Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2014., 07:03   #121
Nisam ti u očitavanju RTG nalaza baš spretna, ali bih te uputila, ako ti to već nisu obavili, na AST pretragu (titar na streptokoke) i bris grla, posebno ako si sklona infekcijama. Naime bakterije ako se ne liječe adekvatno hoće prijeći na zglobove i napraviti probleme.
Iskreno, zatečena sam što su te u tako ranoj trudnoći poslali na RTG. Da li su liječnici znali da si u drugom stanju kad si upućena na RTG?

EDIT: čitam tvoje stare postove na drugim temama i vidim da ti zapravo imaš već hrpu raznoraznih dijagnoza i među njima i reumatoidni artritis...oprosti, ali stvarno ne znam od kuda onda toliko čuđenja oko bolova i povišene temp. posebno još i u tako jednom za organizam promijenjenom stanju kao što je trudnoća Tim više je to što su te poslali na RTG meni čudnije
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 22.11.2014. at 07:20.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 13:40   #122
Molim pomoć oko čitanja RTG snimke cervikalne i lumbalne kralježnice na koju me liječnica poslala zbog bolova u nozi i leđima.

Nalaz i mišljenje
Na RTG snimci cervikalne kralježnice u dvije projekcije vidi se izravnanje fiziološke lordoze.
Prikažu se trupovi kralježaka od C1-C6 te parcijalno trup C7. Uredna je visina svih prikazanih trupova kralježaka.
Održana je stražnja i.c. linija.
Održana je širina i.v. prostora.

Na RTG snimci LS kralježnice u dvije projekcije naglašena je fiziološka lordoza sa diskretnom dekstrokonveksnom skoliozom.
Uredna je visina svih prikazanih trupova kralježaka, kao i širina i.v. prostora.
Održana je stražnja i.c. linija.

Hvala!
__________________
Some people say that cats are sneaky, evil, and cruel. True, and they have many other fine qualities as well.
Desertflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 23:49   #123
Ako netko zna nešto o ovome-
"Snimke torakolumbalne kralježnice pkazuju kifoskoliozu torakolumbalnog prijelaza. Kifoza 62 stupnja. Kolabiran je TH8 segment, a klinasto ušiljen TH9 segment."
Dobili smo uputnicu za CT na kojoj piše - Fractura vertebrae
Znam što znači fractura i tu sam se zabrinula... radi se o 15-godišnjoj curi...
Niko ništa ne objašnjava a ona trpi bolove...
hvala
lp
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 13:58   #124
Dijagnoza nalaza

Dali mi moze neko reci sto znaci ovaj nalaz


Na rtg snimkama LS ktalježnica primjenjena je koštana struktura i mineralizacija prikazanog skeleta
vidljiva je dekstrokonveksna rotacija skolioza uz reduciranu fiziološku lordozu
prisutna je minimalna dorzopozicija trupa L5 u odnosu na S1 za 5mm
Održana je visina trupova kralješaka uz prisutno suženje i.v.prostora segmenata L3/L4 te L5/S1
u vidu i.v. osteohondroze.U segmentu L5/S1 vidljiv je vakuum fenomen,kao znak degeneracije diska.
kljunasti spondilofiti vidljivi su u nivoima L3/L4,L4/L5 te L5/S1
prisutna je artroza apofizarnih zglobova te blage skleroze spinoznih nastavaka
Prevertebralno vidljivi su znaci ovapnjenja stijenke aorte.
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 22:57   #125
Quote:
robi64 kaže: Pogledaj post
prisutna je minimalna dorzopozicija trupa L5 u odnosu na S1 za 5mm
spondilolisteza
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 10:45   #126
molim misnjenje na misljenje...
Vidljiva sinistrokonveksna devijacija bez torzije korpusa. Lordoza je odrzana, korpusi su primjereno oblikovani, SI je nesraslog luka, ne vidi se redukcije i.v. prostora.
ona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 14:41   #127
pozz

nalaz RTGa torakalne kralježnice:
skolioza - to znam
izravnana kifoza - ?
iv prostori uredno očvani,
diskretne naznake degenerativnih promjena

puno hvala na tumačenju
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 17:25   #128
Tumačenje rtg nalaza kralježnice

