Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2003., 23:54   #61
Ja sam pokapirala o cemu se radi. Ni sami nemate pojma koliko ste mi olaksali neke stvari!
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 23:59   #62
Quote:
Minam kaže:
Ja sam pokapirala o cemu se radi. Ni sami nemate pojma koliko ste mi olaksali neke stvari!
A sta je 'veliko srce' pokapiralo ak' nije tajna(p.s. nema te na skoli?)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 00:05   #63
Ma nesto mi se vec duze vreme motalo po glavi, to sa osobinama i svojstvima boga, alegorijama i poredjenjima..pa mi je sad nesto sinulo, ali bih morala jos da porazmislim o tome, pre nego sto krenem da javno iznosim to misljenje.
Nije jos zrelo.
Nema me na skoli, jer sam se nesto ulenjila, a i desilo mi se privatno par lepih stvari pa sam malo na "sedmom nebu" (metaforicno naravno )
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 03:02   #64
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

es-selamu'alejkum i prijateljski pozdrav ostalima

Quote:
Adura kaže:
Znaci ja sam nevjernik, ahsarije i mutazilati (velika vecina muslimana odnosno sve mezheblije) su nevjernici...a shije da ne spominjem?
Adura, ti si musliman i znash da musliman nikad nece nekom reci da je nevjernik, to je Allahov sud. Molim te ne stavljaj me u poziciju Sudca. BarekAllah!

- Shije, su novotari, a ima ih i nevjernika, samo klasicne shije nisu toliko dosljedne, pa je teshko bilo sta reci o njima. Cijenim shije koje se pozivaju na ucenjaka imama Dzafera Sidiqa.

- Ashh'arije su te koje priznaju samo 7 Allahovih svojstava, a sto se tice imena (sifataa) njih priznaju. Tih 7 Allahovih svojstava koje priznaju su: 'ilm - znanje; el-hajat - zivot, el- qudret - moc, el-iradet - volja, es-sema' - sluh, el-besar - vid i el- kelam - govor, a negiraju ostala svojstva.

Postavljam ti pitanje: Dali ti priznajesh svih 99 Allahovih imena + sva svojstva (koja ti definisheh kao opisnom konstrukcijom) s'kojim se je Allah, s.w.t, opisao?

- Mu'tezile su te koje negiraju svojstva a pri tom potvrdjuju i priznaju imena nezavisno od njihovog znacenja.


Allah nam se svima smilova, On je Sudac pravedni na njega se oslanjamo i od Njega pomoc trazimo, sebi pravo Sveznajuceg ne pripisujemo te druge nevjernicima ne smatramo dok ocito ne odstupe od Kur'ana i Sunneta odnosno zanegiraju bilo shta od onoga cime se je Allah opisao i univerzalnu vjeru prirodnog karaktera dostavio svome miljeniku Muhammedu, s.a.w.s. To je stav muslimana koji se drze Poslanikove, s.a.w.s, oporuke koja nas opominje da se cvrsto drzimo njegova Sunneta i dzem'ata koji nam je fard!

Quote:
Adura kaže:
Nisi mi pojasnio one Abdul Wehabove tvrdnje o Allahovim svojstvima(atributima)?Kao i onaj 'treci tewhid'?
Tzv. treci tewhid, kako ga ti licno okarakterizira, je tefsir vjerovanja u tewhid Allahovih lijepih imena (sifat) i Njegovih, s.w.t., svojstava. Nisi ni ti meni odgovorio na moje pitanje, koje ti vec po treci put postavljam, kako su drugi ocenici obradili temu tewhida. Seikh Muhammed ibn Abdulwehhab rahimehullah je obradio ovaj tewhid zbog toga shto je vecina neukog svijeta, koji su sebe smatrali ucenima, nije obracala paznju na ova pitanja kojima su se bavili oni koji su sebe smatrali ucenima. Ovi su znanje svoje preuzeli od skolasticara (polemicara) koji su se ovim pitanjem bavili misleci o njima dobro. Mislili su da oni imaju neshto vrijedno i prihvatili su sve sto su kod njiha nashli. Tako su potvrdili pravac dzemhija, zanijekali tewhid Allahovih lijepih imena (sifaata) i suprostavili se onome na shto upucuje Kur'an i Sunnet, na cemu su bile prve generacije ovoga ummeta, prvi imami u hadithu i tefsiru iz prvih generacija i cega se josh uvijek drze sljedbenisi Sunneta i dzem'ata. Ibn Qajjim El-Dzewzije je rekao: "Nauka se dijeli na tri djela, nema cetvrtog i to je istiana ocita:

- nauka o Allahovim svojstvima i djelu
- nauka o imenima Milostivog,
- naredbi i zabrani

to je vjera Njegova i za to se dobiva nagrada na dan prozivljenja"


Tumacenje Allahovih svojsta znaci - potvrdu i priznanje onoga shto je Allah, s.w.t, Sam za Sebe potvrdio i shto je o Allahu, s.w.t, potvrdio Njegov poslanik, Muhammed, s.a.w.s, od svojstava savrshenstva i negaciju svega onoga shto je Allah Sebi negirao i shto je negirao Muhammed, a.s.w.s., od svojstava manjkavosti i nedostataka.

