Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2006., 20:58   #21
wardancer,kakva je to parfenac krema?jel to ide na recept?gdje kupujes la roche posay?citala sam na netu o njima i cini mi se ko super stvar.jel ih ima u sloveniji ili austriji?

Quote:
kemik kaže:
cekaj, ak pijes dimidril onda se ne radi o atopijskom, nego o alergijskom dermatitisu, kaj ne???
ne,i kod atopijskog dermatitisa se javljaju alergije na sve i svasta.konkretno,ja sam alergicna na prasinu,grinje(i to jako),macju dlaku,raz i ostriku(ni ne znam sta je to)i na neke odredene konzervanse.svrbez i crvenilo se javlja i neovisno o tim stvarima,ali kad dodem u kontakt ,sa macjom dlakom npr,koza mi totalno poludi.dimidril pijem navecer jer me uspavljuje,a to je uzasno vazno da se ne bi razgrebala do krvi.

meni nijedna avenova krema ne odgovara,pa ni trixera,tako da ne bih kupovala njihovu protiv bora.mozda je glupo poceti s tim kremama sa 25 godina,ali meni je podrucje oko ociju tako suho da vec sad izgledam 5 godina starije.zapravo mi treba neka super vlazna krema koja je dovoljno njezna da ide oko ociju...pisite...

Zadnje uređivanje super_maca : 12.02.2006. at 00:20.
super_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 01:34   #22
Quote:
super_maca kaže:
elidel i protopic nisam nikad koristila,jer mi ih nijedan od kortikosteroida belogent i maxidex mast za lice.i naravno,pijem letizen i dimidril.sada mi je bolje nego prijasnjih godina,ali preko zime je katastrofa,naravno.moram napomenuti da je to dosta utjecalo psihicki na mene(jos uvijek utjece,osobito kad imam po licu i dlanovima),al pokusavam sto normalnije zivjeti...nisam primjetila da me sminka nesto narocito iritira.koristite li vi pudere i koje?meni je bilo uzasno tesko pronaci nesto sto mi odgovara,probala sam clinique,vichy i jos svasta,al sam se zaustavila na diego dalla palma kremi u boji.jel netko koristio od bioderme kremu u boji?mozda se cini glupo sto pisem o sminkanju,al meni to itekako pomaze da se osjecam normalno.kak vi reagirate na sminku?kod kojeg dermatologa idete?
>>pa, ja sam bila druga osoba u hr koja je koristila protopic-nabavljala sam ga na početku iz Japana skužila sam da ga liječnici izbjegavaju jer je relativno nov lijek, radi na temelju supresije imunološke reakcije kože itd. zapravo je na neki način još u fazi istraživanja...
>>maxidex je kortikosteroid?
>>isto letizen (dimidril u krizi, inače izbjegavam jer se onda teže ustajem ujutro)
>>ah, psiha...zatvoreni krug: stres pojačava dermatitis-->činjenica da si krastav po rukama i faci pojačava stres-->stres pojačava derm...
>>neugodno mi je kad vidim da ljudi bulje u rane, a ne žele pitati što je to...valjda misle da se raspadam od kuge/aidsa/ptičje gripe
>>ne koristim mnogo makeupa, sada colistarovu podlogu i jedno sjenilo od bourjoaisa (nikad ovo ne napišem kak treba...),za van znam nabaciti više toga-iritira me jedino maskara i ponekad ruževi i sjajila-ali samo u lošoj fazi, ap ih onda izbjegavam.
>>idem kod dr. Stanimirovića (privatnik blizu trešnjevke) već godinama i imam za njega samo riječi pohvale
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 01:42   #23
[QUOTE=super_maca]wardancer,kakva je to parfenac krema?jel to ide na recept?gdje kupujes la roche posay?citala sam na netu o njima i cini mi se ko super stvar.jel ih ima u sloveniji ili austriji?


