Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2015., 13:39   #21
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Da li je u današnjem vrijemenu riječ pametan sinonim za lažova,prevaranta ili možda eruditu?Da li su pametni ljudi danas u zapećku a glavnu reč vode "bukači"?Da li je pamet danas uopšte cijenjena ili možda poslušnost?
Da li biti pametan znači imati stav?
Ko su najpametniji ljudi današnjice(ako izuzmemo vas i članove vaše obitelji)?
Da li može biti pametan i onaj koji je neškolovan a glup akademik?
Da li je danas potrebno komercijalizovati-unovčiti pamet ako želiš da te smatraju pametnim?(inače si budala jel istina?)
Da li ovo današnje vrijeme traži pametne?
Ako ima budnih u ove sitne sate volio bih čut što mislite o ovom
Pametan je onaj kome se divimo. Znači da je pamet stvar mode.
Ako je tvoj maksimum u životu čuvanje ovaca i slušanju cajki tada ti sigurno Einstein ne može biti pametan.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 13:49   #22
Svakome je dato po mom rezonu toliko da bi se taj ili ta uvek opet zatrča-o(-la ) kad bi se opet delila na svoju pamet
Pitanje "moralnosti" u ovoj priči nije najbitnija stvar jer moralnost bez religijske podloge samo je lični stav svakog pojedinca i po meni
je irelevantan.ukoliko bi se uključio neko ko je opskrbljen sa znanjima iz te tematike to je druga stvar.
Isto tako smatram da vađenje utopljenika iz brze reke više ima veze sa željom da se pomogne ljudskom biću (ili životinji jer i takvih situacija ima) plivačkim sposobnostima i hrabrošču spasioca nego sa njegovom pameću ili obrazovanjem.(neko ko je obrazovan ne mora bit dobar plivač i obrnuto)
Zanimaju me vaši pogledi na današnje shvatanje pameti i inteligencije jer se ti stavovi menjaju kroz vreme i epohe.ono što je nekad
bilo pametno i moralno danas baš i nije.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 13:51   #23
Ja sam pametan, a mislim da su svi ostali glupi, tako da ono, jbg, sorry ostali, tko vam je kriv...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 13:51   #24
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne možeš racionalno odlučivati ako nemaš znanja .
Odluka za stjecanjem znanja je samo jedna od racionalnih odluka.

Da uvidiš koje su vrijednosti u životu najvažnije ne treba ti veliko znanje.

Biti učen i vješt ne ide uvijek ruku pod ruku sa racionalnim ponašanjem.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:03   #25
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Zanimaju me vaši pogledi na današnje shvatanje pameti i inteligencije jer se ti stavovi menjaju kroz vreme i epohe.ono što je nekad
bilo pametno i moralno danas baš i nije.
Pametno je biti na vrhu prehrambenog lanca, naravno ovisno o svojim sposobnostima. To je, kroz tisućljeća ostalo isto.

Koja znanja su za to protrebna se promijenilo - prije 4000 godina trebalo je znati raspoznavati jestivo od otrovnog bilja, jestive gljive od otrovnih, bilje koje liječi, snižava temperaturu, oguliti kožu zaklanoj ovci, brzo zapaliti vatru samo sa štapićem, znati gdje je pitka voda, stablo bogato jabukama .......

Danas trebaju znanja knjigovodstva, informatike, prava, ekonomije ........
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:08   #26
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post

Da uvidiš koje su vrijednosti u životu najvažnije ne treba ti veliko znanje.
Ne, ne treba, to je valjda genetski ugrađeno u čovjeka. Kao i želja za učenjem.

I slažem se, biti učen ne ide uvijek sa racionalnim ponašanjem.

Jer da bi se čovjek racionalno ponašao treba znati kotrolirati emocije. A to je posebna vrsta znanja.

I kao što onaj tko zna pravo ne zna strojarstvo tako i netko tko zna atomsku fiziku ne mora znati kontrolirati vlastite emocije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:09   #27
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Evo primjer da bude jasnije: Netko sjedi na obali rijeke i vidi da se netko utapa.