Iskretanja Allahovih imena su sljedeci primjeri

a) Negiranje stvarnog znacenja Allahovim imenima, kao shto su to ucinile dzehmije i njihovi sljedbenici, govoreci da su Allahova imena samostalni izrazi, koji ne sadrze svojstva niti znacenja.
Rekao je hafih Edh-Dhehebi: "Prva rasprava koju sma cuo od onih koji su zanijekali da se Allah uzvisheni nalazi iznad Arsha bila je od Dz'ada bin Dirhema. On je takodje zanijekao sva svojstva. Zbog toga ga je dao pogubiti Khalid bin. Abdullah Kasri. Dogadjaj u vezi snjim je poznat. Ovu raspravu od njega je uzeo Dzehm bin Safwan, vodja sekte dzemhija. On ju je obznanio i dokazivao je iznozeci sumnje. To ej bilo uzadnjem stoljecu tab'ina. Njegove su rasprave kritikovali imami toga vremena kao sto su Ezwai, Ebu Hanife, Enes bin Malik, Lejs bin Sa'd, Es-Serwi, Hammad bin Zejd, Hammad bin Seleme, Ubnu-l Mubarek, i poslije njih imami Pravog puta kao shto je Ahmed bin Hambel, i mnogobrojni sljedbenici Sunneta i dzem'ata. (ehli sunnah we-l dzema') Rekao je imam Sha'fi rahimehullah we Radijallahu 'anhu amin: 'Allah ima imena i svojstva koja niko ne moze odbaciti ona koj ise tome suprostavi nakon sto mu budu predoceni dokazi postaje nevjernik (kafir) Sto se, pak, tice vrmemena prije nego mu se predoce dokazi, kao opravdanje mu se uzima neznanje. Mi potvrdjujemo ova svojstva i odbacujemo poredjenje onako kako On to od sebe odbacio: <<Lejse kemithlihi shei'un, we huwe-l semmi'u basir - 'Niko nije kao on! On sve cuje i sve vidi'>>"' (Ash-Shura - Dogovaranje) (Fethu-l Bari)

Dzemhije, koje ti mozda priznajesh, kada se spomenu neka od Allahovih prelijepih imena, kao shto su npr. <<Es-Semi'>> - Onaj Koji sve cuje ili <<El-Besir>> - Onaj Koji vidi, oni kazu: "On cuje bez sluha i vidi bez vida, shto predstavlja najvece skretanje i izvrtanje i na osnovu razuma i na osnovu sheri'ata.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 19.10.2003. at 05:26.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 03:08   #65
b) Zatim oni koji su iskretali Allahova lijepa imena odnosno opisivali Ga svojstvima manjkavosti bili su tadasnji zidovi, pripisujuci Allahu, s.w.t, svojstvo siromashtva, zatim da se Allah u subotu odmarao nakon stvaranja i sl.


c) Nazivanje Boga (Gospodara svega stvorenog) imenima koja ne dolikuju Njegovoj Uzvishenosti, kao shto rade krshcani, nazivajuci Ga - ocem, ili kao shto cine filozofi, nazivajuci ga nuzno bivstvujucim ili djelatnim prauzrokom. To je jedno od osnovnih prepreka koje nas, nazalost, rastavlja od krscana i onemogucuje ekumenu.


d) Ti dobro znash da su mushrici (arapi prije pojave Muhammeda, s.a.w.s,) nazivali kipove (idole) Allahovim (Bozijim) imenima, kao shto je ime mushrickog idola "Lat", koje je izvedeno iz imena << ilah>> (Bog) ili ime mushrixkog idola "Uzza", koje je izvedeno iz Allahovog imena <<El-'Aziz>>.


Dragi Adrura, obaveza je na vjernicima da potvrde Allahova lijepa imena i da vjeruju u Allahova svojstva savrshenstva bez tehrifa, - iskrivljavanja znacenja; bez te'tila, - negiranja Allahovih svojstava; bez es-tekifa, - odredjivanja kakvoce Allahovim svojstvima i bez tamsila, - uporedjivanja i izjednacavanja Allahovih svojstava sa svojstvima stvorenja, na osnovu ajeta koje sam vec naveo: <<Niko nije kao On, On sve cuje i vidi.>>


Allahova imena i svojstva su odredjena -tawkifijje-, shto znaci da sljedbenici sunneta i dzem'ata, ne potvrdjuju Allahu 'azza we dzelle nishta osim onoga shto je On o Sebi potvrdio u Kur'anu i shto je o Njemu subhanehi we te'ala potvrdio Muhammed, s.a.w.s., u svom sunnetu. Nebi se smjeli potvrdjivati o Allahu nishta na osnovu nasheg razuma i ne negiraju Allahu, s.w.t.,nishta osim onoga shto je On Sam zanegirao i shto Mu je negirao Njegov Poslanik, s.a.w.s. Jeli jasno?

Iskreni muslimani trebaju potvrditi svojstva Allaha 'azza we dzelle i njihova znacenja. Tj. ono kako je Allah Svevisnji sebe opisao i kako je to Poslanik, s.a.w.s., objasnio, ne spada u
muteshabih redke cija su znacenja nejasna i dvosmislena. Ukoliko bi, pak, prihvatili mishljenje da tekstovi koji govore o svojstvima nemaju jasno znacenje, tada bismo taj dio Kur'ana i Allahovog govora ucinili nerazumljivim i stranim.
Adura zar nam Allah, s.w.t, nije je naredio da razmishljamo o Kur'anu i njegovim ajetima u cijelosti i omogucio nam da razumijemo njegovo znacenje. Zlatno pravilo, shvatanja Allahovih svojstava, sljedbenika sunneta i dzem'ata jeste pravilo Enese bin Malika, r.a, koji je kada je bio upitan za rijeci Allaha: <<Milostivi se iznad Arsha uzdigao>> rekao: Poznato je uzdizanje, nepoznata je kakvoca, obavezno je vjerovanje u uzdizanje, a pitanje o tome (uzdizanju "istewa") su bid'at. Ako bi pak znacenje tekstova bili nerazumljivi i ako ne bismo mogli shvatiti njihovo znacenje, to znacilo da nam je Allah, s.w.t., naredio da razmishljamo i promisljamo ono sto je nemoguce shvatiti i razumjeti i da vjeroujemo u ono neobjashnjeno a On 'azza we dzelle je visoko iznad toga.

