Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2008., 11:45   #121
Pročitao cijeli thread... Hoće tko kupit stan?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 12:52   #122
Stanari ne žele napisati pravu stanarinu ...

Jedna moja prijateljica je financijski prisiljena iznajmiti stan, i nije joj rješenje ići ispod određenog iznosa čiste zarade (tj. stanarina minus porez). Međutim, potencijalni stanari nisu zainteresirani za porezni odbitak koji bi oni mogli ostvariti prijavom "by the book", nego jednostavno traže manju stanarinu - ali ipak i pisani ugovor. Nude joj navodno "elegantnu" soluciju da se u ugovoru napiše tako mala svota da se na nju ne plaća porez.

Zanima nas da li ju onda oni mogu, pokriveni takvim ugovorom, gadno financijski oštetiti? Recimo, da zaista u jednom trenutku počnu plaćati tu simboličnu stanarinu, a da ih se ne može izbaciti do isteka ugovora. Da li je to i najgore što joj se može dogoditi radi takvog ugovora ili ima još toga?

Najvažnije: koje bi bilo najbolje rješenje ako se napiše koliko kažu? Ugovor na neodređeno vrijeme uz otkazni rok mjesec dana? Ili je ipak bolje osiguranje ugovor na određeno vrijeme, pa su bar nakon isteka tog roka sigurnije vani, tj. da li je tako šteta sigurnije ograničena samo na taj rok?

(Inače, to iznajmljivanje slabo ide, i nije joj baš moguće jednostavno čekati bolju ponudu.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 23:19   #123
nije mi jasno kako vama podstanari ne plate rezije a da ne znate

kod nas gazdarica dodje odredjenog datuma u mjesecu uzme kuvertu sa stola, sa svim placenim racunima i novcima. i tako 7godina. ona obidje zapravo stan vidi sve ok. uzme lovu i racune i ode. i da. stan vrijedi 500€ sad a naplacuje nam kao prije 7 godina. 350€.
nije prokleta za tih jos 1000kn, kad nije imala nijednom nijedan problem. a i ima ljude non stop, popunjeno. rezije za taj stan su cca 1800kn, s tim da smo rijetko doma. tako da njena zarad nije samo tih 350€ nego i usteda 1500kn minimalno sto bi joj dolazilo rezija.

jednostavno kad iznajmljujete trazite da se dostave placeni racuni popečaćeni u fini i nema sanse da ce te neko ici zajebavat i ostavljat 10.000kn dugova.
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 12:19   #124
Pozdrav svima, prvi post ovdje. Pročitao sam thread, jer prvi puta iznajmljujem stan. Stan je potpuno sređen, cijelo ljeto se radilo na tome, i moram priznati da nije baš jednostavno ni naći stanara - dosta ljudi se javilo i došlo pogledati, kao javit će se pa ih onda više ne čuješ nikad. E sada se jedan čovjek koji je bio prije javio da se odlučio za stan, problem je u tome što me sada lagano prima paranoja.
Naime, stan je dvosoban, 50ak kvadrata, on kaže da bi njih bilo troje unutra, s time da su ovo ostalo dvoje par - oni nisu došli pogledati stan, samo on. Sada se čovjek opet javlja da bi stan kapario, nije mu se svidjela priča o pologu pa je već počeo priču o tome da da li bi ga mogli pričekati s tim pologom jer eto samo što nije našao posao. No, ono što mi je najčudnije u cijeloj priči je da na pitanje da li će to drugo dvoje doći pogledati stan reagira čudno - te oni ne mogu, jer puno rade, te bi on rađe to sam riješio, itd tako da već iskreno počinjem sumnjati u postojanje to dvoje ljudi. Također, trenutno je jedan krevet u stanu, mi smo odmah rekli da smo voljni dokupiti još ali moramo prvo vidjeti tko će ući u stan - ako je par uzimamo bračni krevet, ako je dvoje studenata, još jedan običan krevet itd. Tako kada je rekao da bi njih troje unutra, mi smo naravno pitali da li taj par želi bračni krevet, na što on odgovara da ne, da bi oni da uzmemo još dva obična kreveta. Na pitanja s čime se bavi odnosno bave izbjegava konkretne odgovore i daje općenite izjave, tipa "pa eto, radimo, studiramo, brinemo se sami o sebi" itd. Kada zbrojim to čudno ponašanje sa problemima s plaćanjem već i prije nego je ušao u stan, nekako me ne hvata oduševljenje.

