Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 12:54   #1
Zaposlen u inozemnoj firmi u Njemačkoj, a hrvatski rezident

Dakle trebam pomoć oko statusa.
Naime postoji mogućnost da postanem zaposlenik njemačke firme, a da radim u HR.
S obzirom da su me tražili net cifru za plaću, a ja rekao 37 000 EUR net +all expenses payed, zanima me dali netko zna koliko će to za njih iznositi bruto i da li ima neke razlike ako je plaća isplaćena u HR ili negdje drugdje,u Njemačkoj ili recimo u Austriji gdje isto imam račun.

Ako oni plaćaju bruto iznos kome kao njemačka frima plaćaju razliku između bruta i neta i što se u tome nalazi.

Da li je taj neto koji ja dobijem na svoj račun neoporeziv ili imam ii iz toga neka davanja?

Nisam do sad bio u ovoj situaciji pa se raspitujem čisto za slučaj ako ću morati pregovarati.

Hvala
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 17:26   #2
Budi oprezan gdje ces biti porezni obveznik. Dakle, po svemu sudeci si porezni obveznik u RH jer zivis vise od 6 mj+1 dan u RH. Placu koju ces primati bit ce oporezovana po Njemackim zakonima. Ukoliko postoji razlika izmedju obracuna u NJ i RH placas u Hrvatskoj razliku poreza.
Naravno nisam profesionalno porezni savjetnik tako da je bolje da od nekoga dobijes preciznu informaciju. Ali moralo bi biti kako sam napisao. U Njemackoj firmi bi morao pisato tvoj rezidens. Naravno, budi oprezan da ono sto dogovoris je isto razumijevanje s obje strane.
__________________
P.S. There is always a way!
Z-Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:16   #3
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
S obzirom da su me tražili net cifru za plaću, a ja rekao 37 000 EUR net +all expenses payed, zanima me dali netko zna koliko će to za njih iznositi bruto i da li ima neke razlike ako je plaća isplaćena u HR ili negdje drugdje,u Njemačkoj ili recimo u Austriji gdje isto imam račun.

Ako oni plaćaju bruto iznos kome kao njemačka frima plaćaju razliku između bruta i neta i što se u tome nalazi.

Da li je taj neto koji ja dobijem na svoj račun neoporeziv ili imam ii iz toga neka davanja?
Slazem se s ovime sto je kolega napisao.
Njemackih 37K netto je oko 55K brutto (ovisi o Crkvi, klasi, gradu...).

Moj bi savjet za ubuduce bio da ih ne zbunjujes sa netto placom, "profesionalnije" je brutto a ne da se zajebavaju sa tvojim odbicima ili da razmisljaju. Iako znam da je na Balkanskom poluotoku netto rasireniji.
Anyway, na 55K bruto ide jos 21% "Lohnnebenkosten" koje poslodavac treba platiti, znaci oko 67K EUR.
A na ovih tvojih 37K netto Njemacka uzme 6.500 EUR poreza i to smijes odbiti na temelju zakona o izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.
Sto se poreza u RH tice, 37K je oko 280K Kuna, dakle oko 23K Kuna mjesecno. 3.800 je neoporezivo, 3500kn (3.800 - 17.500) + 2000 Kn (17.500-23K) = porez na dohodak od 8.800 EUR na godisnjoj razini. 6.500 si vec platio u Njemackoj, znaci platis oko 2.300 EUR razlike poreza u RH. I naravno prirez treba platiti!
Mozda sam nesto fulao, ali tako bi to u praksi trebalo funkcionirati.
Znaci plate 67K EUR da bi ti dobio oko 34 EUR. S time da bi ti se u tom slucaju mirovina uplacivala u Njemackoj (sto je sigurno veliki plus). Ako ti je stalo do sto veceg netto iznosa, mozda im mozes ponuditi da radis kao freelancer. Reicmo otvoris (j)doo, sebe na minimalac; ili obrt (ne znam mogu li pauslalci u PDV), platis porez na dobit (12%), porez na dohodak od kapitala (12% + prirez). Malo vise administrativne zajebancije ali od 67K EUR ti ostane oko 40K EUR. Tako da ako imas mogucnost mozda da iskoristis tu relativno nisku poreznu stopu za dobit.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 00:33   #4
Zahvaljujem se na odgovorima

Inače, oni su mene tražili neto cifru.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.