Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2016., 13:03   #1
Prava i njihova zaštita tokom rastave

Dobar dan...ne znam u koju temu bih ovo svrstala,pa sam otvorila novu.
Trebam savjet. Zanima me koja su moja prava u slucaju razvoda,s tim da posjedujemo nekretninu u kojoj zivim ja s dvoje djece i kredit otplacujem ja? Isto tako me zanima,ako je doticnom jos nekoliko mjeseci placa opterecena u toliko da mu ostane cistih 500 kn,kako onda s alimentacijom? On je kod svoje mame. Ja sam s djecom u zajednickoj kuci. Kredit je na meni. Rata kredita i sve rezije kad platim,ostane mi nista. Oboje radimo na neodredjeno u drzavnim firmama. Prodaja kuce nije opcija jer ne bih imala gdje zivjeti kad bi novce podijelili...
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 18:33   #2
Nedavno sam pitala nesto slicno, ovisi jeste li kupili kucu u braku ili prije. Ako je prije, kuca je tvoja, no ako je u braku, onda je zajednicka i smatra se bracnom stecevinom, dakle dijeli po pola.
Sto se alimentacije tice, on ju je duzan placati. Ako ne moze, onda ce morati platiti zaostatke kad ce biti u prilici
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 21:48   #3
Kuca, kredit, njegovi dugovi (pretpostavljam da ih ima kad mu je placa opterecena) su zajednicki.
Nemas nikakva posebna prava, to morate podijeliti.
I dugove i imovinu.
Nisi napisala da li ste se ista dogovorili, ako jeste, to i potpisite.

Alimentacija je drugi posupak. Jeste li se oko toga dogovorili?

Alimentacija nema veze s vasom imovinom i dugovima.
Ima prednost naplate pred svim ostalim.

Tesko ti je ovako savjetovati, napisala si premalo podataka da bi mogla dobiti konkretan savjet.
Čudna čudesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 13:24   #4
Nismo jos pokrenuli postupak. Samo je otisao.
Kuca nam je jedina nekretnina koju posjedujemo. I kredit i kuca je na moje ime. Ja sam shvatila,citajuci o.z.iz 2014.god.da je dom u kojem ostaje roditelj s djecom stavljen pod zastitu od prodaje dok djeca ne postanu punoljetna.
Oko rastave se jos apsolutno nista nismo dogovarali,ali morat cemo. Pa me zanimaju tako neke stvari.
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 13:33   #5
Nije vazno na cije je sto ime nego kad je kupljeno- prije ili nakon sklapanja braka.
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 13:41   #6
Nekretnina je kupljena za vrijeme trajanja braka. Dakle,to nam je zajednicka stecevina. To mi je jasno. No zanima me ovaj dio s prodajom. Tj.to stavljanje jedinog doma djece pod zastitu od prodaje do punoljetstva. Je li to istina ili sam ja totalno krivo shvatila? Malo mi je nezgodno traziti sad po netu jer tipkam preko moba...
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 13:47   #7
Ne znam sto kaze zakon, no bila je jedna gospoda prije cca godinu i vise dana na tv jer su je delozirali iz jedine nekretnine s troje djece. Nekretninu je muz bio prodao. Pretpostavljam da je tamo situacija bila da je nekretnina glasila na njega pa je i mogao.
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 14:14   #8
Mislim da je ovo tema za tebe https://www.forum.hr/showthread.php?t=380363
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 15:18   #9
Hvala svima,pomogli ste. Nadam se da cu se nekako snaci u tome svemu.
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 16:41   #10
Ne moras strahovati....ako je to jedina nekretnina u kojoj zive djeca:
A)ne moze te nitko izbaciti iz nje(osim banke,ako ne placas kredit)
B)ne moze muz prodati nista od toga,niti ista potrazivati,dok se ne zavrsi proces razvoda i odredi s kim zive djeca itd.
Proces diobe bracne stecevine odvojen je od procesa razvoda braka koji se vodi po Obiteljskom zakonu i odredjuje prava i obveze oko djece...
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 07:02   #11
Po onome kako si ti napisala ti si upisana u vlasnički list (narodno rečeno) ili ti
Zemljišno knjižni uložak
Sastav zemljišnoknjižnog uloška
Posjedovnica ( A list ) ---čestica izvod iz katastra (grafički prikaz - dakle određuje granice i poziciju vlasništva) na kojoj ti je kuća
– sadrži podatke o svim katastarskim česticama koje čine jedno zemljišnoknjižno tijelo te sve katastarske promjene koje se odnose na njih (u njhovom su susjedstvu).
Vlastovnica ( B list )– ime i prezime vlasnika koji je upisan tu bi trebalo bit samo tvoje ime
sadrži podatke o vlasniku nekretnine, promjene glede vlasništva i osobna ograničenja kojima je vlasnik podvrgnut glede raspolaganja nekretninom
Teretovnica ( C list )– tu se upisuje plomba tu je upisana vrijednost kredita banke bruto(brutalno)
sadrži podatke o stvarnim i drugim pravima kojima je nekretnina opterećena ( hipoteka, osobne i stvarne služnosti, pravo građenja, obvezna prava ).

