Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2015., 00:29   #1
Socijalna fobija - opća tema

SOCIJALNA FOBIJA

Što je socijalna fobija?


Fobija je izraženi trajni strah, najčešće prekomjeran ili neopravdan, a pojavljuje se u vezi očekivanja specifičnog objekta ill situacije. Većina se ljudi boji npr. visine iii pauka, ali taj ih strah ne ometa u svakidašnjem životu. Takav strah postaje fobija kada ih onemogućuje u aktivnostima koje su do tada s lakoćom obavljali ili uživaIi u njima.

Mnogi se ljudi osjećaju pomalo nelagodno ili strahuju pri susretu s nepoznatim ljudima ili u nekim socijalnim situacijama. Međutim, neki postaju i vrlo uplašeni u takvim situacijama. Taj strah može biti toliko intenzivan da počinju izbjegavati takve, za njih ugrožavajuće, situacije. To je socijalna fobija.
Razlikuju se opća i specifična socijalna fobija.

Opća socijalna fobija

Ako osoba pati od opće socijalne fobije, tada strahuje u svakoj situaciji u kojoj bi mogla biti u središtu pozornosti drugih ljudi. Zabrinuta je jer misli da svi gledaju u nju i prate što ona radi. Strah se može osjećati pri rukovanju i upoznavanju s novim ljudima, ili pri jedenju i pijenju pred drugima. To mnogima može otežati odlazak u kupnju ili u restorane. Može se osjećati vrlo nelagodno ako je razodjevena pred drugima, pa izbjegava odlaske na plažu. Možda osjeća strah od toga da ne ispadne smiješna, neznalica ili od obraćanja autoritetima, pa se nikada ne suprotstavlja svojim kolegama ili šefu, čak ni onda kada bi to doista trebala učiniti.

I odlazak na zabave nekima može biti veliki problem. Neki se pak osjećaju pomalo neugodno, nesigurno i napeto prije ulaska u sobu punu nepoznatih ljudi. Ako čovjek pati od socijalne fobije, možda će u takvim situacijama neko vrijeme hodati ispred vrata "skupljajući" hrabrost da uđe u prostoriju misleći da se boji zatvorenog prostora, tj. da je klaustrofobičan. Kada napokon uđe u prostoriju punu nepoznatih ljudi, možda će imati osjećaj da svi gledaju baš u njega. Kako bi oboljeli od socijalne fobije umanjio napetost i strah koji osjeća, možda je već prije odlaska na zabavu popio "čašicu pića". Dolaskom na zabavu možda ima ponovno potrebu za "čašicom" da bi se osjećao opušteno i manje uplašeno.

Specifična socijalna fobija

Ta vrsta fobije se obično pojavljuje u ljudi koji su u središtu pozornosti zbog svog zanimanja, npr. trgovci, glumci, glazbenici, učitelji. Specifična socijalna fobija se može pojaviti i u bilo koje osobe koja prigodice mora nastupati iii govoriti u javnosti. Ako pati od te vrste fobije, vjerojatno u uobičajenim svakidašnjim društvenim doticajima s drugim ljudima nema nikakvih problema. Ali nađe li se u situaciji da mora javno nastupiti ili govoriti pred drugima ili nešto slično tome, postajete vrlo uplašena. Možda drhti ili su joj usta suha. Njen strah može biti toliko intenzivan da je potpuno onemogućava da govori.

Kako to izgleda imati socijalnu fobiju?

Ako osoba pati od socijalne fobije, vjerojatno je zabrinuta i zaokupljena time kako će ispasti neznalica ili se osramotiti u javnom nastupu pred drugima. Možda će iscrpno razmišljati o svim mogućim neugodnim i zastrašujućim situacijama koje joj se mogu dogoditi. I kada se doista nađe među skupinom ljudi, njen strah može biti toliko intenzivan da je potpuno paralizira i da nije u stanju reći ili učiniti ono što je namjeravala. Kada se cijela situacija završi, oboljeli je ponovno zabrinut zbog onoga što se dogodilo, ponovno u detalje analizira cijelu situaciju želeći da je ovo ili ono drugačije učinio.

