Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 00:39   #21
Zagreb, Slavonija.... to je s jedne strane leglo korupcije, s druge strane, iscrpljeno, unisteno i zaboravljeno.
No, pogledajmo Medjimurje, Cakovec, Prelog....
U okviru lokalnih zakona, kod njih jos uvijek traje "privredno cudo".
(Nek´ si dovedu HDZ i/ili Banditica, pa da vidis da ce propasti u najkracem mogucem vremenu.)
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:00   #22
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tako je, na početku bi bilo teško, ali bi se poslije nekog vremena dobar dio toga promijenio na bolje.

Naravno, prvo sudstvo do temelja skršit, pa ispočetka, pa za 30 godina... možda.
A sto bi se promjenilo na bolje?

Npr evo zelimo da je prosjecna placa u HR 1000 EUR-a. Znaci danas bi to bilo 7500 kuna.
Ako devalviramo kunu na 10 kuna za 1 EURo i ako zelis da ti ekipa ima prosjecnu placu 1000 EUR-a onda bi to bilo 10000 kuna.

Ako ti tecaj stalno ide gore/dolje onda se mozes igrati sa danas cu kupiti devize, sutra prodati i tako to i zaradjivati na tecajnim razlikama. No ako ti je tecaj kostanta 7.5 to je onda samo jedan faktor mnozenja.

No, recimo ono sto se tu aludira je da nas obrtnik ili tvornica proizvodi i prodaje neke proizvode vani u EURima i placa radnike u kunama npr 4000 kuna - 533 EUR-a. Ako bi kuna devalvirala na 10, onda bi ta placa u EURima iznosila 400 EUR-a odnosno 133 EUR-a manje. I tu bi poduzetnik imao ustedu na rashodima za place.

No kaj ti to vrijedi kada cijene svega sto taj radnik zeli kupiti kao i energije (plina, struje koju uvozimo)? I ovako gleda svaku kunu a onako bi bio skoro 20% jos vise u gubitku.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:04   #23
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Jako žalosno jer tu nije samo stvar države barem mi se čini nego smo na nekom tom lošem glasu.
Što vi mislite?
Malo trziste i hrpa propisa.

Npr. Inovativna rjesenja ne mozes registrirati kao djelatnost jer ne stau u nijednu "kutiju" kod registracije firme.

Sjecam se kad sam sredinom devedesetih otvarao LAN kompjutersku igraonicu. Dodjem se registrirati, lik na trg. sudu me gleda ko tele i salje u ministarstvo financija jer oni rjesavaju igraonice.
Ovi mi salju lika koji me pita gdje su (poker) automati, kakvi krvavi automati - gledamo se zbunjeno, shvaca da to nije to, salje me nazad na sud, ovi salju lika koji gleda gdje se ubacuju kovanice u masinu i pita gdje je steker jer treba staviti brojac struje jer one igrice na kovanice placaju kakti po satu kaj su ustekane u struju.
Protjerao sam i njega, registrirao ucionicu za tecajeve i naplacivao "tecajeve igranja Duke Nukema 3d" 10 kuna po satu klince iz obliznje skole nije zanimalo sta pise na blokicu od racuna

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:08   #24
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A sto bi se promjenilo na bolje?

Npr evo zelimo da je prosjecna placa u HR 1000 EUR-a. Znaci danas bi to bilo 7500 kuna.
Ako devalviramo kunu na 10 kuna za 1 EURo i ako zelis da ti ekipa ima prosjecnu placu 1000 EUR-a onda bi to bilo 10000 kuna.

Ako ti tecaj stalno ide gore/dolje onda se mozes igrati sa danas cu kupiti devize, sutra prodati i tako to i zaradjivati na tecajnim razlikama. No ako ti je tecaj kostanta 7.5 to je onda samo jedan faktor mnozenja.

No, recimo ono sto se tu aludira je da nas obrtnik ili tvornica proizvodi i prodaje neke proizvode vani u EURima i placa radnike u kunama npr 4000 kuna - 533 EUR-a. Ako bi kuna devalvirala na 10, onda bi ta placa u EURima iznosila 400 EUR-a odnosno 133 EUR-a manje. I tu bi poduzetnik imao ustedu na rashodima za place.

No kaj ti to vrijedi kada cijene svega sto taj radnik zeli kupiti kao i energije (plina, struje koju uvozimo)? I ovako gleda svaku kunu a onako bi bio skoro 20% jos vise u gubitku.
Promijenilo bi se sve, samo mora to polako ići.

Problem je što se 15 godina nije radilo ono što se trebalo, pa bi kuna sada bila na 9 prema euru, a ne 7.5. Ne govorim ja o tome da tečaj ide gore/dole, nego da ima trenutnu stabilnost.

Recimo, danas bi imali rast Rumunjske, Mađarske, Poljske, Slovačke ili jedne od 3 Baltičke zemlje, a ne Hrvatske.