Rijeka je opasna i brza. Racionalan, a loš čovjek će misliti: *U ovoj rijeci mogu se i ja utopiti* i neće pokušati spasiti osobu koja se utapa.

Dobar čovjek će pomisliti - idem probati, ne mogu gledati kako se netko utapa.
Racionalan čovjek je onaj koji vidi stvari kakve jesu a ne kakve nisu. On zna da spašavanje života druge osobe ima veću moralnu vrijednost od kukavičluka i egoizma. Glup čovjek misli da je on sam najvažniji i zato uvijek osobnu korist stavlja na vrh svih vrijednosti i u toj svojoj gluposti ne vidi da time samo osiromašuje samoga sebe. Racionalno odlučivati znači odlučivati u skladu s univerzalnim vrijednostima. Zato dobar čovjek postupa racionalno.

Društvo u kojemu prevladavaju egoistični interesi sigurno nije racionalno uređeno društvo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:09   #28
"Pamet stvar mode."-hm,da li je baš tako?
Živeći u određenoj sredini "prinuđen" si da tako kažem da slušaš "cajke" samim tim što se krećeš po ulici ili ulaziš u prodavnice i sl.
(osim da se nose skafanderi ili one velike slušalice za uši).Već druga je stvar kasnije lični odabir šta i kako.
Što se tiče ovaca mislim da je to plemenita životinja i mada je danas sve uvezi nje u jednom pežorativnom značenju ljudska
civilizacija bez te živuljke ne bi bila moguća.(prvenstveno zbog vune koja je nekad bila osnova za odeću).
Prema životinjama imam blagonaklon stav pre nekog vremena bavio sam se sa pčelarstvom i pčelama i vreme koje sam proveo
sa njima ne bih nikad menjao za vreme koje sam proveo sa nekim ljudima.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:15   #29
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
"
Što se tiče ovaca mislim da je to plemenita životinja i mada je danas sve uvezi nje u jednom pežorativnom značenju ljudska
Ma nije bit u ovcama, mogla sam navesti i krave, svinje, zečeve, ribe .....

Bit je u znanju koje je ljudima trebalo odnosno treba.

Prije 4000 godina znanje je bilo zaklati ovcu, oguliti joj kožu ..... danas to znanje ne treba.

Treba znanje - otići u supermakret i kupiti već zaklanu i očišćenu ovcu.

Isto je i sa kravom - prije 4000 godina nije bilo ručka ako se krava prvo ne zakolje, danas se od mesara kupuje govedski but za gulaš.

Prije si ribu morao znati upecati i očistiti, danas većina kupuje Ledo smrznutu ribu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:18   #30
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Racionalan čovjek je onaj koji vidi stvari kakve jesu a ne kakve nisu. On zna da spašavanje života druge osobe ima veću moralnu vrijednost od kukavičluka i egoizma. Glup čovjek misli da je on sam najvažniji i zato uvijek osobnu korist stavlja na vrh svih vrijednosti i u toj svojoj gluposti ne vidi da time samo osiromašuje samoga sebe. Racionalno odlučivati znači odlučivati u skladu s univerzalnim vrijednostima. Zato dobar čovjek postupa racionalno.

Društvo u kojemu prevladavaju egoistični interesi sigurno nije racionalno uređeno društvo.
Što će mu moralna vrijednost ako se utopi? Ok vjernik se može tješiti da će ga Bog nagraditi za njegovu dobrotu .......