Mnogi tjelesni simptomi prate stanje socijalne fobije (suhoća usta, znojenje, lupanje srca, nagon za mokrenjem ill pražnjenjem crijeva). U nekih se taj strah manifestira crvenilom lica, drhtanjam tijela ili ubrzanim disanjem. Sve to može još više uvećati strah.
Strah može biti toliko jak da se javi pravi panični napadaj. To je kratkotrajno razdoblje (tijekom nekoliko minuta) vrlo intenzivnog užasavajućeg straha kada osoba misli da će izgubiti kontrolu nad sobom, umrijeti ili poludjeti. Napad obično prolazi spontano, a osoba se nakon toga osjeća iscrpljeno i slabo (malaksalo).

Socijalna fobija utječe na svakidašnji život i na mišljenje o sebi. Tako svakidašnji život može biti uistinu težak i mučan, kada se čini da ostali ljudi s lakoćom obavljaju stvari koje se oboljelima čine nemogućima. Možda osoba ima osjećaj da je preosjetljiva, da je dosadna i opterećujuća za druge ljude. Zbog svega toga može se osjećati tužno i nesretno, a time je i problem veći.
Zbog straha od različitih socijalnih situacija, svoj život i život obitelji osoba organizira tako da ih izbjegava. Zato propušta učiniti mnoge stvari koje većinu ljudi vesele. Možda ne može otići na roditeljski sastanak , u kupnju ili zubaru. A možda je namjerno "izbjegla" promaknuće na radnome mjestu čak iako je sposobna obavljati zahtjevniji posao od onoga koji trenutačno obavlja. Otprilike polovica ljudi koji pate od socijalne fobije, poglavito muškarci, imaju teškoća u ostvarivanju dugotrajnijih emocionalnih veza.

Učestalost socijalne fobije

Otprilike 1 do 2 od 100 muškaraca i 2 do 3 od 100 žena imaju ozbiljnu socijalnu fobiju.

Moguće komplikacije

U nekih se ljudi uz postojeću socijalnu fobiju razvije i depresivni poremećaj koji treba odgovarajuće liječiti. U težim i dugotrajnijim poremećajima izbjegavanje određenih situacija ili ljudi može se razviti u agorafobiju. Tada bolesnik osjeća intenzivan strah od otvorenog prostora i javnih mjesta i/ili prisutnosti mnoštva Ijudi, pa uopće ne izlazi iz kuće.
neki Ijudi koji pate od socijalne fobije počinju trošiti alkohol ili anksiolitike kako bi umanjili strah, što može uzrokovati ovisnost.

Što uzrokuje socijalnu fobiju?

Točan uzrok nastanka socijalne fobije se ne zna. Pretpostavlja se da je riječ a poremećaju u razvoju Iičnosti od treće do sedme godine. Takva osoba zadržava prekomjernu stidljivost i strah da će ljudi biti prekritični prema njoj.

Ima li tome pomoći?

Postoji više načina Iiječenja socijalne fobije. Najčešće se primjenjuju različite psihoterapijske metode i lijekovi, zasebno ili u kombinaciji.

Psihoterapija


Primjenjuju se različite metode psihoterapije, npr. metode relaksacije ili liječenje sistemskom i podržavajućom ekspozicijskom terapijom. Najbolji rezultati postižu se analizirajući ponašanje (biheviorizam), odnosno spoznajnom (kognitivnom) psihoterapijom.

Liječenje lijekovima

U liječenju socijalne fobije mogu se upotrijebiti različiti lijekovi, i to beta-blokatori, antidepresivi i anksiolitici.

Beta-blokatori se obično primjenjuju u liječenju povišenoga krvnog tlaka. U manjim dozama umanjuju strah i tjelesne simptome kojima se strah očituje. Obično se uzimaju neposredno prije određene situacije u kojoj se pojavljuje socijalna fobija, npr. neposredno prije javnog nastupa.

Iz skupine antidepresiva primjenjuju se selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SIPS). Mogu uzrokovati glavobolju i mučninu s vrtoglavicom. Te su smetnje obično kratkotrajne i prolazne. Najčešće nestanu tijekom nekoliko prvih tjedana uzimanja lijeka. Posebna skupina antidepresiva, koja se više praktički ne koristi zbog mogućih nuspojava, zvana inhibitori monoaminooksidaze (IMAO) umanjuje strah i ublažava simptome paničnih napadaja. Međutim mogu sniziti krvni tlak, a ako ih se uzima s određenom vrstom hrane, npr. sirom, mogu izazvati opasne reakcije. Noviji lijekovi tzv. reverzibilni inhibitori monoaminooksidaze A (RIMA) ne izazivaju te neželjene i opasne reakcije, te se mogu uzimati.