Moram priznati da mi cijela priča zvuči jako čudno, a najviše dio sa dvoje fantomskih sustanara. Prvo, ako to dvoje ljudi zaista postoji i misle se useliti, ne bi li bilo normalno da žele vidjeti stan prije potpisivanja ugovora i kaparenja? Svi mi radimo, ali možemo se dogovoriti i navečer, nisam još čuo da ljudi uzimaju stan na neviđeno. Također mi ne dolazi u obzir da iznajmljujem stan ljudima koje u životu nisam vidio. U svakom slučaju bi išao na solemnizaciju ugovora tako da sam osiguran s te strane, međutim ne bi htio da mi se stan počne koristiti za kojekakve.. sumnjive aktivnosti. Da li netko ima iskustva s ičim sličnim?

Zadnje uređivanje newman1702 : 28.09.2009. at 12:26.
newman1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:06   #125
Gospodine Njuman,
koliko vidim svi Vaši alarmi su upaljeni i žmigaju na uzbunu!
Vi tražite nešto dobro u tom čovjeku, a nalazite samo loše i gore od goreg.
Pa Vi MORATE znati GDJE on radi, a kad Vam to kaže morate to i provjeriti (nazovite ga na posao - na fiksni telefon nikako mobitel).


Ta osoba o kojoj pišete, nije osoba kojoj bih ja dala ključ od svog stana (iskreno, ne bih mu dala ni kozu da je čuva).
To vam je neki probisvjet i niškoristi.

Još je vrijeme da se spasite od većih nevolja, čekajte, ozbiljna mušterija će doći, kako kažu pametni : strpljen-spašen....
malimačak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:52   #126
newman ja na tvom mjestu ni u ludilu nebi iznajmila stan tom čovjeku

očito laže i mulja čim zine

a i izjava da samo što nije našao posao

strpi se malo i naići će normalni najmoprimci
tiliw is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:24   #127
Prvi puta iznajmljujem pa mi je sve to skupa novo. Makar mi naravno treba novac, definitivno ću se rađe malo strpiti nego uletiti u veće probleme. Samo sam htio vidjeti da li to mene samo počela hvatati paranoja ili su mi razlozi za brigu legitimni - izgleda da jesu. U svakom slučaju, hvala na odgovorima. Naravno, ako netko ima šta za dodati, ne ustručavajte se
newman1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 15:02   #128
Slusaj newman, iznajmit ces stan, ne trosi vrijeme na ljude s kojima nemas dobru vibru. Ako te sva tvoja cula upozoravaju...idi dalje, nema tu puno filozofije, taman da je covjek na kraju i ok, naci ce on drugi stan a ti podstanara koji ti vise pase.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 15:23   #129
Prava podstanara

Zanima me u kojem slucaju i temeljem cega podtanar moze zastupati vlasnika stana kod donosenja zajednickih odluka svih stanara (potpis ugovora o upravljanju nekretninom, alociranja sredstava iz pricuve, odobravanje godisnjeg plana odrzavanja itd...)
Konkretno, da li MAJKA vlasnice stana (majka nije vlasnik stana) ima pravo zatupati kcer i potpisivati u njeno ime dokumentaciju i ako da na osnovu cega (punomoc, ...). Da li spomenuti podstanar moze traziti uvid u izdane racune za vodu drugih stanara (voda je zajednicka i placa se razmjerno broju clanova po domacinstvu).
Takodjer, u slucaju kvara u stanu, da li podstanar ima pravo prijave kvara i naknadnog zahtjeva za naknadu stete ili to radi vlasnik stana te ako podstanar moze, kojom osnovom?

Zahvaljujem.
daliborp1201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 18:48   #130
Hello... Newman.

Ako imaš loš osjećaj, vjerojatno ga imaš s razlogom. S ovakvim sumnjivcima uopće nemoj imati posla.