Parfenac je protuupalna krema, ali nije kortikosteroid...kao što rekoh, nisam se detaljnije raspitala-koliko skužih, djeluje sl. kao npr. lekadol na glavobolju... možda se nađe neki doktor da nam objasni...
LRP sam kupovala u Austriji, a baš sam se mislila raspitati ima li ih u Sloveniji...zna netko? Rekla teta u apoteci da ove godine dolaze kod nas Kao i kod svega, imala sam njihovih stvari koje su mi super i onih očajnih, ali imaju širok raspon dekorative-što bi i tebe moglo zanimati s obzirom na gornji post
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 15:15   #24
koliko ja znam,maxidex je kortokosteroid,ali nekakav slabiji,jer se inace koristi za mazanje ociju.uglavnom,ne mogu ga dobiti bez recepta.wardance,puno hvala na korisnim informacijama. ja idem kod dermatologice troskot u vinogradsku bolnicu i zapravo jedina super stvar koju mi je preporucila je ta emoliens krema.jesu skupi privatni doktori?isla sam kod nekih prije desetak godina(ne sjecam se imena)i znam da smo skoro bankrotirali koliko su kreme bile skupe,a meni nikad gore.kako me nerviraju ta isprobavanja novih stvari:za svaku se ponadam da ce mi rijesiti probleme,a onda razocaranje,ponovno...mislim,znam da je neurodermitis neizljeciv(zasad),al ja se nadam da cu ga uspjeti drzati pod kontrolom.a koliko love mi je otislo na kreme i losione....samo bih htjela znati sta mi sigurno odgovara,tada mi ne bi bilo zao ni kune...
super_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 17:21   #25
Sjetila sam se da i apoteci kraj Kvatrića možeš naručiti LRP proizvode-jednom sam tamo kupila toleraine kremu za lice, koju najčešće imaju na lageru, pa mi je žena rekla da mi može i naručiti ako želim nešto drugo od njih. Bed je ako nisi te stvari prije probala-nemreš dobit probicu, pa riskiraš...
Privatni doktori jesu skupi,idem samo kad moram-moj naplati 200 kn pregled, napiše mi recepte, pa što se može uzmem kod svoje doktorice op.prakse na recept. Nakon toga najčešće napravimo nekoliko telefonskih kontrola, dok se stanje ne smiri...
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 11:14   #26
gdje je tocno ta ljekarna,prema maksimiru,prema vlaskoj ili subicevoj?sori kaj davim,ali sad sam se totalno nabrijala na te kreme...
super_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 11:56   #27
To ti je prema maksimiru (ljekarna ćurković, pokornoga 7) skreneš iz maksimirske na lijevo u mašićevu i ideš prema gore. Najčešće Toleraine već imaju (to je baš za osj. kožu, meni je ova za suhu bila dobra), ali razmisli želiš li naručiti nešto što nisi već isprobala. Npr. linija Rosaliac za još osj. kožu sklonu crvenilu, dobila tester u Austriji-totalno sam se crvenila od toga svrbilo me cijelo lice. Sve probaj!
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 19:11   #28
Quote:
wardancer kaže:
To ti je prema maksimiru (ljekarna ćurković, pokornoga 7) skreneš iz maksimirske na lijevo u mašićevu i ideš prema gore. Najčešće Toleraine već imaju (to je baš za osj. kožu, meni je ova za suhu bila dobra), ali razmisli želiš li naručiti nešto što nisi već isprobala. Npr. linija Rosaliac za još osj. kožu sklonu crvenilu, dobila tester u Austriji-totalno sam se crvenila od toga svrbilo me cijelo lice. Sve probaj!
puno hvala na informaciji,bila i kupila toleraine pa cu sad vidjeti dal odgovara.zena je rekla da cijeli asortiman dolazi krajem godine.ova rosaliac krema koju ti spominjes je,koliko ja znam,za ljude koji imaju rosaceu i to cesto krivo preporucuju u ljekarnama,a nije isto crvenilo rosacee i neurodermitisa.hvala jos jednom,opet se nadam...
super_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:12   #29
Atopijski dermatitis (ekcem)