Anksiolitici pri dugotrajnom uzimanju mogu uzrokovati naviku koja može prijeći u ovisnost. Zato se moraju uzimati samo kratkotrajno i prema savjetu Iiječnika.

(Izvor)
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 23.02.2015. at 02:18.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 16:13   #2
socijalna fobija opća tema

uža--sno se osjećam
Amary Ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 16:44   #3
Quote:
Amary Ja kaže: Pogledaj post
uža--sno se osjećam
Kako užasno od tebe.
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 19:26   #4
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Ali ne vrijedi se time opterečivati. Ako se trebamo dovesti do uništenja, tako će i biti. A zemlja i život će se nakon par tisuća godina oporaviti.
To je slično kao što pročitah prije dosta godina o izjavi nekog Indijanskog poglavice; "Ljudi moji, brinite se vi za sebe a ne za planet Zemlju. Što god joj učinili Zemlja će se za milijun godina oporaviti ali vas biti neće".
__________________
Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 12:01   #5
Quote:
Uširo kaže: Pogledaj post
To je slično kao što pročitah prije dosta godina o izjavi nekog Indijanskog poglavice; "Ljudi moji, brinite se vi za sebe a ne za planet Zemlju. Što god joj učinili Zemlja će se za milijun godina oporaviti ali vas biti neće".
.. sumnjam da su imali postapalicu .. pusti .. bit ce bolje

I sve im je bilo sveto .. i voda i zrak i kamen i drvo .. postovali su prirodu a ocito i sebe kao dio te prirode .. a pazi vraga i ratovali su .. samo pitanje je zasto su bili spremni ubiti/umrijeti

Zadnje uređivanje F.A.Q : 25.02.2015. at 12:32.
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 14:03   #6
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
a pazi vraga i ratovali su .. samo pitanje je zasto su bili spremni ubiti/umrijeti
Kod Indoša nije bilo ateista

Tko bi se bojao umrijeti kad bi znao da postoji "drugi svijet" gdje živi Veliki duh Manitu.

Ratovali su jadnici zbog krda bivola, voda tekućica, ugl. zbog hrane (teritorij) protiv drugih plemena.
__________________
Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 14:07   #7
Quote:
Uširo kaže: Pogledaj post
Kod Indoša nije bilo ateista

Tko bi se bojao umrijeti kad bi znao da postoji "drugi svijet" gdje živi Veliki duh Manitu.

Ratovali su jadnici zbog krda bivola, voda tekućica, ugl. zbog hrane (teritorij) protiv drugih plemena.
Ili je bilo ovak nekak

https://www.youtube.com/watch?v=QLVVXZnEa18

A, cuj, po meni je taj indijanski nacin zivota svakako bolji od kaubojskog.

No, dobro, ajmo malo ozbiljnije. Mislim da te socijalne fobije su zapravo nastale zbog negativnih iskustava iz proslosti.
Samim time, javlja se i ta povremena ideja o tome. a, eto i ja sam do prije par godina imao neke naznake socijalne fobije, ali eto, to je bilo dosta vise povezano s introvertnoscu.

Introvertnost postepeno smanjujem i vidim da mi je zato znatno bolje i trud ulazem u te procese za bolji stil zivota
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 13:47   #8
Kako pobjediti socijalnu fobiju?

