Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2017., 16:52   #1
Fetiš medija na suze

Gledam već par dana vijesti i kako intervjuiraju ljude, pa recimo ljudima pred kamerom krenu suze jer su puno izgubili u poplavama ili se pak netko plače jer je posjetio one kosti svetog leša... nebitno. Primjetio sam da u tim trenucima kada nekome krenu suze kamera zumira glavu u krupni plan tako da ja gledam nečije suze preko cijelog ekrana i to drže tako dosta dugo čak i nakon što je osoba prestala govoriti. Moram gledati kako se plače!
Nebitno da li se ljudi plaču zbog osobnih tragedija ili su nečim dirnuti, no meni je iz nekog razloga to zumiranje kamere na nečije suze odvratno.

Vidiš iz aviona da je nekome teško ili ga emocije peru i onda se na neki način kreće to naglašavati pretjeranim zumiranjem očiju kao da smo svi ili glupi pa ne vidimo da je osobi teško ili je to nekakvo skupljanje poena da se isticanjem nečije tuge utvrdi tragedija ili emotivnost situacije!?

Zar ti ljudi u medijima ne kuže da je manje- više? Zar to nije na neki način prostituiranje preko ljudskih intimnih trenutaka? Čemu zumirati nešto što vjerojatno i ti sami ljudi žele zadržati za sebe, znači bol ili emocije?

Umjesto da mediji pokažu da im je stalo do ljudi i njihovih patnji (ok, znam da je to naivno) i da budu profesionalni u svom poslu, oni traže bilo kakvu dramu, pa makar cijedili suze jadnim ljudima dugotrajnim krupnim kadrovima.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 19:39   #2
Danas mediji dosta gledanosti dobijaju na udarne vjesti, odnosno vjesti koje mogu izazvati emocije.Tu dominiraju paćeničke priče, odnosno tužne priče, bol, patnja.Ljudi imaju naročito sklonosti ka crnoj hronici.

Suze su samo jedan centralni elelmant situacije u kojoj se pokazuje patnja čovjeka.To je nekako najslikovitije.
Uopšteno ne vidim neki problem u tome, niti nužnu potrebu da se sakriju nečije suze.Msm zašto?
Ljudi imaju praov na privanotst, ali ako su već pristali na intervju , na izjave i kamera zabilježi suze, bože moj.
Ne treba skrivati emocije.Isto tako kada se neko u javnosti dreči, ako se posvađa, ako ima određeni emotivni ispad, ne vidim razlog da se to skida sa kamere.Emocije su dio ljudske prirode.

E, sad naravno da je problem što mediji namjerno bombarduju sa tim elementom emocija koji dominiraju u kadru, što je akcenat često prevashnodno na tome, što jednostavno se ide za osluhom javnosti i građana, da će reportaže u kojima odmiraju emocije (izražene na bilo koji nacin) privuci vise gledala, ostaviti jači utisak na njih, ali to samo po sebi nije problem.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 22:04   #3
Ok snimiti nekoga tko plače, ali zumirati mu facu do očiju i puštati snimku da ide dok on više niti ne priča samo da bi mi vidjeli njemu suzne oči... wtf!?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 12:59   #4
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ok snimiti nekoga tko plače, ali zumirati mu facu do očiju i puštati snimku da ide dok on više niti ne priča samo da bi mi vidjeli njemu suzne oči... wtf!?
Pa to ne valja, naravno.Ali mediji ne biraju sredstva da bi ostavili utisak.Nije bitna objektivnost nego samo utisak.A ćalost dosta privlači ljude.Tudja nesreća.Sigurno da to ima neka psihološka objašnjenja.
No ne vidim nacin da se ova situacija smiri.Zabraniti zakonom da se suze prikazuju?Ili nečiji težak položaj?To je nemoguce
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 13:00   #5
Ja recimo obožavam vidit neke tragedije na vijestima, to mi je uzbudljivo. Jebiga, nemogu protiv sebe. Svaki put kad bude "breaking news" članak na Indexu ili Daily Mailu, skoči mi dopamin od uzbuđenja. Jednostavno volim to i gotovo.
Heavy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:06   #6
Dosta ljudi voli tuđu patnju, vole gledati kako drugi pati, plače, da je nekome gore nego njima samima, a kao glume neku empatiju pa nariču u komentarima za osobama koje ni ne poznaju. U HR mislim da je to izraženije nego drugdje, članci s crnom kronikom su uredno najčitaniji, najkomentiraniji, samo da je kuknjava, plač, sažaljenje...A mediji to koriste, ja uopće ne čitam mainstream medije niti gledam tv, prije jesam, ali sad više ne. To pranje mozga, brijanje na neku depresivu, loše događaje, stvaranje senzacionalizma gdje ga nema, preuveličavanje nekih sitnih i navodnih(neprovjerenih) događaja mene odbija od istih, totalno loša energija. A tek komentare ne moram ni spominjati, strašno..
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 00:58   #7
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Pa to ne valja, naravno.Ali mediji ne biraju sredstva da bi ostavili utisak.Nije bitna objektivnost nego samo utisak.A ćalost dosta privlači ljude.Tudja nesreća.Sigurno da to ima neka psihološka objašnjenja.
No ne vidim nacin da se ova situacija smiri.Zabraniti zakonom da se suze prikazuju?Ili nečiji težak položaj?To je nemoguce
Da, bas to.
Ni ja ne vidim kako tomu stati na kraj.

Bas se inzistira da se pojacano naglasi nesreca
Koloseum u 21.om stoljecu
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.