Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2014., 19:38   #241
79' godina, rastavljen dio popjeskaren, frend ga u Dugom Selu slaže. Nadam se kompletno složen do kraja slijedeće godine


Ja sam shvatio iz onog pravilnika za dodatan popust pri osiguranju ne moraš imati dodatan svakodnevni auto, samo ako ideš na PV šemu...

Ali mi je jasno da moraš biti članom OT kluba.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 12:44   #242
Onda moja ideja jeftin(ij)e vožnje ne drži vodu, ako se ne može koristiti kao jedini everyday auto.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 14:01   #243
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Onda moja ideja jeftin(ij)e vožnje ne drži vodu, ako se ne može koristiti kao jedini everyday auto.
Ajmo realno- s kojim poštenim oldtimerom se možeš voziti jeftinije nego s modernim autom? Općenito ti ta teorija ne drži vodu.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 14:26   #244
Pa ako idem ciljano na jeftiniju vožnju i jeftiniju regu, vjerujem da neki golf II 1.8 sa 90ks + lpg jeftiniji za vožnju i održavanje nego g4 sa 1.6 i lpg 50% jeftinije osiguranje, potrošnja tu negdje. Jeftinije ga je držati u tip top stanju(ovo sam naveo kao primjer samo, ima još modela).


Ako u računicu ubaciš dizela, on mora biti 20 godina star da bi bio oldtimer. Znači, a4 tdi nagodinu(ili već ove godine? ).



Zato sam i pitao, postoje li kriteriji koje takav auto mora zadovoljiti, da bi imao status oldtimera u pogledu registracije/osiguranja(npr da je rijedak, da je u 99% originalnom stanju, da se ne smije koristiti svaki dan i slično), ili može biti svako vozilo u izvornom stanju staro 20+ ili 30+ godina, zavisno od tipa motora.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 15:08   #245
Ti očito neznaš što je oldtimer i što spada u kriterije istog, a duja vauvau čađara ziher nije. K tome, vozilo mora biti najmanje 30 godina staro da bude uopće uzeto u obzir za oldtimera
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 15:15   #246
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Ti očito neznaš što je oldtimer i što spada u kriterije istog, a duja vauvau čađara ziher nije. K tome, vozilo mora biti najmanje 30 godina staro da bude uopće uzeto u obzir za oldtimera
Čovjek je postavio pitanje, tvoj odgovor je vrhunski. Da zna nebi ni pitao...
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 16:39   #247
A bogteneće duja se radila u TAS-u, radila se na još par mjesta i u Njemačkoj. Ne da je serijski ili velikoserijski auto, nego ultravelikoserijski auto, i to nije ni nekakva posebna edicija tipa Rallye ili nešto slično nego obična čađara. Da mi je vidjet taj oldtimer klub koji bio dao potvrdu za jedan takav auto? Ja ne smatram da je on operiran od razumne dedukcije, ali ti očito jesi...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 13:00   #248
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Ti očito neznaš što je oldtimer i što spada u kriterije istog, a duja vauvau čađara ziher nije. K tome, vozilo mora biti najmanje 30 godina staro da bude uopće uzeto u obzir za oldtimera
Nije baš da sam se nešto posebno zanimao za oldtimere, a informacije koje znam potječu iz doba kada se kod nas prvi puta prije 15-20 godina spominjalo distanciranje osobnih auta i oldtimera.


Tada se spominjalo da su oldtimeri dizeli stariji od 20g, te benzinci stariji od trideset. NE ZNAM jesu li se kriteriji otad promjenili, NE ZNAM postoje li još neki zahtjevi za oldtimera osim doba.





I daj mi molim te reci, otkad je gII 1.8 sa 90ks čađara? Ako se ne varam, vozio si golf III s tim motorom, samo ga napucao na 137ks? Eventualna razlika tvog i GII u stock verziji može biti ubrizgavanje(što je kod dvojke iz 1984 vjerovatno rasplinjač, a u g3 injection).


I pod tri, nije potrebno da se obraćaš s visoka spominjanjem 30 godina starosti, uskoro je 2015., tako da čak i '85.po starosnom kriteriju tada upada u tu kategoriju, ali da ponovim, NE ZNAM postoje li neki drugi kriteriji.


