Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2011., 16:04   #41
Čini mi se da nemaš drugih legalnih solucija osim ugovora o djelu ili otvaranja svoje firme/obrta.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 21:27   #42
Quote:
leclercz kaže: Pogledaj post
Misliš da se dogovorim sa šefom na sadašnjem poslu da mi smanji radno vrijeme? To ne dolazi u obzir, makar samo na papiru.
Ne, ne treba se tu dogovarati ništa - tvoje je zakonsko pravo da svoje puno radno vrijeme rasporediš u dvije firme, u postotku vremena kako hoćeš, i to ti ne može odbiti ako zatražiš.

Naravno, ovaj uvijek može reći da si višak kad tako malo radiš

Btw, ako je šoferski posao, to ti ni ja ne bi dala dva posla. Jebate pa trebaš biti koncentriran da ne ubiješ nekoga, to se ne može ako se radi 16 sati dnevno
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 10:51   #43
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Ne, ne treba se tu dogovarati ništa - tvoje je zakonsko pravo da svoje puno radno vrijeme rasporediš u dvije firme, u postotku vremena kako hoćeš, i to ti ne može odbiti ako zatražiš.

Naravno, ovaj uvijek može reći da si višak kad tako malo radiš

Btw, ako je šoferski posao, to ti ni ja ne bi dala dva posla. Jebate pa trebaš biti koncentriran da ne ubiješ nekoga, to se ne može ako se radi 16 sati dnevno
ma prvi posao je uredski, šoferovanje bi bilo 4-8 sati, imaš taksista koji gule po 12 sati iako ne bi smjeli a po ugovoru voze samo 8.
leclercz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:18   #44
Da li subote uračunavate pod godišnji odomor ili samo radne dane ? (Inače radimo 5 dana u tjednu)
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:59   #45
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Da li subote uračunavate pod godišnji odomor ili samo radne dane ? (Inače radimo 5 dana u tjednu)
Ovisno o odluci poslodavca, pravilniku, kolektivnom itd..A ako se subotom ne radi onda poslodavac ne bi trebao računati subotu u godišnji ali sto ljudi sto ćudi
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 15:01   #46
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Da li subote uračunavate pod godišnji odomor ili samo radne dane ? (Inače radimo 5 dana u tjednu)
Zakon o radu članak 56. (1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog odredbom članka 55. ovoga Zakona te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.

(3) Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.

Ništetnost odricanja od prava na godišnji odmor
__________________
BackOfficeServiceSystems
frugalitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 11:44   #47
do kada se moraju donjeti odluke o godišnjim odmorima?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 12:06   #48
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
do kada se moraju donjeti odluke o godišnjim odmorima?
ZAKON O RADU (NN 149/09)
Članak 64.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine, te o rasporedu obavještava radnike.

(2) Radniku koji radi u nepunom radnom vremenu kod dva ili kod više poslodavaca, a poslodavci ne postignu sporazum o istodobnom korištenju godišnjeg odmora iz članka 55. ovoga Zakona, poslodavci su dužni omogućiti korištenje godišnjeg odmora prema njegovom zahtjevu.

(3) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora moraju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor raspoložive radnicima.

(4) Radnika se mora najmanje petnaest dana prije korištenja godišnjeg odmora obavijestiti o trajanju godišnjeg odmora i razdoblju njegovog korištenja.

(5) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog korištenja, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 11:10   #49
ako sam prekinula radni odnos u jednoj firmi sa 30.05.11 i zaposlila se u drugoj firmi 01.06.11, jeli u toj drugoj firmi moram čekati 6 mjeseci da steknem pravo na puni godišnji od 20 dana za ovu godiinu?
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 12:41   #50
Ne treba čekati, već sa 01.srpnja stičete pravo na puni GO u trajanju od najmanje 4 tjedna jer ZoR kaže:

Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

a kod vas nema prekida rada između dva radna odnosa
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 11:00   #51
Evidencija o radnicima