Jedina sto me sputava u zivotu je ovaj problem. Najgore je to sto mi zivimo u takvom drustvu gdje je dovoljna samo jedna pogreska da te ljudi proglase budalom. Ukratko kad got sam u drustvu pocnem dobijem napade panike, pretjerano se smijem, pricam gluposti samo da bi se opustio itd...Prije par dana sam se uclanio u jednu organizaciju, a sat vremena sam cekao ispred zgrade prije nego sto sam skupio hrabrosti da udjem i da se uclanim..Taj iracionalni strah me toliko ometa da ne mogu normalno funkcionisati, te utice na moje ponasanje u socijalnim situacijama.To dovodi do dodatnih problema jer sam cesto zrtva iskoristavanja.Ne mogu i ne znam nikog odbiti jer se bojim. Da li je moguce rijesiti ovaj problem...Imam 19 godina i vrijeme je da pocnem zivjeti.
Ben18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:48   #9
Imala sam problem koji spada pod isti naziv samo što je moj strah isto bio od skupina/društva ali i hodanje kroz grad jer sam imala fobiju da svi vide moje nedostatke. Riješila sam to razgovorom kod psihologa, razgovorom sa društvom - objasnila sam ih od čega patim i prihvatili su me. Radila sam na svojem samopouzdanju. Jednostavno sam se riješila misli kako sam u centru.Ne mogu utjecati na dojam velike mase jer me em neće svi prihvatiti kakva god da jesam, no već mogu raditi na onom društvu koje mi pruža priliku.
__________________
Fotografija je umjetnost sjećanja.
PhotoMatea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 16:51   #10
Quote:
PhotoMatea kaže: Pogledaj post
Imala sam problem koji spada pod isti naziv samo što je moj strah isto bio od skupina/društva ali i hodanje kroz grad jer sam imala fobiju da svi vide moje nedostatke. Riješila sam to razgovorom kod psihologa, razgovorom sa društvom - objasnila sam ih od čega patim i prihvatili su me. Radila sam na svojem samopouzdanju. Jednostavno sam se riješila misli kako sam u centru.Ne mogu utjecati na dojam velike mase jer me em neće svi prihvatiti kakva god da jesam, no već mogu raditi na onom društvu koje mi pruža priliku.
Lijepo si to opisala imala sam i ja socijalnu+agorafobiju (strah od otvorenih prostora) koji opisuješ...to se rješava samo izlaganjem tim situacijama, nalaženjem društva koje te ne osuđuje (ako se u razgovoru zbuniš, zacrvenih i sl...) i duhovnim i psihološkim radom na sebi....
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 21:23   #11
ima li tko iskustva sa CBT (kognitivno bihevioralnom terapijom) evo našao sam super link http://socijalnafobija.blogspot.com/...ansa-br-1.html , moja iskustva za sad su pozitivna skuzio sam uzrok fobija i dns me iskreno zabrinjava samo jedna stvar koliko je introvertiranost u svezi sa sf, uzrok ili posljedica.
brendonlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 00:17   #12
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Lijepo si to opisala imala sam i ja socijalnu+agorafobiju (strah od otvorenih prostora) koji opisuješ...to se rješava samo izlaganjem tim situacijama, nalaženjem društva koje te ne osuđuje (ako se u razgovoru zbuniš, zacrvenih i sl...) i duhovnim i psihološkim radom na sebi....
Hvala.
Nisam nikada naišla na osobe koje trenutno dijele strahove kakve sam imala. Još uvijek radim na njima i osjete se u tragovima ali naučila sam biti ponosna na sebe u situacijama koje riješim. Isto tako će i autor s vremenom naučiti biti ponosan na riješenja. Slažem se da se treba što više izlagati a isto tako naći odgovarajuće društvo pošto ima tinejđera koji ne toleriraju tj. ne znaju kako pomoći sami sebi u nekim situacijama pa kamoli njemu.
__________________
Fotografija je umjetnost sjećanja.
PhotoMatea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 23:56   #13
Ima li vas jos uvijek? Sta kaze psiholog, vi koji ste isli? Jeste li pozalili odlazak?
prettyll is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 15:54   #14
Quote:
Ben18 kaže: Pogledaj post
Jedina sto me sputava u zivotu je ovaj problem. Najgore je to sto mi zivimo u takvom drustvu gdje je dovoljna samo jedna pogreska da te ljudi proglase budalom. Ukratko kad got sam u drustvu pocnem dobijem napade panike, pretjerano se smijem, pricam gluposti samo da bi se opustio itd...Prije par dana sam se uclanio u jednu organizaciju, a sat vremena sam cekao ispred zgrade prije nego sto sam skupio hrabrosti da udjem i da se uclanim..Taj iracionalni strah me toliko ometa da ne mogu normalno funkcionisati, te utice na moje ponasanje u socijalnim situacijama.To dovodi do dodatnih problema jer sam cesto zrtva iskoristavanja.Ne mogu i ne znam nikog odbiti jer se bojim. Da li je moguce rijesiti ovaj problem...Imam 19 godina i vrijeme je da pocnem zivjeti.
Mislim da je jako zapanjujuće koliko si samosvijestan svojih reakcija te njihovih uzroka. Ponekad nemamo volje analizirati što se u nama događa i zbog čega, ali ti si si dao mnogo truda. Za početak, bravo na tome!

