva ta četiri NOVA bića koje evolucijski stvara Čovjek rade zajedno sa imaginativniom sapiensom na izgradnji NOVOG makrobića svemira koje se za sada zove ČOVJEČANSTVO. Majmun u takvom stanju stvari je isto što je ritmička cijev ( pumpa ) kao preteča četveropolnog ljudskog srca.
Nikako da se ljudi odlijepe od steriotipa tradiciopnalne evolucijske teorije po kojoj je čovjek objekt evolucije, i da umjesto toga vide evolucijsku inverziju , t.j. da je Čovjek postao subjekt evolucije. Više ne vrijedi samo da je čovjek nastao od majmuna, već sada vrijedi da čovjek stvara majmuna!? To je vrlo bitna razlika u interperetaciji čovjeka i njegove uloge na Zemlji i svemiru.
A što se tiće mozga, sve je već jasno! Globalni mozak - supermozak je već u izgradnji, čak je veći i u funkciji!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 18:21   #49
dakle, cijenjeni Geza, što je to čovjek?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 08:56   #50
Quote:
blue bird kaže:
EM impulsi... imput -output /sistem/...a mozda smo, 'ultimate software' - koji dizajnira nove sisteme i tako aktivira nove oblike egzistencije...prerastajuci svoja ogranicenja...

a,mozda smo nesto sasvim drugo?....gore receno...izgleda moguce...
Možda si već primijetila da ja ne pišem ništa što već nije. Dakle, pišem samo o onome što već JEST SADA i to je upravo ono što zbunjuje mnoge zato što smo prema tradicionalnoj svijesti naučeni misliti samo ono što je bilo, što je poznato.... govor o prošlosti?
Ja pišem isključivo o onim procesima koji su u tijeku, koji nastaju ili će u bližoj budučnosti nastati.
U jednom takvom dinamičkom procesu motrenja činjenica je da se kreativna moć čovjeka enormno, t.j. eksponencijalno povečava u vremenu. To je ključno zapažanje koje bi morali vidjeti i drugi ljudi koji se upliću u filozofske i znanstvene teme i rasprave. Činjenica je da postoji astrosapines, činenjica je da postoji robo sapiens, činjeica je da postoji kibor spiens i činjenica je da postoji sayber sapines, bez obzira na kojoj razini pojavnosti se nalazili. Prepoznavanje tih novih bića koja nastaju kao kreativna djela čovjeka ne da je samo nužno, ono je IMPERTATIV za svakog tko se legitimira kao umni, znanstveni ili filozofski čovjek. Zanimljivo je da se s tim bićima izruguju naši bajni znanstvenici na znanstvenom forumu?? Dakle, ušli smo u fazu da se znanstvenici izruguju svom valstitom djelu!!? Paradoks na početku 21. stoljeća? To je velika šansa za NOVU FIKLOZOFIJU!!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 10:05   #51
Adriatik kaže: " Zato bih predložio za radnu hipotezu tvrdnju: Čovjek nije nastao - on sam sebe stvara, izgrađuje, mijenja, u svakom trenutku svojeg života. "

geza: Oprosti Adriatik, pa to stalno tvrdim i dokazujem. Dakle, ne da prihvaćam tvoju radnu hipotezu već pozivam na DOKAZIVANJE te hipoteze argumentima, mikro i makro dokazima, koji su nam poznati, koje svatko može vidjeti ako može i želi gledati - vidjeti. No izgleda veliki problem je u tome što velika večIna ljudi vidi i zna samo ono što je prošlo, što je svima poznato, a za ono što se događa SADA, u ovom povijesnom vremenu, recimo plus - minus 50 godina, to se ne vidi, ne želi se vidjeti, jer da bi se to vidjelo traži se napor za stjecanje informacija, znanja, valstitog promišljanja i zaključivanja. No lijenost je izgleda u " normalnim uvjetima " previlika da bi se vidjelo kako ČOVJEK SAM SEBE STVARA, BIOLOŠKI, SOCIOLOŠKI, FENOMENOLOŠKI!
Stalno sugeriram: napravimo distancu od samo 2.000. godina i pogledajmo ne samo Darwinovu evoluciju od gmaza do čovjeka, već pogledajmo i evoluciju ČOVJEKA od čovjek O - te godine i ČOVJEKA 2006. godine?? Ako su to dva ISTA čovjeka, onda se nema što razgovarati, a ako NISU, što jest činjenica , onda se ima itekako što razgovarati: KUDA DALJE? UKOJM SMJERU? ZAŠTO?
Riječ je o transevoluciji!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 21:38   #52
Quote:
brezovka kaže:
bb...savršen u svojoj ranjivosti.Znači podložan promjeni i na bolje.
transhumanizam...prepisano iz Biblije.
Transhumanizam nije samo prijepis iz Biblije, može biti biblijska anticipacija, ali poanta je u tome što se MI ljudi - čovječanstvo nalazimo na putu u transhumanu eru. Tu se nalazi " ključ " sadšnjice za otvaranje vrata budućnosti. Nije dovoljno milsiti i govorit da se sve samo mijenja kad imamo evidentne pojave i činjenice koje se neke stvari i pojave NE MIJENJAJU!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 15:27   #53
Quote:
Hmmm kaže:
Kiborg kao takav ima dvije definicije.