Aktivna plomba
Plomba je broj zemljišnoknjižnog podneska na zemljišnoknjižnom ulošku s kojim se iskazuje činjenica da je podnesen prijedlog za upis. Označava da je glede ZK uloška započet zemljišnoknjižni postupak koji još nije proveden. Plomba se briše provedbom upisa ili zabilježbom odbijanja prijedloga za upis.

Pojam "aktivna plomba" istovjetan je pojmu plombe jer ne postoji više vrsta plombi. Ipak, postoji razlika između ispisa teksta plombi koje se vide u zemljišnoknjižnom ulošku s internet stranice od ispisa plombe koji je vidljiv u zemljišnoknjižnom izvatku pribavljenom u gruntovnici.

Izvadak na internetu ima samo naznaku broja predmeta pod kojim se vodi određeni prijedlog za upis (npr. Z-10000/2008), dok će plomba u zemljišnoknjižnom izvatku pribavljenom u gruntovnici sadržavati i druge podatke, npr. ime podnositelja prijedloga, ime protustranke protiv koje se traži upis te kratku naznaku o kakvom prijedlogu za upis se radi.

Štetna sudska praksa

Stjecanje nekretnine sa stavljenom plombom je obično rizično jer prijedlog za upis povodom kojeg je stavljena plomba ima prednost pred kasnije podnesenim prijedlogom za upis.

zašto sam ti ovo sve napisao jedino ti u ovom trenutku možeš prodat kuću

tek kad počne razvod ako to tvom mužu i njegovom odvjetniku padne na pamet oni će tražit prijeopisane plombe na nekretninu do okončanja postupka

takvu nekretninu neće nitko kupiti jer

načelo povjerenja u zemljišne knjige bi moralo imati prednost pred raspolaganjem nekretnine koja je bračna stečevina, a koja nije kao takva upisana u zk, nego je upisan samo jedan od bračnih drugova.

To znači da ukoliko netko kupi nekretninu od osobe koja je u zk upisana kao vlasnik nekretnine, bez plombi, zabilježbi i sl, morao bi biti pravno zaštićen u smislu da se ne mogu pojaviti treće osobe (neupisani supružnici sa stvarnopravnim zahtjevom prema poštenom kupcu) koje mogu pobijati raspolaganje. Ovo vrijedi i kod redovne kupoprodaje i kod naplate u ovrsi.

Međutim, ustavni ali što je još žalosnije i pogubnije po sigurnost pravnog prometa VSRH su donijeli takve odluke kojima daju prednost neupisanoj bračnoj stečevini nad načelom povjerenja u zemljišne knjige.

to zbači da do okončanja postupka razvode nemožete prodat nekretninu ni ti ni on pogotovo

Nadalje kredit koji si ti do sad plaćala i dalje ga plaćaš ide u bračnu stečevinu sa svim ostalim stvarima netto iznos uplata

pola tog iznosa pripada njemu

i po okončanju razvoda ti ćeš to njemu morati platiti ako se uspijete dogovoriti
a do isplate on će biti upisan u nekretnine na taj iznos to bi bilo pošteno
2 ga plomba poslje banke to bi bio najpovoljniji ishod za tebe

drukčije će biti ako je stvarna vrijednost nekretnine puno veća od neto iznosa kredita
pitanje je koliko je uloženo u kuću u gotovini, na kakvoj je lokaciji iliti
njena stvarna prodajna vrijednost

dobro je što će ukoliko se ne dogovorite nakon razvoda on biti prisiljen plaćati
pola iznosa kredita.plus alimentaciju
a naravno sa svojim djelom kuće može raspolagati kako hoće
pa i prodati ga

eto

A taj obiteljski zakon zadnji je stopiran koliko ja znam, ne primjenjuje se no nebi sad o tome.
uglavnom jako veliki djelovi tog zakona su neustavni i srušeni jer zadiru u temeljna ljudska prava.


Tvrdnja da us razvod i dioba bračne stečevine odvojeni nije točna
odvojen je ako se supružnici mogu dogovoriti oko imovine
jer onda djela sudskog procesa diobe nema

No tužbom za razvod stiče se pravo stavljanja plombe na imovinu


Najvrijednija vaša imovina su vaša djeca.
Tako da ti je moj savjet da budeš poštena i da se dogovoriš ako je moguće
Poštenje je dobar temelj za normalan odnos u budućnosti.
A čeka vas još mnogo godina odrastanja vaše djece.
I bilo kakva cjena koju ces morati platit pa i na vlastitu štetu.
Biti će mala ako će vam to donjet mir ,mir vama i mir všoj djeci.

Naravno da to nije moguće ako se sa druge stane nalazi debil.
Ali treba probati.
PureNitro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.