Radije pričekaj koji tjedan pa uzmi nekog od koga nećeš cvikati.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 14:40   #131
Quote:
daliborp1201 kaže: Pogledaj post
Konkretno, da li MAJKA vlasnice stana (majka nije vlasnik stana) ima pravo zatupati kcer i potpisivati u njeno ime dokumentaciju i ako da na osnovu cega (punomoc, ...).

Punomoc.


Quote:
Da li spomenuti podstanar moze traziti uvid u izdane racune za vodu drugih stanara (voda je zajednicka i placa se razmjerno broju clanova po domacinstvu).

Mislis da kod drugih nije prijavljen tocan broj ukucana ?

Ti na svom racunu vidis koliko je m3 potroseno i za koliko se ukucana tebi obracunava. Ostalo probaj rijesiti s predstavnikom suvlasnika.


Quote:
Takodjer, u slucaju kvara u stanu, da li podstanar ima pravo prijave kvara i naknadnog zahtjeva za naknadu stete ili to radi vlasnik stana te ako podstanar moze, kojom osnovom?

Ako ti usred noci pukne vodovodna cijev, onda ces sam zvati hitne intervencije, a kasnije se objasnjavati s vlasnikom.

U principu je za sanaciju kvarova zaduzen vlasnik, ali ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 14:56   #132
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post

Punomoc.
Super, mislim da ju nema, a svakako cu je traziti na uvid za slucaj da ju ima.

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post

Mislis da kod drugih nije prijavljen tocan broj ukucana ?

Ti na svom racunu vidis koliko je m3 potroseno i za koliko se ukucana tebi obracunava. Ostalo probaj rijesiti s predstavnikom suvlasnika.
JA sam predstavnik suvlasnika i ZNAM da je prijavljen tocan broj stanara no prije mene je stanje bilo rusvaj i sad ta PODSTANARKA (za koju mislim da nema punomoc vlasnika, a i opcenito je vrlo neugodna i radi stalne opstrukcije i sa svima se svadja) trazi da iz komunalnog dostavim racune za cijelu ovu godinu e da bi ona vidjela tko je i kako NJU "prevario" pa je placala vise nego je trebala.
Ja sam sredio stanje s tocnim brojem stanara, svi su uredno prijavljeni sada i neda mi se ispravljati tudje pogreske prije mene, a sada sam u dilemi da li uopce na njezin zahtjev i moram nabaviti i objaviti prijasnje racune ...

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post

Ako ti usred noci pukne vodovodna cijev, onda ces sam zvati hitne intervencije, a kasnije se objasnjavati s vlasnikom.

U principu je za sanaciju kvarova zaduzen vlasnik, ali ...
U ovom slucaju nece zvati hitne intervancije jer smo izvan Zagreba i zvat se se ili mene ili firmu s kojom imamo ugovor o odrzavanju ili nekog lijevog majstora.
Zanima ne konkretno sto ako zena nazove odrzavatelja ili nezavisnog majstora i utvrdi se da kvar nije na zajdnickim djelovima tj. da nije pokriven ugovorom o odrzavanju - TKO i ODAKLE ce platiti intervenciju?

Jos sam malo friski predstavnik stanara, izabran samo zato da se konacno uvede reda u zgradu (rekao bih i na prepad ), pa jos uvijek plivam i snalazim se.

Hvala,
Dalibor.
daliborp1201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 20:13   #133
Zanima ne konkretno sto ako zena nazove odrzavatelja ili nezavisnog majstora i utvrdi se da kvar nije na zajdnickim djelovima tj. da nije pokriven ugovorom o odrzavanju - TKO i ODAKLE ce platiti intervenciju?

Jos sam malo friski predstavnik stanara, izabran samo zato da se konacno uvede reda u zgradu (rekao bih i na prepad ), pa jos uvijek plivam i snalazim se.

Hvala,
Dalibor.[/QUOTE]

ako kvar nije na zajedničkim dijelovima zgrade , popravak plaća vlasnik stana
darkec2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 18:29   #134
Wink Zbunjen ??????