Edit: dopuna, sad vidim da je jedan od kriterija i potvrda oldtimer kluba Ali činjenica jest da ima sasvim dovoljno auta koji nisu toliko česti kao duja, ali ni toliko rijetki da bi bili preskupi, i dalje ekskluzivni i respektirani. Npr ako usporediš w126 i w140, mislim i po izgledu, i po imidžu, da je w126 ispred.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...

Zadnje uređivanje rocket86 : 21.12.2014. at 13:11.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 19:16   #249
Oprosti kompa, sad se malo izvlačiš, jesi li u prvom postu spomenuo duju čađaru? Jesi. Jesam li ti odgovorio? Jesam. Ajde da na tome ostane

Imaš uostalom link na onaj dokument što je ranije netko stavio, pa probaj neke stvari i iz toga razlučiti. Ne znači da je sve pravilno tumačim, ali da se dosta toga saznati iz tog linka
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 01:18   #250
1.post
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Postoje li kriteriji po kojima bi se oldtimer razlikovao od osobnog automobila pri registraciji? Znam za starost, ali, je li to sve? Smije li se voziti svaki dan? Mora li ići na neki"atest", ili se može samo prenamjeniti?
2.post
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Onda moja ideja jeftin(ij)e vožnje ne drži vodu, ako se ne može koristiti kao jedini everyday auto.
3.post, prvi u kojem spominjem auto konkretan
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pa ako idem ciljano na jeftiniju vožnju i jeftiniju regu, vjerujem da neki golf II 1.8 sa 90ks + lpg jeftiniji za vožnju i održavanje nego g4 sa 1.6 i lpg 50% jeftinije osiguranje, potrošnja tu negdje. Jeftinije ga je držati u tip top stanju(ovo sam naveo kao primjer samo, ima još modela).


Ako u računicu ubaciš dizela, on mora biti 20 godina star da bi bio oldtimer. Znači, a4 tdi nagodinu(ili već ove godine? ).



Zato sam i pitao, postoje li kriteriji koje takav auto mora zadovoljiti, da bi imao status oldtimera u pogledu registracije/osiguranja(npr da je rijedak, da je u 99% originalnom stanju, da se ne smije koristiti svaki dan i slično), ili može biti svako vozilo u izvornom stanju staro 20+ ili 30+ godina, zavisno od tipa motora.
Spomenut je a4 tdi, koji "prolazi", ako je starost za dizele još uvijek 20 godina, i ako je to jedini kriterij Nisam mislio na g2 dizela


Pogledat ću link
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...

Zadnje uređivanje rocket86 : 22.12.2014. at 01:24.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 01:39   #251
Ok, ja sam krivo zbrojao, jer si i rekao da u računicu ubaciš dizela, ja samo odmah asocijaciju povukao sa dujom, isprike ...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 10:50   #252
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
A bogteneće duja se radila u TAS-u, radila se na još par mjesta i u Njemačkoj. Ne da je serijski ili velikoserijski auto, nego ultravelikoserijski auto, i to nije ni nekakva posebna edicija tipa Rallye ili nešto slično nego obična čađara. Da mi je vidjet taj oldtimer klub koji bio dao potvrdu za jedan takav auto? Ja ne smatram da je on operiran od razumne dedukcije, ali ti očito jesi...

Nemalen je broj kadetta, buba, golfova, stojadina, tristaća, fićeka, četvorki i sl. registrirano kao oldtimer.
Granica je jasna, 30 godina. I nema daljnje rasprave.
Možemo ih kasnije dijeliti na rijetke i manje rijetke i shodno tome ih procjenjivati na određenu vrijednost, ali su svi oldtimeri.
Ne znam jesi li bio u muzeju Ferdinand Budicki, ravnopravno stoje jedan pored drugog mercedes minika, porsche 911, vw scirocco, zastava 101, citroen 2cv i razni amerikanci.

Uostalom i tvoj camaro iz '79. nije baš rijetka zvijerka u americi ako ćemo tako vrednovati.