Ovo što si bio opisao zvuči ozbiljno i mnogo te ometa kao što kažeš. Moja preporuka je da posjetiš stručnjaka u vezi svoje tjeskobe u društvu, s tim da ti toplo preporučam psihoterapeuta. Psihijatri te mogu staviti na neke lijekove o kojima možeš postati ovisan. Psihoterapeut te može naučiti TRAJNIM životnim vještinama, a to ti jedino nedostaje.

Ukratko, čini mi se da je tvoj problem itekako riješiv, ali ovako zastrašujuć.
Pancake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 12:12   #15
jako dobra ideja, evo ja sam poceo ic na KBT terapije, tek sam jednu seansu odradio, u Slovenskoj ulici se nalazi taj centar, 300 kuna po seansi. Nisam pitao koliko otprilike treba njih da bi se doslo do nekog poboljsanja, prvo mi je dala neke testove da ispunim, ispalo je da sam tesko depresivan i visoka razina anksioznosti, te da bi uz lijekove trebao pohadjat seanse. Meni je takodjer problem ta cijena, ali skrpat cu se nekako, ova SF je nocna mora i zbilja me koci u zivotu po pitanju svega, blizu Zagreba sam i mozete me zabiljezit za suradnju, sto se prostora tice, tu nemam ideju, to bi trebao bit neki prazan prostor, nikako kafic ili nesto slicno, no nisam u mogucnosti ponudit tako nesto. I sam sam naisao na te skripte sa neta, poceo sam ih citat, no, imam i problem volje i tesko se natjeram na nesto, odustao sam sa vremenom, vjerujem da sa vise ljudi u tome bi bila i motivacija veca.
ubu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 14:31   #16
Super ideja, steta sto ne zivim u RH.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Dvadeset godina od danas ćes biti vise razočaran zbog stvari koje nisi uradio nego zbog onih koje si uradio. Zato odbaci brodsko uže. Isplovi iz sigurne luke. Zahvati vjetar svojim jedrima. Istrazuj. Sanjaj. Otkrivaj.
Mark Twain
prettyll is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 18:00   #17
hvala... ja isto mislim da je ideja super i zato sam je predlozila 1/3 mojih prijatelja zivi samo u stanu u tom logikom bi bar netko od 7 ljudi trebao imati slobodan stan..sat-dva jednom tjedno. Ja nazalost stvarno nemam, ali jer zivim jos sa starcima..inace, da sam cak i sa cimerima, tih sat-dva bi nekako uspjela naci, ovako nazalost ne mogu... ajde ljudi, javiti se.. ovo stvarno vrijedi pokusati!
Bas me zanima kako ce ti biti na 2. seasni. Meni je toliko novaca stvarno skupo davati :/ CBT sam prije god i pol pocela prolaziti i dosla cak do 4. seanse al ovaj put sam odlucila ici do kraja (individualno, a grupa bi bila samo slag na torti).. mislim da bi nam bilo puno lakse, ja se stvarno volim druziti s ljudima, ali me socijalna drzi u saci i onemogucuje opustenost. Zanima me kako bi funkcionirali jedni medju drugima, znajuci da smo svi kriticni prema samima sebi..mislim da bi to, kada bi medju nama vidjeli "svakodnevne" ljude, otvorilo oci i da bi ujedno bili bolji prema samima sebi...
tns is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 20:05   #18
Zašto ne bi napravili konferenciju preko skype-a?
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 21:29   #19
Thumbs up

Katarina..mislim da ti ideja nije uopce losa..ako nece biti druge,mozemo pokusati i s time..samo sto bih ja ipak dala prednost osobnom nalasku,mislim sa bi se natjerali socijalizirati u punom smislu rijeci
tns is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 23:37   #20
Preko Skype-a mogu i ja.:klap:
prettyll is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.