Tema je namijenjena svima koje muči utopijski dermatitis. Navodno tek 2% populacije moči ta bolest koja je - za sada neizlječiva. Najčešće su tom bolešću opterećena djeca. Bolest nastaje uslijed stresa ili kao alergijska reakcija. Nakon dugogodišnjeg tretmana raznim kremama ali i učestalog posjeta dermatologu, odlučio sam svoja iskustva podijeliti s vama. Trenutno pokušavam ublažiti atopijski dermatitis korištenjem kapsula ulja jaglaca, ali i kapsula ribljeg ulja. Slijedeći mi je korak odlazak na tretmane zračenja UVA i UVB zrakama.
Prije nekoliko godina u Engleskoj se pojavila krema TACROLIMUS i njezina blaža varijanta PIMECROLIMUS. Pacijenti i liječnici govore da je dotična krema izuzetno učinkovita. Nisam upoznat da li postoji kod nas.
Upravo ovih dana pojavila se vijest o otkriću gena koji uzrokuje ekcem, odnosno atopijski dermatitis. Otkrili su ga znanstvenici u Irskoj. Pretpostavlja se da će otkriće gena uzročnika atopijskog dermatitisa pomoći kod pronalaženja lijeka. Link na originali članak je: http://www.irishhealth.com/index.html?level=4&id=9181

Očekujem vaše komentare i pitanja!
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:23   #30
eps, tvoja tema spojena je sa starom temom o atopijskom dermatitisu, posto su vec dani neko odgovori...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:25   #31
Quote:
Eps kaže:
Prije nekoliko godina u Engleskoj se pojavila krema TACROLIMUS i njezina blaža varijanta PIMECROLIMUS. Pacijenti i liječnici govore da je dotična krema izuzetno učinkovita. Nisam upoznat da li postoji kod nas.
Tacrolimus i pimecrolimus nisu dvije varijante iste kreme, nego dvije razlicite supstance.

tacrolimus je krema u kojoj je aktivni sastojak makrolid fujimicin, dok je pimecrolimus ime aktivnog sastojka Elidela...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 23:55   #32
Ja sam i dalje loše opet na kortićima, (Advantan), pa imam nekoliko pitanja:
1) je li bio tko zbog AD-a u naftalanu ili lošinju?
2) je li bio tko iz istog razloga na mrtvom moru (izrael, jordan)?
3) iskustva s fototerapijom, homeopatijom i sl.?
4) supermaco, kako je prošlo s toleraine-om?

Mene, evo, tjeraju u kliniku u izraelu- što mi je užasno preskupo, pa me zanima kakva su iskustva. Mislila sam možda otić u privatnom aranžmanu, jer sunčat se možeš i bez klinike, ne?
Inače, dobila savjet za jeftinu alternativu kremama za njegu zahvaćenih područja: belobaza u koju se doda 2-3 žlice maslinovog ulja (ili kantarionovog kojem je baza maslinovo). Nisam još probala, ali čini se logično-belobaza je blaga, a ulje je bogato mononezasićenim masnim kiselinama, koje su dobre za suhu kožu. Zapravo, osnova npr. trixere je voda i boražino ulje. Uglavnom, možda zgodno za probat između dvije kupovine kao uštedu.
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:30   #33
Quote:
kemik kaže:
Tacrolimus i pimecrolimus nisu dvije varijante iste kreme, nego dvije razlicite supstance. tacrolimus je krema u kojoj je aktivni sastojak makrolid fujimicin, dok je pimecrolimus ime aktivnog sastojka Elidela...
Okej, vjerujem ti, no čitajući stranu literaturu doznao sam da se pimecrolimus koristi kod blažih oblika atopijskog dermatitisa, a tacrolimus kod težih, tako da je moj post bio usmjeren na to. Isto tako znam da su proizvođaći tih krema različiti i da kreme djeluju na imunološki sustav tako da smanjuju imunološke reakcije organizma, zbog čega dolazi i do pojave crvenila, svrbeža u dermatitisa. No nuspojava je mogućnost zaraze herpesom ili drugim bolestima pošto je imunološki sustav oslabljen. U istraživanju jednog engleskog dermatologa tek je 1 osoba dobila herpes i morala obustaviti postupak liječenja. Toliko o kremama, još moram provjeriti da li ih ima na našem tržištu, ako ne odoh po njih u Italiju.
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:39   #34
ima, mogu ti ja odmah reci. meni su bili preporucili Elidel.

