Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2016., 13:39   #101
Mozes na onaj veliki pleh od pecnice nasut secera/griza ili nesto slicno (sol?) pa nek crta prsticima. Kupi pjenu za brijanje, neku najlon vrecu veliku pa nek crta prsticima i pjenom za brijanje. Ima u Mulleru za kupiti boja kojima se moze slikati u kadi (nismo to probali nikad, al vidjela sam)

Za predstave smo mi od susilice za ves (one koja je na tri etaze koje se mogu dizat i micat) napravili uz pomoc plahte i dekice pravu pozornicu. On sam si je kasnije improvizirao to tako da je Mammut stol onaj plasticni polegnuo i onda iza poslagao "glumce" (ne smiju se naravno vidjeti) i vadio ih malo po malo.

Ima negdje bas posebna tema za kreativne stvari koje su forumasi radili s klincima, pa zaviri i tamo, ima super ideja.

Od kolaca - muffini (jednostavni i brzi, moze pazljivo mijesat sastojke, moze rasporedit kosarice po plehu, moze pomagat selit smjesu u kosarice, brzo se peku pa se moze gledati kako rastu u pecnici); vrticki kolac (odlican za ucenje brojeva i matematike, sve se radi s casicama od jogurta i s brojevima jedan-dva-tri, ne idu jaja unutra i turbo je jednostavan jer se sve u jednu padelu stavi i izmjesa); nama su i palacinke odlicne za matematiku i zabavu (na 1 jaje 1 zlica secera i pet zlica brasna - stavljamo onoliko jaja koliko osoba ima pa on sam izracuna i broji koliko cega ide; sad sa 5.5g vec zna sve sam napraviti i razbiti i jaja; onaj dio s mlijekom/vodom jos uvijek ja procijenim, moram si dat truda pa nekako tocno i to izmjeriti).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 18:01   #102
friško 2 godine.
legići i druge kocke, knjige, kućanski poslovi, jučer smo imali prvo uspješno plastelin popodne jet dosad nije htjela dirati plastelin (play doh kuhinja), škare sam naručila pa ćemo slamke uključiti (ježa napraviti, npr.), crtamo (fora joj je da ja nacram olovkom pa ona briše gumicom), slagalice, ali to nije baš zanimljivo, plišanci (presvlačenje, mijenjanje pelena, hranjenje, jednostavni dijalozi), nizanje makarona na vezice, uskoro ćemo ih najprije bojati... veš, suđe, prihvatljive namirnice...
i kombinacije svega navedenoga. odemo u knjižnicu pa se ondje igra, u ponedjeljak će biti predstava pa idemo na Mify.
naravno da i crtić pogledamo.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 13:21   #103
Koliko se dugo dijete od godine i pol do dvije može igrati samo?
Pitam jer moje može cca 2 minute.
U načelu, nije mi to problem; problem mi je više to što je igračke ne zanimaju, a slikovnice je zanimaju, ali na kratko (s tim da u zadnje vrijeme ni to).
Zadovoljna je neko vrijeme dok smo vani, ali ne možemo uvijek biti vani, a doma popizdi jako brzo.

Crtiće ne voli, što mi je dosta drago i neka tako i ostane. Muziku voli, ali i ta youtube je isto ekran. Nije njoj toliko do spotova, više do mjuze, ali sad ja to hoću izbjeć jer je to isto pasivna zabava.

Ona je jako bistra - zna sigurno 500 riječi s godinom i sedam mjeseci, razumije sve i sl., tako da smo sretni što se toga tiče. Ali htjela bih je potaknuti na neku kreativnu / problem-solving igru (jednostavne puzzle, kutije za ubacivanje oblika...), no nju to ili ne zanima, ili je užasno brzo razljuti ako joj ne ide. Sve u svemu, ta njena pamet svodi se na to da uživa kad joj se drugi dive, a osim toga voli kad je se zabavlja.
Nema treće aktivnosti, osin povremenog listanja slikovnice, a i to je rijetkost.

Nemam s čim usporedit jer mi je jedino dijete, a za tuđu nikad zapravo ne znaš kakva su on regular basis, doma, s roditeljima. Ja bih nju motivirala na nešto, na neku aktivnu igru, ali pojma nemam kako, a da to ne bude prisiljavanje.