Molim vas može li mi netko protumačiti sljedeći nalaz i mišljenje radiologa :

Slabinska kralježnica

Smanjen sadržaj na vapnu trupova i lukova slabinskih kralježaka uz urednu visinu trupova istih. I.v. prostori između L5 - S1 segmenta suženi u smislu degeneracije diska uz izravnatu fiziološku lordozu sa sinistrokonveksnom skoliozom slabinska kralježnice te rotacijom trupova kralježaka oko uzdužne osovine i smanjenje i.v. prostora na strani statospondilarnog opterećenja, desno.


Inače već 10 dana trpim jake bolove u donjem dijelu ledja koji su se počeli širiti u zdjelicu i prepone, pa naizmjenično u lijevu i desnu nogu. Tri puta sam bila na hitnoj, dobila injekcije te su me uputili na rtg.
Zadnja dva mjeseca radim dosta naporan sezonski fizički posao, do sada nisam imala nikakvih problema sa leđima.

Zahvaljujem svima na mišljenju i odgovoru!
Mandarinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 11:22   #129
Pozdrav svima. Imam 32 god.i vec se 2 god mucim za neravnotezom(gumene noge, zanosenje u hodu).2013 slikala sam vratnu kraljeznicu i bilo je sve ok. Napravila sam jos preglede okuliste, MR mozga dva puta, angiografiju vrata i mozga, dopler vratnih zila,pulmologa, kardiologa, endokrinologa, neurologa, ORL, hormone stitnjace, cjelokupnu krvnu sliku itd.Sve ok i vec su mi dr.poceli pripisivati "psihi" zbog panicnog napada koji sam imala sa 29 god. zbog soka koji sam dozivila i kojeg sam se rjesila u vrlo kratkom roku. 2014 su mi "otkrili" da mi je centar za ravnotezu na desnoj strani ostecen. Dobila sam Betaserc tabl.koje sam pila 1 god.i nista mi nisu pomogle(sto doktorima nikako nije bilo jasno ali...).Zbog posla kojeg radim(stajanje 8h i fizicki dio) bila sam u par navrata na masazi zbog bolova u vratu i totakalnog djela. Prije cca 4mj.ponovo sam bila na testiranju centra za ravnotezu i stupanj ravnoteze se dosta poboljsao (cca za 50%) mada je i dalje problem zanosenja prisutan kao i prije poboljsanja sto uzasno iscrpljuje u svakodnevnim obvezama. Zbog ucestalih bolova samo na desnoj strani u zatiljku, vratnom djelu, oku, ucestalih glavobolja, nestabilnosti u hodu, naglog okretanja glave koje me dovode do vrtoglavice i te nestabilnosti te ostalih problema (npr.jako mi smeta jako svjetlo-sunce, florescentno svjetlo) trazila sam opcu dr.da mi da da ponovno slikam kraljeznicu i dobila sam sljedeci nalaz ( koji mi ne zvuci savrseno).Nalaz ne razumijem bas najbolje pa bih vas molila ako je itko upucen da mi pomogne u ocitanju nalaza, sta mi je dalje za raditi i dali je taj nalaz razlog mog problema sa neravnotezom i zanosenjem. Stvarno vise ne mogu ni psihicki ni fizicki izdrzat ovako funkcionirati u zivotu a dr.kao da mi ne vjeruju da osjetim na svom tjelu da postoji problem koji me ogranicava. Nalaz koji sam upravo danas dobila glasi:

RDG CERVIKALNE KRALJEZNICE
Reduciran fizioloski lordoticki zavoj cervikalne kraljeznice, na profilnom radiogramu distalna polovica trupa C7 kraljesaka je zakrivljena sjenom ramena i teze dostupna analizi.
Trupovi cervikalnih kraljesaka odrzane su visine kao i diskalni prostori, a dorzalna interkorporalna linija se prati u kontinuitetu.
Usiljenje uncinantnih nastavaka C4 i C5 kraljesaka u smislu pocetnih promjena unkovertebralne artroze.
Poprecni nastavci C7 kraljesaka ne prelaze I. kostotransvezalne zglobove.