Muslimani trebaju da shvataju Allahove sifate bez komparacije sa sa svojstvima stvorenja, jer Allahu nishta nije slicno i Njemu niko nije ravan i On nema ortaka niti suparnika.
Sto se, pak tice Allahova bica, muslimani trebaju da shvate da su Allahovi sifati jedan dio (ogranak) govora o Bici koje Allah posjeduje i koje ne slici nikome, i ta svojstva se ne mogu uporediti sa svojstvima Njegovih kreatura.
Sljedbenici Kur'an Sunneta i dzem'ata trebaju da vjerovati u svaki Poslanikov, s.a.w.s, opis Allaha dz.sh., jer niko Ga nije bolje poznavao od Muhammeda, s.a.w.s.

Dragi brate, ne mogu shvatiti tvoje optuzbe, a sam znash da muslimani trebaju se trebaju odricati Allahovog, dz.sh., svakog nedostataka odnosno manjkavost i to odricanjem koje ne vodi u negiranje Allahovih svojstava putem vlastitog tumacenja "tetil" njihovih znacenja "te'wil" ili izvrtanjem "tehrif" i upotrebom izraza koji su suprotni stvarnom znacenju Allahovih svojstava.

Poznat ti je ajet iz Kur'ana gdje Uzvisheni kaze:
<<Gospodar tvoj nikome nasilje ne cini>> (Al - Kehf - Pecina 49.)
Ovaj redak sadrzi potvrdu potpunosti i savrshenstva, a ne samo i iskljucivo negaciju manjkavosti, tako daje negacija Allahovih svojstava gotovo nemoguca ko imalo pameti ima. Jer samo je On je taj koji je savrshene i potpuno pravedan. Takodje skoro navedeni ajet je bio: <<Ne obuzima Ga ni drijemez ni san>> koji putm negacije nasilje i nepravde Allahu, s.w.t, se potvrdjuje superiorna pravda zbog savrshenstva i vjecnosti Njegovog zivota


Nadam se dragi brate, da pravac Sunneta i dzem'ata necesh nazvati bid'atom te da cesh ovo shvatiti kao obradjeni dio nauke o Jednoci Stvoritelja. Evo vec je pokasno, pa cujemo se drug puta, ako Bog da.


selamun'alejkum, a pozdravljam ostale njihovim zadovoljavajucim pozdravom.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 19.10.2003. at 05:31.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 06:12   #66
Kaleme,
Imam osjecaj da opet ne shvatash sta pises.


Shije necu komentarisati, dobro bi bilo da neko od shija(ne znam je li Shady Shija) prokomentarise svoje stavove.

Quote:
- Ashh'arije su te koje priznaju samo 7 Allahovih svojstava, asto se tice imena (sifata) njih priznaju: Tih 7 imena su: 'ilm - znanje; el-hajat - zivot, el- qudret - moc, el-iradet - volja, es-sema' - sluh, el-besar - vid i el- kelam - govor, a negiraju ostala svojstva.
E bash!
Idemo iz pocetka.

U islamu su se vremenom pojavile filozofsko-religiozne skole koje raspravljaju a samome Bogu, o njegovim imenima ,atributima itd.
Svaka od njih je imala odredjenu doktrinu i metodologiju.

Asharije drze do toga da su izvori teološkog znanja , poredani po prioritetima, Kur'an ,sunnet, koncenzus(idzma) , ljudski razum.

Prema njima Bog je vjecan(qadim) i nije uvjetovan ničim, niti u sebi(dhat,nafs) niti u svojim esencijalnim atributima(sifat al-nafs).
Svako drugo bice različito od Allaha i njegovih esencijalnih atributa postoji kao posljedica Allahovog stvaranja, i ono je kao takvo privremeno, i ne moze biti slicno njemu.
Stvorenja su tako storena kroz Allahove atribute akcije(sifat afalihi)

Temelj analize asharija lezi u tome sto oni nastoje da metodologijom svedu Allahove atribute na esencijalne(ne poričući uz put ne-esencijalne atribute...kao sto to kalem pokusava da kaze).
Ovi esencijalni atributi se prepoznaju preko sedam principa :život,znanje,moc,volja,sluh,vid ,govor



Oni smatraju da su ovo stvarni(ahabitah) i neovisni principi, npr. tako sto 'volja-moč' nije identificirana sa 'znanjem',itd itd, niti su ovi principi identicni sa Allahom samim(dhat,nafs) a niti su drugaciji od Njega, jer bi 'drugaciji' ukazivalo na odvojenost , samim tim i podvojenost unutar Allaha(sto je nedopusteno postoje On unutar sebe Jedan,ne samo kao broj jedan vec i tako da se nista u njemu ne suprostavlja Njemu samome).

Ono što On zna da će biti, to će se i desiti, i ništa se ne dešava bez Njegova znanja ,volje i dozvole.

Pošto je Bog jedan , svaki njegov esencijalni atribut je jedan.Pošto on nema potreba niti želja, ne može se reći da je On nećime motiviran ili uvjetovan.

Njegova djela i njegove naredbe ne mogu se racionalizirati;pošto je On apsolut , i posto se Njegove naredbe odnose na stvorenja one su sve ispravne (jer je On apsolut) i pravedne(adl).Ne ovisno o tome što su iste mogu biti 'dobre' i 'štetne' za stvorenja.(ovo se objašnjava tako što recimo majka nekada mora biti 'stroga' za ispravan odgovj djeteta , iako djete tu 'strogost' u datom momentu shvata kao 'štetnu po sebe'...majčino djelo je pravedno i ispravno).