Tim primjerom sam htjela kazati da racionalan čovjek dobro izvaže sve ono što zna i onda na temelju tog znanja donese odluku kako da postupi. Neracionalan skoči u vodu bez razmišljanja pa se utopi zajedno s osobom koju pokušava spasiti.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:27   #31
Još jedno pitanje za sve:da li inteligentan i pametan može biti amoralan tj.bez morala?Ako da zašto da ako ne zašto ne
Svoje mišljenje ću kasnije napisati
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:34   #32
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
"Pamet stvar mode."-hm,da li je baš tako?
Živeći u određenoj sredini "prinuđen" si da tako kažem da slušaš "cajke" samim tim što se krećeš po ulici ili ulaziš u prodavnice i sl.
(osim da se nose skafanderi ili one velike slušalice za uši).Već druga je stvar kasnije lični odabir šta i kako.
Što se tiče ovaca mislim da je to plemenita životinja i mada je danas sve uvezi nje u jednom pežorativnom značenju ljudska
civilizacija bez te živuljke ne bi bila moguća.(prvenstveno zbog vune koja je nekad bila osnova za odeću).
Prema životinjama imam blagonaklon stav pre nekog vremena bavio sam se sa pčelarstvom i pčelama i vreme koje sam proveo
sa njima ne bih nikad menjao za vreme koje sam proveo sa nekim ljudima.
Pa dobro. malo sam karikirao.
Ali, ja još u životu nisam sreo čovjeka koji smatra da je glup. A približavam se šesdesetoj. Svi, doslovno svi, smatraju da su pametni. I...u pravu su.
Tko je, ili što je, mjerilo nečije pameti? Škola, obrazovanje, brzo rješavanje problema......itd. Ništa od toga. Pa čak su i inteligenciju počeli dijeliti na ovu i onu.
Zenon je ljude dijelio na mudre i nemudre. Mudri su bili oni koji znaju i ne znaju da znaju. Kao primjer je navodio vladara države gdje je narod sretan ili oca skladne obitelji. Nemudri bi bili svi ostali. Ali da bi nemudri postali mudri moraju učiti. A čim uče donose sudove. A čim donose sudove ne mogu obuhvatiti cjelinu onoga o čemu žele znati jer svaki sud obuhvata dio cjeline a nikada cjelinu.
Zar nije Nietzsche rekao da je majstorstvo kad se radi a ne razmišlja?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:51   #33
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što će mu moralna vrijednost ako se utopi? Ok vjernik se može tješiti da će ga Bog nagraditi za njegovu dobrotu .......
Nije nužna vjera u Boga. Dobro ne činiš zbog nagrade. Svašta može biti motiv: da budeš primjer drugima, da se ne moraš stidjeti pred drugima, da ne moraš živjeti s grižnjom savjesti... ili jednostavno zato što znaš da je dobro.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Tim primjerom sam htjela kazati da racionalan čovjek dobro izvaže sve ono što zna i onda na temelju tog znanja donese odluku kako da postupi. Neracionalan skoči u vodu bez razmišljanja pa se utopi zajedno s osobom koju pokušava spasiti.
Razmislit će ako ima vremena.

To su ekstremne situacije koje mnogi od nas nikad ne dožive pa ne možemo biti sigurni kako bismo postupili. Bitno je uočiti da glupi ljudi nisu spremni podnijeti ni mnogo manje žrtve ako u tome ne vide osobnu korist.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 14:53   #34
Mišljenja sam (možda grešim) da su danas pametni ljudi usko fokusirali svoje znanje i inteligenciju na strogo uska područja( razvoj tehnike i tehnologije to je uslovio)delovanja.(on zna svoj "fah" i drugo ga ništa ne zanima)
Mišljenja sam takođe da razvoj mozga kod ljudi mora da prati i razvoj "srca" jer dehumanizovana pamet generalno nije dobra za čoveka.
Sa religijske tačke gledišta.Trebaju li današnjim religijama pametni ljudi ili samo slepisledbenici(namerno sam ovo zajedno napisao) bilo bi mi zanimljivo da čujem vaša misljenja jer sam zbog mojih stavova,razmišljanja često dolazio
do velikih pitanja koja su me iritirala o religiji u kojoj sam rođen jer suštinske odgovore ne nađoh a tražih...
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 15:12   #35
Da li misliš da svi ljudi podjednako imaju razvijen u mozgu deo koji je zadužen za "grižu savesti " moje mišljenje je ne
isto kao što neko ne zna da razlikuje boje, tablicu množenja ili slova tako mu i ovaj deo nije razvijen.
Samo suštinski pametan i inteligentan čovek po meni ne može biti bez morala isto kao što prelepoj devojci ne priliči
da govori ružno
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 15:51   #36
Povremeno i prigodno pametnih osoba ima
Ali apsolutno pametan nije , niti je bio itko
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 16:04   #37
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije nužna vjera u Boga. Dobro ne činiš zbog nagrade. Svašta može biti motiv: da budeš primjer drugima, da se ne moraš stidjeti pred drugima, da ne moraš živjeti s grižnjom savjesti... ili jednostavno zato što znaš da je dobro.