ili je to covjek sa tehnologijom (umjetni organi, udovi i ino) *stvarnost, postoji, prisutno je
ili tehnologija (AI) poboljsan covjekovom biologijom *buducnost ili nevjerovatnost.

Sto se tice, kako je covjek nastao, ja kao apsolutni majmun mogu reci da je evolucija sigurno
NETOČNO! KIBOR KIMA SAMO JEDNI DEFINIOCIJU I NAPISANA JE U TOPIKU " KIBORG SAPIENS ". To je NOVO BIĆE koje se satoji od bioloških organa i djelova i umjetnih organma i dijelova. Dakle to je MJEŠAVIMA BIOLOŠKOG I MEHANIČKOG ČOVJEKA. ROBO SAPIENS JE 100% OD ČOVJEKA NOVO STVOPRENO MEHNIČKO BIĆE SA SVIM BITNIM SVOJSTVIMA BIOLOŠKOG BIĆA, UKLJUČUJUĆI I INTELIGENCIJU.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2006., 03:35   #54
Po znanosti covjek nastaje. Ali kad?

Pa to je jednostavno KAD KUPI.
Bice koji ne kupuje nije covjek.
KUPUJEM DAKLE JESAM.

Ljudska prava su u stvari prava potrosaca.
Zato Iracani, Afrika, Azija i sva druga sirotinja svijeta nemaju prava jer nisu neki potrosaci.

Znanost koja nemoze zakljuciti da je sama utemeljena na DOGMI funkcionalne veze izmedju spoznaje i definicije, ne moze drugacije niti zakljuciti, nego da covjek nastaje.
Koko Bill is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 22:18   #55
Quote:
Koko Bill kaže:
Geza u pravu si, al ja kad postam volim provokaciju.

A ovo sto si napisao KRADEM DAKLE POSTOJIM, po meni je jedna od najgenijalnijih parola koje sam procitao u zadnjih desetak godina !!!
Stavljam je uz bok onom cuvenom grafitu MALO NAS JE AL SMO GOVNA.
Ovo tvoje je cak i jos bolje, jer je globalno primjenivo.

Molim te da mi odobris autorsko pravo na koristenje te uzrecice u buducim postovima. (nemoj misli da se salim i da je ovo cinizam, to najozbiljije mislim)
Za sada cu je staviti u svoj profile, ako imas nesto protiv, javi pa cu je skinut.
Korijen toj uzrečici koja ti se izgloeda dopada je u tome što Descartesa tog kartezijanskog pametnjakovića smatram velikim krivcem za veliku količinu proizvedenih gluposti u Zapadnoj percepciji svijeta. " Mislim, dakle postojim ", je jedan od velikih gluposti Zapadnog uma, jer, i BABA zna da DOK SPAVA TAKOĐER POSTOJI, A UOPĆE NE MISLI, VEĆ RECIMO SAMO SANJA??
No u pozadini te moje asocijacije su zapravo PINGVINI, koji, kao što se zna lančano kradu kamen jedan od drugog za gnijzdo jer uvijek manjka po koji kamen. Naime, pingivina je više nego kamenja. Dakle, za pingvine uistinu vrijedi uzrečica " KRADEM DAKLE POSTOJIM " ! No ta pingvinska uzrečica vrijedi i za mnoge ljude, koji kad ne bi krali ne bi ni postojali.
Pada mi na pamet još jedna dobra: ŽIVIM NA SMETIŠTU DAKLE POSTOJIM, a potjeće iz glavnog grada Meksika gdje na smetištu stalno živi između 70 - 100.000 ljudi. ( Bio je film o tome. )
Eto pa kopristi što te volja, ali sada imaš i argumnente!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 10:30   #56
Quote:
Watrous kaže: Pogledaj post
Filozof:"Covjek je Nista koje nisti u Nicemu."