Ali nemoj uzimat ni jednu ni drugu bez preporuke dermatologa, na svoju ruku. nece ti ih ni dat u apoteci!!!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 09:56   #35
Quote:
wardancer kaže:
Ja sam i dalje loše opet na kortićima, (Advantan), pa imam nekoliko pitanja:
1) je li bio tko zbog AD-a u naftalanu ili lošinju?
Čuo i ja za naftalan, no čini mi se da tamo lijeće psorijaze
2) je li bio tko iz istog razloga na mrtvom moru (izrael, jordan)?
3) iskustva s fototerapijom, homeopatijom i sl.?
Fototerapija mi se čini okej, čitao sam o tome u znanstvenim člancima dermatologa, imam bilješke o tome, pa ću provjeriti što je najučinkovitije. Slijedeći moj korak je pokušaj izlječenja - ublažavanja bolesti fototerapijom. Pazi se HOMEOPATIJE, osoba koja se bavi time mora biti dobar stručnjak.
4) supermaco, kako je prošlo s toleraine-om?

Inače, dobila savjet za jeftinu alternativu kremama za njegu zahvaćenih područja: belobaza u koju se doda 2-3 žlice maslinovog ulja (ili kantarionovog kojem je baza maslinovo). Nisam još probala, ali čini se logično-belobaza je blaga, a ulje je bogato mononezasićenim masnim kiselinama, koje su dobre za suhu kožu. Zapravo, osnova npr. trixere je voda i boražino ulje. Uglavnom, možda zgodno za probat između dvije kupovine kao uštedu.
Slični tekući puder koristim i ja, on mi je za sada najviše pomogao. Opet, moram provjeriti kako se on naziva. Nije skup, koristim ga godinama a izuzetno je djelotvoran, no čim ga prestanem koristiti, AD se ponovo pojavi. Nakod dugotrajnog korištenja tog tekućeg pudera AD se ponovno pojavljuje, tako da je dobro malo prekinuti korištenje istog. Ja sam ga koristio u kombinaciji sa dnevnom kremom EXOMEGA. Ne vidim neka poboljšanja s EXOMEGOM. Koristio sam i ELOCOM preparate. Od svega, najviše mi je pomogao taj tekući puder s ekstraktima maslinova ulja.
Navodno je bolest uzrokovana stresom i nedostatkom OMEGA 3 I OMEGA6 masnih kiselina koje se nadoknađuju ribljim uljem i uljem noćurka.
Jedna se cura u Engleskoj izliječila - ublažila bolest nanošenjem ulja noćurka (Evening Primrose Oil) direktno na oštećenu kožu 3 puta na dan. Kako bih vam pomogao, upućujem vas na slijedeće web stranice:
www.plivazdravlje.hr - nalazi se iscrpan članak o atopijskom dermatitisu
www.medicina.hr - članak doktorice Livia Puljak
http://archderm.ama-assn.org/ super site gdje sam pronašao znanstvene radove o atopijskom dermatitisu
http://www.dermnet.com/moduleIndex.cfm?moduleID=2 slike atopijskog dermatitisa
http://en.wikipedia.org/wiki/Atopic_dermatitis neizostavan je posjet wikipediji
http://www.eadv.org/index.asp
http://omni.ac.uk/browse/mesh/D004485.html engleski site s iscrpnim podacima
http://www.irishhealth.com/clin/eczema/ irski site s forumom
http://www.skincarephysicians.com/eczemanet/index.html
http://box48.bluehost.com/~neuroder/...768&topic=15.0
http://adserver.sante.univ-nantes.fr...se/Course.html

Nadam se da sam vam barem malo pomogao. Navodno se atopijski dermatitis može izlijećiti pomoću tretmana Garra rufa ribicama iz Turske koje pomažu kod psorijaze. Nemam iskustva s njima, no razmišljam...
Upućujem vas i na obiteljski leksikon o zdravlju, izdanje 2006. Jako je iscrpno opisan atopijski dermatitis sa svim mogućim (alternativnim i standardnim) načinima lijećenja.
Pogledajte i na AMAZONU, ima knjiga isključivo o atopijskom dermatitisu. Nisam kupio ni jednu, no kritike su kupaca uglavnom pozitivne. Čujemo se

Zadnje uređivanje Eps : 22.03.2006. at 12:38.
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 10:57   #36
AD + astma + alergije

Pozdrav svima!

