Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2013., 07:47   #1
Kad profesor vrijeđa dijete...

Nisam našla ništa slično ovome pa otvaram temu.
Imam jedan problem koji je eskalirao jučer kad sam došavši s posla zatekla kćer (17 godina) u suzama, svu natečenu od plača.

Jedna profesorica u školi ju je izvrijeđala.
Pred cijelim razredom.
Dan prije joj je rekla da joj je glava kao bomba (moja kćer ima dugu kosu, taj dan ju je svezala u rep). Preko te bombe smo mogli preći ali preko ovog jučer, nisam pametna.
Kćer mi ne da reagirati jer se boji za ocjenu.
Ta profesorica baca na godinu kad joj se netko ne svidi.

O čemu se zapravo radi?
Maturalna ekskurzija. Postoje dvije opcije. Ta profesorica redom nagovara učenike da idu u Grčku jer se njoj tamo ide, nije još bila. Druga opcija je Češka, tamo je vodila prošlu generaciju, to je već viđeno.
Razred kojem je ona razrednica je uspjela nagovoriti za Grčku (makar ima puno djece koja su za Češku ali boje se pobuniti zbog ocjene).
Sad je došao na red razred u kojem je moja kćer.
Profesorica lobira za Grčku, neki pojedinci se odupiru, među njima i moja kćer.
I zato ju je jučer izvrijeđala.
("Ti i ne trebaš ići na ekskurziju, ti ne voliš svoj razred, to nije za tebe...")

Bilo je toga još ali nisam sve ni popamtila.
Moja je kćer otišla nakon toga sa zadnja dva sata, sjedila na klupi u parku i plakala.
Sljedeći tjedan imamo roditeljski vezano za ekskurziju, znam da neću šutjeti, ne mogu dozvoliti da mi netko tako šikanira dijete... ali i ja se bojim da je ova ne uzme na zub i baci je, ionako ima užasno stroge kriterije i moja kćer, inače vrlo dobar učenik, jedva izvuče dvojku iz njenog predmeta.
A zna, znam da zna, ja je ispitujem, pomažem joj oko lektira, znala je sva pitanja iz brošure za državnu maturu, već sad.
Prvi korak mi je razrednica... dalje ću vidjeti, školski psiholog, ravnatelj???
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 07:59   #2
ona ima 17 godina i nije te trazila pomoc.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 08:11   #3
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ona ima 17 godina i nije te trazila pomoc.
Mislim da je onaj njezin plač jučer definitivno bio poziv u pomoć.
Zar mi je trebala prešutiti?
Zar sam joj trebala reći da profesorica ima pravo što je vrijeđa?

I ja sam radila u školi i nikad mi nije bilo ni na kraj pameti uvrijediti nekog učenika, niti u šali.

Zar nisu učenici ti koji biraju gdje će na ekskurziju?
Nekim glasovanjem ili slično?

Sreća da se njoj ne ide u Afganistan, inače bi morali i oni tamo na ekskurziju.

Imam frenda u Grčkoj, reče mi čovjek nekidan da je kod njih situacija toliko loša da on nikad nebi pustio svoje dijete u Grčku na ekskurziju.

Ok, malo sam skrenula s pitanja koje me muče ali sve je to povezano.
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 08:19   #4
ne trebala si joj reci da ju nema pravo vrijedjati i da ona sa 17 godina treba sama svoje bitke bar pokusati voditi.
ustati i izaci iz razreda nakon sto opomene profesoricu da ju ne vrijedja a ona ne prestane npr.
onda otici ravno pedagogu/psihologu/direktoru i reci sto je bilo.
imho, ti ju trebas ohrabriti da se izbori za sebe a ne voditi njene bitke. nema 7, ima 17
i nije te trazila pomoc.
sto kad ce ju sefica vrijedjati na poslu?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 08:29   #5
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne trebala si joj reci da ju nema pravo vrijedjati i da ona sa 17 godina treba sama svoje bitke bar pokusati voditi.
ustati i izaci iz razreda nakon sto opomene profesoricu da ju ne vrijedja a ona ne prestane npr.
onda otici ravno pedagogu/psihologu/direktoru i reci sto je bilo.
imho, ti ju trebas ohrabriti da se izbori za sebe a ne voditi njene bitke. nema 7, ima 17
i nije te trazila pomoc.
sto kad ce ju sefica vrijedjati na poslu?
Da, pametnije bi bilo da je tako napravila umjesto da ode plakati na klupu u parku.
Nije se snašla.
Ali rekla sam joj da slijedeći put - ako se to ili nešto slično ponovi - odmah ode razrednici ili psihologu.