Allah upoznaje vjernike sa Sobom na specifičan naćin kroz Kur'an.
Npr. prema asharijima "Kur'an je nestvoren Allahov govor, ali sam govor onog ko ga ćita(qira'ah) ili piše je stvoren).Po ovom pitanju se Asharije razlikuju od svojih oponenata(mutazilaha, kao i antropomorficara)

Kur'an je cudotvoran ne samo zbog toga što kazuje prošla i buduća dogadjanja, vec i zbog toga što na jedinstven naćin posjeduje odredjeni retorički izraz.
Prema asharijama Allah sebe opisuje u Kur'anu samo u onim iskazima u kojima je naglašeno "...propisao sam to(neki atribut) Sebi ", a takvi primjeri se mogu naći kako u Kur'anu tako i u hadisu.
Iako je Allah izvan svega (transcedentalan)što čovjek može pojmiti , On ima "Svoja najljepša imena" (asma'uhu al-husna) koja su istinita i adekvatna Njemu samome.
Asharije medoticki analiziraju iste, da bih na posljetku refinirali sve atribute(odnosno imena) na "Allaha samog" (nafs),ili na jedan od esencijalnih atributa(sifat al-nafs),ili na jedan od "atributa akcije"(sifat afalihi) , na dalje oni ispituju metodoloski njehovu medjusobnu povezanost(Allahovog nafsa,sifat nafsa i sifat afalihi-ja)

Allaha ce , po asharijama, vjernici moći percipirati (unutar svih svojih imena i atributa, kao i Jednosti) tek na sljedecem svijetu.

kaleme, odakle ti to da Asharije 'negiraju' atribute?
Cini mi se da ne kuzish o cemu se radi.
Npr. 'biti srdit' , i biti 'blag' su dva razlicita stanja i jedno unutar drugog ne mogu postojati,u trenutku-> jer su u negaciji.Kuzis?Zbog toga asharije i imaju one ''atribute akcije' koje metodoloski svode na atribute koji u sebi nemaju nagaciju, ali to ne znaci da asharije "negiraju sve ostale atribute"

Ne mozesh tek tako valjati bisere ,ne bi ta ti ulazim u namjere ali sumnjam da si iole ista procitao od asharija(npr Imama Gazalija?)

I josh nesto doktrina i metodologija asharija uopste nije vezana za mezhebe(pravne skole) ali najveci broj sljedbenika ove doktrine su malikije(mahom vecina) ,kao i shafije(takodje u velikoj vecini)

Selam alejkum

Zadnje uređivanje Adura : 19.10.2003. at 09:48.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 06:27   #67
Nego objasni mi ti kako to Abdul Wehab(koji Allahov nafs,sifat al-nafs i sifat afalihi ...svodi samo na Allahov nafs) objasnjava da Allah moze u isto vrijeme 'biti'(esencijalno) 'srdit' i 'blag'?

kasnije cu se osvrnuti na stav mutazilaha(racionalista).
A nadam se da cu naci vremena da prokomentarishem i ostatak teksta.

Ne znam sto mi uopste spominjesh dzehmije?Cini mi se da si opet pobrkao loncice
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 06:30   #68
Quote:
Postavljam ti pitanje: Dali ti priznajesh svih 99 Allahovih imena + sva svojstva s'kojim se je Allah, s.w.t, opisao?
Ne znam sto me ovo pitash.Normalno da ne negiram, ali je stvar ' na koji se sve to shvata ......eee tu se ti i ja nikako ne mozemo sloziti (iako ja nisam bash asharija dok kraja)


Prve generacije su sutale o tome, i nisu nista komentarisali.
-Asharije pak (u borbi da odbrane islam od filozofskih skola , posebno grka...) kako gore opisah-> imaju metodologiju.
itd itd
Ali Abdul Wehab ima svoju metodologiju, on nije 'sutio' i nije se libio komentarisati Allahove atribute,zapadajuci u antropomorfizam, jer je bio pod uticajem manjinske struje hanbelija(a posebice zahirija).
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 14:15   #69
bismillah

Ne znam sto mi uopste spominjesh dzehmije?Cini mi se da si opet pobrkao loncice'

Vrlo dobro znam shta pishem;
Trazio si objasnjenje tzv. treceg tewhida kako ga ti doslovno shvatash. Morao sam se osvrnuti na sve kako bi ti jasniji bio plemeniti seikh Muhammed bin Abdulwehhab. Ako se ne mozesh sloziti, onda ne nazivaj ostale bid'atdzijama. Nego ne bih zelio da se tema razvodnjava, drzi to kormilo, ti si na topicu o Ibn 'Arabiju iznio da smo mi svi bid'atdzije na sto sam se morao osvrnuti. Ako zelish nastavi, nastavi, i ne nemoj Bogati sada se izvlaciti kopkajuci po drugim stvarima koje od tebe trenutno ne trazim. Optuzujesh toliko Muhammeda ibn Wehhaba, a ni sam ne shvatash njegova djela. Pricash o njemuj, a kazesh da ga nisi ni prostidurao, neko eto samo onako ga preletio. Pitao sam te kako je druga ulema objasnila tewhid ti ni "a" o tome nisi rekao. Vec si optuzio jednu sranu, a obe su upravu.


Nego da rijeshimo jedno, pa kasnije idi na druge stvari.

Jesam li ja bid'atdzija odnosno, Ibn Tejmijje, Muhammed ibn Wehhab, ibn Qajjim El-Dzewzijje, hafidh Edh-Dhehebi, El-Iraqi, itd. itd.