Bolujem od AD-a vec 24 godine. (sada mi je 26) Kad sam bila klinka, bilo je prestrašno. Nisam mogla ništa - s klincima u pijesak, trčat po travi, na izlete, od 5. do 15. godine svako ljeto sam provela u Lošinju u bolnici, zavoji na koljenima, na rukama do laktova, flasteri...GRRR! Sada kad sam starija, imam problema s kozmetikom i šminkom - od pudera je sve gore, reakcije na maskaru su onako - na rendom. Tuširanje mi je užasno. Čini mi se da na vodu reagiram tako što mi voda navlaži sve ranice i krastice, one se ispupče na koži, postanu reljefne, a kad se posuše počinje svrbež. Totalno užasno. Zato se nikad ne kupam, ne ležim u kadi punoj vode. Tuširam se u mlakoj vodi, i to jedva 5 minuta. Što kraće traje, to bolje za moju kožu. Bome sam se ispraksala već!

Za tuširanje koristim Hygieia proizvode za intimnu njegu i za tijelo, a nakon tuširanja namažem se od brade do tabana s a-derma exomegom. Za lice koristim kremu od hrastove kore i nevenovu kremu. I tako već neko duže razdoblje i - konačno - stanje mi se stabiliziralo.

Inače, osim AD-a, imam i astmu od 2. godine života. Nije rijetko da ove dvije bolesti dolaze u kombinaciji.

Gore sam pročitala da AD i još u kombinaciji s alergijama na pelud, prašinu, grinje, životinjsku dlaku/perje, hranu i sl. uzrokuje i stres i depresiju. Nažalost, nije se baš lako nositi s tim i jedan depresivni dan vrlo te lako vrati u taj začarani krug. Ali treba se boriti!

Problemi s kožom i dišnim putevima opisani su kao psihosomatske bolesti. Dakle, bolesti kojima je triger stres i zapravo, loše psihično stanje. Ono što je meni pomoglo jest autogeni trening i suportivne grupe na koje odlazim. Svakako bih ponovno spomenula rutinu i navike kao obrazac ponašanja što se zdravlja tiče - ponavljam ono što znam da pali za mene i moju kožu.

Lp, m.
mircha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 11:31   #37
mircha>>mogle bi biti sestre , sve kao što si napisala, isto sam imala astmu, no to se srećom gotovo potpuno povuklo do danas. Ali zato alergije na meni cvjetaju i na vanjske alergene i na hranu. Tuširam se još kraće , mene je pred koju godinu spasilo otkriće a-derminog gela za tuširanje i korištenje što "mlakije" vode-do tad sam iz tuša izlazila s crvenim flekama i sve je svrbilo. Inače, ako baš voliš kupke, možeš se provuć u mlakoj vodi u koju uvališ trixera kupku, (ne ispire se pa to na čistu kožu), ali ne dulje od 10-15 min: ona ti nahrani kožu umjesto da ju isuši, zapravo se preporuča u lošijim fazama, a slično nešto ima i a-derma. Ak ti se da, napiši nešto više o kremama koje koristiš za lice...
Quote:
mircha kaže:
Gore sam pročitala da AD i još u kombinaciji s alergijama na pelud, prašinu, grinje, životinjsku dlaku/perje, hranu i sl. uzrokuje i stres i depresiju. Nažalost, nije se baš lako nositi s tim i jedan depresivni dan vrlo te lako vrati u taj začarani krug. Ali treba se boriti!

Problemi s kožom i dišnim putevima opisani su kao psihosomatske bolesti. Dakle, bolesti kojima je triger stres i zapravo, loše psihično stanje. Ono što je meni pomoglo jest autogeni trening i suportivne grupe na koje odlazim. Svakako bih ponovno spomenula rutinu i navike kao obrazac ponašanja što se zdravlja tiče - ponavljam ono što znam da pali za mene i moju kožu.

