Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2011., 18:04   #61
Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
Ne buš otkrila na ovom pdf-u. Jer nalazimo se na većinskoj ((duh)ovnosti), odnosno ludovnosti, manjinskoj (duh)ovnosti, te rijetkoj duhovnosti.
Kako lijepo rečeno.
Dinka_777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 12:50   #62
da bas cudno.. i ja sam nekoliko puta u prostorijama gdje nema mirisa,uglavnom kada bi bila sama znala osjetiti najednom tako intenzivan miris,lijep miris. ne bih rekla da me asocira na mirisne stapice,vise na neki proljetni cvijetni barsunasti miris. ali samo na jednoj tocki. mogu ga namirisati samo tamo gdje ga u tom trenutku osjetim,blizu sebe,ako se pomaknem,nema ga vise,a kada se oept vratim,osjetim ga.
__________________
Show me a man with a tattoo and I'll show you a man with an interesting past.
MiaMao is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 12:58   #63
Nedavno mi je prijatelj iznenada preminuo, i sjedim kod njega doma sa njegovim roditeljima i prijateljima i iznenada osjetim intenzivan miris stapica koji je prestao nakon pol minute . Okrenem se oko sebe, pitam druge jesu li osjetili miris, al nitko ništa.Drugi dan mi je njegova mama rekla da je i ona osjetila usred noci miris a nigdje u stanu nisu ni blizu bili stapici
__________________
čik u oko burek s mesom
kaos84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 14:44   #64
Quote:
Dijaa kaže: Pogledaj post
sad ćete reć da sam skroz prolupala, ali briga me - ovo se mora podijelit
uglavnom, ne osjetim mirise štapića, osim ako ih sama ne zapalim... ali sam imala priliku osjetit miris smrti...
sad jesu li to neke igrice moje vlastite psihe i osjetila, ne znam... ali znam da sam sasvim neočekivano u skroz uobičajenoj situaciji osjetila neki lagani, metalni, sjajni miris, i taj miris je - miris smrti...
Da... smrt ima svoj specifican miris. Na ovaj "opis" mirisa dodao bih malo sladunjav okus ako se radi o starijoj osobi, a metalno cist ako je rijec o relativno mladjoj jos prirodno nespremnoj za "odlazak" Da li je to zivotna energija koja napusta tijelo neposredno prije stvarne fizicke smrti.. ne znam. Ali iz, nazovi moga iskustva (a susreo sam se dosta puta sa tim "mirisom smrti") nisam pogrijesio. Bilo da sam dosao na mjesto gdje je netko preminuo ili gdje je netko koga ceka "odlazak" Svaki dogadjaj, osjecaj ili radnja ima svoj miris. Malo smo kroz evoluciju izgubili taj dar koji jos imaju zivotinje ali javi se ponekad (kako kod koga, rjedje ili cesce) Ali smrt definitivno ima miris.
Maor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 23:22   #65
Smrt nema miris.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 01:12   #66
Slučajno sam naišla na ovu temu... a možda i ne tako slučajno, jer nedavno, prije oko tjedan dana desilo mi se po prvi puta u životu nešto slično vašim opisima.

Bila sam u svom bivšem stanu u kojem sada nekoliko godina nitko ne živi. Ja u stanu u kojem sada živim nisam baš naročito sretna i zadovoljna i više puta sam požalila što sam se odselila iz tog bivšeg stana, kojeg smo namjeravali prodati, (ali nismo ga uspjeli prodati i na kraju odustali od prodaje).

Uglavnom, iz nekih obiteljskih razloga otišla sam na par dana u taj bivši stan, koji je sada polu-pust, ne kompletno namješten i dugo u njemu nismo boravili.

Nije u njemu bilo nikakvog cvijeća, niti sam ja za tih par dana tamo ponijela ikakav parfem. Dakle, ne znam otkud bi mogli biti tragovi tog ugodnog mirisa kojeg sam odjednom osjetila na hodniku. I još k tome, stan je dugo bio zatvoren, čovjek bi prije očekivao neki zagušljiv ili neugodan, ustajao miris.