Ja ću svejedno ispričati sve razrednici pa se konzultirati s njom što dalje napraviti i da li uopće što napraviti.

A kćerki sam rekla da sad za taj predmet mora učiti 200% umjesto dosadašnjih 100%.
Meni je uvijek u takvim situacijama inat bio dodatni motiv (nastojala sam ga usmjeriti pozitivno), valjda je barem mrvica dotičnog gena otišao njoj...
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 10:55   #6
Osobe koje tako vrijeđaju slabije od sebe su uglavnom kukavice. Tako da ako se porazgovara sa njoj nadređenima i ako vidi da bi mogla snositi sankcije za takvo ponašanje sigurno će se uplašiti. Ja bih popričala s razrednicom a i sa dotičnom profesoricom koju bih obavijestila o tome kome ću se sve obratiti u vezi tih događaja.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 10:59   #7
Quote:
kunjkica kaže: Pogledaj post
Imam frenda u Grčkoj, reče mi čovjek nekidan da je kod njih situacija toliko loša da on nikad nebi pustio svoje dijete u Grčku na ekskurziju.
Totalna glupost. Maturante neće voditi na demonstracije pred parlament nego nekamo na plažu, niti će morati živjeti od njihovih plaća s njihovim porezima i brinuti brige onih koji tamo žive. Što se toga tiče, Grčka je sigurna i predivna zemlja. Bila sam preko nekoliko puta, zadnji put pred 2 mjeseca. Tako da ti je taj argument nikakav
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:30   #8
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Totalna glupost. Maturante neće voditi na demonstracije pred parlament nego nekamo na plažu, niti će morati živjeti od njihovih plaća s njihovim porezima i brinuti brige onih koji tamo žive. Što se toga tiče, Grčka je sigurna i predivna zemlja. Bila sam preko nekoliko puta, zadnji put pred 2 mjeseca. Tako da ti je taj argument nikakav

Slažem se da je Grčka predivna zemlja.

Netko ima dobra iskustva, netko loša, u to neću ulaziti, to je stvar pojedinca i datih okolnosti.

Činjenica je da se NJOJ, mojoj kćerki, ne ide u Grčku nego bi radije u Češku a njezino mišljenje dijeli najmanje pola razreda.
Ja sam je u početku čak pokušala nagovoriti za Grčku ali bez uspjeha, pa sam odustala.
Od devet dana ekskurzije, četiri dana su na brodu. To je isto baš ne privlači.
Možda neki strah od mora, plovidbe...
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:39   #9
Kad smo kod ovoga mi imamo problem što je razrednica, a sada su 2. razred počela vršiti pritisak da se nema maturalnu zabavu nego da se ide na dva maturalca

Kao bezveze plaćati haljine, najam prostora za te novce se može negdje otputovati što je bolje.

Ima djece koja ne žele ni čuti, ali većina je u nekom raspoloženju da bi moglo biti tako.

E sad...mojoj kćeri je nepojmljivo da nema maturalnu zabavu, kao i meni...i uopće nije stvar rasprave da li je to bacanje novaca ili ne...nekome je nekome nije i ja želim da ona im amaturalnu zabavu bez obzira što će ventualno biti u manjini jer mi eto nikad nije palo na pamet da bi se tako nešto dovodilo u pitanje.

Ajmo onda skroz ukinuti zabavu i ići samo na maturalac da ljudi prištede

Teror većine na manjinom u temeljnim pravima maturanta
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:43   #10
I zato ju je jučer izvrijeđala.
("Ti i ne trebaš ići na ekskurziju, ti ne voliš svoj razred, to nije za tebe...")

Želim, volim, jest.
Kakvo vrijedjanje pobogu?! Toliko je izvrijedjana da nisi zapamtila točne uvrede?
Meni se iz osobnog iskustva više čini da je problem u maloj koja ne može podnijeti kritiku i ući u raspravu. Na sasvim normalnu situaciju je reagirala pretjerano (vjerojatno što joj se kod kuće ugadja).
Kad joj budući šef iz nekog razloga kaže da nije zadovoljan uradjenim ići će se pred Ustavni Sud?!
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:07   #11
Quote:
dct4 kaže: Pogledaj post
I zato ju je jučer izvrijeđala.
("Ti i ne trebaš ići na ekskurziju, ti ne voliš svoj razred, to nije za tebe...")