Kvar koji nije pokriven Ugovorom o održavanju zgrade, onda ga plaća onaj na čiji stan se odnosi kvar tj.u čijem je stanu. Najčešće su to kvarovi unutar samog stambenog prostora življenja vlasnika stana . Za sve kvarove koji nastaju u zgradi dužan je predstavnik stanara kontaktirate ovlaštenu tvrtku sa kojom je potpisala Ugovor bilo uz suglasnost stanara bilo uz zakonsku obvezu . Kada se dogodi kvar u zgradi, stanari moraju kontaktira izabranog svog predstavnika a ne samoincijativno svi svakog zvati. Upravo radi takvih stvari se i izabire predstavnik stanara koji po svojoj obvezu kontaktira tvrtku za održavanje koja će ga uputiti i informirati o svim daljnim koracima u riješavnju istih. Stoga nema potrebe biti zbunjen
Aromateka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 18:34   #135
Najam stana

Interesira me vaše iskustvo, naime prijateljica je iznajmila stan za 350 eura pod Ugovorom i sa prijavom. Našla je dečka i želi sa njime dijeliti stan. Obavijestila je najmodavca. Sada najmodavac povisuje stanarinu na 400 eura uz obrazloženje da dvoje podstanara i jedan podstanar nije isto te da je njena želja bila da iznajmi jednoj zaposlenom osobi za stanovanje a ne paru ni obitelji. Iz tog razloga mijenja cijenu korištenja stana i dozvoljava zajedničko stanovanje nje i dečka.
Naime, njoj ne radi problem da tih 400 eura podijele ona i momak ali dali je to korektno ? Naime, nije se tome nadala.
Aromateka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 14:43   #136
Quote:
Aromateka kaže: Pogledaj post
Interesira me vaše iskustvo, naime prijateljica je iznajmila stan za 350 eura pod Ugovorom i sa prijavom. Našla je dečka i želi sa njime dijeliti stan. Obavijestila je najmodavca. Sada najmodavac povisuje stanarinu na 400 eura uz obrazloženje da dvoje podstanara i jedan podstanar nije isto te da je njena želja bila da iznajmi jednoj zaposlenom osobi za stanovanje a ne paru ni obitelji. Iz tog razloga mijenja cijenu korištenja stana i dozvoljava zajedničko stanovanje nje i dečka.
Naime, njoj ne radi problem da tih 400 eura podijele ona i momak ali dali je to korektno ? Naime, nije se tome nadala.
Iskreno, meni ne zvuči korektno nego više kao isprika da se digne cijena. Ali, s obzirom da nemamo sve podatke, teško je suditi. Naime, s obzirom da i sam iznajmljujem stan, moje osobno iskustvo do sada je to da je najbitnije naći normalne stanare zbog kojih neću brinuti šta se s tim stanom dešava - da li su unutra jedna ili dvije osobe mi ne radi preveliku razliku. Ne vjerujem da kada je originalno pokušavala iznajmiti stan, da je govorila svim parovima koji su se javljali "ne hvala, samo je za jednu osobu". Ako oni održavaju stan korektno, njoj jedna osobe ekstra unutra ne radi neku razliku. Uostalom, da joj je toliki užas imati dvije osobe unutra, onda ne bi digla cijenu za 50 eura nego bi ih poslala da traže drugi stan. Ovako se naprosto radi o razmišljanju "njima je to 25 eura po glavi više, ne tako puno, a meni 50 eura već nešto znači".
S druge strane, ona je vlasnica i ona određuje cijenu, ma što mi mislili o njenim razlozima. Činjenica je da na to ima pravo, originalno je u ugovoru bila jedna stanarka, sada se to mijenja, pa ima i ona pravo modificirati cijenu, koliko god svima bilo jasno da se naprosto radi o isprici za izvući ekstra love.
Naravno, faktor u tome svemu je i o kakvom se stanu radi - kvadratura, broj soba, opremljenost, uređenost, itd. Ako je stan stvarno dobar, možda je žena originalno spustila na 350 eura jer je to već dosta za jednu osobu, sada kad su dvije si misli zašto da ga daje jeftinije. Za dobro uređeni dvosobni stan od 50ak kvadrata sa centralnim grijanjem 400 eura i nije prevelika cijena.
newman1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 13:33   #137
Quote:
Aromateka kaže: Pogledaj post
Interesira me vaše iskustvo, naime prijateljica je iznajmila stan za 350 eura pod Ugovorom i sa prijavom. Našla je dečka i želi sa njime dijeliti stan. Obavijestila je najmodavca. Sada najmodavac povisuje stanarinu na 400 eura uz obrazloženje da dvoje podstanara i jedan podstanar nije isto te da je njena želja bila da iznajmi jednoj zaposlenom osobi za stanovanje a ne paru ni obitelji. Iz tog razloga mijenja cijenu korištenja stana i dozvoljava zajedničko stanovanje nje i dečka.
Naime, njoj ne radi problem da tih 400 eura podijele ona i momak ali dali je to korektno ? Naime, nije se tome nadala.