Razmislit će ako ima vremena.

To su ekstremne situacije koje mnogi od nas nikad ne dožive pa ne možemo biti sigurni kako bismo postupili. Bitno je uočiti da glupi ljudi nisu spremni podnijeti ni mnogo manje žrtve ako u tome ne vide osobnu korist.
Moja rečenica je glasila:

Što će mu moralna vrijednost ako se utopi?

Čovjek koji se utopi je mrtav. Dakle, mrtvom čovjeku sigurno nisu motivi da bude primjer drugima, da se ne mora stidjeti pred drugima, da ne mora živjeti sa grižnjom savjesti ......

U ekstremnim situacijama čovjek vrlo brzo razmišlja. Da nije tako odavno bi izumro, pojeli bi ga lavovi, leopardi, tigrovi ........
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 16:11   #38
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam (možda grešim) da su danas pametni ljudi usko fokusirali svoje znanje i inteligenciju na strogo uska područja( razvoj tehnike i tehnologije to je uslovio)delovanja.(on zna svoj "fah" i drugo ga ništa ne zanima)
Mišljenja sam takođe da razvoj mozga kod ljudi mora da prati i razvoj "srca" jer dehumanizovana pamet generalno nije dobra za čoveka.
Današnje ljudsko društvo traži specijalizaciju, odnosno čovjek da bi zarađivao za život mora odabrati jedno područje, postati dobar u jednom poslu i na taj način zarađivati za život.

Pametan čovjek se i dalje obrazuje, pa kad god ima vremena usvaja i ona znanja koja mu nisu potrebna za posao - čita knjige iz povijesti, zemljopisa, psihologije, fizike, za hobi izabere pčelarstvo, ribolov, astronomiju .....

Ljudsko tijelo prvesnstveno pokreću hormoni, a hormoni bude osjećaje. Bez osjećaja tijelo ne bi funkciniralo. To je pogotovo očito kod osnovnih osjećaja kao što je bol ( djeca koja se rode bez osjećaja za bol vrlo brzo umru).

Međutim, za sve što radimo trebaju nam osjećaji, pamtimo bolje i duže ono što pamtimo uz jake osjećaje, prepoznajemo uz pomoć osjećaja .... ukratko, jer za više nemam vremena - bez osjećaja ne možemo ni fukcionirati.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 17:43   #39
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što će mu moralna vrijednost ako se utopi?
Nekim ljudima je važno što će ostaviti iza sebe kada napuste ovaj svijet: glas, uspomenu, djelo ... a nekima nije.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U ekstremnim situacijama čovjek vrlo brzo razmišlja. Da nije tako odavno bi izumro, pojeli bi ga lavovi, leopardi, tigrovi ........
To nisam znao.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 17:44   #40
Evo konkretnog mislim i zanimljivog pitanjaa recimo Nikola Tesla nije emigriraoza Ameriku nego da je recimo ostao na ovim prostorima da
li bi ikad ostvario slavu koju ima da li bi ga ljudi "iz kraja" cenili,poštovali i nagradili il bi ga proglasili za "maštara",čudaka itd.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.