Želim, volim, jest.
Kakvo vrijedjanje pobogu?! Toliko je izvrijedjana da nisi zapamtila točne uvrede?
Meni se iz osobnog iskustva više čini da je problem u maloj koja ne može podnijeti kritiku i ući u raspravu. Na sasvim normalnu situaciju je reagirala pretjerano (vjerojatno što joj se kod kuće ugadja).
Kad joj budući šef iz nekog razloga kaže da nije zadovoljan uradjenim ići će se pred Ustavni Sud?!

Zapamtila sam ja uvrede, većinu njih, ali nisam navela baš sve jer bih onda trebala opisati razne situacije iz kojih i zbog kojih su one proizašle.

Vrijeđanje nekoga (pa i učenika u školi) okarakterizirati kao normalnu situaciju?
Ne bih se složila.

Znam da je bolje da što prije navikne na to da su ljudi zli i da će je vrijeđati i podmetati joj gdje god stignu.
Teško je kad ti ptići odlaze iz gnijezda a nebo puno grabljivica.

Ne ugađam joj previše. Živimo skromno i pošteno.
Nastojim joj biti i otac i majka jer sam samohrana.
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:09   #12
Postoji način kako se nešto kaže.
Nastavnik u srednjoj školi je isto "šef".
Ni šef ne može vrijeđati podređene, štoviše, kažnjivo je zakonom.

Otkad je "imaš glavu k'o bomba" kritika na loše obavljen posao?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:11   #13
Znam da ni profesorima danas nije lako boriti se sa hrpom uzburkanih hormona, radila sam po školama i ne bih više, hvala.

Ali profesori moraju znati da ima i dobro odgojene djece koja se trude i marljivo rade.

A ispada da upravo na njima ispoljavaju svoje frustracije.

Djeca imaju pravo na svoje mišljenje jedino ako se slaže sa mišljenjem nastavnika i profesora.
U protivnom imaš jedinicu, nerijetko i popravni.
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:14   #14
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Postoji način kako se nešto kaže.
Nastavnik u srednjoj školi je isto "šef".
Ni šef ne može vrijeđati podređene, štoviše, kažnjivo je zakonom.

Otkad je "imaš glavu k'o bomba" kritika na loše obavljen posao?
A kad profesor stavi učenici jedan dlan na glavu a drugi ispod brade pa obznani ostatku razreda da je to "sendvič od svinjske glave" ?

U jednoj drugoj školi doduše, ali dogodilo se.
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:20   #15
Quote:
kunjkica kaže: Pogledaj post
Znam da ni profesorima danas nije lako boriti se sa hrpom uzburkanih hormona, radila sam po školama i ne bih više, hvala.

Ali profesori moraju znati da ima i dobro odgojene djece koja se trude i marljivo rade.

A ispada da upravo na njima ispoljavaju svoje frustracije.

Djeca imaju pravo na svoje mišljenje jedino ako se slaže sa mišljenjem nastavnika i profesora.
U protivnom imaš jedinicu, nerijetko i popravni.
Pošto sam ja mladji i možda se bolje sjećam školovanja mislim da smo češće mi učenici bili krivi za bilo kakvu vrstu konflikta. Profesori su uglavnom nastojali preživjeti. Reakcija tvoje kćerke mi djeluje kao histerično preuveličavanje tinejdžera Osoba od 17 god mora smireno i racionalno pokušati izaći na kraj s takvom situacijom, bar u školi ako već ne s vršnjacima
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:20   #16
Onda neka mijenjaju struku, ako im ne ide s klincima, znači da to nije za njih.

Quote:
kunjkica kaže: Pogledaj post
A kad profesor stavi učenici jedan dlan na glavu a drugi ispod brade pa obznani ostatku razreda da je to "sendvič od svinjske glave" ?

U jednoj drugoj školi doduše, ali dogodilo se.
To je isto kritika za loše obavljen posao.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:31   #17
Quote:
dct4 kaže: Pogledaj post
Pošto sam ja mladji i možda se bolje sjećam školovanja mislim da smo češće mi učenici bili krivi za bilo kakvu vrstu konflikta. Profesori su uglavnom nastojali preživjeti. Reakcija tvoje kćerke mi djeluje kao histerično preuveličavanje tinejdžera Osoba od 17 god mora smireno i racionalno pokušati izaći na kraj s takvom situacijom, bar u školi ako već ne s vršnjacima

Možda bi ona to i pokušala da je nije strah za ocjenu.
Ova je profesorica jako stroga i zahtjevna, već je na nju bilo jako puno pritužbi, jao si ga onoj djeci koja joj nisu ljubimci.

