Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2017., 07:28   #1161
Da, obavezno naglasi to “ja”. Onda je sigurno istina sve sto pises. No, zivot me naucio da ljude jedino dovedes u red kad ih lupis po djepu. Tako da cemo ovu raspravu nastaviti samo u slucaju oklade. Ja moram staviti dokaze za ono izneseno u postu 1155 a ti za ono u postu 1151.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 10:37   #1162
Ima li kraja ovoj sramoti.
Sunđer Bob je oslobođen...
Garantirano slijedi sinkopa, malo u pilota, malo u istražitelja...
Stvar prerasta u hrvatsku sapunicu, cijele obitelji uključene
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 10:43   #1163
Nema, sve dok HRZ vozi civile u zoni regulatornog sumraka.
Nagradno pitanje za sve iz SSVZP, koji čitaju:
Što je to CRM i u kojim programima i kolegijima se savladava i verificira,
prilikom školovanja i obnove trenaže, pilota HRZa?

PS
bahati - ti nemoj, ti si samo u "moving boxes" biznisu....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 12:25   #1164
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Nema, sve dok HRZ vozi civile u zoni regulatornog sumraka.
Ma nisam na to mislio, što se same nesreće tiće je potpuno svejedno što se nalazilo u helikopteru. Radi se o tome da "sustav" nije u stanju odredditi uzrok (posredno i odgovornost) nesreće.
A sve uvjete imaju:
Preživjeli svjedoci iz helikoptera;
Članovi posade;
Očevici sa zemlje;
Zapisi parametara leta;
Poznati meteo uvjeti;
Zapisi opsluživanja/održavanja.
Analizu su radili civili (2 naaša i 1 slovenski fakultet) i vojna grla (povjerenstvo MORHa). Neznam što bi još trebalo? Baba Vanga?
Sramota da veća nemože biti. A kad se ukljući HR pravosuđe imat ćemo još jedno ličko rukovanje.
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 12:34   #1165
FYI odbijena je ponuda promptnog laserskog 3 D scana mjesta incidenta,
taj isti dan ili slijedeći dan ujutro. "Rekli su da ne treba"....

Dan danas je "sustav" naštelan na Baba Vangu...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 08:21   #1166
Na kojem je ono helikopteru Garo imao temeljnu obuku?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 08:41   #1167
Msliš na podatak da se u neko doba u HRZ počinjalo odmah na Mi8 ?
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:50   #1168
Još posla za ZTC

Quote:
Hrvatski nacionalni avioprijevoznik Croatia Airlines d.d. i Zrakoplovno tehnički centar d.d. sklopili su dana 26. listopada 2017. godine Sporazum o poslovno-tehničkoj
suradnji.
Ovim Sporazumom nastavlja se uspješna poslovna suradnja dviju organizacija na poslovima održavanja zrakoplova i zrakoplovnih komponenti, uz proširenje suradnje na školovanje radnika, sve prema međusobnim mogućnostima i potrebama.
http://www.ztc-atc.hr/hr/zrakoplovno...--koj-suradnji
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 09:32   #1169
Zanimljivo predavanje sutra na FSBu
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 11:50   #1170
Neznam da li sam na dobrom pdf. Ako nisam molim prebacite. Ovako. Radi se o preletu helikoptera nad naseljenim podrucjima. Zivim u ruralnom dijelu RH 40ak km od Zg, i moju kucu kao i 10ak susjednih pravilno prelijecu helikopteri iz smjera Zg u pravcu zapad-jugozapad na visinama debelo nizim od 300m, iako je podrucje tako rijetko naseljeno da 5km uokolo nema niceg osim sume. Zasto ta ruta mora biti tocno iznad krovova kuca? Kod svakog preleta se tresu stakla na prozorima. Jel nemoze letjeti barem 1km lijevo ili desno da mi ne leti tocno iznad glave? Najgore je kad prelijecu oko 22.30. Jel ta ruta bogom dana ili?
Gunar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:55   #1171
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Još posla za ZTC
Je posudba, dizalica i vaga za mjerenje težine zrakoplova, specijalnih limarskih alata itd .. vrlo velik i važan posao


Quote:
Gunar kaže: Pogledaj post
Jel nemoze letjeti barem 1km lijevo ili desno da mi ne leti tocno iznad glave? Najgore je kad prelijecu oko 22.30. Jel ta ruta bogom dana ili?
To znaju napamet .. sve drugo bi bio rizik da ne zablanjaju u neku žicu kabel antenu dalekovod ..
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:35   #1172
To znaju napamet .. sve drugo bi bio rizik da ne zablanjaju u neku žicu kabel antenu dalekovod .. [/QUOTE]

Pa bas tu gdje su kuce je sve to spomenuto. Par metara dalje je djevicanska prasuma. Valjda se boje da ih nece pronaci kad se strmopizde.
Gunar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 13:40   #1173
Kolko bi ovo koštalo da su odradili civili?

