Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2003., 04:24   #41
Quote:
Adura, zar ti vjerujesh da zadovoljstvo, srdzba, ruke, sve ono cime se je Allah opisao nisu Njegova svojstva?
Uhhhh
Ok idemo na pocetak
U boljem raspolozenju nadam se.

Jedan od bitno-bitnijih momenata koji ce rasvjetliti ono o cumu pokusavam vec neko vrijeme da kalemu pojasnim, jeste sam princip znan kao al-Idafatu la tufidu al-sifa - opisna konsturkcija
Opisne konstrukcija "idefa"( X od Y) ne uspostavlja X kao atribut Y-lona.Hmm kako to da pojasnim

prije svega da kazem da antropomorfisti novijeg doba(selefije danasnje) shvataju opisne konstrukcije(idefa) koje se nalaze u Kur'anu i hadisu kao 'dokaz' Allahovih atributa , i na taj nacin poimaju Allaha.

Da bi bio jasniji, navescu primjer sa kojim je Kalem bez sumnje je upoznat kroz Kur'aski ajet koji govori o davanju prisege (baj'a) Bozijem Poslaniku :
Ajet glasi
"Allahova ruka je iznad njihovih"(48:10)
Ovdje princip opsine konstrukcije ne znaci potpunu afirmaciju Allahovih atributa, vec "Allahova ruka" opisuje(konstrukcijom) Vlast,Moč (A Allahova svojsva-atributi su 'Onaj koji ima svu Vlast', i 'onaj koji ima svu Moč').Znači 'ruka' opisuje atribut Vlasti ,Moći ali nije i sama atribut.

Kuzis?

Postoji mnogo slicnih primjera u arapskom jeziku koji koriste idefa-opisnu konstrukciju , ali ne kao doslovan atribut.

Npr. ako se za nekog smatra da ima veliku moč, i bogastvo kao i uticaj u društu onda se kaže Ba'uhu tawil(zagrljaj njegovih ruku je velik) gdje opisna konstrukcija 'veliki zagrljaj' nije doslovan atribut, odnosno taj čovjek nema 'doslovno velik zagrljaj' vec je to opsina konstukcija njegove moći, i uticaja u društvu.

Imam Gazali kaže

Treba shvatiti da ruka ima dva različita značenja.Prvo je doslovno značenje , kao dio tijela-ona je načinjena od mesa ,krvi i kostiju i sl.
Drugo značenje je metaforično, alegorijsko , i njegovo značenje nije atribut nekoga več opisna konstrukcija(idafa) kao npr "Grad je vladarevim rukama" to ne znaći doslovno da je grad u vladarevim rukama,vec označava moč,vlast nad nekim gradom.(Iljam al‘awam an ilm alkalam )

Mnogi muslimani su na ovaj način koristeči opisine konstrukcije u Kur'anu izbjegli opasnosti antropomorfizma, i objašnjavali te ajete kao mutashabihat (matefore koje kalem gonjim postom negira) kako u Kur'anu tako i u Hadisu, (ta’wil- figurativno).

Jasnije?

Zadnje uređivanje Adura : 18.10.2003. at 08:55.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:36   #42
Kad kazem Miniam ima veliko srce , to ne znaci da ona ima veliko srce kao organ, vec je srce opisna konstrukcija velikodusnosti, i dobrote , a dobrota njena je sam njen atribut.

Na ovaj nacin sam se posluzio metaforom(mutashabihat), gdje sam od 'srca' pozajmio osobinu dobrote.Znaci koristio sam alegoricno znacenjenje 'srca'

Jasnije?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:43   #43
bismillah...

Adura pitao sam te i konretno mi odgovori: DA : NE



Adura, zar ti vjerujesh da zadovoljstvo, srdzba, ruke, sve ono cime se je Allah opisao nisu Njegova svojstva?

I zar mislish da sam ja pripadnik mushebihe-a ?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:50   #44
Quote:
Adura pitao sam te i konretno mi odgovori: DA : NE



Adura, zar ti vjerujesh da zadovoljstvo, srdzba, ruke, sve ono cime se je Allah opisao nisu Njegova svojstva?
Ne to nisu Allahova svojstva,vec opisne konstrukcije(idefa) Njegovih atributa Milosti, Moći,Vlasti itd.