Jel' tražim puno ili je stvarno neobično da joj se to još uvijek ne da?
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 13:42   #104
Quote:
morcego kaže: Pogledaj post
Muziku voli, ali i ta youtube je isto ekran. Nije njoj toliko do spotova, više do mjuze, ali sad ja to hoću izbjeć jer je to isto pasivna zabava.
ne mora gledati u ekran kad sluša muziku. ugasi ga i neka muzika bude pozadinska.
a što radi kad joj neka igra dosadi? jel počne tebi dosađivati, cendrati...? pusti ju nek se malo dosađuje i nek si sama proba naći zanimaciju, bilo što, a da nije opasno. ne moraš stalno uskakati, animirati ju i biti s njom.
moj se u toj dobi već debelo znao sam zaigrati i totalno se udubiti. ja bih mu eventualno nešto ponudila i pustila ga na miru. doduše od početka ga nismo pretjerano zabavljali i visili mu za vratom. kad bi se sam zaigrao maknuli bismo se. sad je školarac. zna mu biti dosadno, ali si brzo nađe neku zanimaciju koja ne uključuje buljenje u ekran.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 14:55   #105
s godinom i pol se znao zaigrati sam?
isuse, prvi put se a tri godine sama poigrala 10 minuta
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:01   #106
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ne mora gledati u ekran kad sluša muziku. ugasi ga i neka muzika bude pozadinska.
a što radi kad joj neka igra dosadi? jel počne tebi dosađivati, cendrati...? pusti ju nek se malo dosađuje i nek si sama proba naći zanimaciju, bilo što, a da nije opasno. ne moraš stalno uskakati, animirati ju i biti s njom.
moj se u toj dobi već debelo znao sam zaigrati i totalno se udubiti. ja bih mu eventualno nešto ponudila i pustila ga na miru. doduše od početka ga nismo pretjerano zabavljali i visili mu za vratom. kad bi se sam zaigrao maknuli bismo se. sad je školarac. zna mu biti dosadno, ali si brzo nađe neku zanimaciju koja ne uključuje buljenje u ekran.
Da, pa i gasim ekran, baš zato da ne bulji.
Ali nije da tada nađe zanimaciju Nije ni da protestira kad joj se pogasi ekran.

Kad joj je dosadno, cendra, da. I mene to iziritira, pa uskočim. Ne znam što bih drugo, nego uskočila - dođe do mene, objesi mi se oko noge. Fakat da izignoriram to?

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s godinom i pol se znao zaigrati sam?
isuse, prvi put se a tri godine sama poigrala 10 minuta
Da, meni isto to ko SF zvuči, ali očito ima djece i djece.
Burazov mali je vršnjak - puno se sam igra. Ali recimo ne govori uopće, ne voli baš ljude, obožava crtiće, dok je moja skroz obratna. Ne bih se ni tu mijenjala baš.
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:07   #107
Ona je od rođenja bila jako needy.
Rigalo mi se od priče "uživaj dok ne prohoda - tad nećeš imat nimalo mira" jer je moj mir postao prošlo svršeno vrijeme treću noć u rodilištu Od tada je bila ili na cici ili na rukama, većinu vremena, sve dok nije propuzila.
Nije da je nismo probali malo pustit da plače pa vidit kako će to proći - prolazilo je tako da nije prolazilo Nismo mi nju "navikli na ruke", nego ne bila...neutješna drukčije.

E, a valjda je zbog toga sad zbilja naviknuta na podražaj - stalno je treba zabavljati. Ok, manje nego kad je bila beba jer ipak hoda i govori (i ne, nisam uživala dok nije prohodala - draža mi je sad kad bježi, ali barem ne cendra toliko ko prije, kad je morala nepomično ležati; ubilo me to nošenje, ne želim nikad više imat bebu).
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:12   #108
Moja se isto s oko 3 godine pocela sama igrati. I nikad bas nije bila zaluđena igračkama, ni pametnim ni nepametnim, a ja ju nisam ni forsirala.

Špica joj je parkić, tu se najbolje zabavi, a doma ima svoju kuhinjicu, to isto voli.