Trazish od mene ono najgore, a sam znash da nikad nikoga nisam protekfirao. Asharije su muslimani, mu'tezile su isto pripadnici Sunneta i dzem'ata. Postoje dvije skupine koje su, nazalost, skrenule, a to su: Mushebbihe i Muattile. A jesam li ja pripadnik Sunneta i dzem'ata, kao i svi mi ostali?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:52   #70
Quote:
Vrlo dobro znam shta pishem;
Nikako ne mogu shvatiti zasto si spomenuo dzahmije?Kakve veze oni imaju sa ovom temom???


Quote:
Trazio si objasnjenje tzv. treceg tewhida kako ga ti doslovno shvatash. Morao sam se osvrnuti na sve kako bi ti jasniji bio plemeniti seikh Muhammed bin Abdulwehhab. Ako se ne mozesh sloziti, onda ne nazivaj ostale bid'atdzijama. Nego ne bih zelio da se tema razvodnjava, drzi to kormilo, ti si na topicu o Ibn 'Arabiju iznio da smo mi svi bid'atdzije na sto sam se morao osvrnuti. Ako zelish nastavi, nastavi, i ne nemoj Bogati sada se izvlaciti kopkajuci po drugim stvarima koje od tebe trenutno ne trazim. Optuzujesh toliko Muhammeda ibn Wehhaba, a ni sam ne shvatash njegova djela. Pricash o njemuj, a kazesh da ga nisi ni prostidurao, neko eto samo onako ga preletio. Pitao sam te kako je druga ulema objasnila tewhid ti ni "a" o tome nisi rekao. Vec si optuzio jednu sranu, a obe su upravu.
Trostruki tewhidi su novotarija, i to sektaska novotarija.
Razlog zasto su se tewhidi razdvojili jeste donekle(u tajmijino vrijem) opravdan, ali ne i kako je to Abdul Wehab uradio.
Abdul Wehab je radzvajajuci , i intepretirajuci litaralno Allahove atribute ,odnosno smatrajuci da su metafore novotarija svakog ko nije priznao njegov literalizam proglasio nevjernikom.
Ne vjerujem da si ti 'wehabi' , ali pisesh njihove tekstove i ako vec pises trazim da iste i odbranish.Ako ne mozesh ili ne zelish 'ici u dublje rasprave' onda brate ne pokreci ovakve teme, na kojima nesvjesno proglasavash sve 'ne-wehabije',muslimane nevjernicima.

Quote:
Jesam li ja bid'atdzija odnosno, Ibn Tejmijje, Muhammed ibn Wehhab, ibn Qajjim El-Dzewzijje, hafidh Edh-Dhehebi, El-Iraqi, itd. itd.
Definisi mi 'tvoj' pojam bide,odnosno sta je bid'a(novotarija) po Abdul Wehabu?

Quote:
Trazish od mene ono najgore, a sam znash da nikad nikoga nisam protekfirao. Asharije su muslimani, mu'tezile su isto pripadnici Sunneta i dzem'ata. Postoje dvije skupine koje su, nazalost, skrenule, a to su: Mushebbihe i Muattile. A jesam li ja pripadnik Sunneta i dzem'ata, kao i svi mi ostali
Pored toga sto je Abdul Wehab 'ukrao' pojam 'selefa' (ranih muslimana) i aplicirao ga na samo svoju grupu, obicaj 'wehabija' je da cesto 'ukradu' i druge stvari i da ih apliciraju na sebe.
Ahl al-Sunna wal dzemat je termin koji je ustvari identificiran , odnosno odnosi se na asharije i dio mu'tezila.

Kaleme ,problem nisu sami ljudi 'wehabije' koji nasjednu na folove o 'jedinom ispravnom akaidu' ,'selefima', 'ahl al-Sunna wal dzemat', vec manipulacija ulemom, alimima,tekstovima alima(tzv cenzura ) i islamom.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:29   #71
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:41   #72
bismillah

Dzemhije imaju itekako veze sa ovom temu, jer si trazio da ti pojasnim tzv. 3. tewhid. Abdulwehhab je odgovorio dzemhijama, koje su skrenule. I ti sve brkash, nikako se ne mozemo sporazumjeti.


To nije trostruki tewhid, vec je to tewhid, i pazi to je moja aqida, pa ako ti je po volji, a ti me zovi bida'tdzijom. Ako sam za tvoj pojam tzv. "wehabija" onda me bukvalno tako shvati.
Svejedno mi je, necesh da se osvrnesh na njegova djela, i zashto da se ja prepirem s'tobom kad tvrdoglavo tvrdish da je on sektash i bid'atdzija, a samim tim i hiljade muslimana.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:53   #73
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Dzemhije imaju itekako veze sa ovom temu, jer si trazio da ti pojasnim tzv. 3. tewhid. Abdulwehhab je odgovorio dzemhijama, koje su skrenule. I ti sve brkash, nikako se ne mozemo sporazumjeti.


To nije trostruki tewhid, vec je to tewhid, i pazi to je moja aqida, pa ako ti je po volji, a ti me zovi bida'tdzijom. Ako sam za tvoj pojam tzv. "wehabija" onda me bukvalno tako shvati.
Svejedno mi je, necesh da se osvrnesh na njegova djela, i zashto da se ja prepirem s'tobom kad tvrdoglavo tvrdish da je on sektash i bid'atdzija, a samim tim i hiljade muslimana.
Pa evo bash sam te pitao da mi objasnish neke njegove tvrdnje iz njegovih djela.
Njegovo djelo sam citao, prije i to letimicno,ali evo bash sam sad maxuz uzeo da ga prostudiram, pa bujrum pojasni ti meni njegov stav.Ok?

