Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2011., 15:02   #21
Cool

Usput rečeno vrlo dobra tema, konačno nešto konkretno, i bilo bi dobro da svatko da neku "viziju" kako problem riješiti bez da se samo "linkuju" neki članci i forumi uz nabrajanje tehničkih karakteristika ovog ili onog stroja jer po meni (koliko se sjećam managmenta s faksa) postoji Misija (spašavanje života) - Cilj (uspostava službe) - Zadaća (način kojim se to postiže) ili se varam, možda je bolje mlatiti slamu oko toga koliko tereta uz koliki broj krakova elise i na kojim gumama ili je možd' bolje skijama može podići pilot s kacigom ili bez, ukoliko sjedi u "anitistres" sjedalu, koje je možda bolje ako je kričavo žuto, jer se bolje vidi od narančastog u moru, ali je žuto bolje na Savi..............................
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 15:09   #22
Cool

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Mislim da si na dobrom tragu, ali da je prekasno i za to, naime to je trebalo
napraviti prije 10-tak godina, jer bi onda kao takvo ušlo u EU skupa sa nama
svima. Sada je to u neskladu sa onim što smo (su) potpisali u međuvremenu.

AMSJ je "imao" 4 žuta Mi2 i jedan Mi8T

U MORHu se ovih mjeseci proučava debela knjiga o tome kako
se NATO nosi sa katastrofama, nema drugog nego se uskladiti sa
sadržajem.

Mi 8 je pomalo preskup i nezgrapan za HEMS, Za SAR mu fali puno
opreme. A nije više niti jeftin kako su jeftine bile Ešice, sada je to x2
Neznam stvarno koliki je bio točan broj na kraju balade, ali spomenuo sam to usput jer sam se sjetio tog članka (to su bile slovenske novine ako se sjećaš) i čini mi se da su posao dobili umirovljeni pripadnici ex JRV i PVO...

Znam da nije idealan, ali i dosad se koristio i kako sam rekao imamo već posade i kakvu takvu tehničku bazu, BTW je'l netko vidio tu opremu iz Rusije za TE Sisak ? (to je ostatak klirinškog duga od 100 m$) ili je i to pojela FiniMedia?
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 15:18   #23
He, he zgodno ovo na kraju, samo se čulo da je zatvoreno na taj
TE Sisak način...
Inače naš prijedlog je bio 2 x Ka32A11BC za SAR/HEMS na Jadranu
i to direktno sada skoro bivšem Ministru gospodarstva.
http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0276.jpg

http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0249.jpg
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 16:08   #24
Cool

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
He, he zgodno ovo na kraju, samo se čulo da je zatvoreno na taj
TE Sisak način...
Inače naš prijedlog je bio 2 x Ka32A11BC za SAR/HEMS na Jadranu
i to direktno sada skoro bivšem Ministru gospodarstva.
http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0276.jpg

http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0249.jpg
Da, vrlo učinkovita letjelica, čak je i španjolci redovno tijekom sezone rentaju s "istoka" doduše više za PP aktivnosti, ali je koriste, koliko vidim već postoji i gotova inačica, a što se tiče "dimenzija i manevribilnosti" pa riječ je o Kamovu......
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 16:16   #25
http://www.airliners.net/search/phot...ne_version=6.0
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 16:27   #26
Quote:
čak je i španjolci redovno tijekom sezone rentaju s "istoka"
Španjolci, točnije Inaer imaju 10tak komada Ka32 koriste se za Fire Fighting
i SAR. U SAR ulozi kao primarna makina je AW139, imali su i jednu ozbiljnu
nesreću ispred Almerie 2010.

PS eto i Španjolska, SAR nije vojska.....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 17:35   #27
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
He, he zgodno ovo na kraju, samo se čulo da je zatvoreno na taj
TE Sisak način...
Inače naš prijedlog je bio 2 x Ka32A11BC za SAR/HEMS na Jadranu
i to direktno sada skoro bivšem Ministru gospodarstva.
http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0276.jpg

http://i730.photobucket.com/albums/w...smIMG_0249.jpg
Imam par pitanja ,pa bi cijenio ako znaš odgovore;
ova ponuda je bila nedavno ,ako govorimo o sadašnjem ministru gospod. Đuri ?
koliko koštaju 2 aparata KA- 32 ove konfiguracije?
Koliko love treba Mi-171š HRZ-a za SAR, a koliko za CSAR misije po komadu ?
unaprijed zahvalan.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:23   #28
Može....

Ka32A11BC kao na slici, sa EASA restricted tj. može civilni 9A SAR oko
$12,5 M po komadu.