Proživljvala sam tih dana neke malo teže stvari, probleme... brige, tuge... dakle, nisam baš bila dobro raspoložena. Odjednom kad sam prolazila hodnikom osjetila sam krasan, ugodan, slatkast, pun, topao miris. Nešto kao slatkasti miris cvijeća, pun, gust, ali ne zagušljiv. Ugodan, udahnula sam par puta duboko, kao da me obavijao nekom milinom, dobrodošlicom. Stvarno mi nije bilo jasno otud taj miris, ničega u stanu nije bilo što bi moglo ispuštati takav miris ili biti njegov izvor. I sad sam ovdje slučajno naišla na ovu temu.

Što mislite?

U svom sadašnjem stanu, kojeg - kako sam rekla - baš i ne volim, nikad nisam osjetila takav ugodan miris. Dapače, u njemu su me znali smetati neki vrlo neugodni mirisi, mirisi 'staroga', ustajalosti, neki 'kiseli' mirisi, za koje kao da osjećam da nisu "moji", da su tuđi, jer tu je mnogo ljudi stanovalo prije nas (za razliku od prethodnog stana, u kojem smo bili prvi i zasad jedini stanari).
Essy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 07:37   #67
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Smrt nema miris.
Ali umiruće tijelo ima!
I svi koji su dolazili u čest kontakt s bolesnicima,prepoznaju ga!

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Više manje svi znate kako mirišu mirisni štapići, ali od nekih ljudi sam čuo da osjete miris i kada štapića nema, negdje vani ili na cesti.

Vjerujete li da je to normalna pojava ili se tim mirisom javlja neko devansko (anđeosko) biće?


Ne osjeća se samo miris štapića,već i drugi mirisi,ovisno o osobi i okolnostima!

PS:
Očito da je prirodan miris bilja(osobito cvijeća)u modernog čovjeka,zamijenjen instant mirisima štapića i sličnog.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 07:46   #68
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Da to je normalna pojava i riječ je o normalnom sjećanju na miris kao što se mozes sjetiti zvuka ili zamisliti sliku. Kada zamisljas sliku u mozgu su ti aktivni isti centri kao kada i gledaš objekt koji zamisljas. Vjerojatno je isto s mirisma. No u svakom slucaju, poanta je da je to sjecanje na miris, "invokacija" mirisa, asocijacija itd. Kao što te miris moze (i najcesce to i cini) podsjetiti na neke slike, okuse ili nesto treće, tako te moze i nesto podsjetiti na situaciju kada si taj miris osjetio pa se automatski aktivira sjecanje na taj miris. Ili naprosto iz nekog razloga se cesce sjecas nekog mirisa jer ti tako u tom trenutku mozak funkcionira. Ja osjetim nekad i miris kruha kada ga nema ili nečeg desetog kada to "čiji miris osjetim" nije niti na približnoj blizini ili u uvjetima gdje nema šanse da se taj miris nalazi. Ne često, ali desi se. Svakom čovjeku, vjerujem, samo pitanje koliko obraća paznju na to.

Ipak postoje situacije u kojima se miris osjeti,ničim vezano uz trenutno stanje ili sječanje.
Osobno sam doživjela pa znam!

Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
cut
To je sve samo ne logično objašnjenjenje. Anđeli ne postoje kao što ne postoje ni jednorozi. A ako i postoje, ne vjerujem da se javljaju kroz mirise.
Ni tvoja kategorična tvrdnja da anđeli ne postoje nema logike(uopće nisi trebao tu svoju tvrdnju "osnažiti"spominjanjem jednoroga),jer to ne možeš dokazati!
I zašto bi bilo nelogično da se javljaju između ostalog i kroz mirise?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 11:03   #69
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ali umiruće tijelo ima!
I svi koji su dolazili u čest kontakt s bolesnicima,prepoznaju ga!
Ne umiru samo bolesni. Miris smrti je poetska forma koja ukljucuje razne olfaktivne dozivljaje vezane uz prirodu umiranja i umiruce. Valjda ti je jasno da covjek zaliven vlastitom krvlju i tjelesnim izlucevinama ne "mirise" isto kao bakica koja se ugasila u krevetu. Da ne govorim o "mirisu" spaljenih ostataka tijela.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 13:36   #70
Quote:
Maor kaže: Pogledaj post
Da... smrt ima svoj specifican miris. Na ovaj "opis" mirisa dodao bih malo sladunjav okus ako se radi o starijoj osobi, a metalno cist ako je rijec o relativno mladjoj jos prirodno nespremnoj za "odlazak" Da li je to zivotna energija koja napusta tijelo neposredno prije stvarne fizicke smrti.. ne znam. Ali iz, nazovi moga iskustva (a susreo sam se dosta puta sa tim "mirisom smrti") nisam pogrijesio. Bilo da sam dosao na mjesto gdje je netko preminuo ili gdje je netko koga ceka "odlazak" Svaki dogadjaj, osjecaj ili radnja ima svoj miris. Malo smo kroz evoluciju izgubili taj dar koji jos imaju zivotinje ali javi se ponekad (kako kod koga, rjedje ili cesce) Ali smrt definitivno ima miris.
nije to nego nesto drugo.

a ako je miris bio isti i jako specifican u smislu da je bio neugodan i odbojan kod svih tih o kojima govoris onda njima smrt nije bila lijepa niti odlazak ugodan - ili s mirom kako bi trebao biti.

s tim da i oko zivucih ne samo umirucih se moze osjetiti tako nesto...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 14:00   #71
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Ne umiru samo bolesni. Miris smrti je poetska forma koja ukljucuje razne olfaktivne dozivljaje vezane uz prirodu umiranja i umiruce. Valjda ti je jasno da covjek zaliven vlastitom krvlju i tjelesnim izlucevinama ne "mirise" isto kao bakica koja se ugasila u krevetu. Da ne govorim o "mirisu" spaljenih ostataka tijela.


Je li to tvrdiš da i zdravi ljudi (one koje će koji sat/dan/mjesec, kasnije smrt strefiti u punom zdravlju na pr. kroz saobračajnu nesreću)šire miris kojim se može prepoznati nadolazeći kraj života???
Naime i mirno umrla bakica i onaj koji je zaliven krvlju i ostalim izlučevinama,šire prepoznatljiv miris raspada organa,bez obzira bili vanjski ili unutarnji,te nije nužno da budu ekstremna oštečenja tijela i organa koja šire intezivan miris.
Naravno da je "miris smrti" poetska forma,jer u stvari ono što se osjeti su promjene u organizmu!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 18:26   #72
A što mislite o ovome što se meni dogodilo, a što sam gore opisala? Kako biste to shvatili? Molim vas neko mišljenje i komentar.
Essy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 20:08   #73
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Smrt nema miris.
Možda neki umirući ljudi usred neurofizioloških promjena u mozgu mogu osjetiti neke "random" mirise, da li željeza, kruha ili tko zna čega, možda i nečega što nikad nisu "namirisali" kroz život i pohranili to u sjećanje, ali im se to manifestira u centru za njuh usred tih određenih neurofizioloških promjena. Samo što se nitko nije vratio da kaže; eventualno ljudi koji su doživjeli neki ozbiljniji NDE.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."

Zadnje uređivanje Druid : 06.10.2011. at 20:35.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 20:34   #74
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ipak postoje situacije u kojima se miris osjeti,ničim vezano uz trenutno stanje ili sječanje.
Pa jesam li tvrdio da nije tako? Dakle, da, može, kao što se može javiti i "deja-vu", možeš se sjetiti pjesme koju nisi čuo par godina ili neki "miris", a da nema fizičkog uzroka u blizini. To su random nusproizvodi rada mozga. Osim toga, ti ne mozes biti svjesna svih asocijacija niti onoga što ti je izvana potencijalno potaknulo asocijaciju na taj miris. Tako da sigurno postoje i mirisi koji se jave ako se nađemo u sličnoj situaciji (ili naš mozak to percipira kao sličnu situaciju iz nekog razloga) u kojoj nas se taj miris ranije tijekom života dojmio, ali najčešće je obratno. Neki mirisi ili okusi nas mogu podsjetiti na neka druga razdoblja života. Famozni Proust i kolačić "madeleine".

