Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 16:17   #81
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
pa koliko vidim, u hercegovini su općenito puno manji iznosi nego u hrvatskoj. doduše, ovdje stolica košta od 130-180 kuna tako da mogu pretpostaviti kako je standardnih 400 kuna sasvim ok, odnosno 600 kada su bliži prijatelji u pitanju.
Ovdje ti je stolica od 45-50 €, pa na više, tak da se ne može uspoređivat... A mislim da nem apravila ni s Hercegovcima. Meni su sestrična i bratić iz Hercegovine dali po 1.000,00 €, tak da...
Tia7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:18   #82
da, kuma kupuje dar prije svadbe. od nekih 800- 1000 kuna uglavnom. to nisam uračunala.
također, prijateljice mladoj kupuju dar poslije svadbe i zato u svatove daju 600 kuna, dok prijatelj mladoj ne kupuje dar, već stavi u kuvertu 800 kuna.

ne znam kako je s mladoženjom i njegovim prijateljima...
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:20   #83
tia7, i ja dajem u hrvatskoj puno veće iznose jer sam svjesna da je stolica skuplja. no kada su svatovi u hercegovinu u pitanju, važe navedena pravila. govorim o većini svatova, ne o rijetkim tajkunskim svadbama.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:22   #84
također, ubrzo poslije svatova, dolazi se mladom bračnom paru na useljenje i donose se darovi od minimum 400 kuna.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:30   #85
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
ne kužim ni ja- živim u hercegovini i ovdje je sve strogo definirano kada su u pitanju svadbe. nisam baš tradicionalna i ne kužim se.
prvi put čujem stvarno
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:31   #86
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
također, ubrzo poslije svatova, dolazi se mladom bračnom paru na useljenje i donose se darovi od minimum 400 kuna.
mene samo još zanima tko je propisao te cifre
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:42   #87
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Oke svatko da koliko ima, slažem se.
Al sramotno mi je ispod 100 eura nekom dat.
Zadnjem frendu dao 300 eura al se znamo 18 godina.
sramotno je dati ispod 100 eura???? ne znam gdje ti živiš i gdje radiš, ali kad uzmeš u obzir da prosječan radnik ima plaću 2000 kn (barem tu kod mene, ne u zg gdje je standard trostruko viši nego u ostatku RH), mislim da može samo sanjati da nekome pokloni 750 kn... radije bi da mi takva osoba kupi zdijelu za 80 kn, a novac potroši na svoju djecu i dođe, nego da mi ne dođe jer nema 100 eura.... jer nisam zvala nekog radi novaca nego zato jer sam htjela da bude uz mene taj dan...
crvena.naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:44   #88
da vas pitam..

idemo za 2 tjedna u jedne svatove- za poklon nosimo sliku, al me zanima koliko se onda smatra primjerenim dati za one fore (ako ih bude)- ružmarin, ples sa mladom i to...?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:48   #89
Quote:
crvena.naranča kaže: Pogledaj post
sramotno je dati ispod 100 eura???? ne znam gdje ti živiš i gdje radiš, ali kad uzmeš u obzir da prosječan radnik ima plaću 2000 kn (barem tu kod mene, ne u zg gdje je standard trostruko viši nego u ostatku RH), mislim da može samo sanjati da nekome pokloni 750 kn... radije bi da mi takva osoba kupi zdijelu za 80 kn, a novac potroši na svoju djecu i dođe, nego da mi ne dođe jer nema 100 eura.... jer nisam zvala nekog radi novaca nego zato jer sam htjela da bude uz mene taj dan...
dečko je govorio za sebe, i njemu je sramotno dati manje, a isto tako i meni. ja živim zagrebu, ak ti to kaj znači
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:50   #90
inače, slabo odlazim u svatove.. samo ljudima koji su mi jako dragi, i naravno obitelj..
najčešće donesem poklon a ne novac jer bi me koliko god love stavila u kovertu proganjalo da li je to svota dosta, hoće li netko pomisliti da sam škrta i slično..

300 ili 500 eura je za mene too much i ja toliko nemam za dati..zato i nosim poklone, jer za puno manju lovu mogu donijeti jako lijepi unikatni poklon.

kad smo mm i ja radili svadbu, imali smo 25 ljudi, uglavnom najuže obitelji (braća , sestre, roditelji)- samo su kumovi bili ljudi "izvan familije". radili smo mali pir jre smo tad toliko love imali i nije nam padalo na pamet dizati kredit zbog toga..
kasnije smo od nekih maminih prijatelja i daljnje rodbine dobili poklone (najčešće ne novčane) i to me ugodno iznenadilo jer to nismo očekivali...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:54   #91
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
da vas pitam..

idemo za 2 tjedna u jedne svatove- za poklon nosimo sliku, al me zanima koliko se onda smatra primjerenim dati za one fore (ako ih bude)- ružmarin, ples sa mladom i to...?
Mislim da ti se za ravere daje 50-ak kn... Za ples s mlaodom ne znam Misllim da je to u Slavoniji običaj. Ali vidjet ćeš uopće hoće toga bit. Većina svadbi na kojima sam ja bila u zadnje vrijeme nije imala revere...
Tia7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 18:10   #92
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pa ne znam.. zato i pitam..
nisam nikad bila na splitskom piru pa ne znam što da očekujem...
ja nisam nikad vidila taj ples s mladom. ni u splitu, ni u zadru
Ružmarini (reveri) se uglavnom plaćaju, iako ne u svakom piru. Ne moraju se platit, naravno, ali svatovi su navikli plaćat, cura stoji s košarom s novcima pa ljudi plate Najčešće 50kn, netko da i manje, netko da i 200 (najčešće rodbina).
Ina79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 18:54   #93
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Kum mora plesati s mladom, a u nekim krajevima i ne samo plesati...
Eh...šta ti je napredna kultura..