Pretpostravljam da bi to trebala platiti neka od osiguravajućih kuća (HZZO, Allianz, Merkur, ...) koji osiguravaju unesrećene&potrebite.
Kako je to riješeno u uljuđenom svijetu?
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 19:09   #1174
Ovo sada košta "ništa" a pravi ceh je skori nestanak HRZa...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 20:33   #1175
Quote:
Gunar kaže: Pogledaj post
Neznam da li sam na dobrom pdf. Ako nisam molim prebacite. Ovako. Radi se o preletu helikoptera nad naseljenim podrucjima. Zivim u ruralnom dijelu RH 40ak km od Zg, i moju kucu kao i 10ak susjednih pravilno prelijecu helikopteri iz smjera Zg u pravcu zapad-jugozapad na visinama debelo nizim od 300m, iako je podrucje tako rijetko naseljeno da 5km uokolo nema niceg osim sume. Zasto ta ruta mora biti tocno iznad krovova kuca? Kod svakog preleta se tresu stakla na prozorima. Jel nemoze letjeti barem 1km lijevo ili desno da mi ne leti tocno iznad glave? Najgore je kad prelijecu oko 22.30. Jel ta ruta bogom dana ili?
Gunar, čini mi se da ćete riješiti problem čim ispostavite pismo neke odvjetničke kancelarije koje upozorava HRZ o kršenju pravila letenja u naseljenim područjima, članci taj i taj. Zguglaj si Pravilnik o letenju vojnih zrakoplova. Te ruske kante baš su pain in the ass. Osim toga, ako je buka prevelika, a to se da jednostavno izmjeriti, imate pravo na dodatak prema zakonu o zaštiti okoliša.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 20:54   #1176
Pravilnik, posebno clanci 165-168.
Vojska nema prevelikih ogranicenja letenja, pogotovo izvan naseljenih mjesta, tamo je za helikoptere minimalna visina 15 metara !
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 21:30   #1177
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Pravilnik, posebno clanci 165-168.
Vojska nema prevelikih ogranicenja letenja, pogotovo izvan naseljenih mjesta, tamo je za helikoptere minimalna visina 15 metara !
Vojno letenje unutar EU regulirano je politikom EUROAT-a, tj. propisima koji se bave letenjem vojnih zrakoplova u slučajevima kada ono kao takvo odstupa od standardnih pravila letenja koja se primjenjuju na GAT. Uredba EU koja je i kod nas stoga uvedena kao obvezna je 923/2012, samo je veliko pitanje zna li letačka operativa u HRZ-u išta o tome. Drill, drill i samo drill, inače su vojni poletarci prepušteni vlastitoj mašti i potrebi za adrenalinom, a naša poslušna politička organizacija CROCONTROL automatski odobrava sva njihova sr...Ovdje možemo stati s kritikom i podsjetiti se slučaja sudara Migova nad Slunjem, padom Miga u Velikoj Gorici, ili famoznih legendarnih situacija s letenjem Mi-8 (npr Kornati, ili 253 u Vukovaru).
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 12:51   #1178
I sam kazes da se pogleda pravilnik o letenju zrakoplova, a u njemu pise onako kako sam napisao.
U EUROAT-u nema propisane minimalne visine, a ionako se odnosi na OAT IFR letove unutar kontroliranog zracnog prostora.
Uredba 923/2012 je izmjenjena sa uredbom 2016/1185.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 12:59   #1179
Mislim da je ovdje netko ovo stavio, ne mogu vise naci:

https://www.vecernji.hr/premium/zadn...aviona-1213075

Quote:
Zadnja prilika za mrzitelje Hrvatske vojske i borbenih aviona

Naši mladi iseljavaju se u sigurne države koje su redom zemlje s jakim vojskama koje bi protivnici vojske u nas nazvali – militariziranima
Ne znam da li postoji nesto slicno Pulitzeru, ali za najgore novinarstvo Clanak je debilizam par excellence, te je kao takav jedan oblik hibridnog ratovanja Bez obzira na izreku - Si vis pacem, para bellum, pametni bjeze od tamo gdje se oruzje gomila

Sto se novinara tice, ne znam kako dobiva placu za pisanje takvih gluposti, a da niti cinjenice ne provjeri... Irsko ratno zrakoplovstvo sastoji se od nekoliko vrsta aviona i helikoptera, od kojih je "najmocniji" Pilatus PC-9, isti onakav na kakvom leti akrobatska letacka grupa "Krila Oluje", samo preradjen za nosenje naoruzanja za CAS (close air support), dakle nista ozbiljno...

Austrija je kupila "Eurofighter" i ubrzo ih prizemljila zbog previsokih troskova... Zadace DBD (dezurni borbeni dvojac) obavljaju skolski SAAB-ovi Saab 105Ö isporuceni jos 70-tih... Njemacka ima jak "Luftwaffe", ali se rijesila svih ruskih i velikog broja americkih vojnih baza...

Svedska u sastavu svog ratnog zrakoplovstva vec gotovo cijelo stoljece ima zrakoplove vlastite proizvodnje, u ovom slucaju JAS 39... Jugoslavija je imala program za novi avion, pod prigodnim nazivom "Novi Avion", vrlo slican JAS-u 39 i Dassault Rafale-u, koji bi bio zamjena za zastarjeli MiG 21... Da smo to ostvarili, mi smo mogli drugim drzavama prodavati ratne zrakoplove...
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 21:35   #1180
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
... .Ovdje možemo stati s kritikom i podsjetiti se slučaja sudara Migova nad Slunjem, padom Miga u Velikoj Gorici, ili famoznih legendarnih situacija s letenjem Mi-8 (npr Kornati, ili 253 u Vukovaru).
Ovi primjeri nemaju veze s nepoštivanjem civilnih propisa.
Ovdje nisu poštivani vojni propisi za večinu kojih čak niti ne postoje civilni ekvivalenti.
Kad već aludiraš na obvezu primjene civilnih propisa na vojno letenje, jedno pitanjce:
Na koji način će nadležno civilno tijelo ("Agencija"?) kontrolirati provedbu propisa borbene obuke?
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.