Kuzis?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:54   #45
Quote:
zar mislish da sam ja pripadnik mushebihe-a ?
Iskreno, ja mislim da ti ne shvatash sta si u gornjim postovima napisao.

Al nije to tvoja greska , vec onih od kojih si pokupio tekst.
(Auda?)

Uglavnom cuvaj se knjiga tipa Kitab al-sunna na kojima pise ime Imam Ahmadovog sina Abdullaha,kao i autora koji navode tu knjigu kao referencu(Ibn al-Qayyiim je navodi kao referencu, mada same hanbelije u toj knjizi nalaze oko 50% ako ne i vise haidsa koji se pripisuju Hanbelu, a sa kojima Hanbel nema nikakve veze) .

Krivotvorene su,a iz njih se vecinom kupe sve ove 'antropoloske' zackuljice i 'stavovi' imama.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:04   #46
bismillah

Slazem se. Eh, hajde ti meni sada reci gdje sam ja Allahovo <<svojstvo moci>> protumacio doslovno da Allah, ne'uzubillah, ima mishice? Kada se kaze ruka je Allahovo svojstvo moze se postaviti niz podpitanja: 'kakvo svojstvo'?

Pazi akhi, ja ti nisam mushebbihe i ne uporedjujem Allahova svojstva sa svojstvima njegovih kreautura. Isto tako nigdje nisam govorio o tedzsimu - utjelovljenju.

Dali me razumijesh?


PS. I molim te razgranici Muhammeda ibn Abdulwehhaba i ibn Tejmijju, sa bejanijama, njih dvojica nemaju nishta zajednicko sa njima. Bejanije su sekta, a njih dvojica su ucenjaci.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 18.10.2003. at 06:02.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:13   #47
Mah kuzim ja tebe sta zelish reci(to sto ti opisujesh je samo jedna vrsta antropomorfizma, u koju cak ni krscani ne vjeruju , izuzev nekih grupa),samo ne znam jesi li ulazio u 'dublje' (da ne kazem 'filozofskije') problematike koje proizilaze iz shvatanja da Allah ima ruke(cak i da se to ne poredi sa nicim stvorenim)...ili da Allah silazi na najblize nebo itd?

To su stvari na kojima se ulema lomila, i na kraju slomila.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:17   #48
bismillah

Eeee moj Adura, hvala Allahu kad si me uhvatio, eee kamo srece da si prije. Ta shvatanja nikad nisu sa temsilom.

Zadovoljan ?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:19   #49
Kaleme ,kaleme

Vjekovima se ulema 'lomila' , i razisla na kraju na jedno pitanje , filozofsko ...dok su se filozofi smijali sa strane.Srecom imali smo Gazzalija koji je ,koristeci se istim sredstvom -filozofijom uspio da sve te filozofske zackuljice rasklinka.

Poslije njega, zaista ne znam koji bi to ucenjak bio na tom rangu(a posebno ne Abdul Wehab).

Uglavnom pitanje glasi: Ko stvara radnje?

na izgled je to jednostavno pitanje, ali je gadno do bola.

Na slican nacin su filozofi se 'smijali' sa strane pitanjima vezanim za akaid, a ulema se opet 'lomila' pokusavajuci objasnjavati (tumaciti)svasta nesto.

Akaidske teme su ,kako rekoh , najteze teme u Islamu(i religiji uopste),a iste cesto budu razlog da jedni druge proglasavaju 'ne vjernicima'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:21   #50
bismillah

No, pored toga shto je Allah, s.w.t., Sebi negirao teshbih sa stvorenjima, On je u isto vrijeme potvrdio Sebi svojstva savrshenstva. Kao shto je u ajetu: <<Niko nije kao On! On cuje i vidi.>> U ovom ajetu je Allah, s.w.t, spojio negaciju svake slicnosti i potvrdu Njegovih svojstava sluha i vida.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:24   #51
Joj opet

Opet se radi o opisnim konstrukcijama.

'sve cuje i vidi' je opisna konstrukcija (idefa) Allahovog atributa 'Sveznajuci-onaj koji sve zna, onaj koji je o svemu obavjesten' , ali ova opisna konstrukcija nije atribut(u doslovnom smislu rijeci 'cuje i vidi') itd .
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:26   #52
bismillah

Neka je to opisna konstrukcija ili definishije kako zelish, ali to se ne smije negirati, vec mora se shvatati kroz Allahove atribute.
to ti je isto kao input i output
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:29   #53
Quote:
Neka je to opisna konstrukcija ili definishije kako zelish, ali to se ne smije negirati, vec mora se shvatati kroz Allahove atribute.
Bitno je shvatiti da Allah (doslovno) ne cuje, i ne vidi, i nema doslovno ruke.