Ne kontam zasto mi pripisujesh tvrdoglavost?(bice opet da ja umisljam 'wehabizam')?

Ti si ovdje da branish Abdul Wehaba.Bujrum.

kada se napada Ibn Arabi, Gazali(ne nisi ga ti napadao vec ti koji pisu gore navedene tekstove), nekadasnja ulema, onda eto trazish dokaze (i po 40 stranica se razvuku te teme) i objasnjenja...
Objasnjenja se daju, ljudi se slomishe da objasne.....
I u ofanzivi si itekako potkovan.A kakav si u defanzivnom polozaju?

P.S. ovu temu nisam ja pokrenuo,niti volim ove rasprave...
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:57   #74
Koliko reci...ko kisa..i?Jel se neko okoristio?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 02:05   #75
Re: Re: bismillah

Quote:
Adura kaže:
Pa evo bash sam te pitao da mi objasnish neke njegove tvrdnje iz njegovih djela.
Njegovo djelo sam citao, prije i to letimicno,ali evo bash sam sad maxuz uzeo da ga prostudiram, pa bujrum pojasni ti meni njegov stav.Ok?

Ne kontam zasto mi pripisujesh tvrdoglavost?(bice opet da ja umisljam 'wehabizam')?

Ti si ovdje da branish Abdul Wehaba.Bujrum.

kada se napada Ibn Arabi, Gazali(ne nisi ga ti napadao vec ti koji pisu gore navedene tekstove), nekadasnja ulema, onda eto trazish dokaze (i po 40 stranica se razvuku te teme) i objasnjenja...
Objasnjenja se daju, ljudi se slomishe da objasne.....
I u ofanzivi si itekako potkovan.A kakav si u defanzivnom polozaju?

P.S. ovu temu nisam ja pokrenuo,niti volim ove rasprave...

Ovu temu si bash ti pokrenuo, a ja sam otvorio topic da nebi 'zagadjivali' onaj tamo koji je otvorio Damir. Ti si sebi umislio neke tzv. 'wehabije' i stalno nahrcesh na tog covjeka koji je puno toga ucinio. Postavlja se pitanje, dali ti optuzujesh licno Muhammeda ibn Abdulwehhaba ili neke koji su na pogreshnim interpetacijama. Pazi, brate, sve shto kazesh bice tebi o vratu okaceno na Sudnjem danu. Ti si taj koji se usudjuje reci da je on inovator. Bilo bi ti bolje da se nadovezesh na nekog alima koji ga je proglasio bid'atdzijom, nego da se ti sam u to upushtash. Kad je rjec o ibn 'Arebiju, sam znash da je 20 njih izjavilo ono najgore. Trazish da se branim, a nigdje i nevidim tvoju ofanzivu po njegovim citatima. Donesi reference, brate. Recimo, kada se optuzuje ibn 'Arebi, navode se njegovi citati iz njegove aqide. Futuhatu-l Mekijje.


PS. Gazalija niko nikad nije napadao....pogotovo mi tzv, "wehabije" iz tvoje mashte. Gazali je velik covjek, velik 'alim. Pazi shta govorish. Gdje si ti nashao, da je El-Gazali protekfiran od strane 'uleme?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 02:22   #76
Re: Re: Re: bismillah

Opet isto
ja 'napadam' odredjenu ideju.
Sto se tice Wehaba, velika vecina mezheblija ga je proglasila inovatorom.
Quote:
Kad je rjec o ibn 'Arebiju, sam znash da je 20 njih izjavilo ono najgore.
Na tih dvadeset ja cu tu navesti duplo(barem 40 ako ne i vishe) vise koji su ga odbranili.
Quote:
Ti si taj koji se usudjuje reci da je on inovator
Zar?
Quote:
Pazi, brate, sve shto kazesh bice tebi o vratu okaceno na Sudnjem danu.
A tebi nece?

ja i dalje tvrdim (a to mogu i dokazati) da danasnje selefije itekako manipulishu alimima, tekstovima, i interpretacijama.Vidio , uvjerio se.

P.S. ne sudim ovdje ljude 'wehabije' , sa njima sam ok i nemam nikakvih problema, kao sto ni sa tobom 'nisam imao problema' kada smo pricali u zivo.Da se odmah razumjemo.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 02:25   #77
Quote:
PS. Gazalija niko nikad nije napadao....pogotovo mi tzv, "wehabije" iz tvoje mashte. Gazali je velik covjek, velik 'alim. Pazi shta govorish. Gdje si ti nashao, da je El-Gazali protekfiran od strane 'uleme?
Eto sad ja mashtam

Al Gazzali je bio i sufija(sem sto je bio asharija,shafija itd), ustvari pred kraj svoga zivota sve je napustio i posvetio se potpuno sufizmu,i u tome nasao smiraj.Znaci li to po tebi da je Gazzali po svojoj smrti pogresio, da nije musliman?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 03:20   #78
Quote:
Kad je rjec o ibn 'Arebiju, sam znash da je 20 njih izjavilo ono najgore.
Bezbrojna Suni ulema ....ibn Arabija zove "Shajk al-Akbar".
Njegovo ucenje je ovjereno i odbranjeno, od strane bezbrojne uleme medju kojima su istaknuti(njihova djela su u zagradi a bave se ibn Arabijem):