Što se tiče Sh za SAR, to je pitanje projektnog zadatka što je u nas
gotovo nemoguća misija. razvidno iz pokušaja da se Bambi bucket upogoni
na struju tj, ona 2009. kupljena verzija za plitku baru (upojne pumpe na dnu)

Za SAR
Sh-ima fali IFR avionika, barem RDR 2000 meteo radar, NVG prilagodba, autopilot po 4 osi, nitesun ili slični reflektor, malo efikasniji hoist napr Godrich kakav napr. ima Inaer na Ka32, A2 modifikacija duple hidraulike, zamjena Ai-9v sa PBS Safir APU koji onda smije raditi u letu (proizvodi struju te goni klimu) a ne uzima snagu glavnim turbinama, klima, VHF/UHF FM radio, radio homming sustav 406MHz-121,5MHz-243MHz-156,8MHZ, glass cockpit, jedan med life support set, IR/TV kamera L3 ili slično, Kazan/Aeroazur emergency floats.... U prijevodu 2 do 4 M $

Za CSAR ta makina nije baš naj, naj, prevelika, troma, ako se oklopi još
tromija, stoga je za CSAR treba opremiti sa 2 kom Mi 24W ili Mi 35
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:43   #29
Hvala na odgovorima.
Kamov je malo skuplji nego sam očekivao ( ali zapravo jedan mjesec iznosa koalicijskog troška,sadašnjeg ,budućeg) dok je SAR oprema isto pristojna ,ali ne nedostižna s obzirom da je cijena vrtoljeta bila 6,3 mln $.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:46   #30
Sada je cijena vrtoljeta Mi171 $ 12M plus
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:20   #31
Cool

Eto kao što sam napisao i onda su bili u vojnom a ne civilnom registru, što mi volimo izmišljati toplu vodu u kockicama i sebi komplicirati život...
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:36   #32
Točnije kod nas nadležni imaju problema kod čitanja sa razumijevanjem svega
iz NATOa i EU-EASAe a posljedica je spaljena zemlja i prazno nebo, nepotrebno mrtve više i ne brojimo.
Jednom ćemo valjda doznati za čiji račun
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:41   #33
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Sada je cijena vrtoljeta Mi171 $ 12M plus
pa je time zločin veći što rade poslove koje uspješno mogu odraditi helikopteri od 2 mil
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:58   #34
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Sada je cijena vrtoljeta Mi171 $ 12M plus
Tim više bi bar 3,4 Eša trebalo opremiti za SAR misije.A ne kad padne noć-laka noć, sutra ćemo vas tražiti.
U tom smislu OBAVEZNO nadograditi 2-4 PC 9M (bar one koji bi se onda ciljano koristili u Obalnoj straži za pretragu i nadzor, uz ostale zadaće) a ne kao sad.
Uopće je šteta da se ti avioni u 13,14 godina nisu nadograđivali radi poboljšanja mogućnosti i razine spektra korištenja istih, s obzirom da su prošli 1/3 resursa.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 20:17   #35
Mene je posebno rastužila reakcija naše strane na ovaj nestanak...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1336094/Bodies-missing-US-balloonists-9-weeks-gondola-Adriatic-Sea.html


Tu noć su PC9 letjeli Jadranom ali ne u SAR misiji...
Sutradan ujutro su kolege iz Puglie u AW109 pretražili sumnjivi dio,
pa navratili na ručak kod nas LIBF-LDSB-LDSH i natrag....
Navodno su i naši dan poslije
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:41   #36
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Mene je posebno rastužila reakcija naše strane na ovaj nestanak...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1336094/Bodies-missing-US-balloonists-9-weeks-gondola-Adriatic-Sea.html


Tu noć su PC9 letjeli Jadranom ali ne u SAR misiji...
Sutradan ujutro su kolege iz Puglie u AW109 pretražili sumnjivi dio,
pa navratili na ručak kod nas LIBF-LDSB-LDSH i natrag....
Navodno su i naši dan poslije
Jesu ikad pronadjeni?
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:44   #37
Ovako nabrzinu jedno moje razmišljanje:

HEMS
12 helikoptera pod ministarstvom zdravstva
Po jedan par bolnicama u Rijeku, Zadar, Split, Zagreb i Osijek
Po jedan rezervni u Split i Zagreb koji se mogu premještati po potrebi ili koristiti kao zamjene.

SAR
Namjenskim helikopterima opremiti HGSS
6 komada, od toga 4 rasporediti uz obalu a 2 u unutrašnjost.

Još 6 komada pod obalnu stražu kojima bi specijalnost bila traganje i spašavanje na moru u svim uvjetima.

Nabavka nekoliko laikh aviona za 24h nadzor mora, pa makar Pilatusa.

Mi-8/171 vratiti vojsci na uvježbavanje specifičnih vojnih letova.

CSAR
Prvo pitanje koje mi pada na pamet je kako ljudi unutar HRZ gledaju na važnost sposobnosti CSAR helikoptera za tankiranje u zraku.

I tri pitanja:

Budući da je Amaru spomenuo da postoji projekt u nekoj ladici, zanima me koliko bi bilo potrebno da se on pokrene od trenutka ministarskog potpisa tj. koliko bi vremena bilo potrebno da se sustav optimizira? U prvom redu mislim na obuku zdravstvenog osoblja, zatim pilota i mehaničara te kontrole leta.

Postoje li unutar HRZ zadovoljavajući broj liječnika i tehničara za uspostavu kvalitetnog CSAR sustava?