Lp, m.
Stvarno ponekad nije lako...sad sam baš u takvoj fazi...možeš li napisati gdje si išla na autogeni trening i o kakvoj se suportivnoj grupi radi, (može i na PM ak treba)

Eps>>evening primrose je noćurak po naški Već sam napisala da sam koristila Protopic godinama (elidel mi nije pomagao), treba ga naručiti izvana, npr. preko ljekarne na Dolcu. Ali oprezno s tim, bolje ne prek ljeta, a i preko zime obavezno nanositi UVA/B zaštitu na mazana mjesta. Čim se povuku simptomi-prestani mazati i nastavi s neutralnom njegom.
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 12:51   #38
Quote:
wardancer kaže:
Eps>>evening primrose je noćurak po naški Već sam napisala da sam koristila Protopic godinama (elidel mi nije pomagao), treba ga naručiti izvana, npr. preko ljekarne na Dolcu. Ali oprezno s tim, bolje ne prek ljeta, a i preko zime obavezno nanositi UVA/B zaštitu na mazana mjesta. Čim se povuku simptomi-prestani mazati i nastavi s neutralnom njegom.
Da skužio sam, my lapsus s noćurkom Čitam sada o ovom treningu. Iz onog obiteljskog leksikona o zdravlju fotokopirao sam slike pres točaka na tijelu kojima se djeluje na opuštanje i smanjenje stresa. Nisam još pokušao s time, no budem. A da, ovi strani dermatolozi predlažu i korištenje probiotičkih namirnica (acidofil, lgg...). Navodno pomaže imunitetu i osobama s AD-om.
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 22:44   #39
moze par pitanja...
1. kako su vam ustanovili dermatitis (bilo jedan, bilo drugi) - samim vizualnim pregledom ili nekim testovima? ako testovima kojim?
2. jel se moze dermatitis u nekoj blazoj varijanti javljat samo na pojedinom dijelu tijela? (neko je spomenuo samo po rukama)
Hvala
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 10:19   #40
Quote:
hana kaže:
moze par pitanja...
1. kako su vam ustanovili dermatitis (bilo jedan, bilo drugi) - samim vizualnim pregledom ili nekim testovima? ako testovima kojim?
2. jel se moze dermatitis u nekoj blazoj varijanti javljat samo na pojedinom dijelu tijela? (neko je spomenuo samo po rukama)
Hvala
1. Dermatitis su mi ustanovili vizualnim pregledom, te mojom izjavom o simptomima. Bolesnici s AD-om imaju često povišenu razinu eozinofila i alergijskih protutijela IgE, ali je razlog tomu nepoznat. Učinio sam test na povišenu razinu imunoglobulina E protutijela, no nije ustanovljena nikakva anomalija. AD je povezan i s alergijama, no za sada nisam pronašao niti jedan alergogen koji utjeće na pojavu AD kod mene. Radi dodatne informacije prenosim ti dio članka Livije Paljuk - medicina.hr "Laboratorijski testovi nisu od velike pomoći za dijagnosticiranje neurodermitisa, ali pomažu jer isključuju druge bolesti. Razina imunoglobulina E obično je povišena. Može se provesti alergološko testiranje kod djece starije od godine dana. Provode se
- PRICK test sa standardiziranim alergenima (nutritivni i inhalacijski alergeni) kod kojeg se na kožu bolesnika kapne otopina s alergenom te zatim lancetom napravi ubod, odnosno oštećenje kože
- TRUE test u obliku flastera zalijepljenih na kožu s uklopljenim standardiziranim alergenom za kontaktne alergije
Biopsijom kože (uzimanjem komadića kože koji se mikroskopski analizira) nalazi se odebljali i pretjerano orožnjeli površinski sloj kože (epidermis) te upalne promjene oko krvnih žila u donjem dijelu kože (dermis)."
2. Da može, postoji i međunarodna skala kojom se definiraju različite kategorije - težine atopijskog dermatitisa. European Task Force on Atopic Dermatitis je razvio metodu dijagnoze težine pojave atopijskog dermatitisa koja se skraćeno zove SCORAD (SCORing Atopic Dermatitis)
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.