Znam da se o ovoj temi mnogo raspravljalo ali ipak imam neka pitanja za "utvrđivanje gradiva" pa ću navesti hipotetske primjere:
- poduzetnik posluje od npr.1995. i od tada je zaposlio 100 radnika. Vođena je Matična knjiga radnika. Radnici pod red.br. 7,29,73 i 100 zaposleni su prije 01.06.2010. i rade i danas. Nakon 1.6.2010. zaposleno je 15 radnika. Gdje i kako voditi ovu evidenciju? Svi govore o novoj a nitko šta sa starom i prije zaposlenim radnicima. Koliko sam ja skužila nema prepisivanja iz stare knjige, novi radnici moraju imati novopropisane podatke a sve mora biti jedinstvena evidencija
Mogu li ja u excelu napraviti knjigu sa novopropisanim podacima, prenijeti podatke o prije zaposlenim radnicima sa rednim brojem iz stare Matične knjige radnika (dakle 7,29,73,100) i nastaviti pisati redne brojeve koji slijede za nove radnike (101, 102...)
Šta napraviti ako se radi o poslodavcu sa istom situacijom kao ovaj spomenuti ako NIJE vodio nikakvu evidenciju???
HVALA
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 22:05   #52
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Znam da se o ovoj temi mnogo raspravljalo ali ipak imam neka pitanja za "utvrđivanje gradiva" pa ću navesti hipotetske primjere:
- poduzetnik posluje od npr.1995. i od tada je zaposlio 100 radnika. Vođena je Matična knjiga radnika. Radnici pod red.br. 7,29,73 i 100 zaposleni su prije 01.06.2010. i rade i danas. Nakon 1.6.2010. zaposleno je 15 radnika. Gdje i kako voditi ovu evidenciju? Svi govore o novoj a nitko šta sa starom i prije zaposlenim radnicima. Koliko sam ja skužila nema prepisivanja iz stare knjige, novi radnici moraju imati novopropisane podatke a sve mora biti jedinstvena evidencija
Mogu li ja u excelu napraviti knjigu sa novopropisanim podacima, prenijeti podatke o prije zaposlenim radnicima sa rednim brojem iz stare Matične knjige radnika (dakle 7,29,73,100) i nastaviti pisati redne brojeve koji slijede za nove radnike (101, 102...)
Šta napraviti ako se radi o poslodavcu sa istom situacijom kao ovaj spomenuti ako NIJE vodio nikakvu evidenciju???
HVALA
Meni se evidencija o radnicima puni programski iz matičnih podataka o radnicima i nemam nikakvih rednih brojeva.. U tvom slučaju ja bi u evidenciju o radnicima unesla sve radnike koji su bili zaposleni u firmi na dan 01.06.2010. i smatram da je tako ispravno..matična knjiga ti ostaje negdje u arhivi a sve potrebne podatke imat ćeš tako u evidenciji..
Iako nije vodio nikakvu evidenciju tj matičnu knjigu, treba uzeti podatke od svih radnika zaposlenih na dan 1.6. i početi vodieti evidenciju, isto kao i onaj prethodni koji je vodio matičnu..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 13:40   #53
Imam dva pitanja:

1. koliko dana godišnjeg odmora pripada djelatniku zaposlenom u graditeljstvu koji ima 13 godina radnog staža?
2. koliko dana godišnjeg odmora pripada tajniku zaposlenom u građevinskoj firmi koji ima 7 godina radnog staža?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 14:22   #54
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Imam dva pitanja:

1. koliko dana godišnjeg odmora pripada djelatniku zaposlenom u graditeljstvu koji ima 13 godina radnog staža?
2. koliko dana godišnjeg odmora pripada tajniku zaposlenom u građevinskoj firmi koji ima 7 godina radnog staža?
Preporučam provjeriti KOLEKTIVNI UGOVOR ZA GRADITELJSTVO. NN 12/08
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 14:52   #55
U slučaju da postoji više opcija uvijek se primjenjuje ona koja je povoljnija za radnika.
Najprije treba vidjeti da li postoji Pravilnik o radu i kako je definirano radno vrijeme (radni tjedan), kao petodnevni ili kao šestodnevni radni tjedan. Radnik ima pravo na najmanje četiri tjedna GO, što u prvom slučaju iznosi 20 dana, a u drugom 24 dana.
Prema kolektivnom ugovoru u graditeljstvu radnik ima pravo na GO u trajanju od najmanje 18 dana, a za svake navršene 2 godine radnog staža još po 1 dan (ne uzimam slučajeve ako se radi o invalidu rada ili invalidu domovinskog rata, kao ni majke ...).
Radnik sa 13 godina ima pravo na 6 dana + 18 = 24 (u oba slučaja ima pravo na 24 dana)
Radnik sa 7 godina ima pravo na 3 dana + 18 = 21 (ako je 5 dnevni radni tjedan ima pravo na 21, a ako je 6 dnevni radni tjedan ima pravo na 24 dana)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 07:06   #56
Vidite, negdje piše da se uzima opcija povoljnija za radnika, dakle po novom 20dana+dani po godinama radnog staža, dakle u prvom slučaju 26, a u drugom slučaju 23. I to me buni?
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
U slučaju da postoji više opcija uvijek se primjenjuje ona koja je povoljnija za radnika.
Najprije treba vidjeti da li postoji Pravilnik o radu i kako je definirano radno vrijeme (radni tjedan), kao petodnevni ili kao šestodnevni radni tjedan. Radnik ima pravo na najmanje četiri tjedna GO, što u prvom slučaju iznosi 20 dana, a u drugom 24 dana.
Prema kolektivnom ugovoru u graditeljstvu radnik ima pravo na GO u trajanju od najmanje 18 dana, a za svake navršene 2 godine radnog staža još po 1 dan (ne uzimam slučajeve ako se radi o invalidu rada ili invalidu domovinskog rata, kao ni majke ...).
Radnik sa 13 godina ima pravo na 6 dana + 18 = 24 (u oba slučaja ima pravo na 24 dana)
Radnik sa 7 godina ima pravo na 3 dana + 18 = 21 (ako je 5 dnevni radni tjedan ima pravo na 21, a ako je 6 dnevni radni tjedan ima pravo na 24 dana)
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 13:30   #57
ZoR čl.7.st.3. kaže da u slučaju da je neko pravo iz radnog odnosa uređeno drugačije (kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ...) primjenjuje za radnika najpovoljnije pravo. Ali ne treba "cjepkati" to pravo, pa uzimati segmente. Zato po meni u gornjem slučaju ako je to petodnevni radni tjedan:
- radnik sa 13 godina radnog staža ima pravo prema ZoR čl.55.st.1. minimalno 20 dana, ali prema KU (a na to upućuje čl.56.st.1. ZoR) ima pravo na minimalno 18 dana, te za svake dvije navršene godine po jedan dan što ukupno iznosi 24 dana
- istom analogijom radnik sa 7 godina radnog staža ima pravo na 21 dan godišnjeg odmora.
Naravno, nitko ne brani poslodavcu da sa radnikom sklopi povoljnije uvjete od ZoR ili kolektivnim ugovorom propisanih
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 09:58   #58
jeli vi prijavljujete promjene u radnom odnosu na mirovinsko?? Imam djelatnika koji nakon 3 godine rada na određeno dobiva ugovor na neodređeno, pa bi ga trebala danas prijaviti. problem je u tome što mi ovi sa mirovnskog kažu da takve stvari ne treba prijavljivati i da su to sve gluposti ...pa sad...kakva su vaša iskustva?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 10:05   #59
ja imam radnika koji je bio prijavljen od 01.09.2008 do 30.11.2008. (ugovor na određeno), pa opet na određeno od 12.01.2009. Sad mu ide treća godina da je u radnom odnosu. Obzirom na ovaj prekid rada (od 01.12.08 - 11.01.09) treba li sada dobiti ugovor na neodređeno ili? Koliko znam prekidi manji od dva mjeseca ne smatraju se prekidom radnog odnosa....obzirom da nisam baš najsigurnija molim nekoga tko zna da mi potvrdi...hvala
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 11:23   #60
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
jeli vi prijavljujete promjene u radnom odnosu na mirovinsko?? Imam djelatnika koji nakon 3 godine rada na određeno dobiva ugovor na neodređeno, pa bi ga trebala danas prijaviti. problem je u tome što mi ovi sa mirovnskog kažu da takve stvari ne treba prijavljivati i da su to sve gluposti ...pa sad...kakva su vaša iskustva?
Obzirom da se prilikom prijave djelatnika na mirovinsko navodi da li je radni odnos na određeno ili neodređeno promjena bi se trebala prijaviti. Ja prijavljujem ali obzirom da mi je tako daaavno rečeno nisam naknadno niti provjeravala a prijave-odjave-promjene obavljam preko e-hzmo nemam direktni kontakt sa referentima ali mi nisu nikada nikakvu povratnu informaciju dali da to ne treba već promjenu redovito prihvaćaju. Pa ću tako i nastaviti
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.