RDG TORAKALNE KRALJEZNICE
Pojacan fizioloski kifoticki zavoj, nize polozen punctum max. u visini distalnog odsjecka torakalne kraljesnice.
Analizi dostupni trupovi torakalnih kraljesaka odrzane su visine.

Oprostite na ovako opsirnom postu ali stvarno sam vec postala ocajna da nadjem rjesenje i bila bih vam neizmjerno zahvalna za savjet i pomoc.
crna00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 10:03   #130
Ovdje se samo nizaju pitanja nikako da netko odgovori...

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
ona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 13:54   #131
zdravo..i ja bi trebala pomoć....
imam 21 godinu, skoliozu zadnjih 12 ali u zadnjih par mjeseci probleme sa trncima u nogama i blokiranjem u desnoj strani tijela...
ovo je najnovije RTG očitanje pa molim nekoga za tumačenje dok čekam emng i magnet....

''Na snimkama L-S kralježnice vidi se izražena torziona sinistrokonveksna skolioza lumbalne kralježnice. Prijelazna vertebra u smislu lumbalizacije S1 segmenta. Održana je dorzalna interkorporalna linija.
Reduciran je i.v prostor na strani konkaviteta u segmentu L3-L4, u cjelii izgleda reduciran u segmentu L5 prjelazna vertebra.
Utom segmentu znacii ventropozicije trupa L5 u odnosu na prijelaznu vertebru sa pomakom trupa za oko 5mm. Na snimci zdjelice s kukovima vidi se blago iskošena i asimetrično prikazana zdjelica. Kukovi i S-l zglobovi su u granici normale.
''

a ovo su i slike....
1
2
zuba-tac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 19:25   #132
Quote:
zuba-tac kaže: Pogledaj post
zdravo..i ja bi trebala pomoć....
imam 21 godinu, skoliozu zadnjih 12 ali u zadnjih par mjeseci probleme sa trncima u nogama i blokiranjem u desnoj strani tijela...
ovo je najnovije RTG očitanje pa molim nekoga za tumačenje dok čekam emng i magnet....

''Na snimkama L-S kralježnice vidi se izražena torziona sinistrokonveksna skolioza lumbalne kralježnice. Prijelazna vertebra u smislu lumbalizacije S1 segmenta. Održana je dorzalna interkorporalna linija.
Reduciran je i.v prostor na strani konkaviteta u segmentu L3-L4, u cjelii izgleda reduciran u segmentu L5 prjelazna vertebra.
Utom segmentu znacii ventropozicije trupa L5 u odnosu na prijelaznu vertebru sa pomakom trupa za oko 5mm. Na snimci zdjelice s kukovima vidi se blago iskošena i asimetrično prikazana zdjelica. Kukovi i S-l zglobovi su u granici normale.
''

a ovo su i slike....
1
2
Jesi li doživjela kakvu traumu (udarac, pad, sudar...) i tako ozlijedila kralježnicu?
Koliko imaš kg (na koju visinu)?
Ranije bavljenje sportom, ili nekom ozbiljnijom fizičkom aktivnošću?

Tegobe su nastale naglo, ili postupno?

Trnu ti obje noge?

Što za tebe znači "blokiranje tijela"?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 21:07   #133
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Jesi li doživjela kakvu traumu (udarac, pad, sudar...) i tako ozlijedila kralježnicu?
Koliko imaš kg (na koju visinu)?
Ranije bavljenje sportom, ili nekom ozbiljnijom fizičkom aktivnošću?

Tegobe su nastale naglo, ili postupno?