a sve ovisi kak se dogovorila, možda joj je spustila cijenu jer je bila sama, pa sad digla. da je kod mene iznajmila ja nebi dizal najam, meni svejedno dal jedan il dva u stanu dok redovito plačaju i ok su. imaš takvih koji dižu ako je više ljudi. moj najam je 250 ak je jedan dva il više. to oni ko dalmatinci apartman za dvoje karakiram 50 eura al ak vas je tri il četri u istom apartmanu odma dignu na 80 ,90 .
darkec2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 01:33   #138
Quote:
darkec2 kaže: Pogledaj post
a sve ovisi kak se dogovorila, možda joj je spustila cijenu jer je bila sama, pa sad digla. da je kod mene iznajmila ja nebi dizal najam, meni svejedno dal jedan il dva u stanu dok redovito plačaju i ok su. imaš takvih koji dižu ako je više ljudi. moj najam je 250 ak je jedan dva il više. to oni ko dalmatinci apartman za dvoje karakiram 50 eura al ak vas je tri il četri u istom apartmanu odma dignu na 80 ,90 .
Strogo tehnicki i statisticki gledano, sigurno rastu troskovi ukoliko je vise stanara. Sve se vise haba, pausala za vodu je visa... par koji se seksa svaki dan mora svakih par mjeseci mjenjat krevet ako imaju malo zesci seks, ona tko zivi sam moze citv zivot bit u istom krevetu .
No dici sa 350 na 400 mi ne zvuci bas kao proporcionalno, mozda da cura pokusa pregovarat ps spustit na neku nizu brojku.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:55   #139
Iskreno i ja mislim da je malo tih 50 EUR-a nelogično. Ali, sigurno je da se mijenja sad Ugovor i da je tu sada još jedna osoba. A, nek pokuša razgovarat sa njom, nema joj druge, pa da se malo umili , eto , bolje nego da se odmah sada opet seli ponovno a nije prošlo ni pola godine. Stan je super, nov , uređen, namješten, telefon -ADSL-internet, centralno. Hvala vam
Aromateka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 23:32   #140
Najam stana - porez, boraviste i dr.

Unajmili smo stan (dvoje nas je) na godinu dana i uskoro ćemo potpisati ugovor o najmu. U vezi toga imam par pitanja na koje bih molio odgovore, po mogućnosti od osoba koje imaju vlastitog iskustva:
Na ugovoru ćemo biti oboje navedeni - znači li to da oboje moramo prijaviti boravište u mjestu u kojemu je stan (Zg)?
Ukoliko prijavimo boravište u ZG moramo li plaćati onda i zagrebački prirez iako nam je prebivalište i dalje negdje drugdje?
Kako ide izračun povrata poreza? Razlika u prirezu za svakog od nas (pošto smo zasad izvan ZG-a) iznosi nekih 1300 kn godišnje - je li moguće da će povrat poreza biti toliki da se to nadoknadi ukoliko se radi o stanarini od recimo 2000 kn?
Prilikom ispunjavanja porezne prijave možemo li oboje prijaviti puni iznos stanarine ili je samo jedna osoba može prijaviti, ili svaka može jedan dio - kako to ide?
Ukoliko se promjeni boravište mora li se vaditi nova porezna kartica?
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.