Ali da bi to shvatio morash koristiti mutashabihat-metaforu, odnosno opisne konstrukcije.

Da ,opisne konstrukecije(X od Y) se moraju shvatiti kroz atribute, ali one same nisu ,u doslovnom smislu atribut Allahov.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:32   #54
Quote:
to ti je isto kao input i output
Nije isto Allahovi atributi su savrseni , nemaju 'inputa i outputa'.

Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:39   #55
bismillah

Quote:
Adura kaže:
Bitno je shvatiti da Allah (doslovno) ne cuje, i ne vidi, i nema doslovno ruke.

Ali da bi to shvatio morash koristiti mutashabihat-metaforu, odnosno opisne konstrukcije.

Da ,opisne konstrukecije(X od Y) se moraju shvatiti kroz atribute, ali one same nisu ,u doslovnom smislu atribut Allahov.
Da, i u cemu je bila poenta tvog napada?
Da te napomenem, poceo si raketirati tefsir tewhida, a mozda nisi znao da ulema tewhid tefsiri na dva nacina?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 05:50   #56
Cool

Quote:
Da, i u cemu je bila poenta tvog napada?
U jednom tewhidu su sadrzani svi Allahovi atributi.

Ovo razdvajanje tewhida, je sektastvo, i nacin da se muslimani proglase nevjernicima(ako ne vjeruju da Allah ima 'svojstva' ruke,sluha,vida i sl).

Idolopoklonici su potvrdjivali da Allah postoji, ali nisu imali znanja o njegovim atributima, i nisu htjeli da priznaju te atribute.

U ondasnje vrijeme kada je Kur'an objavljen Allah je i kod idolopoklonika bio 'vrhunski bog' , dok su idoli bili kao 'posrednici do Allaha'.Tako su idolopoklonici vjerovali, i iskrivili Abrahamovu vjeru mjesajuci je sa idolopoklonstvom.

Zbog toga oni jesu 'vjerovali u Allaha' (kao vrhovnog boga) ali se nisu htjeli odreci pogresnog akaida(vjerovanja) da su idoli porednici do Allaha.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 06:07   #57
bismillah

Opet si sve pomjeshao: ruke, prsa, dzigeru, batak
Nema veze ne kontamo se. Odoh ja evo sad ce sabah, a valja mi malo i odkunjati 'vrijeme je'

es-selamu'alejkum!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 06:31   #58
Nope nisam pomjesao

Evo bash sad citam Abdul Wehabovu "Kitaab At-Tawheed".

A da te upitam kako ces mi protumaciti neka njegova tumacenja u tim knjigama,moze?
kao sto su atriibuti govora,sluha, vida,lica,da je 'Allah doslovno iznad ljudi'....,ako neko pak negira da su to atributi cini kufr-nevjerstvo ,odnosno izlazi iz islama (jer ustvari ne vjeruje u Tawhid Al-Asmaa`i Was-Sifaat )

zatim.....'pretvaranje sljedbenika knjige doslovno u majmune', ..komantar o 'druzini u pećini' i sl.)

Ne znam ozbiljno, bil plakao il bi se smijao.Po njemu su svi muslimani (jer ne priznaju Tawhid Al-Asmaa`i Was-Sifaat ,odnosno gore navedene 'atribute') nevjernici?


la havle we la kuvete illa billahi.


Alejkumu selam
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 14:26   #59
bismillah

Adura a kako je ono druga ulema protumacila tewhid.
Samo ti citaj Abdulwehhaba. Naravno, svako ko negira jedno bozije svojstvo je nevjernik.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 23:49   #60
Quote:
Naravno, svako ko negira jedno bozije svojstvo je nevjernik.
Znaci ja sam nevjernik, ahsarije i mutazilati (velika vecina muslimana odnosno sve mezheblije) su nevjernici...a shije da ne spominjem?

Nisi mi pojasnio one Abdul Wehabove tvrdnje o Allahovim svojstvima(atributima)?Kao i onaj 'treci tewhid'?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:01.