Imamo veliko dvoriste i vrt, i sama se zabavi bez problema. Najsmjesnija mi je kad se zaprica sama sa sobom, skroz ozbiljna.

Ponekad skupa crtamo i bojamo, a osim toga ju po njenoj zelji ukljucujem u aktivnosti koje ja radim, makar znam da je meni to dodatni posao. Tako je uglavnom od prije njene 2.godine.

Zajednicka igra se uglavnom svodi na hrvanje, skrivanje i trcanje po stanu
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:18   #109
Quote:
morcego kaže: Pogledaj post
Da, pa i gasim ekran, baš zato da ne bulji.

Ali nije da tada nađe zanimaciju Nije ni da protestira kad joj se pogasi ekran.



Kad joj je dosadno, cendra, da. I mene to iziritira, pa uskočim. Ne znam što bih drugo, nego uskočila - dođe do mene, objesi mi se oko noge. Fakat da izignoriram to?







Da, meni isto to ko SF zvuči, ali očito ima djece i djece.

Burazov mali je vršnjak - puno se sam igra. Ali recimo ne govori uopće, ne voli baš ljude, obožava crtiće, dok je moja skroz obratna. Ne bih se ni tu mijenjala baš.
Googlaj Floortime.
Iako je to za djecu sa poteškoćama, možda nadjes ideje kako potaknuti dijete na igru. Jedna mama mi je nedavno rekla da kad je krenula s malim na floortime da je onda shvatila da se uopće ne zna igrati.
Probaj joj dati neki zadatak, da ti skuha kavu, napravi sendvič (sa igračkama naravno), plastelin je dobra igra, a ima ga jeftinog, neka razdvaja tjesteninu na iste boje ili oblike, u nešto stvavi kilu riže, ili palente, pa nek vozi autice po tome, ili nek prebacuje iz posude u posudu...
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:26   #110
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Moja se isto s oko 3 godine pocela sama igrati. I nikad bas nije bila zaluđena igračkama, ni pametnim ni nepametnim, a ja ju nisam ni forsirala.

Špica joj je parkić, tu se najbolje zabavi, a doma ima svoju kuhinjicu, to isto voli.

Imamo veliko dvoriste i vrt, i sama se zabavi bez problema. Najsmjesnija mi je kad se zaprica sama sa sobom, skroz ozbiljna.

Ponekad skupa crtamo i bojamo, a osim toga ju po njenoj zelji ukljucujem u aktivnosti koje ja radim, makar znam da je meni to dodatni posao. Tako je uglavnom od prije njene 2.godine.

Zajednicka igra se uglavnom svodi na hrvanje, skrivanje i trcanje po stanu
Zvuči utješno - hvala :-)


Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Googlaj Floortime.
Iako je to za djecu sa poteškoćama, možda nadjes ideje kako potaknuti dijete na igru. Jedna mama mi je nedavno rekla da kad je krenula s malim na floortime da je onda shvatila da se uopće ne zna igrati.
Probaj joj dati neki zadatak, da ti skuha kavu, napravi sendvič (sa igračkama naravno), plastelin je dobra igra, a ima ga jeftinog, neka razdvaja tjesteninu na iste boje ili oblike, u nešto stvavi kilu riže, ili palente, pa nek vozi autice po tome, ili nek prebacuje iz posude u posudu...

Nda...pokušam svako toliko s tim stvarima. Uglavnom joj ne bude zanimljivo
Ali probat ću još, hvala!



Evo, recimo, donedavno je stalno tražila olovku i papir.
Mi presretni! Kupili joj onu tablu za crtanje, na kojoj možeš pisat pa brisat - mrzi je, ne može je vidjet
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:26   #111
naravno da se igram
slazem kocke, vozim autice, penjem se na tobogane
moj se nista ne zeli sam igrati
lazem, zeli, gledati u crtice, pa onda biram,ako moram staviti ves susiti gleda u laptop, ako imam vremena onda ja sve isto kao i on
ima 4.5
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:27   #112
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s godinom i pol se znao zaigrati sam?
isuse, prvi put se a tri godine sama poigrala 10 minuta
Bas.
Moj nijedan.
Evo zaigra se sam ali ne s igrackama. Prasak za ves po podu. Upravo stavio dva krumpira u ves masinu nakon sto je dobio slom zivaca kad je vidio da pokusavam oprati plisance. Baby tv je ukljucen, nekad gleda nekad ne.