Trnu ti obje noge?

Što za tebe znači "blokiranje tijela"?
162cm i 49kg, bilo je par padova, bavila sam se brdskim biciklizmom sedam godina, unatrag dvije godine slabije zbog posla, ali kralježnica nikad nije bila povrijeđena na taj način.
Simptomi su se pogoršali uznazad 5-6 mj.
Ono što mi se dešava je da mi, prema osjećaju i laički rečeno, 'nešto' (kralježak/kralješci) zablokiraju jedan o drugi, i ne mogu pomaknut desnu stranu (noga prvenstveno), blokira se odnosno 'zaglavi' desna noga u predjelu kuka, konstantno škljocanje..desis e da kad legnem da više ne mogu ustati jer me 'zašteka'....a bolnost je konstantna....
lijeva noga utrne samo nakon spavanja jer se ne mogu namjestiti, ali desna trne konstantno.....
zuba-tac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 22:32   #134
Asimetriju zdjelice i torzijsku (taj dio je jako nesimpatičan) sinistrokonveksnu skoliozu vjerojatno imaš od rođenja (nagađam, naravno, to ne znam sa sigurnošću).

Brdski biciklizam je vjerojatno "pripomogao" tegobama

Tjelesna masa koju navodiš (ako je stalna) bi mogla upućivati,kako nemaš adekvatno razvijenu muskulaturu ( u masenom i funkcionalnom smislu), a da bi mogla "pratiti" napore kojima je lokomotorni sustav bio izložen (uključujući i LS kralježnicu i zdjelicu+kukove).

Sedentarni način života u zadnje dvije godine je isto dao svoj doprinos.

A, ima li još nešto "iza toga", će dobrim dijelom rasvijetliti magnet.

Počni tražiti dobrog fizijatra, a ne bi bilo loše čuti i mišljenje i stav ortopeda.
Nije naodmet ni konzultacija neurologa sa traženim nalazima.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 22:42   #135
Slije su katastrofa?! Ja sam mislila da su moje grozne... Ojacati ledne i trbusne misice. Meni pomaze!

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
ona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 01:22   #136
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Asimetriju zdjelice i torzijsku (taj dio je jako nesimpatičan) sinistrokonveksnu skoliozu vjerojatno imaš od rođenja (nagađam, naravno, to ne znam sa sigurnošću).

Brdski biciklizam je vjerojatno "pripomogao" tegobama

Tjelesna masa koju navodiš (ako je stalna) bi mogla upućivati,kako nemaš adekvatno razvijenu muskulaturu ( u masenom i funkcionalnom smislu), a da bi mogla "pratiti" napore kojima je lokomotorni sustav bio izložen (uključujući i LS kralježnicu i zdjelicu+kukove).

Sedentarni način života u zadnje dvije godine je isto dao svoj doprinos.

A, ima li još nešto "iza toga", će dobrim dijelom rasvijetliti magnet.

Počni tražiti dobrog fizijatra, a ne bi bilo loše čuti i mišljenje i stav ortopeda.
Nije naodmet ni konzultacija neurologa sa traženim nalazima.
naprotiv, oko 9-10 godine su se počeli javljati problemi sa skoliozom, kad sam se bavila biciklizmom čak sam imala manje problema nego unatrag dvije godine (zbog operacije oba koljena sam se prestala baviti sportom prvenstveno) a što se muskulature i mase tiče-zbog celijakije nažalost imam problema sa time....

i oko sjedilačkog načina života vas nažalost moram demantirati, konobarim i radila sam u tvornici...što, znam, ne pomaže kod moje bolesti no eto....

slijedi mi pregled kod dr. Pintareca, a fizijatrica je dr. Herman-Proskura....ono što mi ej fizijatrica rekla je da bude to vrlo vjerojatno završilo ili kod dr. Kovača u zg ili kod dr. Kudelića ovde u Varaždinu...
(ranijih dana kad sam nosila ortozu sam bila kod dr. Đapića...sa kojim nisam nimalo zadovoljna, njegov poštovani kolega koji je izrađivao ortozu je tek nakon godinu dana shvatio da mi je ortoza napravljena nepravilno i ona je napravila više štete nego koristi..... )

Quote:
ona1 kaže: Pogledaj post
Slije su katastrofa?! Ja sam mislila da su moje grozne... Ojacati ledne i trbusne misice. Meni pomaze!