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Osobno sam doživjela pa znam!
Vjerujem da praktički da i nema osobe koja nije tako nešto doživjela (osim medicinskih fenomena i iznimaka slične vrste). Međutim, to naravno nije ništa mistično.


Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ni tvoja kategorična tvrdnja da anđeli ne postoje nema logike(uopće nisi trebao tu svoju tvrdnju "osnažiti"spominjanjem jednoroga),jer to ne možeš dokazati!
Ok, onda ću ovako postaviti (da ne bude kategorična tvrdnja): ne znamo da anđeli postoje i dokle god ne budemo imali dobrih i čvrstih dokaza da anđeli postoje, nema racionalnog argumenta da oni i zaista postoje.
Naravno, to što postoji racionalno razumljiva (iracionalna) potreba da se vjeruje u anđele, to je sasvim razumljivo i ljudi koji vjeruju u anđele nisu bolesnici niti "budale" nego naprosto ljudi koji imaju potrebu vjerovati u anđele i zato vjeruju u njih. To što oni imaju potrebe vjerovati u anđele, ne znači da anđeli zaista postoje, jasna stvar. To samo znači da imaju potrebe vjerovati u anđela i jedino što postoji u tom slučaju je potreba za vjerovanjem u anđele. Sama ta činjenica ne govori niti da anđeli postoje, niti da ne postoje, ali kao što sam već spomenuo s obzirom da ne postoji nijedan empirijski i racionalan argument u prilog postojanju anđela, osoba kojoj je stalo do istine (no matter what) i zna da ne postoje adekvatni dokazi za postojanje anđela, neće niti vjerovati u anđele.

Ovo tvoje gore "nije istina da ne postoji 'x' jer ne možeš dokazati da ne postoji 'x'" je logička greška i toliko već izlizana stvar da već i ptice na grani razumiju da ne možeš ići dokazivati NEPOSTOJANJE nečega. Samim time što nešto ne postoji ili samom činjenicom da ne postoje racionalne INDICIJE da nešto postoji, navedena stvar ne postoji dok se ne DOKAŽE DA POSTOJI. Dakle teret dokaza pada na onoga koji afirmira nešto. Tako da je ovo tvoje čisti sofizam, a ako nije to, onda je u svakom slučaju nesvjesna logička greška u neformalnom zaključivanju.


Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
I zašto bi bilo nelogično da se javljaju između ostalog i kroz mirise?
Prvo da te pitam, što uopće smatraš pod anđelima? Ako smatraš DUHOVNIM BIĆIMA, onda očito nisu materijalna i ne znam kako bi nešto "duhovno", "eterično" (u ezoteričnom smislu) ili neki sličan takav popularan izraz moglo djelovati na nešto MATERIJALNO? Kako?

E sad, možda ti želiš reći da su anđeli zapravo materijalna bića, ali "na višoj i suptilnijoj materijalnoj razini koja je nama nevidljiva" i to već ima više smisla, koliko god smiješno na prvu loptu izgledalo, ali onda se s pravom javlja pitanje. Kako ti anđeli proizvode te mirise? Prduckaju anđeoske eterične prahove koji se onda manifestiraju kao fluidi nekim čudnim kemijskim reakcijama koje jadni neuki kemičari ne mogu detektirati (pitanje je ozbiljno)? Ili ulaze u dijelove mozga "onih koji ih mogu 'namirisati'" i stimuliraju im njušne režnjeve u mozgu? U tom slučaju, "anđeo" bi bila vjerojatno metafora za neku neurofiziološku funkciju. Ako ne uviđaš ozbiljnost i problematičnost tvrdnje da "anđeli idu okolo i javljaju se mirisima", bojim se da nemaš ni elementarna znanja iz kemije, biologije i fizike. Osim ako mi ne daš dobru ideju barem OKVIRNO na koji način bi mogli anđeli ispuštati MIRISE? Dakle postoje samo dva načina da čovjek osjeti mirise i oba smo spomenuli:
1. iz vana
2. subjektivnim iskustvom od neurološke aktivnosti aktiviranja nekog dijela zaduženog za sjećanje tog mirisa ili općenito centra za miris (u detalje ne možemo ovdje ipak).