Spadaju li pod HEMS ekipe za transplantaciju organa? Nedavno sam čitao da smo statistički u vrhu po broju transplantacija u Europi u odnosu na broj stanovnika.

Quote:
zdrug2000 kaže: Pogledaj post
Jesu ikad pronadjeni?
Da, u članku piše da su pronađeni u gondoli balona 9 tjedana nakon nestanka blizu obale južne Italije.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 08.11.2011. at 00:49.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:48   #38
I samo mala napomena: molim vas da prilikom citiranja članaka i dokumenata priložite izvor tj. link te da kod stavljanja članaka ili linkova sa sadržajem na stranom jeziku stavite kratak prijevod. Dvije kratke rečenice bile bi sasvim dovoljne.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:55   #39
već je patetično, ali nebi vjerovali koliku razinu neznanja serviraju oni koji daju potpise!! za apsolutno sve o čemu mi ovdje(a i na forumu općenito) raspravljamo već postoje brojni prijedlozi i rješenja(u ovoj zemlji ipak ima ljudi koji misle i kojima je stalo), ali jednostavno nitko nema "muda" i razuma donijet odluku.
tako je i s tim PC-9, a i sa svime...pa kad se saznalo da se nabavljaju Mi-171 urgirano je da se opreme za SAR(imamo 20+ misija SAR-a godišnje), ali opet ništa. Što se tiče HEMS-a tek tu je sve jasno, postoje jasna pravila i propisi, iskustvo drugih, savjeti struke(domaće), ali opet ništa.
Sad ću biti malo subjektivan, ali pogledajte malo po medijima i na stranicama GSS-a resurse koje koriste i uspješnost-bez patetike, ali to je svjetski vrh-sve što se vidi dobroga vani, iskoristi se i to je urodilo time da učitelji uče od učenika, istim pristupom se ide i u SAR-u(heli.), ali nema napretka
Osobno bi bio najsretniji kad bi imali 2 EC-145 i 2 Ec-135 ili SA B-2 te konstantnu pokrivenost za SAR i za HEMS te naravno naplatu od osiguranja, ali izgleda da je najisplativije da to radi HRZ "mukte"

P.S. Hollov Point-relno, taj broj letjelica je nama trenutno nepotreban, možda u budućnostikad "raja nauči da postoje i helikopteri koji su hitna"
Za početak provođenja SAR-a(ako mislimo samo na operativu, znači zakoni, pravilnici i ostala papirologija je gotova) treba nam 2 dana, vjerovali ili ne, a za HEMS, ne puno više-postoje ljudi s islustvom i s papirima (iz inozemstva) te bi mogčli podnijet par posada za sam početak, a kasnije bi se to nadopunilo. Najveći problem su piloti i tehničari, sigurno nam za početak trebaju iz inozemstva, dok se naši ne obuče, premda imamo pilota za brojne vrste helikoptera...
__________________
A znate li zbog cega se vodi ovaj rat, ova bitka?
A od kud znam? Sta ja znam? Kol'ko ja kuzim to ovi kao 'oce da se odcjepljuju, a mi im kao ne damo...

Zadnje uređivanje AMARU : 08.11.2011. at 01:05.
AMARU is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 01:07   #40
Quote:
AMARU kaže: Pogledaj post
već je patetično, ali nebi vjerovali koliku razinu neznanja serviraju oni koji daju potpise!! za apsolutno sve o čemu mi ovdje(a i na forumu općenito) raspravljamo već postoje brojni prijedlozi i rješenja(u ovoj zemlji ipak ima ljudi koji misle i kojima je stalo), ali jednostavno nitko nema "muda" i razuma donijet odluku.
tako je i s tim PC-9, a i sa svime...pa kad se saznalo da se nabavljaju Mi-171 urgirano je da se opreme za SAR(imamo 20+ misija SAR-a godišnje), ali opet ništa. Što se tiče HEMS-a tek tu je sve jasno, postoje jasna pravila i propisi, iskustvo drugih, savjeti struke(domaće), ali opet ništa.
Sad ću biti malo subjektivan, ali pogledajte malo po medijima i na stranicama GSS-a resurse koje koriste i uspješnost-bez patetike, ali to je svjetski vrh-sve što se vidi dobroga vani, iskoristi se i to je urodilo time da učitelji uče od učenika, istim pristupom se ide i u SAR-u(heli.), ali nema napretka
Osobno bi bio najsretniji kad bi imali 2 EC-145 i 2 Ec-135 ili SA B-2 te konstantnu pokrivenost za SAR i za HEMS te naravno naplatu od osiguranja, ali izgleda da je najisplativije da to radi HRZ "mukte"
Odlicne pile si izabrao,jedino bih malo povecao broj,da se pokrije cijela RH. Mozda nebi bilo lose kad bi imali Z-9,kineske pile,kopije,koliko sam gledao ne cine mi se lose,al svakako Ec-145 ili brat blizanac Z-9 i Ec-135,cak bih brojcanu prednost dao ovim prvima( Z ili 145-ica)
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:16.