Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 14.01.2011., 13:47   #9
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Arsuz je harsuz,
pitanje upotrebe slova h u turcizmima ima vrlo bogatu kulturno povijesnu pozadinu koja je dobrim dijelom izvan domene lingvistike koliko znam.
Moji korijeni vode porijeklo od stare sarajevske porodice, ali nikada od svojih predaka nisam čula da su upotrijebili izraze kao harsuz, hudovica i sl. Ono što se u posljednje vrijeme nameće u standardnom bosanskom jeziku su govori zaselaka iz kojih potječu trenutni "uvaženi" lingvisti, a koji zastupaju bošnjački narod i prvenstveno su politički orijentirani.
Meni nije jasno kako ne postoji dosljednost, već se standardizira po vlastitom nahođenju.
Ako se već insistira na harzus, zašto onda nije sat, već sahat? U arapskom jeziku ta riječ glasi sa'at.

Btw, ovo je bilo retoričko pitanje. Odgovor koji bi me zadovoljio nije dao ni Senahid Halilović.

EDIT: Pronašla sam razlog zašto je ispravno arsuz, a ne harsuz. Riječ vodi porijeklo iz turskog jezika, jer je arapskoj imenici har (stid) dodan prijedlog siz iz turskog jezika, s tim da je početno h izgubljeno u tvorenici.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 14.01.2011. at 14:21.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.