1 Shajk ‘Abdurazak al-Kashani (Ta’wilat),
2 Shajk Sadrudin al-Kunawi (Sharh Fusus al-Hikam),
3 Dzalaludin Rumi (Mathnawi and Diwan),
4 Fahrudin al-Hamadani (Rub‘ijat)
5 Ibnu-l-Farid al-Misri (Ghazali),
6 Mahmud Shahristani (Ghulshan-e Raz),
7 ‘Abdu-l-Karim al-Dzili (Al-Insan al-Kamil),
8 Ibn Hamza al-Fanari (Miftah al-Uns),
9 Nuru-d-Din Dzami (Nafahat al-Uns),
10 Imam Rabani (Maktubat, Muntahabat, Ta’idu Ahl as-Sunnah, i Ithbat an-Nubuwah),
11 Khalid al-Baghdadi (Ihtiqad-Nama, i Risalah fi Tahkik ar-Rabitah),
12 ‘Abdu-l-Ghani an-Nablusi (Fajd al-Muqbas, and Khulasah at-Tahqiq),
13 Khwaja Muhammad Hasan Khan (Al-Usul al-Arba’h),
14 Jusuf an-Nabhani (Khulasah al-Kalam, Hudzat-Ullahi ‘ala al-‘Alamin, i Shawaiq al-Haqq),
15 Malik ibn Shajkh Dawud (Haqiqah al-Islamijah fi Raddi ‘ala al-Mazhaim al-Wahhabijah),
16 Muhammad Hajat Sindi (Risalah Ghajah at- Tahkik),
17 Omar Nasfi (‘Aqaid an-Nasafijah),
18 Shah Ghulam ‘Ali Dehlawi (Mukatib as-Sharifah),
19 Ahmad Wali-Ullah Dehlawi (Al-Insaf, Ikd al-Jajid, and Al-Mikjas),
20 Ahmad Ibn Zajni Dahlan (Futuhat al-Islamijah, and Khulasah al-Kalam),
21 Dzalaludin as-Sujuti (Karasatu-t-Tanwir),
22 Sulajman Ibn ‘Abdi-l-Wahhab (As-Shawaiq al-Ilahijah),
23 Fadli-r-Rasul (Sajf al-Dzabar),
24 Egipcanin Dzami’at al-Madari (Nahs as-Sawiji fi Raddi ‘ala Sajid Kutb wa Faisal Mawlawi),
25 Ahmed Rida Khan Berlewi (Fatawah al-Haramajn),
26 Sirajudin ‘Ali Ushi (Nukbat al-Lali),
27 Abu Muhammad al-Wailturi (Fatawah ‘Ulama’ al-Hind),
28 Kadi Habib al-Haq Permuli (Tanqid wa Tardid),
29 Tahir Muhammad (Zahirat al-Fiqh al-Kubra),
30 Muhammad Rebhami (Riyad an-Nasihin),
31 Muhammad Jusuf al-Banuri (Al-Ustadh Mawdudi and Kashf as-Sublah),
32 Sa‘id ar-Rahman at-Tirahi (Habl al-Matin),
33 Muhammad Bawa Wiltori (Hidajah al-Muwafiqin),
34 ‘Abdu-l-Wahhab as-Shahrani (Tadhkirah al-Awliyyah, and Mizan al-Kubra)
35 Mudaris Hamid-Ullah Nadzwi (Al-Basadzr li-l-Munkir at-Tawasuli bi-Ahl al-Maqabir),
36 Muhammad Khadimi (Al-Bariqah),
37 Muhammad Biridzwi (Tarikah al-Muhammadijah),
38 ‘Abdulrahman Kutti (Sabil an-Nadzat),
39 Rauf Ahmad Mudzadid (Durr al-Ma’arif),
40 Dawud ibn Said Sulajman (Al-Mihah al-Wahbijah),
41 Dawud al-Musavi al-Baghdadi (Ashadd al-Dzihad)
42 Mahmud Effendi al-Alusi (Kashf an-Nur),
43 Muhammad Ibn ‘Abdilah al-Khani (Al-Bahdzah as-Sanijah),
44 Hasan Dhu Zawa’i at-Turki (Ir‘am al-Murid),
45 Hadz Ibrahim Jare as-Somali (Tarbijah ar-Rabanijah),
46 Shajk Ibrahim al-Ahmadi al-Idris (Azhimah al-Kadr),
47 Mo’allim Husein al-Badawi as-Sidiki (Kalimat al-Muhlasin),
48 Ahmad ‘Ali al-Ladzji al-Katibi as-Shahir (Fadzr as-Sadik),
49 ‘Abdu-l-Hakim al-Arwasi (Sa‘adah al-Abadijah, tafsir od shejka Hilmi ‘Ishiq),
50 Zahir Shah Ibn ‘Abdi-l-‘Azhim Miyanu-d-Din (Didza’ as-Sudur),
51 Mustafa Ibn Ahmad Ibn Hasan al-Shati al-Hanbali (Nukul as-Shari‘ah),
52 Muhammad Nadzib al-Mati‘i al-Hanafi (Tathir al-Fu’ad),
53 Takidzudin ‘Ali as-Sabaki (Shifa’ as-Siqam, i Intisar al-Awlija’ ar-Rahman),
54 Effendi Sadiq az-Zahawi (Fadzru-s-Sadiq),
55 Sulajman Islambuli (Miftah al-Falaq, and Khutbatu ‘Id al-Fitr),
56 ‘Abdu-l-Madzid Ibn Muhammad al-Khani (Sa’adah al-Abadijah),
57 ‘Ali Muhammad al-Balkhi (Al-Hadikah an-Nadija),
58 Muhammad Mahbubu-l-Hak Ansari (Hudzah al-Kati’ah),
59 Kasim Ibn Katalubgha’ al-Hanafi al-Bankoghi (Nur al-Jakin),
60 Kadi Habibu-l-Hak Firmulewi (Dalajl al-Hudzaj),
61 Ibn Ata’ Allah al-Iskandari, (Hikam, Lataif al-minan fi manaqibi Abi ‘Abbas wa Shaykhihi Abi Hasan, Miftah al-Falah wa Misbah al-Anwar, i Kitab at-Tanwir fi Isqah at-Tadbir),
62 ‘Aziz Ahmad (Ta‘lim as-Shajkh Ahmad as-Sirhindi),
63 Al-Aflaki (Manaqib al-‘Arifin),
64 Muhammad ‘Abdu-l-Qadzum al-Kadiri al- Hazarawi (At-Tawassul bi-n-Nabi wa as-Salihin),
65 Muhammad Hafiz at-Tijani (Ahl al-Hak al-‘Arifun bilah),
66 ‘Abdu-s-Samad at-Tidzani (Allah wa al-Rakam Sita wa Sitin),
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 03:26   #79
Vidim da je gore riječ o Abdul Wehabu i želim dati svoje mišljenje. Ne samo da je Abdul vehabi bio inovator u vjeri, već je, po mom ubjedjenju, bio težak zločinac. Moguće je da je on bio ubjedjen da je na "pravom putu", možda je doista želio očistiti islam od onoga što je po njegovom sudu predstavljalo novotariju u vjeri, ali metode kojima se koristio bile su faraonske. Smijem sasvim slobodno reći da je to bio jedan faraon, koji je svoj zmijski um, možda i nesvjestan njega, zaodjevao islamskim odredbama...