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
ehh..... fizijatrica mi je rekla nešto slično....da je prilično ružna slika, pogotovo za moje godine....


hvala Vam puno na odgovorima ljudi!!!!!!!!1
zuba-tac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 23:10   #137
Može neko komentirati
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 17:27   #138
Imam vrtoglavice u poslednja tri mjeseca, pa sam konacno otisao uraditi RTG cervikalne kicme i dijagnoza je:

Ispravljena fizioloska lordoza cervikalne kicme. Blaga artroza unkovertebralnih zglobova.

Da li je neko imao slicne simptome, i jesu li vrtoglavice vezane sa ovom dijagnozom?

Hvala!
MorpheusL is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 19:49   #139
Question Bolan vrat

Pozdrav.Imam 42. godine..Zadnjih 10 dana imam glavobolje kočenje vrata.Meningitsis isključen.Napravila rtg vratne kralježnice..molim mišljenje. "..vidi se izravnanje fiz.lordoze vrat.kr. I početne degenerativne promjene u segdC4-C7.u centralnim dijelovima reduciranja i.v.prostor u segmentima C4-C5, i u cijelini u C5-C7.Unkovertebralna artroza distalnih segmenata.Znači incipijentne interapofizearne artroze,i naglašenije artr.promjene u seg.C2-C3... Da li je to uzrok glavobolje i šta mi je radit..Za mr bi trebala čekat oko 6-7 mjeseci,a baš si ne mogu priuštiti privatnu kliniku..Hvala
Tyha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 19:19   #140
Nalaz cijele kralježnice

Pozdrav,

bio bi zahvalan kad bi mi neko objasnio stanje ovog nalaza:
Na snimkama Th kralježnice, dekstrokonveksna skolioza sa naglašnijom Th kifozom-formiranim Th gibusom - punkt. max. na nivou kaudalne trećine Th segm. sa nesto nižom visinom trupova, anteklinastom formom i prednjim Schmorlovim hernijama - posljedično asimetrično širokim i.v. prostorima, subh. skleroziranih, dijelom nepravilno konturiranih pokrovnih ploha uz formiranje rubnih koštanih apozicija, rtg u smislu deg. procesa. Dif. Dg. Mb. Scheuermann. Blaža subhondralna sklerozacija pokrovnih ploha i ostalih prikazanih Th trupova s početnim suženjem i.v. prostora na nivou srednje trećine Th. segm. Održana je mineralizacija. Na snimkama LS kralježnice, blaža kompenzatorna sinistrokonveksna skolioza na nivou Th-L prijelaza sa naglašenijom L lordozom uz sakrum acutum. Početna subh. sklerozacija pokrovnih ploha trupova sa manjim Schmorlovim hernijama, izraženije na nivou Th-L te L-S prijelaza gdje je i.v. prostor uži u dorzalnom dijelu. Dorzop. L1/L2 za oko 3-4 mm L4/L5 za oko 2-2,5 mm, uz početno formiranje dorzalnih osteofita. Znakovi početnog osteoartritisa malih zglobova, izraženije na nivou kaudalne trećine L segm./LS prijelaza uz znakove početne intersp. artroze. Početna rubna sklerozacija kosti na nivou SI zglobova sa suženjem zgl. prostora, nešto više desno. Dorzalni lukovi L5 kralješka nisu u cijelosti srasli.

P.S. Nakon što mi netko da diagnozu, volio bi znati po njegovom mišljenju da li je to moguće popraviti i kako. Ako koga zanimaju slike RTG-a nek se javi.
Masakrs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.