Frendicina mala u toj dobi godina i 8 mj je lijepo sama slagala kocke. To moji definitivno nisu.
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:27   #113
Quote:
morcego kaže: Pogledaj post


Da, meni isto to ko SF zvuči, ali očito ima djece i djece.
Burazov mali je vršnjak - puno se sam igra. Ali recimo ne govori uopće, ne voli baš ljude, obožava crtiće, dok je moja skroz obratna. Ne bih se ni tu mijenjala baš.
Ni nemoj ju mjenjati

Jako jako malo djece se samostalno igra u toj dobi, moj tek iza 4 godine a i danas sa 7 sam mu ja najzanimljivije društvo kad nema prijatelja

Tak da - igraj se
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:34   #114
Igram se s njim (2.5 godina), ali se on otpočetka vrlo lijepo i sam zaigra.

Kad sam bolesna, pusti me na miru i igra se sam .

Jedino ne voli baš kad punu pozornost usmjerim na čitanje, odmah mi se unese u facu .
Tak da radit u njegovom prisustvu ne mogu, to mi jedino komplicira život.

U ekrane ne gleda nikad osim kad skajpa, ekran je zamračen dok slušamo muziku.

Sve kućanske poslove obavljam u njegovom prisustvu - ne pada mi napamet vrijeme koje imam za sebe trošit na čišćenje, a i želim da si ne misli da se kuća sama očisti, ručak sam skuha itd.
Ponekad mi pomaže u tom , ponekad se igra sam za to vrijeme (sve je osigurano, iz vrta ne može pobjeć, a i generalno je oprezan), a ponekad urliče, ali onda ima peh.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:37   #115
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s godinom i pol se znao zaigrati sam?
ne bi vjerovala, al da. nije da nije imao cendrajućih trenutaka kad bi se objesio za mene, ali dosta često se sam zabavljao. ponekad bi si sam našao zanimaciju među igračkama, a ponekad bih mu nešto "predložila", bila s njim nekoliko minuta dok se ne zaigra i otišla drugim poslom. često bi se zabavljao i s nekim drugim stvarima poput flaše, metle, čepa za lavabo i sl. moram reći da mi je i bila namjera da se nauči sam zabavljati jer bih popizdila da ja to moram raditi po cijele dane. a i sad u ovoj dobi mu ta navika jako dobro koristi.

Quote:
morcego kaže: Pogledaj post

Evo, recimo, donedavno je stalno tražila olovku i papir.
Mi presretni! Kupili joj onu tablu za crtanje, na kojoj možeš pisat pa brisat - mrzi je, ne može je vidjet
zakaj ste joj kupili tablu ak traži olovku i papir? očito joj je to zanimljivije.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 15:57   #116
S prvim sam se igrao luđački. Svaki dan salganje legača, čitanje, crtići i sve ostalo, igre u kadi, šetnje vani u kolicima bez kolicima.

S drugim, dakle sad s obojicom (3 godine razlike) isto tako, još i intenzivnije. Legači, autići, filmovi, crtići, šetnje, igre u kadi....

Tad još nisu smartfoni bili tako intenzivni.

S trećom, vrlo malo, na žalost. Najlakše bi to objasnio - neda mi se. Nemam volju. Želju imam, ali jednostavno psihofizički nisam spreman.

Svega nekoliko puta smo se igrali legača, a ni s braćom se ne igra previše. Uglavnom su svi na smartfonima.

Jedino što često rješavamo one mozgalice i bojamo. Eh, da, znali smo puzzle često slagat.