O njemu postoji veoma živopisno uradjena biografija, u "LEKSIKONU ISLAMA" Nerkeza Smajlagića, pod slovo V, naslov VEHABIZAM. Obavezno pročitati, tko je u mogućnosti!

Abdul Whab je, po meni, bio Yezid svog stoljeća... ili neka muslimanska verzija Paula iz Tirsa, samo što se Paul kasnije makar primirio i prestao je organizirati progone i ubojstva na vjerskoj osnovi, dok je Muhammed Abdul Wehab to činio do kraja svoga života, pri tome podstičući ubojstva, progone i konfiskaciju imovine hiljada i hiljada muslimana.

Posebno teški zločini njegove vojske desili su se u dva mjesta, Medini i Kerbeli. Ti zločini imaju svoj presedan jedino u pokoljima koje je u istim mjestima prije njega organizirao sunitski khalif Yazid ibn Muawiyah.

Srce današnjeg Vehabizma je, na žalost, upravo saudijska Arabija.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:50   #80
Bismillah

selamun'alejkum

Popusti me kahar danas, pa red je da odgovorim.
Naime, nigdje ne vidjeh te novotarije koje brat Shady spominje. Mozesh li malo obraditi tu temu, zaista me interesuje.
Adura to se i na tebe odnosi, iznesi te cinjenice. Vidish meni ova kolona istaknutih alima govori da sa Ibn 'Arebijem neshto nije uredu. Fino. Htio sam da vidim sta to nije uredu i uvjerio sam se.
Tako bi isto zelio da me neko uvjeri da je Muhammed ibn Abdulwehhab novotar. Bujrum iznesite njegove citati koje sumnjicite. Reci da je novotar bez ijednog argumenta je malo neozbiljno.

Istaknuta ulema koja je optuzila ibn 'Arebija:



1. El ’Izz Ibn Abdul Selam + njegovi ucenici

2. Shekhu-l islam Ibn Tajmijje

3. Ibn Kethir

4. hafiz Edh-Dhehebi

5. Ibn Hadzer

6. ‘Ala Eldi El-Bukhari El-Hanefi

7. Zajn Ed-Din El-Iraqi

8. Imam Weli Ed-Din Ahmed El-Iraqi

9. Ibn Sejid En-Nas

10. Ebu Hajjan

11. Imam Shahabudin Ahmed bin Jahja bin Ebi Hajlah El-Talmasani El-Hanefi.

12. Imam Abdul Latif Es-Saudi

13. Imam El-Hussin bin Abdur Rahman bin Muhammed bin 'Ali El-Hussinie El-Alewai Es-Shafi'

14. Sultan El-Ulema Izzudin Abdul Aziz bin Abdus Selam bin Ebil Qasim Es-Sulemi Es-Shafie

15. Imam Muhammed bin Muhammed bin 'Ali bin Jusuf

16. Imam El-Qatelani

17. Imam Badurudin Ibn Dzima'a

18. Imam Imadudin Ahmed bin Ibrahim El-Wasithi

19. Imam Ebu Hajjan Muhammed bin Jusuf Al-Andlushi

20. Imam Taqjudin Shiekhu-l Islam 'Ali bin Abdul-Kafi Es-Subki As-Shafie

21. Imam El-Hafiz Taqjudin El-Fasi

22. Imam Bahaudin Es-Subki

23. Imam Sherafudin Isa bin Masoud Ez-Zewawie El-Maliki

24. Imam Nurudin 'Ali bin Ja'qub El-Bekari Es-Shafi'

25. Imam Nadzumdin Muhammed bin Uqaiel El-Balisie Es-Shafie

26. Imam Ebu Umamah Muhammed bin 'Ali Ibn En-Naqqash El-Misri Es-Shafie

27. Imam Dzemaludin Abdullah bin Jusuf bin Hisham

28. Imam Shamsudeen Muhammed Al-E'ieerie As-Shafi'

29. Imam Lisaanudeen Muhibudin Ibn El-Khathib El-Andlusi El-Maliki

30. Imam Shamsudin Ebu Abdullah Muhammed El-Mousili Es-Shafi'

31. Ibn Deqiq El-Eid

32 Sheikh Siradz Ed-Din El-Balqini


ma'selam

PS. Jeste li vas dvojica bili na dzenazi Aliji rahimehullah?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 24.10.2003. at 01:24.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.