OT: nikad ispod 100 oera
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 18:56   #94
ja dajem od 500 do 1000kn
i nije me sram zbog toga

to je iznos koji mogu odvojiti od plaće a da se ne moram odreći ničega taj mjesec, jer ne mislim da bi zbog nečije svadbe trebala mjesecima štedit i sebi uskratit stvari da bi njima dala za poklon nekoliko stotina eura

i ne računam baš jel to pokrije ili ne pokrije moje troškove kao gosta jer ako je to bitno onda takvi mladenci na pozivnici nek napišu koja je minimalna cifra za poklon, pa da onda znamo jel si financijski možemo priuštit ići na tu svadbu ili ne
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:47   #95
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
da vas pitam..

idemo za 2 tjedna u jedne svatove- za poklon nosimo sliku, al me zanima koliko se onda smatra primjerenim dati za one fore (ako ih bude)- ružmarin, ples sa mladom i to...?
100kn za ples sa mladom a za ružmarin max. po 50kn
eto, tako smo mi znali davati
__________________
sve što sam ikad tražila našla sam u tebi... 19.09.2009.....
27dresses is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:17   #96
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
mene samo još zanima tko je propisao te cifre
a to ti je isto kao da pitaš tko je propisao da se u našoj kulturi rukujemo, hodamo desnom stranom ulice, jedemo s vilicom i nožem... nitko to nije stavio na papr, ali su pravila koja su već dugo aktualna. nepisana, naravno.

tako ti je i s ovim ciframa, jednostavno se zna, kao nepisano pravilo. doduše, dar za useljenje nije toliko čvrsto definiran, ima ljudi koji donesu i dar od 50 kuna, ali to je jako rijetko.
međutim, u svatove nitko neće dati manje od 100 maraka, odnosno 400 kuna. osim ako ne želi namjerno provocirati mladence. ispod stoje se ne daje, to se zna kao što se zna da se treba pozdraviti poznato lice na ulici.

koliko god se to nekima činilo kao ružan običaj, u biti je vrlo praktičan. ne moraš razbijati glavu s pitanjem- koliko dati?

osobno odbijem kada me u svatove zovu ljudi s kojima nisam bliska i ne dajem im novac, ali to me čini iznimkom. većina ljudi koje poznajem, kada ne žele ići u neke svatove jer nisu bliski s mladencima, izmisli neki razlog zašto ne mogu doći i pošalju po nekome kuvertu s 400 kuna. to je opet kao neko pravilo, odnosno kultura, ali sam ja nekulturna po tom pitanju
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:20   #97
Odgovor na pitanje: Dovoljno!
__________________
Ako Tvoja sreća zavisi od postupaka drugih osoba, onda zaista ne možeš biti sretna osoba!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 09:05   #98
Quote:
luna2121 kaže: Pogledaj post
ti gledas tako, a ja gledam ovako: zvali su me jer zele da budem taj dan s njima, dam koliko mogu.
ako ja radim za 3500 kn i imam kredit za auto od 1500 kn, onda mi ne pada na pamet glumiti nesto sto nisam i pola place staviti u kovertu.
tako je. za dosta mojih uzvanika bi bila najsretnija da mi ništa ne poklanjaju jer znam u kakvoj su financijskog situaciji, a želim da budu uz mene taj dan i zato ih zovem. Ako im kažem da ne želim da mi išta poklanjaju hoću li ih uvrijediti?
Ina79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 09:25   #99
Quote:
annaaa kaže: Pogledaj post
dečko je govorio za sebe, i njemu je sramotno dati manje, a isto tako i meni. ja živim zagrebu, ak ti to kaj znači
I meni je sramotno, živim u Istri.
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 12:22   #100
Uvijek sam išla sa pratnjom i dali smo zajedno 2000 kn,...pošto sam ja imala svadbu prije dvije godine i došlo mi je ljudi kojima ću ja tek u budućnosti ići na svadbu u principu davali su manje...i sad ja razmišljam da ću i ja njima vratiti koliko su i oni meni dali...zarada na svadbi bila je takva da se nebi niti pokrili da moji i njegovi starci nisu malo jače "potegnuli" bilo je situacija gdje se nisu niti stolice pokrile(i to sa strane i rodbine i prijatelja)...

btw da dodam moj i mužev zajednički budžet je 7500kn mj

Zadnje uređivanje štemajzl : 24.09.2009. at 12:55.
josipa83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.