Eto to bi bilo bolje. Više izvozno orijentiranih firmi, više domaćih koje prodaju ovdje, a manje bi se isplatio uvoz u Hrvatsku. U početku ti plaće budu manje, no kasnije ti rastu više nego inflacija i imaš veću zaposlenost.

Jebiga, u početku bi svima bilo lošije, ali bi onda krenulo na bolje. Veći profiti firmi, manje radnika, moraš povećati plaće ili ti nema tko raditi. To ti je tako. Ovakvo stanje kakvo imaš sada, je stagniranje i lagani pad, bez mogućnosti zdravog rasta. Živo blato. Toneš, toneš, a opiranje ne pomaže, dok ne napraviš rez.

Mislim, to su ti sve osnove ekonomije, ne mora se tu puno mudrovati.

Iako, da ne padne u drugi ili treći plan, sudstvo je toliko loše, da Hrvatskoj, dok se to ne pokrene, ništa živo ne može pomoći. Nikakve mjere ne pomažu, dok ti je pravna sigurnost na razini Albanije.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:10   #25
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Hm,nezz baš što se tiče jeftine radne snage.
Možda ne možemo konkurirati kinezima,japancima i sl. ali ako gledamo europu i zapadne zemlje za njih smo jeftina radna snaga.

A što se tiče turizma to bi možda i donekle upalilo kada bi se ulagalo u to.
Probaj si zamislit hr kao vodeću zemlju u korištenju solarne energije,(moguće električni auti)besplatan net i sl. sitnice.
U sekundi bi dobili još više turista,a i nama bi bilo bolje.
Ali u to se ne ulaže,bitnije je spasiti inu. -_-
Nismo jeftina radna snaga, tj. plaće kod nas jesu male, ali su davanja na plaće velike. Evo ti usporedba, ako je 1500 eura brutto 2, kod nas radnik dobije oko 900 eura netto, a u recimo Bugarskoj 1000 eura netto. S tim da je za veće plaće razlika još veća u njihovu korist zbog načina oporezivanja (razreda).
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:16   #26
Evo upravo sam našao odgovor na ovu temu u naslovu ovog članka: http://www.vecernji.hr/kompanije-i-t...loziti-1146373

'Turci i Francuzi od Gruža će više zaraditi nego u nj uložiti'
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:31   #27
Naravno, ne piše u kojem vremenskom periodu. Ako je u 10 godina, ne vidim problem.

Ti bi uložio 2 milijuna, pa da izvučeš 1?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:59   #28
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Jebiga, u početku bi svima bilo lošije, ali bi onda krenulo na bolje. Veći profiti firmi, manje radnika, moraš povećati plaće ili ti nema tko raditi. To ti je tako. Ovakvo stanje kakvo imaš sada, je stagniranje i lagani pad, bez mogućnosti zdravog rasta. Živo blato. Toneš, toneš, a opiranje ne pomaže, dok ne napraviš rez.
A kaj da imamo svi Euro ili Dolar zadnjih 20 godina ili neku svjetsku valutu - npr Bitcoin Kaj bi onda devalvirao?

Sto je tu zdravo ako ti promjenis koeficjent mnozenja a sve ostalo ostane apsolutno isto? Visoki porezi, nameti, nedostatak jeftinih lokalnih sirovina (pa uvozis izvana da napravis finalni proizvod) itd?

Nekad si kupio zeljezo iz Zeljezare Sisak pa si isporucio vlak. Usput si u Nikoli Tesli i u Koncaru napravio hrpu drugih komponenti tog vlaka - elektroniku, signalizaciju, motore, transformatore. Znaci imao si cijeli ciklus - i output je gotov vlak.
Danas kupis celik izvana, elektroniku i ostalo od Siemensa i onda sve to sklopis i isporucis vlak. Sve sto kupis kupujes za Euro, sve sto izvozis prodajes za Euro; Kune su ti jedino za place radnika. I isto tako, sto je bolje za zaposlenost, dodanu vrijednost itd finalnog proizvoda? Ono prije kada si sve doma napravio ili kada 80% dijelova i sirovina kupis izvana?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 12:40   #29
Sudstvo i vlast bi promijenili!? Neće ići, oni su samo ogledalo, treba promijeniti razmišljanja u glavama stanovništva, pa će se i ovo dvoje promijeniti. Dakle? Zašto je sve isto ili čak i gore nego prije 30 godina...

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 17:21   #30
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naravno, ne piše u kojem vremenskom periodu. Ako je u 10 godina, ne vidim problem.

Ti bi uložio 2 milijuna, pa da izvučeš 1?
Nisi me skužio, želio sam reći da stranci ne žele kod nas zato što se činjenica da netko ulaže zato da bi zaradio više nego što je uložio smatra lošom i tako prezentira.

Svrha svakog posla je profit. Kod nas se tome čude ko pura dreku.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:09.