Da se odmah ogradim, ja cijenim sve proizvođače i gotovo sve aute. Neki su mi više zanimljivi, neki su mi skroz nezanimljivi, ali kod starijih auta najviše cijenim količinu truda koji je vlasnik uložio i volim pogledati bilokoji auto, bio to običan kadett, alfa spider ili neki manje poznati auto.
-Cortez- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:04   #253
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pa ako idem ciljano na jeftiniju vožnju i jeftiniju regu, vjerujem da neki golf II 1.8 sa 90ks + lpg jeftiniji za vožnju i održavanje nego g4 sa 1.6 i lpg 50% jeftinije osiguranje, potrošnja tu negdje. Jeftinije ga je držati u tip top stanju(ovo sam naveo kao primjer samo, ima još modela).
Tu bi se prevario, a ako želiš možemo napraviti okvirni troškovnik pa ćeš vidjeti da je tih 1000-1500 kuna manje pri registraciji skroz zanemarivo.


Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post


I daj mi molim te reci, otkad je gII 1.8 sa 90ks čađara? Ako se ne varam, vozio si golf III s tim motorom, samo ga napucao na 137ks? Eventualna razlika tvog i GII u stock verziji može biti ubrizgavanje(što je kod dvojke iz 1984 vjerovatno rasplinjač, a u g3 injection).

Mene zanima što je točno napravljeno na tom motoru da se iz atmosferskog motora sa 90KS dobilo blizu 140? Nije potcjenjivačko pitanje nego me stvarno zanima.

Zadnje uređivanje -Cortez- : 22.12.2014. at 11:13.
-Cortez- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:23   #254
Što se tiče motora, ne znam, jedino se sjećam da je bio svojevremeno u nekoj HRT-ovoj emisiji jedan g3 identične snage, ne znam je li to bio Head(to me zanimalo).


Emisija je prikazivana mislim negdje prije dnevnika, nije automobilska, nego onako općenito, znali su se pojavljivati ljudi iz raznih kultura i zanimanja pričali o nečemu što ih zanima, i tako par pričica tokom emisije
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:34   #255
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Što se tiče motora, ne znam, jedino se sjećam da je bio svojevremeno u nekoj HRT-ovoj emisiji jedan g3 identične snage, ne znam je li to bio Head(to me zanimalo).


Emisija je prikazivana mislim negdje prije dnevnika, nije automobilska, nego onako općenito, znali su se pojavljivati ljudi iz raznih kultura i zanimanja pričali o nečemu što ih zanima, i tako par pričica tokom emisije
Promaklo mi je ali me zanima jer ne naginjem turbo motorima, samo atmosfera koja se voli vrtit.
-Cortez- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 12:16   #256
Quote:
-Cortez- kaže: Pogledaj post
Nemalen je broj kadetta, buba, golfova, stojadina, tristaća, fićeka, četvorki i sl. registrirano kao oldtimer.
Granica je jasna, 30 godina. I nema daljnje rasprave.
Možemo ih kasnije dijeliti na rijetke i manje rijetke i shodno tome ih procjenjivati na određenu vrijednost, ali su svi oldtimeri.
Ne znam jesi li bio u muzeju Ferdinand Budicki, ravnopravno stoje jedan pored drugog mercedes minika, porsche 911, vw scirocco, zastava 101, citroen 2cv i razni amerikanci.

Uostalom i tvoj camaro iz '79. nije baš rijetka zvijerka u americi ako ćemo tako vrednovati.

Da se odmah ogradim, ja cijenim sve proizvođače i gotovo sve aute. Neki su mi više zanimljivi, neki su mi skroz nezanimljivi, ali kod starijih auta najviše cijenim količinu truda koji je vlasnik uložio i volim pogledati bilokoji auto, bio to običan kadett, alfa spider ili neki manje poznati auto.
Pa i nije rijetka zvjerka, ali kod nas jest. U tome i jest poanta. Moj Camaro u USA ne može biti oldtimer, eventualno klasik ako je nekakva posebna edicija, ali tu kod nas može. Tak bi duja u USA mogla biti, a kod nas ne može. Spomenuo si Kadetta, bubu, golfa i još neke, ali nisi spomenuo koja generacija i pod kojim uvjetima su regani kao OT. Barem budi pošten pa cjelokupnu sliku zaokruži. Isto ide i za muzej auta. Scirocco GT prve generacije može biti OT, druge ne itd. itd.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.