Husserl:"Daj, hoces li vec jednom prestati da nas plasis s tim nebulozama?"
" Covjek je Nista koje nisti u Nicemu."
Zašto Čovjek ne bi bio ono što jest: TVORAC, KREATOR SEBE SAMA I SVEGA OKO SEBE??
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 09:51   #57
Pa to je to
__________________
U ustavu pise da se Hrvatska temelji na partizanskoj borbi.Kad su otisli da odaju pocast na grob vrhovnom komandantu te borbe? Pise u ustavu..Pise i na tarabi sladoled pa je niko ne lize..
Watrous is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 00:58   #58
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Neki postovi ljudi na ovoj temi i ova slika mi govore da evoluciju tumačite na krivi način. Ako koristite pojam evolucija kako se to čini u biologiji, onda kada se kaže da je evolucija "slijepa" tu se misli na više stvari. Jedna od njih je da ne postoji krajnji produkt evolucije, nema ultimativnog savršenog organizma niti savršenog čovjeka. Sa stajališta evolucijske usavršenosti jedan krokodil, zec ili čovjek su podjednako savršeni. Zašto? Zato jer su podjednako dobro adaptirani na okolinu u kojoj žive. Zato jer je evolucija proces prilagođavanja organizma prema uvjetima okoline u kojoj žive, a ne prema nekoj fiktivnoj slici savršenosti. To bi značilo da evolucija ima neku svijest, da razmišlja unaprijed, a to je pogrešno, ona se smatra fizikalnim zakonom, kao što je npr. gravitacija. Evolucijom se smatra proces postupnih promjena koji omogućava nekom organizmu da prežive duže i bolje se razmnoži nego drugi.
Jedno je govoriti o evoluciji živih bića na tradicionalan način, a posve je nešto drugo govoriti o evoluciji Čovjeka i čovječanstva s kontekstom ljudskog djelovanja na PROMJENE što implicitno znači evoluciju, jer se evolucija definira kao promjena što i kažeš. Dakle, tradicijska slijepa, nesvjesna i tupa evolucija više nije prava evolucijska tema, već ova o kojoj pokušavam govoriti, koju uzrokuje Čovjek svojim radom i svojim djelima. Time samo želim ukazati da je velika revizija tradicionalne teorije evolucije uvelike otpočela, naročito u SAD -u, upravo prepoznavanja ljudske inteligencije kao suvremenog faktora evolucije. To je naprosto činjenica i boriti se protiv te činjenice ne samo da je kontraproduktivno, već je besmisleno, jer prema svim najavama ubrzo dolazimo do točke velikog obrata što se već naziva SINGULARNOST. To je, kako kaže jedan od najvećih inovatora svijeta i zasigurno jedan od naročito pametnih ljudi, naša sudbina koju moramo prihvatiti ako želimo opstati pa ma koliko to koštalo tradicijske glave koje još uvijek vjeruju, kao i ti, da evolucija nema inteligenciju i da ne zna u kojem smjeru i kuda ide? Čim se prije shvati, kuda in zašto, tim bolje za evolucijskog čovjeka, jer su implikacije singularnosti goleme. Singularnost se inače tumaći kao evolucijska " točka " poistovjećivanja ljudskog i strojnog mozga.

Inače upitnik na slici je pravi evolucijski upitnik! Ogovaram na taj upitnik!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:04   #59
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Otpočela?
Pa otkad je Darwin predložio svoju teoriju isti se argumenti koriste od strane kreacionista, koji su se koristili i prije Darwina čak. Samo su novi kreacionisti zamijenili poznati sat sa mišolovkom. Ako me razumiješ.

A glavni argument je: "Ma to je prekompleksno, morao je bog to voditi."

god-of-the-gaps argument.
O kakvi to krecionistima govoriš? Ja ne govorim o nikakvim teorijskim, zamišljenim ili umišljenim krecioniostioma već o STVARNIMA onima koji kreiraju tehnologiju i stvari koje proizvodi tehniologija. Za mene su krecinisti inženjeri i tehničari diljem tvronica svijeta, dakle ljudi koji stvaraju stvari, a ne samo da su teoretičati koji samo " misle" o nekakvom difuznom kreacionizmu.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:09   #60
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Otpočela?
Pa otkad je Darwin predložio svoju teoriju isti se argumenti koriste od strane kreacionista, koji su se koristili i prije Darwina čak. Samo su novi kreacionisti zamijenili poznati sat sa mišolovkom. Ako me razumiješ.

A glavni argument je: "Ma to je prekompleksno, morao je bog to voditi."

god-of-the-gaps argument.
Darwiniova teorija evolucije možda vrijedi do Čovjeka, dalje ne, naprsoto stoga , što je Čovjek postje SUBJEKT EVOLUCIJE A TAKO što U Darwinovoj teoriji ne postoji . Dakle, NOVA TEOPRIJA EVOLUCIJE samo nadilazi KONVENCIONALNU time što FAKTOR EVOLUCIJE postaje inetligencija Čovjeka.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.