Ali, sve u svemu, ubilo me prvih 10 godina roditeljstva tako da mi je voljni moment na povijesnom minimumu.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 16:15   #117
Moja ima 3 godine i tek se nedavno počela lijepo sama igrati (tipa pola sata i više), dotad je svaka samostalna aktivnost trajala cca 3 minute

Uglavnom, mi se igramo s njom, najčešće nekakvim pametnim igračkama, zajedno slažemo puzzle, legiće, drvene kocke i sl. Meni je to još uvijek zabavno Puno čitamo jer slikovnice obožava i to joj je oduvijek najdraža aktivnost. Uključujem je u sve žive kućanske poslove koji nisu baš potencijalno jako opasni (npr. ribanje wc školjke domestosom i slično), pa ako i traje duže, briga me, nek se uči da te stvari ne obavlja dobra vila.

Mislim da jako važno dopustiti djetetu da se malo i dosađuje, a ne ga staaalno bombardirati aktivnostima. Ja bi svoju pustila, pa bi bi mi se malo vješala po nogama, onda bi odustala i bar nekoliko minuta bi se zabavila nečim... Pa eto, mic po mic...

Ono s čime se moja uvijek sama igra je njena drvena kuhinjica, ploča za pisanje, kućica za lutke i plastelin, a u zadnje vrijeme aktivnost koja može trajati satima je uređivanje i presvlačenje izvlači svašta iz ormara i oblači se u baku, princezu, tatu, tetu u vrtiću... , kači po sebi nekakvo plastično prstenje, ogrlice, obruče i sl. koje je dobila za rođendan, a ja bila u napasti da to sve pobacam jer mrzim tu plastiku po kući. Srećom nisam bacila, preporodili smo se kad je to otkrila
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 19:52   #118
moja nije cendrala, ona je samo meni sve pricala i pokazivala. mene zvala da vidim u sobu a ako ne bi dosla onda bi mi donijela. i pricala je. stalno. jos nije stala
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2019., 22:21   #119
Quote:
morcego kaže: Pogledaj post
Evo, recimo, donedavno je stalno tražila olovku i papir.
I onda vi napravite ovo:

Quote:
morcego kaže: Pogledaj post
Mi presretni! Kupili joj onu tablu za crtanje, na kojoj možeš pisat pa brisat - mrzi je, ne može je vidjet
Vi presretni napravite ono što ona presretna ne želi.

Kupite joj šarene papire, bojice i ona ravnala za djecu. Neće ona pravilno koristiti ravnalo jer je još malena, ali će se barem zabaviti. Uz to, možda joj treba poticaj, npr. Nacrtaj za tatu sunce. Onda kada nešto nacrta, staviš to na hladnjak i pohvališ je jer je sama napravila. Tako će ona lagano sama tražiti nove zadatke jer će shvatiti da može sama, tj. bez tvoje pomoći ili nadgledanja.

Kako i gdje joj stoje igračke? Probaj s njom organizirati igračke tako da njoj budu funkcionalno raspoređene, a tu prvenstveno mislim na kutije i različite podjele koje će joj olakšati da sama dođe do onoga s čim se želi igrati.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2019., 08:44   #120
Ja nisam od igre po doma baš, više sam outgoing parent, možemo I na kraj svemira, ali igram se koliko stignem I mogu, društvenih, kreativa, takve stvari, otac je zato za legiće I autiće. Iako, legiće volim kad tek stignu.

Sa mnom su vani, na matu, vježbamo, dišemo, bicikliramo, putujemo u pustolovine, čitamo,nosim u torbi blok I bojice, kolače radimo doma, izrađujemo ukrase, sadimo.

U dobi od godinu I pol nisam imala izbora nego da pustim da se igraju jer sam freelancer bila u obje trudnoće I nakon. Nisam uopće zagovornik neprestanih igranja s djecom I majmuniranja oko njih, oni trebaju stvarati vlastite svjetove, maštati, organizirati svoju okolinu. Treba naći dobar balans.

Koncentracije što se tiče, s godinu I pol stariji cca 40 minuta samostalno, mlađi manje, oko treće, četvrte I do 2 sata ako sam s njima u sobi I radim svoje pa povremeno sudjelujem (ovo se pokazalo izvrsnim I dan danas tako funkcioniramo), nakon te dobi neki ustaljen ritam, druge zanimacije, koji crtić, sve manje si im potreban. Sad imaju 11 I 6 uskoro I igramo se zajedno, odvojeno, svakako, koliko stignemo, jedina je prava konstanta zajedničko čitanje, ostalo kako nam padne na pamet.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.