Dakle ili je jedna ili je druga opcija, ali ako mi daš bolju ideju kako bi to moglo funkcionirati, ja sam otvoren. Naravno ako ideja ima imalo smisla.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 20:40   #75
i meni se to događa ali zbog sinusa, koji su u klincu
tasha0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 02:12   #76
Quote:
tasha0705 kaže: Pogledaj post
i meni se to događa ali zbog sinusa, koji su u klincu
Možda ti se čisti treće oko...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 15:45   #77
Zadnjih par dana u sobi, samo na jednom mjestu, osjecam miris tamjana
U biti me onako zapahne miris, ne mirisi stalno
Nikad u stanu nismo imali tamjan, zivimo tu vec 15 godina, znaci da nije od proslih stanara

U zadnje vrijeme nam se puno losrg desava u familiji, cak nema osobe koja u zadnje 2-3 godine nije prosla nrsto izrazito lose. Ne mislim na gripu nego recimo tumor mozga (nedavno preminula osoba od 44 godine) ili recimo teske saobracajne nesrece)
Moja mama vjeruje da nas je netko zacoprao, cak zna i razlog i osobu, ali si ne znamo kako pomoci

Da li taj miris tamjana ima veze s tim?
Inace smo rimokatolici ako je bitna inf
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 17:33   #78
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Više manje svi znate kako mirišu mirisni štapići, ali od nekih ljudi sam čuo da osjete miris i kada štapića nema, negdje vani ili na cesti.

Vjerujete li da je to normalna pojava ili se tim mirisom javlja neko devansko (anđeosko) biće?
Ja sam osjetio jak miris pri buđenju Shakti čitavo moje tijelo je bilo prekrveno tim mirisom, čitava soba je bila puna prelijepog mirisa kao da se nalazim u beskrajnom polju mirišljavog cvijeća.

Što se tiče anđela od tada imam jasnu komunikaciju sa njima posebno sa svojim anđelom čuvarom za kojeg znam 100% sigurno da se zove Gabriel jer sam direktno pitao i on mi je dao jasan odgovor. Stalno uspostavlja komunikaciju sa mnom jer zna što mislim i osjećam najčešće komuniciram putem misli, ali ponekada on me iznenadi neuobičajenim načinom komunikacije koji je pomalo nadnaravan. Mogao bi i napisati nešto o tome ali mnogo ljudi ne vjeruje ni u Boga, a pogotovo ne vjeruju u anđele misle da je to priča za malu djecu. Naša uvjerenja ne mogu uticati na ono što je realno i što postoji bez obzira vjerovali mi ili ne.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 02:17   #79
Quote:
celestinac kaže: Pogledaj post
Da.
Ja sam par puta osetio jak,sladunjav miris u prostoriji,dok niko drugi to nije bio u stanju.To su mirisi sandalovine,tamjana ,voska,cveca.
Osecaj mirisa spada u znake koji se jako retko javljaju.Miris mogu osetiti samo duhovno razvijenije osobe - stare duse.
Svaka od njih ce znati kakav je to znak za nju...sta treba da uradi ili ne.
Ne valja izazivati ljubomor u nizim duhovnim bicima to se zove oholost ,mudri su tiho sute o tome i mnogo cemu..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:59   #80
Bila sam u Medjugorju sa suprugom , dvije sestre i njihovim muzevima sad od 9. do 12.7.Bili smo na misi na obredima na vanjskom platou.Pozvao nas je svecenik na kraju na blagoslov predmeta koje imamo za blagosloviti. Prislo nas je jako mnogo ljudi. Stajala sam u prvom redu do one ograde oko oltara. kako je svecenik sve blagosivljao osjetila sam lijepi prelijepi miris ruza-koji nisam osjetila od djetinjstav jer danas vise nikakvo cvijece ne mirise.
Znam da je tu bila nasa draga Gospa i da nas je sve blgoslovila.
Hvala ti draga Gospo Medjugorska.
ruth63 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.