Zadnje uređivanje Headbanger : 22.12.2014. at 12:27.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 12:26   #257
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Što se tiče motora, ne znam, jedino se sjećam da je bio svojevremeno u nekoj HRT-ovoj emisiji jedan g3 identične snage, ne znam je li to bio Head(to me zanimalo).


Emisija je prikazivana mislim negdje prije dnevnika, nije automobilska, nego onako općenito, znali su se pojavljivati ljudi iz raznih kultura i zanimanja pričali o nečemu što ih zanima, i tako par pričica tokom emisije
Jes, to sam bio ja i to je bio moj G3, sad već ima valjda 15 godina od te emisije. Čudim se da se itko toga sjeća, ali u ono doba je kvalitetan mehanički tuning bio kod nas ko i Yeti, svi znaju da postoji ali ga nitko nije vidio.

Uglavnom, auto je bio 1.8 i 8v serijski 66kw - 90 ks, a ugrađeno je ( nabacal bum kak se sjetim, možda nekaj i ispustim) KENT špic bregasta, KENT remenica i remen, keramički ventili, kovani klipovi (išao sam odmah na njih jer je postojala opcija turbo kita još gore na to), BHR magnesium grana, srednji i stražnji lonac od Sebringa, Splitfire Triple Platinum svječice i kablovi od razvodne kape, mislim da i razvodna kapa i gornji dio alternatora isto, KN filter, Superchip. Mislim da je to to. Bila je opcija i 16v glave ali sam ostao na 8v. I išlo je novo ubrizgavanje isto. Također je još na autu rađeno podvozje, naprijed samoventilirajući diskovi, čučnuo je za 2 cm i novi amortizeri+federi (Yamex+Bilstein), mostovi su bili malo pojačani, i nutra 2,5 kw Alpine sistem i još par sitnica, tipa Allesio felge i to je to. Nikakvi šankovi ni ralice, čak ni stakla nisam tamnio. Već su bila tvornički zelena.

I izmjereno je 138 ks na radilici/mašini a oko 115 na kotaču, na valjcima jelte.

To je to, valjda nisam nikaj ispustil.

E da, da nisam išao na kovance sa nižom kompresijom, izvuklo bi se oko 150 ks, ali sam ozbiljno planirao staviti još turbo i IC pa bi auto išao na oko 200-220 ks. Na kraju sam dobio dobru ponudu za auto, prodao ga i kupio Camaro.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 13:16   #258
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Pa i nije rijetka zvjerka, ali kod nas jest. U tome i jest poanta. Moj Camaro u USA ne može biti oldtimer, eventualno klasik ako je nekakva posebna edicija, ali tu kod nas može. Tak bi duja u USA mogla biti, a kod nas ne može. Spomenuo si Kadetta, bubu, golfa i još neke, ali nisi spomenuo koja generacija i pod kojim uvjetima su regani kao OT. Barem budi pošten pa cjelokupnu sliku zaokruži. Isto ide i za muzej auta. Scirocco GT prve generacije može biti OT, druge ne itd. itd.
Dovoljno sam jasno napisao da mislim na sve aute starije od 30 godina a pod tim se misli na svaki auto prije '84.

Konkretno za dvojku jer ju je spomenuto kolega rocket:

http://www.automotoportal.hr/2013/02...tus-oldtimera/

Jasnije, narodne novine broj 58 2009. godine:

"...U smislu ovog Pravilnika starodobno vozilo (u daljnjem tekstu: oldtimer) je motorno vozilo:

– koje je proizvedeno prije trideset i više godina;

– koje je radi njegovanja povijesnih naslijeđa i tehničke kulture sačuvano ili ponovno sastavljeno u izvornom obliku;

– koje se ne koristi u svakodnevnom prometu;

– koje je razvrstano u kategoriju oldtimera...."


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...5_58_1365.html

Nadalje, članak 5.