Na primjer, učenik kojeg voli ne pročita lektiru, skupusi nešto s neta, pročita kritike i dobije 5.
Moja kćer pročita knjigu, sastavi, sve sama, bez interneta, ja joj uskočim ako negdje zapne (uvijek sam imala 5 iz lektire)... i redovito dobije 1, neki put jedva 2.
Kao i većina razreda. Oni koji nisu ljubimci.

Kriterij za pop..diti
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:51   #18
Quote:
kunjkica kaže: Pogledaj post
Možda bi ona to i pokušala da je nije strah za ocjenu.
Ova je profesorica jako stroga i zahtjevna, već je na nju bilo jako puno pritužbi, jao si ga onoj djeci koja joj nisu ljubimci.

Na primjer, učenik kojeg voli ne pročita lektiru, skupusi nešto s neta, pročita kritike i dobije 5.
Moja kćer pročita knjigu, sastavi, sve sama, bez interneta, ja joj uskočim ako negdje zapne (uvijek sam imala 5 iz lektire)... i redovito dobije 1, neki put jedva 2.
Kao i većina razreda. Oni koji nisu ljubimci.

Kriterij za pop..diti
Ne znam. Ovo mi zvuči sad baš kao urota.
Otkuda ti znaš da netko nije čitao lektiru? To što tvoja kćer ne koristi intenet nije dobar znak
Nekako mi čudna ova kompletna urota jedne profesorice protiv pola razreda.
Siguran sam da i za eventualno nepravdu postoji nekakva vrsta apelacionog tijela u školi, tj ako se netko osjeća nepravedno ocjenjen može se žaliti i zatražiti nekakvu vrstu arbitraže, zar ne?!
Ovako mi sve zvuči kao moje dijete zlatno, dobro a ona ga napada, a to je u najmanju ruku manje vjerojatno.
dct4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 13:02   #19
Quote:
dct4 kaže: Pogledaj post
Ne znam. Ovo mi zvuči sad baš kao urota.
Otkuda ti znaš da netko nije čitao lektiru? To što tvoja kćer ne koristi intenet nije dobar znak
Nekako mi čudna ova kompletna urota jedne profesorice protiv pola razreda.
Siguran sam da i za eventualno nepravdu postoji nekakva vrsta apelacionog tijela u školi, tj ako se netko osjeća nepravedno ocjenjen može se žaliti i zatražiti nekakvu vrstu arbitraže, zar ne?!
Ovako mi sve zvuči kao moje dijete zlatno, dobro a ona ga napada, a to je u najmanju ruku manje vjerojatno.

Oni NE SMIJU koristiti internet za lektiru.
Ona (prof) ZNA točno što piše na internetu za svako djelo.
Ja NE DAM svom djetetu da uopće padne u iskušenje koristiti internet za lektiru.

Stariji sin (sada student) je imao 4 iz hrvatskog a može na prste jedne ruke nabrojati koliko je toga pročitao (što opet nije dobro ali ajde, svi znamo da je danas tako s lektirama). Sve je skidao s interneta, malo bi promijenio tekst.
Nitko im nije zabranjivao korištenje interneta.

A ova kao da čini sve da djeca zamrze predmet.

Nije urota, ne znam kako bih to nazvala.

Nije ni moje dijete idealno ali nije zaslužila takav tretman.
kunjkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 14:01   #20
Imaš slijedeće izbore:
1. Sukobiti se sa profesoricom: moraš pronaći roditelje koji su voljni lobirati, to će biti teško, direktno napasti profesoricu jer lobira - pripremiti se za traženje predmetnog ispita i naučiti kako se piše prigovor u slučaju da se žena krene osvećivati na tvom djetetu, minirati izlet u Grčku navodeći sigurnosne razloge kao protivljenje
2. Pokušati utjecati na svoje dijete kroz razgovor zašto Grčka nije loše riješenje, jer realno nije, ja bi isto rado vidjela Grčku. Češka je bliže, izleti su jeftiniji i to mežete riješiti i u vlastitom aranžmanu
3. Dozvoliti djetetu da odebere ne odlazak na maturalno putovanje, jer bi na tom izletu bila nesretna, a nitko nije dužan ići negdje u svoje slobodno vrijeme, plaćati put i doći doma sa lošim i frustriranim osjećajima.

Ti poznaješ svoje dijete, a imaš i dovoljno vremena da popričaš i sa tom profesoricom (ovo što si o njoj napisala je preneseno ipak iz druge ruke, to su izjave tvog djeteta a ne te žene) pa kad sakupiš sve informacije sigurno ćeš moći izabrati optimalno.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.