"...Prema tehničkim karakteristikama, vozilo se vrednuje i razvrstava u jednu od sljedećih kategorija:

1. Serijsko
2. preinačeno
3. Replika
4. Prihvatljivo

Prema sačuvanosti, vozilo se vrednuje i razvrstava u jednu od sljedećih kategorija:

1. Original
2. Izvorno
3. Obnovljeno
4. Prerađeno..."


Uz gore navedeno scirocco mk2 koji se proizvodio od 1981. do 1992. može biti oldtimer, naravno, '92. godina ne može, ali modelske godine '81, '82, '83 mogu biti, čak može imati i motor iz '89. ako je karoserija starija od 30 godina ali onda nije "izvorni".
-Cortez- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 13:36   #259
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Uglavnom, auto je bio 1.8 i 8v serijski 66kw - 90 ks, a ugrađeno je ( nabacal bum kak se sjetim, možda nekaj i ispustim) KENT špic bregasta, KENT remenica i remen, keramički ventili, kovani klipovi (išao sam odmah na njih jer je postojala opcija turbo kita još gore na to), BHR magnesium grana, srednji i stražnji lonac od Sebringa, Splitfire Triple Platinum svječice i kablovi od razvodne kape, mislim da i razvodna kapa i gornji dio alternatora isto, KN filter, Superchip. Mislim da je to to. Bila je opcija i 16v glave ali sam ostao na 8v. I išlo je novo ubrizgavanje isto. Također je još na autu rađeno podvozje, naprijed samoventilirajući diskovi, čučnuo je za 2 cm i novi amortizeri+federi (Yamex+Bilstein), mostovi su bili malo pojačani, i nutra 2,5 kw Alpine sistem i još par sitnica, tipa Allesio felge i to je to. Nikakvi šankovi ni ralice, čak ni stakla nisam tamnio. Već su bila tvornički zelena.

I izmjereno je 138 ks na radilici/mašini a oko 115 na kotaču, na valjcima jelte.

To je to, valjda nisam nikaj ispustil.

E da, da nisam išao na kovance sa nižom kompresijom, izvuklo bi se oko 150 ks, ali sam ozbiljno planirao staviti još turbo i IC pa bi auto išao na oko 200-220 ks. Na kraju sam dobio dobru ponudu za auto, prodao ga i kupio Camaro.
Zanimalo me prvenstveno kako tako veliki dobitak jer 1.8 8v gti dobiva 20 KS jer ima agresivniju bregastu, šire kanale i veće ventile (razmak između usisnog i ispušnog ventila je jedva 1mm), 4 dizne, drugu struju, 3 mm pliću komoru u klipu u odnosu na 66kw i 4-2-1 ispuh.
Konkretno sam gledao jedan gti 8v sa 276 bregastom i čipom i snaga nije uopće porasla samo se motor bolje razvrtavao. Mjereno prije i poslije, premda ne sumnjam u toliki dobitak jer je bilo gro prerada osamdesetih poput ABT, BR motorsport, Oettinger koji su izvlačili 140-150 KS iz tih motora. 16v su znali naturpijati i do 280 KS, dok su za trke brojevi bili još egzotičniji

Golf 1 1.6 8v, 185 KS na 8000rpm, kompresija 13:1

Zadnje uređivanje -Cortez- : 22.12.2014. at 13:48.
-Cortez- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 13:49   #260
Velim, napisao sam što je sve stavljano možda sam nekaj i smetnuo s uma, ali dyno ne laže. A 1.8 GTI nije ni postojao nego GT, znači samo oprema, ako govorimo o trici. GTI su samo bili 2.0 8 ili 16v, 115 ili 150 ks.

Inače, znam za jedan 2.0 16 v sa turbom i kompresorom gore, naturpijan na 600+ ks, vidio u Njemačkoj na sajmu tunera u Manheimu. Brutala...

Inače, sam si stavio listu uvjeta koje mora (osim godina) jedno vozilo zadovoljavati. I jedna duja bilo benzinac ili čađara, pa čak i prva generacija A4 će teško zadovoljiti te uvjete, a ako si dio tog svijeta, znaš i sam da su i OT klubovi dosta rigorozni po tom pitanju i po pitanju izdavanja potvrda za nižu regu itd. Uglavnom, kao što si i sam naveo, ušteda je mizerna i nema računice da se to radi s takvom vrstom vozila. Svu uštedu popapa dovođenje u stanje minimalnih zadovoljavanja uvjeta...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.

Zadnje uređivanje Headbanger : 22.12.2014. at 13:55.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.